Контакт

Спорт

Барса понуди 32 милиони евра за Левандовски, а Баерн бара три милиони повеќе

Објавено пред

Полскиот интернационалец Роберт Левандовски е многу блиску до трансфер во Барселона. Како што откриваат германските медиуми, двата клуба не се многу далеку во преговорите околу отштетата.

dobivaj vesti na viber

Барселона е подготвена да плати 32 милиони евра и да го откупи Левандовски кој влегува ви последната година од актелниот договор со Баерн Минхен, а баварскиот клуб бара 35 милиони евра.

Раководството на Баерн Минхен најавуваше дека Левандовски ќе остане и следната сезона на „Алијанц арена“, но сега тоа е малку веројатно.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Халеп и Рибакина – втора полуфинална двојка на Вимблдон

Објавено пред

Романската тенисерка Симона Халеп без загубен сет се пласира во полуфиналето на Вимблдон. Романката во четврт-финалето ја совлада американската тенисерка Аманда Анисимова со 6-2, 6-4.

dobivaj vesti na viber

Eлена Рибакина во четвртфиналната пресметка беше подобра од Австралијката Ајла Томљановиќ со 2-1 во сетови (6-4, 2-6, 6-3).

Првото полуфинале го сочинуваат Онс Жабер и Татјана Марија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Интер донесе засилување од Сардинија

Објавено пред

Италијанскиот фудбалер Раул Беланова е нов играч на Интер, потврдија од клубот. Беланова пристигнува во Интер од Калјари на заем, со право на откуп на договорот.

dobivaj vesti na viber

Минатата сезона младиот италијански фудбалер одигра 31 натпревар за Калјари, постигна еден гол и забележа две асистенции.

Беланова пред Калјари играше за француски Бордо, Аталана и за Пескара.

Минатата среда Интер го потврди доаѓањето на Ромелу Лукаку на заем од Челси, а два дена подоцна го најави доаѓањето на Кристијан Аслани од Емполи.

Интер во овој преоден рок ги ангажира и Андреа Онана од Ајакс и Хенрих Мхитаријан од Рома.

Прикажи повеќе...

Спорт

Легендата на Бетис го продолжи договорот

Објавено пред

Најмалку уште една сезона, највозрасен играч во петте најсилни европски првенства ќе биде Шпанецот Хоакин Санчез. Легендата на Бетис на 21.јули ќе наполни 41 година. Она што беше најавено пред два дена попладнево доби потврда, Хоакин го продолжи договорот со Бетис до јуни 2023 година.

dobivaj vesti na viber

Бетис, на промоцијата се пошегува со ветеранот.

„Младиот Хоакин го обнови договорот со Бетис до 2023 година. Уште една година за легендата“, напишаа од клубот.

Хоакин е жива легенда на Бетис, клубот во кој ја започна својата кариера, пред да се пресели во Валенсија во 2006 година. Играше и во Малага и Фиорентина, а во 2015 година се врати дома на стадионот „Бенито Виламарин“.

За Бетис одигра вкупно 451 официјален натпревар, што е клупски рекорд. Минатата сезона тој го подигна трофејот во Купот на кралот, што го направи со Бетис пред 17 години. Тој минатата сезона играше 37 пати за клубот од Севиља и постигна два гола.

Оваа вест стигна само неколку часа по објавата дека и Златан Ибрахимовиќ ќе го продолжи договорот со Милан. Сепак, Ибрахимовиќ нема да стане најстариот играч во најсилните европски лиги бидејќи е три месеци помлад од Хоакин.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

(Видео) Митрески: Ќе дадеме наши предлог-заклучоци кои ќе се однесуваат на стратешките определби за членството во ЕУ

„Зборуваме за заклучоци коишто би се донеле евентуално по информацијата што ќе ја достави Владата до Собранието по која ние...

Македонија4 часа

(Видео) Партиска средба за разгледување на францускиот предлог

Во Клубот на пратениците во тек е средбата на работните групи на политичките партии за разгледување на францускиот предлог чие...

Македонија4 часа

(Видео) Порака со среден прст за францускиот предлог

Маж изведе перформанс пред Клубот на пратеници, испраќајќи порака до политичарите со среден прст. Тој со кацига на главата во...

Македонија5 часа

ДУИ: Се гледа кој е за Европа, а кој е против!

„Демократската унија за интеграција најостро го осудува антиевропското насилство на улиците на Скопје поттикнато и спроведено од проруските елементи во...

Македонија6 часа

Бибер: Францускиот предлог е катастрофа

Францускиот предлог за одблокирање на бугарското вето е катастрофа за проширувањето, смета експертот за Балканот, Флоријан Бибер. Бибер на Твитер...

Македонија8 часа

Спасовски: Да победи здравиот разум и да не се повтори никогаш веќе 27 април

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски утрово ги посети повредените полицајци, кои беа повредени за време на вчерашниот јавен собир...

Свет8 часа

Украински војници пристигнаа во Велика Британија на обука

Првата група украински војници пристигна на обука во Велика Британија, соопшти денеска министерот за одбрана Бен Валас. Обуката е дел...

Македонија8 часа

Протестите продолжуваат и денеска во 19 часот

Протестите против францускиот предлог продолжуваат и денеска. „Ултиматум, не благодарам“ повикува на масовен и мирен протест вечерва во 19:00 часот....

Македонија9 часа

Ковачевски: Најостро ги осудувам нападите врз полицијата, 27 април нема да се повтори

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, ги осуди нападите врз полицијата истакнувајќи дека иако протестите се демократско право насилството не може...

Свет9 часа

Милиони луѓе во Кина повторно во локдаун

Десетици милиони луѓе се во локдаун во Кина бидејќи компаниите во главниот туристички град се принудени да ги затворат своите...

Свет10 часа

Гувернерот на Доњецк до цивилите: Евакуирајте се, доаѓаат Русите

Гувернерот на Доњецк повика 350.000 цивили да се евакуираат од тој источен украински регион поради претстојната руска офанзива. Повикот дојде...

Македонија10 часа

Повредени 47 полицајци, а приведени 11 демонстранти во вчерашните протести

Повредени 47 полициски службеници, од кои 11 со потешки, а двајца со сериозни повреди во вечерашниот јавен собир на подрачјето...

Македонија20 часа

Полицијата ги притисна демонстрантите, има приведени неколку лица, но и повредени полицајци

Полицијата ги истурка демонстрантите што беа пред зградата на Собранието. Ги разбрка кон Паркот на жената борец, при што огромна...

Македонија21 час

(Видео) Демонстрантите ја урнаа оградата пред Собранието

Демонстрантите ја урнаа оградата од пред Собранието. Помала група влезе на тревата пред законоданвиот дом. Фрлаат со факли, петарди, камења,...

Македонија22 часа

(Фото) Демонстрантите фрлаа јајца и петарди кон зградата на МНР

Петарди, јајца и други предмети завршија во фасадата на МНР. И покрај дождливото време, колона граѓани излегоа на улиците за...

Македонија22 часа

(Видео) И покрај дождот, протестите продолжија и вечерва

И покрај дождот, и оваа вечер продолжи протестот против францускиот предлог, што се одржува пред Владата. Голема група граѓани го...

Македонија1 ден

За време на протестите се подготвува нешто што не доликува на земја членка на НАТО, оценува Ковачевски

Премиерот Димитар Ковачевски посочи дека денеска се спрема нешто што не доликува на земја членка на НАТО за време на...

Македонија1 ден

Мишел за францускиот предлог: Како пријател, сакам да ви кажам дека можноста е премногу важна за да се пропушти

Вие одлучувате за вас и вашите чекор, а С Македонија припаѓа во ЕУ. Ова е ставот на претседателот на Европскиот...

Македонија1 ден

Ковачевски: Со францускиот предлог, историјата, јазикот и идентитетот се заштитени

Премиерот Димитар Ковачевски тврди дека во европскиот предлог има дефинирани позиции за прифаќање на македонскиот јазик. Во предлогот македонскиот јазик...

Македонија1 ден

Регистрирани се 293 новозаразени со коронавирус, нема починато лице

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа биле направени 1.254 тестови,...