Контакт

Спорт

Барса против Интер без Меси, Суарез, Тер Штеген…

Објавено пред

Тренерот на Барселона Ернесто Валверде имал намера со комбиниран тим да им се спротивстави на Интер во последниот натпревар во Ф-групата, во Лигата на шампионите. Барса веќе го обезбеди првото место во групата, додека Интер се бори за втората позиција со Борусија Дортмунд.

Каталонскиот весник „Спорт“ пишува дека Барселона, утревечер на „Џузепе Меаце“ ќе пристигне без своите најголеми ѕвезди. Се очекува нападот да го предводи Антоан Гризман, додека Лионел Меси, Луис Суарес и Тер Штеген, најверојатно ќе останат во Барселона.

Покрај овие тројца одмор од тренерот ќе добијат Џерар Пике, Џорди Алба, Серхио Бускетс, Серхи Роберто и Нелсон Семедо.

Весникот шпекулира дека Валверде мечот со Интер ќе го започне со Нето на голот, Муса Варгу, Умтити, Тодимо и Жуниор Фирпо во одбраната, Алења, Ракитиќ и Видал во редот за врска, односно Фати и Гризман во нападот.

На Интер им е потребна било каква победа над Барселона за да се пласираат во осмина-финалето бидејќи имаат подобра меѓусебен скор од Борусија Дортмунд.

Спорт

Тежок удар за Аталанта, без првиот голман на четвртфиналето со ПСЖ

Објавено пред

Голманот на калчолигашот Аталанта Пјерлуиџи Голини ќе го пропушти четвртфиналето од Лигата на шампиони против ПСЖ поради повреда на десното колено, информираше денеска италијанска „Газета“.

Голини се повреди на 1 агуст, на мечот од последното коло од Серија А против Интер, и тоа уште во 4-тата минута. Во клубот од Бергамо се надеваа дека не се работи за ништо сериозно, но информациите се дека повредени се вкрстените лигаменти.

„Голини нема во среда да игра против ПСЖ“ – пишува „Газета“.

На мечот кој е од исклучително значење за двете екипи голот на Аталанта ќе го чува Марко Спортијело кој сезонава има само 6 настапи.

Сепак, се чини ПСЖ е во поголеми проблеми од противникот. Кај „Светците“ под знак прашање е настапот на Килијан Мбапе и Марко Верати.

Прикажи повеќе...

Спорт

Пол-позиција за Ботас на „Силверстоун“, по него Хамилтон и Хулкенберг

Објавено пред

Пилотот на Мерцедес, Финецот Валтери Ботас ја освои пол-позицијата пред утрешната трка на „Силверстоун“ за ГН на Велика Британија. Со оваа трка се одбележува јубилејот „70 години Формула 1“.

Ботас извозе побрзо од клупскиот колега, Луис Хамилтон и стигна до својата 13-та пол позиција во кариерата.

Трет зад двоецот од Мерцедес квалификациите изненадувачки ги заврши Нико Хулкенберг од Рејсинг поинт кој влезе како замена за Мексиканецот Серхио Перез кој е заразен со коронавирусот.

На четвртата позиција се пласираше возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен.

Повторно потфрлија возачите на Ферари. Леклер квалификациите ги заврши како осми, додека Фетел беше дури 12-ти.
На врвот на табелата во Ф1 е Хамилтон со 88 бода, дури 30 повеќе од клупскиот колега Валтери Ботас.

На третата позиција во моментов е Ферстапен со 52 бода.

Трката на „Силверстоун“ се вози утре со почеток од 15.10 часот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јуве го отпушти тренерот Сари, елиминацијата од Лион му пресуди

Објавено пред

Калчолигашот Јувентус преку социјалните мрежи денеска го потврди отказот за тренерот Маурицио Сари. Кормиларот на „Старата дама“ иако тврдеше дека е недопирлив на тренерската позиција, сепак елиминацијата уште во осминафиналето во ЛШ му пресуди.

Не помогна ниту фактот што Јувентус го доведе до деветтото Скудето во низа. Сепак, се чини клубот од Торино потфрли во другите натпреварувања.

Сари седна на тренерското место во Јувентус минатото лето кога дојде од Челси. Го замени Масимилијано Алегри, а целта која му беше поставена – титула во Лигата на шампионите.

Сари сезонава имаше неколку конфликти со првата ѕвезда, Кристијано Роналдо, а критики на негова сметка стигнуваа и од навивачите на клубот.

Засега не е познато кој ќе го наследи, а прво од имињата кое денеска се споменува како можен предводник на „црно-белите“ е Аргентинецот Маурисио Покетино.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 минути

Нови 200 заболени и четворица починати од ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1828 тестирања, а регистрирани се 200 нови случаи на...

Свет57 минути

(Видео) Во Бејрут продолжуваат судирите меѓу полицијата и демонстрантите

Не престануваат демонстрациите во Бејрут, по силната експлозија на пристаништето, во која досега животот го загубија 158 луѓе а над...

Свет1 час

(Видео) Португалски канадер се урна во близина на шпанската граница, има и жртви

Португалски канадер за гаснење пожар се урна денеска близу шпанската граница и според информациите од медиумите, најмалку едно лице го...

Македонија3 часа

МЗ: Во Геријатриската болница се преземени сите мерки по појавата на позитивни случаи

Министерството за здравство реагира на обвинувањата од ВМРО-ДПМНЕ дека новите случаи на коронавирус во Геријатриската болница во Скопје го демантираат...

Свет4 часа

Почина сопругата на амбасадорот на Холандија која беше повредена во експлозијата во Бејрут

Сопругата на холандскиот амбасадор во Либан почина денеска од повредите со кои се здоби во експлозијата што се случи во...

Регион4 часа

Косовскиот политичар Беџет Пацоли пријавил имот вреден стотици милиони евра

Поранешниот претседател на Косово и лидер на Алијанса за ново Косово, Беџет Пацоли, пријавил во Агенцијата за борба против корупцијата...

Македонија5 часа

Медицински техничар од Шведска еден месец ќе помага на Инфективната клиника

Ханс Јорген Михаел Селберг е медицински техничар од Шведска којшто пристигна во нашата држава на 4 август преку европскиот механизам...

Македонија7 часа

Во Скопје се роди бебе во „водена обвивка“ – редок феномен што се случува еднаш во 80 илјади породувања

На Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство, наделава се случи несекојдневно породување. Станува збор за медицинско чудо и редок феномен...

Топ7 часа

Жени од Македонија, Албанија и Косово пронајдени во угостителски објект, сопственикот осомничен за трговија со луѓе

Десет женски лица од Македонија, Албанија и Косово биле пронајдени во угостителски објект во село Добридол, Гостивар. Сопственикот на објектот...

Македонија8 часа

Казнети 378 лица за неносење маска

Полицијата казнила 378 лица за неносење заштитна маска во текот на изминатиот ден. „Во текот на изминатото деноноќие (07/08.08.2020 година)...

Свет8 часа

Во последните 24 часа во светот над 270.000 нови случаи на коронавирус

Во светот во последните 24 часа се регистрирани вкупно 278.291 нови случаи на коронавирус, а починале 6.815 лица, објави Светската...

Свет8 часа

Рекорден број нови случаи на коронавирус во Јапонија

Во Јапонија во изминатите 24 часа се потврдени најголем број случаи на дневно ниво од почетокот на епидемијата на коронавирус....

Македонија9 часа

Деветнаесет години од нападот кај Карпалак во кој беа убиени 10 војници

Денеска се одбележуваат деветнаесет години од нападот врз конвојот на АРМ во кој беа убиени десет воени резервисти кај месноста...

Свет21 час

(Видео) Најмалку 16 лица загинаа, а 123 се повредени во авионот кој се преполови во Индија

Најмалку 16 лица загинаа, а 123 повредени во авионската несреќа на „Ер Индија експрес“ што излета од пистата и се...

Свет22 часа

Седумгодишно момче почина од вирусот во САД – немало други болести

Седумгодишно момче кое почина од Ковид-19 е најмладата личност којашто го загибила животот од од оваа болест во американската држава...

Свет22 часа

Сè повеќе млади луѓе умираат од Ковид-19, кои се причините за тоа?

Високиот крвен притисок, дијабетес, дебелина и возраст се покажаа како најчести причини зошто некои пациенти не го преживуваат Ковид-19. Станува...

Свет24 часа

(Видео) Авион со 190 патници излета од писта во Индија и се преполови

Авион на „Ер Индија експрес“ со 191 патник од Дубаи се излизга од пистата и се преполови на аеродромот „Кожикоде“...

Топ1 ден

Велешанец исчезна во водите на Вардар при обид да спаси екипа на ЕВН

Полицијата трага по маж од Велешко кој со трактор се обидел да извлече возило на ЕВН, но бил повлечен од...

Македонија1 ден

Малиот Илче од Охрид, кој беше напуштен од родителите, по десет дена лекување, ја напушти Детската клиника

По десетина дена лекување на Детската клиника, 11-годишниот Илче од Охрид, кого родителите го напуштија, ја напушта болницата здрав и...

Свет1 ден

Либанскиот претседател не исклучува надворешна вмешаност во експлозијата во Бејрут со ракета или бомба

Претседателот на Либан, Мишел Аун, не ја отфрла можноста за надворешна вмешаност во катастрофалната експлозија во главниот град Бејрут велејќи...

Досие