Контакт

Спорт

Барса уште не може да го регистрира Гави, иако тој ќе продолжи да игра за нив!

Објавено пред

Иако е еден од постојаните првотимци и голема надеж на каталонскиот клуб, Барселона уште не може да го регистрира Гави како играч на првиот тим во Ла лига, но сепак, тој ќе може да продолжи да игра во тимот, само не со неговиот посакуван број 6 на грбот.

dobivaj vesti na viber

18-годишниот фудбалер од средниот ред има 26 настапи во сите натпреварувања за Барса, а беше дел и од шпанската репрезентација на СП во Катар. Тој во септември потпиша шестгодишен договор со откупна клаузула од 1 милијарда евра, што беше негов втор професионален договор, по тој во 2020, кој го потпиша на 16 години, а планот беше и да го носи бројот на Чави Ернандез, „шестката“, заменувајќи го бројот 30.

Но, според „Марка“, Барселона, поради сите финансиски проблеми уште не може да го регистрира како играч на првиот тим, и покрај заминувањата на Жерард Пике и Мемфис Депај, бидејќи немаат генерирано доволно заштеда за следната сезона.

Ова значи дека Гави ќе може да продолжи да игра според договорот од 2020 година, барем до летото, и ќе мора да го носи бројот 30.

Според „Марка“, Барселона исто така не може да ги регистрира и новиот договор на Роналд Араухо, ниту договорите на младите Ињаки Пења и Алехандро Балде.

Спорт

Дрес на Леброн продаден за речиси 4.000.000 долари

Објавено пред

Дресот на Леброн Џејмс, во кој со Мајами ја освои титулата во НБА лигата во 2013 година, беше продаден синоќа на аукција во Њујорк за 3,7 милиони долари.
Ова го направи третиот најскап дрес продаден на аукција во Сотби.

dobivaj vesti na viber

Мајами до шампионскиот прстен стигна по победата против Сан Антонио во седмиот, решавачки натпревар, а Џејмс на тој меч постигна 37 поени со 12 скока.

Со постигнатата цена дресот на Џејмс од тој натпревар се уште не е најскапиот што е продаден.

Највисока цена постигна дресот на Мајкл Џордан од финалето на НБА во 1998 година, кој беше продаден за 10,91 милиони долари, втор на листата е дресот што го носеше Диего Марадона на Светското првенство во 1986 година, продаден за 9,28 милиони долари.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Навас се сели кај „шумарите“

Објавено пред

Кејлор Навас во финишот на преодниот рок ќе го засили Нотингем Форест.

dobivaj vesti na viber

„Шумарите“ се во потрага по голман, откако Дин Хендерсон се повреди и не е познато кога би можел да се врати во тимот. Дел од медиумите шпекулираат дека за него оваа сезона е завршена.

Навас целосно падна во втор план кај новиот тренер на ПСЖ, Кристоф Галтие, прв голма на „светците“ е Џиџи Донарума.

Претходно се шпекулираше дека Навас би можел да премине во Ал-Наср., но голманот ја одби таа можност.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мартинез ја „натера“ ФИФА да смени едно правило

Објавено пред

Контроверзното однесување и психолошките игри на Емилијано Мартинез, во пенал сериите на Сп во Катар, кои ги имаше Аргентина против Холандија во четвртфиналето и Франција во финалето, ја натераа ФИФА да направи промена во правилата.

dobivaj vesti na viber

Новото правило ќе биде донесено на конгресот на ФИФА во март, пишуваат англиските медиуми.

На голманите, на гол-линијата, ќе им биде забрането да им се обраќаат на фудбалерите кои изведуваат пенали, да гестикулираат кон нив, да ги деконцентрираат пред да го шутираат пеналот и да прават други психолошки игри при изведувањето на пеналите.

Новото правило кога ќе биде усвоено ќе започне да се применува од наредната сезона.Прикажи повеќе...

Најново

Македонија47 минути

Мицкоски во униформа: Басните за 2001-ва Али да му ги раскажува на Ковачевски

Басни за 2001-ва Али Ахмети да му раскажува на Ковачевски, напиша на социјалните мрежи, првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски...

Свет1 час

Повторно пукање во Ерусалим, има повредени

Најмалку две лица се повредени во пукање во археолошкиот локалитет Давидов град во Ерусалим, Израел. Како што наведоа од полицијата,...

Македонија2 часа

Бугарската комисија за надворешна политика усвои декларација: „Осуда за насилството врз Бугарите во Северна Македонија“

Бугарската собраниската Комисија за надворешна политика усвои декларација за Македонија која ќе се достави на гласање во пленарната сала. Документот, како...

Македонија3 часа

Односите меѓу Македонија и Бугарија никогаш не биле полоши, оцени опозицијата

Односите меѓу Македонија и Бугарија никогаш не биле полоши, оценува ВМРО-ДПМНЕ коментирајќи дека дојде ред на толку потпишани договори, анекси,...

Македонија3 часа

Ахмети од Тетово: Мицкоски гледал војна само на телевизија

Мицкоски гледал војна само на телевизија, рече претседателот на ДУИ, Али Ахмети од Тетово, откако претходно првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ...

Свет3 часа

Објавена снимка од полицајците во Мемфис кои брутално претепаа афроамериканец

Пет сега поранешни полицајци од американскиот град Мемфис се обвинети за убиството на 29-годишниот Тир Николс, афроамериканец кој беше претепан...

Свет3 часа

Светот го осудува масакрот во Ерусалим

Обединетите нации и неколку земји го осудија нападот на палестински вооружен напаѓач на периферијата на Ерусалим во близина на синагога...

Свет15 часа

(Видео) Терористички напад во Ерусалим, најмалку седум мртви

Најмалку седум лица загинаа во терористички напад вечерва во населбата Неве Јаков во Ерусалим, додека уште 10 се повредени. –...

Свет17 часа

Гутереш: Социјалните мрежи се соучесници во ширењето на екстремизмот и расизмот

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш денеска изјави дека социјалните мрежи и оние кои се рекламираат на нив се соучесници...

Свет18 часа

Кина: Америка е земја насилник која ги крши правилата

Кина денеска остро го критикуваше Вашингтон на состанокот на Светската трговска организација (СТО), нарекувајќи ги САД унилатерален насилник и земја...

Свет19 часа

Америка: Го убивме лидерот на Исламската држава

Американските сили го убиле лидерот на Исламската држава Билал ал-Судани и 10 негови оперативци во северна Сомалија, објавија американските власти....

Европа21 час

Европската Унија ги продолжи економските санкции против Русија до 31 јули

Советот на ЕУ денеска одлучи да ги продолжи за шест месеци, до 31 јули 2023 година, санкциите насочени кон одредени...

Македонија23 часа

27 Јануари, Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот, пригодно одбележан во МНР

Во Министерството за надворешни работи беше одбележан 27 Јануари – Меѓународниот ден во спомен на жртвите на холокаустот. Настанот почна...

Македонија23 часа

Милков: Ќе го вратиме амбасадорот ако се почне со дијалог на високо министерско ниво

Ако се обезбедат услови за почнување дијалог на високо ниво меѓу Бугарија и Македонија или ако премиерот Ковачевски го убеди...

Македонија1 ден

Бугарското МНР со нота ќе бара да им се обезбеди пристап на Бугарите на 4 февруари

Бугарија ќе бара со нота да им се обезбеди пристап на Бугарите што патуваат во Северна Македонија за да се...

Македонија1 ден

Таравари повикува на смирување на тензиите меѓу Северна Македонија и Бугарија

Претседателот на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари, повика да се дејствува смирено и да се смират тензиите во односите меѓу...

Европа1 ден

Орбан најави вето на санкциите против руската нуклеарна енергија

Унгарија ќе стави вето на секој предлог на Европската Унија за санкции против Русија поврзани со нуклеарната енергија, изјави утринава...

Топ1 ден

Истрага за пет лица, кои сексуално злоупотребувале малолетничка

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, постапувајќи по кривичната пријава на Националната единица за...

Европа1 ден

Поранешен генерал е фаворит за претседател на Чешка

Поранешниот командант на чешката армија, Петр Павел, прозападен кандидат, кој ја поддржува помошта за Украина, има голема предност пред поранешниот...

Свет1 ден

Пред 78 години беше ослободен Аушвиц, најлошото место во историјата на човештвото

Познатиот германски филозоф Теодор Адорно во своето дело „Културна критика и општество од 1949 година“ ја објави познатата реченица: „Пишувањето...