Контакт

Спорт

Македонија не дозволи Корејците да се вратат, на крајот на 27. место на СП

Објавено пред

Македонската ракометна репрезентација ќе го заврши Светското првенство во Полска и Шведска на 27. место, откако во натпреварот со пласман, пристојно се намачивме со мотивираната репрезентција на Јужна Кореја за на крајот да стигнеме до 36:33 (20:19) победа.

dobivaj vesti na viber

Селекцијата на Кирил Лазаров почна одлично, и во првото полувреме имавме максимална предност од пет гола, пред во финишот на полувремето, Корејците да се доближат на само еден гол разлика.

Но, во второто полувреме, Корејците не само што израмнија, туку дојдоа и до прво водство при 26:25, пред македонската репрезентација да го крене своето ниво и во финишот на мечот да ја направи разликата за победа.

Филип Кузмановски со осум гола беше најефикасен во македонската репрезентација, Мартин Серафимов заврши со  пет гола,  а Талески и Ѓонов додадоа по четири гола.

Фото: РФМ

Спорт

Тајли го предупреди семејството Ѓоковиќ: Внимавајте со кого разговарате

Објавено пред

Големо внимание во јавноста предизвика Срѓан Ѓоковиќ, по победата на неговиот син над Андреј Рубљев во четвртфиналето на Австралија опен.

dobivaj vesti na viber

Таткото на Новак, Срѓан, по натпреварот славеше со навивачите, меѓу кои и оние со руси знамиња со ликот на Владимир Путин, а наводно рекол „Да живее Русија“. На крајот излезе дека тоа медиумите погрешно го пренеле и дека Срѓан Ѓоковиќ само рекол „Да живееме“.

За ова зборуваше и директорот на турнирот во Мелбурн, Крег Тајли, кој откри:

„Поминав многу време разговарајќи со семејството Ѓоковиќ. Мој совет е дека треба да бидете многу внимателни бидејќи ова е настан од светско значење. Кога имате стотици илјади луѓе кои минуваат низ портите, нормално е дека ќе има луѓе кои ќе дојдат со намера да прават опструкции. Немојте да бидете вовлечени во тоа, рече Тајли и дополни.

„Тие целосно го разбираат тоа. Семејството беше многу добро. Тие беа вознемирени што сè беше преземено на тој начин. Немаше намера. Неговиот татко не поддржува војна, тие се фокусирани на поддршка на мирот, изјави првиот човек Австралија опен.

Новак утре во финалето ќе игра против Гркот Стефанос Циципас.

Прикажи повеќе...

Спорт

Дрес на Леброн продаден за речиси 4.000.000 долари

Објавено пред

Дресот на Леброн Џејмс, во кој со Мајами ја освои титулата во НБА лигата во 2013 година, беше продаден синоќа на аукција во Њујорк за 3,7 милиони долари.
Ова го направи третиот најскап дрес продаден на аукција во Сотби.

dobivaj vesti na viber

Мајами до шампионскиот прстен стигна по победата против Сан Антонио во седмиот, решавачки натпревар, а Џејмс на тој меч постигна 37 поени со 12 скока.

Со постигнатата цена дресот на Џејмс од тој натпревар се уште не е најскапиот што е продаден.

Највисока цена постигна дресот на Мајкл Џордан од финалето на НБА во 1998 година, кој беше продаден за 10,91 милиони долари, втор на листата е дресот што го носеше Диего Марадона на Светското првенство во 1986 година, продаден за 9,28 милиони долари.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Навас се сели кај „шумарите“

Објавено пред

Кејлор Навас во финишот на преодниот рок ќе го засили Нотингем Форест.

dobivaj vesti na viber

„Шумарите“ се во потрага по голман, откако Дин Хендерсон се повреди и не е познато кога би можел да се врати во тимот. Дел од медиумите шпекулираат дека за него оваа сезона е завршена.

Навас целосно падна во втор план кај новиот тренер на ПСЖ, Кристоф Галтие, прв голма на „светците“ е Џиџи Донарума.

Претходно се шпекулираше дека Навас би можел да премине во Ал-Наср., но голманот ја одби таа можност.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија56 минути

Мицкоски во униформа: Басните за 2001-ва Али да му ги раскажува на Ковачевски

Басни за 2001-ва Али Ахмети да му раскажува на Ковачевски, напиша на социјалните мрежи, првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски...

Свет2 часа

Повторно пукање во Ерусалим, има повредени

Најмалку две лица се повредени во пукање во археолошкиот локалитет Давидов град во Ерусалим, Израел. Како што наведоа од полицијата,...

Македонија2 часа

Бугарската комисија за надворешна политика усвои декларација: „Осуда за насилството врз Бугарите во Северна Македонија“

Бугарската собраниската Комисија за надворешна политика усвои декларација за Македонија која ќе се достави на гласање во пленарната сала. Документот, како...

Македонија3 часа

Односите меѓу Македонија и Бугарија никогаш не биле полоши, оцени опозицијата

Односите меѓу Македонија и Бугарија никогаш не биле полоши, оценува ВМРО-ДПМНЕ коментирајќи дека дојде ред на толку потпишани договори, анекси,...

Македонија3 часа

Ахмети од Тетово: Мицкоски гледал војна само на телевизија

Мицкоски гледал војна само на телевизија, рече претседателот на ДУИ, Али Ахмети од Тетово, откако претходно првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ...

Свет3 часа

Објавена снимка од полицајците во Мемфис кои брутално претепаа афроамериканец

Пет сега поранешни полицајци од американскиот град Мемфис се обвинети за убиството на 29-годишниот Тир Николс, афроамериканец кој беше претепан...

Свет4 часа

Светот го осудува масакрот во Ерусалим

Обединетите нации и неколку земји го осудија нападот на палестински вооружен напаѓач на периферијата на Ерусалим во близина на синагога...

Свет16 часа

(Видео) Терористички напад во Ерусалим, најмалку седум мртви

Најмалку седум лица загинаа во терористички напад вечерва во населбата Неве Јаков во Ерусалим, додека уште 10 се повредени. –...

Свет17 часа

Гутереш: Социјалните мрежи се соучесници во ширењето на екстремизмот и расизмот

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш денеска изјави дека социјалните мрежи и оние кои се рекламираат на нив се соучесници...

Свет18 часа

Кина: Америка е земја насилник која ги крши правилата

Кина денеска остро го критикуваше Вашингтон на состанокот на Светската трговска организација (СТО), нарекувајќи ги САД унилатерален насилник и земја...

Свет20 часа

Америка: Го убивме лидерот на Исламската држава

Американските сили го убиле лидерот на Исламската држава Билал ал-Судани и 10 негови оперативци во северна Сомалија, објавија американските власти....

Европа22 часа

Европската Унија ги продолжи економските санкции против Русија до 31 јули

Советот на ЕУ денеска одлучи да ги продолжи за шест месеци, до 31 јули 2023 година, санкциите насочени кон одредени...

Македонија23 часа

27 Јануари, Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот, пригодно одбележан во МНР

Во Министерството за надворешни работи беше одбележан 27 Јануари – Меѓународниот ден во спомен на жртвите на холокаустот. Настанот почна...

Македонија23 часа

Милков: Ќе го вратиме амбасадорот ако се почне со дијалог на високо министерско ниво

Ако се обезбедат услови за почнување дијалог на високо ниво меѓу Бугарија и Македонија или ако премиерот Ковачевски го убеди...

Македонија1 ден

Бугарското МНР со нота ќе бара да им се обезбеди пристап на Бугарите на 4 февруари

Бугарија ќе бара со нота да им се обезбеди пристап на Бугарите што патуваат во Северна Македонија за да се...

Македонија1 ден

Таравари повикува на смирување на тензиите меѓу Северна Македонија и Бугарија

Претседателот на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари, повика да се дејствува смирено и да се смират тензиите во односите меѓу...

Европа1 ден

Орбан најави вето на санкциите против руската нуклеарна енергија

Унгарија ќе стави вето на секој предлог на Европската Унија за санкции против Русија поврзани со нуклеарната енергија, изјави утринава...

Топ1 ден

Истрага за пет лица, кои сексуално злоупотребувале малолетничка

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, постапувајќи по кривичната пријава на Националната единица за...

Европа1 ден

Поранешен генерал е фаворит за претседател на Чешка

Поранешниот командант на чешката армија, Петр Павел, прозападен кандидат, кој ја поддржува помошта за Украина, има голема предност пред поранешниот...

Свет1 ден

Пред 78 години беше ослободен Аушвиц, најлошото место во историјата на човештвото

Познатиот германски филозоф Теодор Адорно во своето дело „Културна критика и општество од 1949 година“ ја објави познатата реченица: „Пишувањето...