Контакт

Спорт

Барса со Меси против Интер, Елмас и Наполи на гости во Белгија

Објавено пред

Натпреварите што вечерва ќе се одиграат во групите Е, Ф, Г и Х ќе го комплетираат второто коло во Лигата на шампионите.

dobivaj vesti na viber

Дербито на колото ќе се одигра на „Ноу Камп“ во Барселона каде ќе гостува лидерот во Серија А, Интер.

Барселона ќе биде со Меси во тимот, кој се се рехабилитирал од повредата, додека кај Интер ќе го нема првиот напаѓач Лукаку.

Мечот Барселона е можност двата тима да го поправат бледиот почетокот што го имаа во Лигата на шампионите.

Вечерва во Лигата на шампионите ќе игра и Елиф Елмас со Наполи. Италијанскиот тим ќе гостува во Белгија кај Генк. Наполитанците победија во првото коло против Ливерпул и евентуалн триумф во Белгија ќе им ги отвори портите на нокаут фазата.

Група Е:

18.55 Генк-Наполи
21.00 Ливерпул-Салцбург

Табела: Салцбург 3, Наполи 3, Ливерпул 0, Генк 0

Група Ф:

18.55 Славија Прага-Борусија Дортмунд
21.00 Барселона-Интер

Табела: Интер 1, Салвија 1, Барселона 1, Дортмунд 1

Група Г:

21.00 Лајпциг-Лион
21.00 Зенит-Бенфика

Табела: Лајпциг 3, Зенит 1, Лион 1, Бенфика 0

Група Х:

21.00 Лил-Челси
21.00 Валенсија-Ајакс

Табела: Ајакс 3, Валенсија 3, Челси 0, Лил 0©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Писмо со куршум и закана за претседателите на Сампдорија

Објавено пред

Ситуацијата во Сампдорија станува уште потензична, откако весникот „Ил секоло 20“ објави дека полицијата пронашла заканувачко писмо со куршум кон Масимо Фереро и Едоардо Гароне, кое пристигнало во просториите на клубот.

dobivaj vesti na viber

Поранешниот претседател и газда на клубот, Фереро се повлече од позицијата во декември 2021 откако беше уапсен за активности кои немаат врска со фудбалскиот клуб. Тој се противи на продажбата на клубот доколку не му донесе профит. Неговиот претходник Гароне, пак, е омразен кај навивачите поради тоа што го продаде клубот на бизнисменот од Рим, Фереро.

Ситуацијата на теренот е исто така критична – тимот е во зоната за испаѓање и со наводен долг од 150 милиони евра.

Прикажи повеќе...

Спорт

Валенсија се „раздели“ со Џенаро Гатузо

Објавено пред

Џенаро Гатузо веќе не е тренер на Валенсија, потврдија од шпанскиот клуб, по долгиот состанок на италијанскиот тренер со претседателот на клубот, Лахјун Чен, во кој уште еднаш Гатузо се пожалил на слабата поддршка со засилувања, поради што „лилјаците“ повторно се и во резултатска криза.

dobivaj vesti na viber

45-годишниот Гатузо беше именуван како тренер на Валенсија минатото лето, но не успеа да го крене нивото на клубот, оставајќи го на 14. место на табелата со само пет победи во првите 18 кола.

„Клубот сака да му се заблагодари на тренерот за посветеноста и напорната работа и му посакува среќа во иднина“, се вели во објавата на клубот.

Воро Гонзалез, по неверојатен осми пат ќе стане преоден тренер на клубот. Во следното коло, Валенсија гостува кај Реал Мадрид веќе во четврток.

Прикажи повеќе...

Спорт

Челси со мега-понуда од 105 милиони фунти за Фернандез, Бенфика подготвена за договор

Објавено пред

Тренерот на Бенфика, Германецот Роџер Шмит признава дека клубот нема да може да го заддржо Енцо Фернандез во тимот ако Челси ја плати откупната клаузула, откако „сините“ според „Телеграф“ дале понуда од 105 милиони фунти, што би било најголем британски трансфер во историјата.

dobivaj vesti na viber

Ако овие вести се покажат како вистинити, тоа значи дека Челси во последните два преодни рока ќе потроши над 500 милиони фунти, но исто така дека се очајни да се склучи договор за 22-годишниот Аргентинец, кој беше прогласен за најдобар млад фудбалер на СП во Катар. Претходно, Бенфика одби прва понуда од 75 милиони фунти и втора понуда од 112 милиони фунти, но на три рати.

„Додека е отворен преодниот рок, ние сме подготвени. Сите знаеме за ситуацијата со Енцо, тој има откупна клаузула и ако клуб ја плати, тоа се многу пари и не можеме да го спречиме. Ќе бараме друго решени“, изјави Шмит за „А бола“.

Според „Телеграф“, луѓето на Челси утре ќе се сретнат со официјалните претставници на Бенфика во Лисабон во обид да го комплетираат договрот.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа9 минути

Орбан: Политичкиот систем во Европа ќе пропадне

Унгарскиот премиер Виктор Орбан вели дека актуелниот политички систем во Европа ќе пропадне во текот на оваа деценија. Орбан, како...

Европа3 часа

Кина со порака до Вашингтон: Уште една посета може скапо да ве чини

Кина одговори на извештаите за планот на претседателот на Претставничкиот дом на САД, Кевин Мекарти, да го посети Тајван оваа...

Топ4 часа

Британци преку компјутерска измама оштетиле фирма за над 425 илјади евра

Полицијата поднесе кривична пријава против Ј.Т.С.(21) од Велика Британија, правно лице од Велика Британија и A.A.A.(44) од Велика Британија, поради...

Македонија6 часа

Арсовска сменета од претседателската функција во ЗЕЛС, на нејзино место назначен Орце Ѓорѓиевски

Скопската градоначалничка Данела Арсовска е разрешена од претседателската функција во Заедницата на единиците на локалната самоуправа (ЗЕЛС). Одлуката е донесена...

Македонија7 часа

(Видео) Зеќири не беше донесен на судење; Судијката: Повикана е брзата помош, а во зависност од проблемите, ќе биде однесен во болница

Полицијата не можела да го спроведе Мухамед Зеќири од куќен притвор бидејќи кога службениците дошле да го земат, тој ги...

Македонија7 часа

(Видео) Владата: ЕУ е стратешки приоритет, реформските процеси ќе се интензивираат

Европската Унија е стратешки приоритет на Владата. Владеењето на правото ќе остане во фокусот на институциите за брз напредок во...

Македонија8 часа

(Видео) Ковачевски: Отворени се нови можности за економијата и за членството во ЕУ, повикувам на обединување и паметни одлуки

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, се обрати на годишната конференција „Година на нови можности“, што се...

Регион8 часа

Милановиќ: Ја провоцираат Русија од 2014 да почне војна, па ние и Србите не се мразевме толку

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ денеска ја коментира ситуацијата во Украина нагласувајќи дека Русија со години била провоцирана. Тој рече дека...

Македонија8 часа

(Видео) Јаневска: Доцни исплатата на стипендиите, а на студентите не им се исплатени ни парите за студентски оброк

„Учениците и студентите останаа без поддршка од државата. Доцни исплатата на ученичките и студентските стипендии. Наместо државата да ги мотивира,...

Регион11 часа

„Демостат“: Србија во ЕУ до 2030 година ако го прифати европскиот план за косовското прашање

Јасната перспектива за членство на Србија во Европската Унија, инвестициите во енергетскиот сектор и ослободувањето од зависноста од Русија во...

Европа11 часа

Ги чувале децата во вински подрум во Австрија, соседите се посомневале, реагира полицијата

Шест британски деца се спасени во Австрија кога беа откриени дека живеат во напуштен вински подрум со своите родители. Полицијата...

Македонија11 часа

Бугарскиот министер за внатрешни работи доаѓа во Скопје на средба со министерот Спасовски

Вицепремиерот за јавен ред и безбедност и министер за внатрешни работи на Бугарија, Иван Демерџиев, со придружна делегација, денеска, ќе...

Европа12 часа

Путин на Џонсон му се заканил со ракетен напад: Ќе трае само една минута

Борис Џонсон, поранешниот премиер на Велика Британија, откри дека Владимир Путин, претседателот на Русија, му се заканувал со ракетен напад...

Македонија12 часа

Османи во Брисел на средби во НАТО и ЕУ

Претседавачот со ОБСЕ, министерот Османи, денес и утре е во работна посета на Брисел, каде што ќе оствари средби со...

Македонија22 часа

Милков: Најважен чекор за заштита на правата на Бугарите во Македонија е вклучувањето во Уставот

„Сакаме во Северна Македонија да бидат заштитени правата на Бугарите. Ние се стремиме кон таква деескалација, која ќе доведе до...

Спорт1 ден

(Видео) Ѓоковиќ во солзи ја прослави победата, плачеа и фановите

Новак Ѓоковиќ е шампион на Австралија Опен и повторно прв на АТП листата. Српскиот тенисер ја освои Австралија една година...

Македонија1 ден

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ бара од власта да ги преиспита тврдењата дека странски држави се вмешани во провокациите кон Македонија

Државата сериозно да ги преиспита наводите кои и самиот Пендаровски ги кажа дека здруженија, фондации, поединци и агентурни мрежи од...

Македонија1 ден

Полицијата упадна во над 200 локали и казина, приведени се лица за дрога и оружје

Синоќа по полноќ до 4 часот утринава, полицицијата спроведе акциска контрола во угостителски објекти на 272 локации. Во контролата беа...

Свет1 ден

По терористичките напади Израел размислува да им дозволи на цивилите да носат оружје

Кабинетот за безбедност на Израел одобри мерки со кои на Израелците ќе им се овозможи носењето оружје по двата одделни...

Свет1 ден

(Видео) Дронови нападнаа воена база во Иран

Со беспилотни летала извршен е напад врз воена фабрика во градот Исфахан во Иран, соопшти официјален Техеран. „Експлозијата се случи...