Контакт

Спорт

Гол по истекот на времето, Србинките ја победија Германија

Објавено пред

Србија, во драматична завршница, ја победи Германија 29:28 (19:17) на Светското првенство за ракометарки кое се одржува во Јапонија.

Србинките испуштија предност од пет гола во првото полувреме, имаа два гола повеќе од противничките по првиот дел, а во второто полувреме ја „бркаа“ Германија, а потоа победија со голот на Кристина Лишчевиќ од седмерец по мистекот на времето.

Поранешната ракометарка на Вардар Драгана Цвијиќ со седум гола ја предводеше Србија, пет постигна Слаѓана Поп-Лазиќ. Кај Германија се истакнаа Евгенија Миневскаја со шест и Амели Бергер со пет гола.

Со оваа победа Србинките стекнаа шанса во последното коло во И-групата да се борат за пласман во полу-финалето. За такво сценарио ќе им биде потребно најпрвин Данска да ја победи Холандија, а потоа во последното коло тие да забележат триумф над Данска.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Катастрофа за Англија – Кејн го пропушта ЕУРО 2020?

Објавено пред

Огромен проблем имаат селекторот на Англија, Герет Саутгејт и менаџерот на Тотенхем, Жозе Мурињо.

Капитенот на селекцијата и на Спарси, Хари Кејн можно е да не се врати на теренот до крајот на сезоната, а сосем неизвесен е и неговиот настап на Европското првенство.

Англиските медиуми наведуваат дека еден од најдобрите британски хирурзи, Крис Вилсон вели дека за Кејн сезоната е завршена.

Иако се очекуваше по повредата на задниот мускул на ногата Кејн да се врати во тимот за максимум 2 месеци, сепак најверојатно тоа нема да се случи. Тој е опериран минатата недела и заздравувањето ќе трае подолго од предвиденото.

„Постои опасност од обновување на повредата. Секогаш постои можност да дојде до нова повреда доколки побрзате со заздравувањето“ смета доктор Вилсон.

Кејн е надвор од терените од 1 јануари кога се повреди на мечот против Саутемптон во Премиерлигата.
Прашање е дали селекторот Саутгејт воопшто ќе ризикува со голгетерот во „Гордиот албион“ или ќе повика друг напаѓач.

Англија на ЕУРО 2020 е во група со Хрватска, Чешка и еден квалификант од Лигата на нации.

Сезонава Кејн постигна 17 гола за Тотенхем, а во дресот на репрезентацијата има 32 погодоци на 45 настапи.

Прикажи повеќе...

Спорт

Пандев: Сакам опстанок за Џенова и пласман летово со Македонија на ЕП

Објавено пред

Капитенот на македонската фудбалска репрезентација, Горан Пандев (36) во интервју за порталот „Ил Секоло“ од Џенова говори за неговите планови и ѓелби во иднина.

Пандев е дециден дека во моментов му се најбитни опстанокот на Џенова во Серија А и пласманот на Македонија на ЕУРО2020.

„Играм за Џенова, најстариот клуб во Италија, а ова е навистина ‘жешка’ околина. Имам играно во големи клубови порано, но луѓето на стадионот ‘Луиџи Ферарис’ можат да ви дадат екстра мотив. Мораме да избориме опстанок во Серија А. Сакам да ја завршам кариерата во Џенова и со изборен пласман на Европското првенство во лето со Македонија. Со нациоаналниот тим во март имаме плеј-оф против Косово, тоа ќе биде натпревар на животот“ – вели меѓудругото Горан Пандев.

Тој 5 сезони е дел од Џенова и постојано покажува и докажува како се бранат боите на клубот и репрезентацијата.
Крајот на неговата фудбалска кариера се доближува, па евентуалниот пласман на ЕП со репрезентацијата би било одлична можност да каже збогум на фудбалот на најдобриот можен начин.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ол-стар: Леброн води, Лука го следи, Јокиќ дури петти!

Објавено пред

Интересни резултати донесе третиот пресек од гласањето за овогодинешниот Ол-стар што ќе се одржи во Чикаго.

Леброн Џејмс од Лејкерси е неприкосновен во сите конференции со скоро 5 милиони гласови, додека околу 150.000 гласови помалку има Словенецот Лука Дончиќ од Далас Маверикс.

Србинот Никола Јокиќ го зазема петтото место според освоените гласови на Западот, додека Гркот Јанис Адетокумбо ја предводи листата со гласови на Истокот.

Според досегашниот пресек на гласовите најдобрата петорка на Западот изгледа вака:

Лука Дончиќ, Џејмс Харден, Демијан Лилард, Алекс Карусо и Расел Ветбрук.

Конкуренцијата на Истокот се чини понеатрактивна: Тре Јанг, Кајри Ирвинг, Кемба Вокер, Дерик Роуз, Кајл Лаури, Јанис Адетокумбо, Паскал Сијакам, Џоел Ембид, Џими Батлер и Џејсон Тејтум.

Пред две години се воведени правилата за Ол-стар драфтот. Навивачи, играчи и новинари гласаат за кои играчи да настапат. Гласовите на навивачите чинат 50% од вкупната бројка, додека по 25% припаѓаат на играчите и медиумите.

Тренерите се задолжени да ги одберат резервите.

Чикаго е домаќин на Ол-стар мечот кој ќе се одржи од 13 до 16 февруари.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија42 минути

Вооружен грабеж во НЛБ Банка во Ѓорче Петров

Утринава во експозитурата Ѓорче Петров на НЛБ Банка се случи вооружен грабеж. Од банката велат дека вработените и сите клиенти...

Регион1 час

Грција идната недела ќе добие нов претседател

Грчката влада достави предлог до парламентот за избор на нов претседател на републиката, што ќе се одржи на 22 јануари,...

Топ2 часа

Две деца повредени кога „бе-ем-ве“ излетало на патот Велес – Извор

Вчера во 16:00 часот било пријавено дека на регионалниот пат Велес – Извор, по крстосницата за селото Г.Оризари, патничко возило...

Свет2 часа

(Видео) Кралот на кокаинот доби пиво со неговиот лик и име

Мексиканскиот наркобос Хоакин „Ел Чапо“ Гузман издржува доживотна казна затвор, а неговата ќерка Алехандрина се труди да ја одржи неговата...

Македонија3 часа

Меркел: Северна Македонија и Албанија заслужуваат да ги почнат преговорите со ЕУ

„Северна Македонија и Албанија заслужуваат да ги почнат преговорите со ЕУ, но на тој пат двете земји можат да се...

Македонија3 часа

Усвоени измените во законот за извршување, социјално загрозените нема да плаќаат

Законодавниот дом ги изгласа најновите измени и дополнувања на Законот за извршување кои ги подготви Министерството за правда. Ова е...

Свет4 часа

Премиерот на Украина поднесе оставка

Премиерот на Украина, Олексиј Хончарук, денеска поднесе оставка, јавува „Ројтерс“. Од кабинетот на претседателот на Украина, Володимир Зеленски, соопштуваат дека...

Регион4 часа

Лајчак: Следните месеци клучни за односите помеѓу ЕУ и Западен Балкан

Шефот на словачката дипломатија Мирослав Лајчак изјави дека следните месеци ќе бидат клучни за односите помеѓу Европска Унија и земјите...

Свет5 часа

Земјотрес со јачина од 5,6 степени го погоди Мексико

Земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала утрово е регистриран во јужниот дел на Мексико, кој според медиумите...

Свет5 часа

Oслободени новинарите на „Анадолија“ коишто беа уапсени во Каиро

Новинарите на турската државна новинска агенција „Анадолија“, кои во средата беа уапсени во Каиро, се ослободени откако платија кауција од...

Регион5 часа

(Видео) Масовни протести – Црна Гора ги брани верските објекти

Илјадници верници на Српската православна црква и граѓани протестираа против Законот за верската слобода. Црногорскиот митрополит Амфилохие, кој ја предводеше...

Свет18 часа

Трамп го прекршил законот кога ја спречил воената помош за Украина

Белата куќа го прекршила американскиот закон кога ја прекинала воената помош наменета за Украина, одлучи независното тело кое ја надгледува...

Македонија23 часа

Докторката на Трајковски ќе сведочи во „ТНТ“ за неговата дијагноза

Судот одлучил на следното рочиште за „ТНТ“ да ја повика докторката која на обвинетиот ексградоначалник на Гази Баба, Тони Трајковски,...

Европа23 часа

Русија доби нов премиер

Државната Дума ја потврди кандидатурата на поранешниот шеф на Федералната даночна служба, Михаил Мишустин, за нов премиер на Русија. Мишустин...

Топ1 ден

Опожарени возилата на Сузана Турунџиева и на Ребека

Автомобилот на пејачката и водителка Сузана Турунџиева бил опожарен изутринава околу 3 часот. Огнот го зафатил и возилото на пејачката...

Македонија1 ден

Шкријељ: Нема да дозволиме граѓаните поради предизборни препукувања да останат без нивните права

Дополнителната заменик-министерка за труд и социјална политика Санела Шкријељ денеска на прес-конференција во Владата повика на конструктивност и соработка со...

Топ1 ден

Шестмина повредени во сообраќајна несреќа кај Велес

Една жена е потешко повредена додека петмина други полесно во сообраќајната несреќа што се случи изутинава околу 8 часот на...

Свет1 ден

Спасено девојче од Пакистан кое 18 часа било затрупано со снег

Едно 12-годишно девојче е пронајдено живо откако лавина ја погодила нејзината куќа во Пакистан и откако 18 часа било затрупано...

Топ1 ден

Притвор за скопјанец кој марихуаната ја чувал во тегли од лутеница и ајвар

Скопското основно јавно обвинителство покрена обвинение против 27-годишник од скопската населба Влае кој криел марихуана во тегли за зимница. Како...

Регион1 ден

Рама го тужи Харадинај за клевета

Албанскиот премиер Еди Рама  поднел тужба до Основниот суд во Приштина за клевета против косовскиот колега во заминување Рамуш Харадинај....

Досие