Контакт

Спорт

Барселона веќе договорила замена за Жерар Пике

Објавено пред

Дефанзивецот на Барселона, Жерар Пике, најави дека утре ќе го одигра последниот натпревар во кариерата против Алмерија во 13. коло од шпанското првенство. Во Барселона како десетгодишник пристигна во 1997 година, а од 2004 до 2008 година играше за Манчестер Јунајтед, кога се врати во каталонскиот клуб, чиј тренер тогаш беше Пеп Гвардиола.

dobivaj vesti na viber

Барселона веќе договорила замена за 35-годишниот Пике. Тие биле сигурни дека тој ќе замине, но на крајот од сезоната, а најновата одлука ќе заштеди дел од буџетот поради неговата огромна плата .

Шпанските медиуми тврдат дека дефанзивецот на Атлетик Билбао, Ињиго Мартинез, е негова замена и дека веќе е постигнат договор.

„Барселона преговараше со Мартинез со месеци, дури и помислија да го доведат летово, но Атлетик Билбао одби да преговара за разумна цена, па се беше одложено за следната година. Сепак, најавата на Пике може да ги промени плановите. Останува да се види дали Атлетик е подготвен да преговара за продажба со оглед дека договорот на Мартинез истекува за шест месеци и тој ќе може да си замине без обештетување“, пишува каталонски „Спорт“.

Ињиго Мартинез е 31-годишен Шпанец, кој одигра 350 натпревари во Ла Лига и постигна 21 гол. Кариерата ја започна во Реал Сосиедад, а од 2018 година настапува за Атлетик Билбао.

Тренерот на Барселона, Чави Ернандез има четворица стопери. Роналд Араухо ќе биде фит во јануари откако ќе се опорави од повредата, а тука се и Ерик Гарсија, Жил Кунде и Андреас Кристенсен.

Спорт

Вилдоза и Недовиќ го шокираа Партизан во српското дерби во Евролигата

Објавено пред

Кошаркарите на Црвена звезда го совладаа Партизан со 73:76 вo драматичен дуел во „Арена“ во 12. коло од Евролигата. Првото вечно српско дерби во историјата на Евролигата го добија „црвено-белите“ со тројката на Немања Недовиќ на две секунди пред крајот. Претходно, Кевин Пантер не реализира два удари за три поени за Партизанм кој на две и пол минути до крајот имаше водство од 71:65.

dobivaj vesti na viber

Но, Вилдоза постигна две тројки, а потоа и Недовиќ им пресуди на избраниците на Жељко Обрадовиќ.

Фенербахче ја декласира Алба во Берлин со 75:104, а Панатинаикос по продолжение ја доби битката со Олимпија Милано со 90:77. Макаби Тел Авив беше убедлив на домашен терен против Валенсија и славеше со 84:68.

Прикажи повеќе...

Спорт

Меси е среќен во Париз, смета претседателот на ПСЖ

Објавено пред

Претседателот на Пари Сен Жермен, Насер Ал-Kелаифи, ја коментираше ситуацијата околу Лионел Меси, кој се уште не го продолжил договорот со клубот, а актуелниот договор му истекува на лето.

dobivaj vesti na viber

„Меси е многу среќен, тоа можете да го видите во неговиот настап во репрезентацијата. Ако некој фудбалер е несреќен, тоа ќе влијае на неговата игра“, изјави Ал-Kелаифи.

ПСЖ сака да го задржи најмалку уште една сезона.

„Лео беше фантастичен оваа сезона, постигнувајќи голови и асистенции и за ПСЖ и за Аргентина. По Светското првенство ќе седнеме и ќе разговараме. Двете страни се среќни во нашата соработка“, изјави Ал-Келаифи.

Прикажи повеќе...

Спорт

Скалони збесна кон аргентинските новинари: Од каде знаете за повредата на Де Пол?

Објавено пред

Аргентинскиот селектор Лионел Скалони збесна на прес-конференцијата пред утрешниот четвртфинален дуел против Холандија на СП во Катар, откако новинари од аргентинскиот весник „Оле“ открија дека неговиот тим ќе мора да игра без Родриго де Пол. Фудбалерот за врска се пожалил на болка во мускулот и предвреме заминал во соблекувалната, а информацијата веднаш дошла до медиумите.

dobivaj vesti na viber

„Не знам од каде сте дознале за повреда на Де Пол? Трениравме зад затворени, врати. Ако ми кажете кој ви кажал, јас ќе ви одговорам колку е сериозно. Морам да ве прашам, вие сте за Аргентина или за Холандија“, истакна Скалони.

Тој дополни дека очекува победа над Холандија во регуларниот тек од натпреварот и не размислува за изведување пенали.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 часа

Приватните превозници утре ќе ja блокираат „Илинденска“

Автобусите на приватните превозници од утре ќе се преселат кај бараките на Град Скопје информираат од „Слобода превоз“. Во кординација...

Регион12 часа

Хрватска влезе во Шенген, за Бугарија и Романија потврдено е ветото

Бугарија и Романија остануваат надвор од Шенген зоната, откако не успеаја да добијат едногласна поддршка од Европскиот совет во Брисел,...

Македонија13 часа

Мицкоски: Со мачнина ја гледам пинг понг играта на коалицијата на хаосот – Арсовска и Ковачевски додека граѓаните страдаат

„Со мачнина ја гледам пинг понг играта на новата коалиција на хаосот, Градот Скопје и власта на Ковачевски за проблемите...

Македонија15 часа

(Видео) Ковачевски од лидерскиот самит во Виена: Солидарност и правда се најсоодветни одговори за кризата

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски, денеска учествува и има свое обраќање на Самитот на лидери од Западен Балкан во Виена,...

Европа16 часа

Ердоган: Ќе и го скршиме рбетот на инфлацијата

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека турската влада се надева дека ќе и го „скрши рбетот“ на високата инфлација...

Македонија18 часа

Грковска: Популизмот е најштетен за една демократија, треба храброст за да ја одржиш државата на вистинскиот пат

Политиките за добро владеење се основа за стабилноста на секоја држава. Доколку сакаме стабилност мора граѓаните да имаат доверба во...

Свет18 часа

Погубен е демонстрант во Иран

Иран денеска погуби демонстрант осуден за прободување на припадник на безбедносните сили и блокирање улици за време на неодамнешните протести...

Европа19 часа

Десет лица загинаа во гранатирање на истокот на Украина

Најмалку десет лица загинаа во руско гранатирање на истокот на Украина, а многумина се ранети, изјави претседателот Володимир Зеленски. Зеленски...

Европа19 часа

Шолц: Правиме се што можеме за да спречиме директна војна меѓу Русија и НАТО

Бранејќи ја поддршката на Германија за Украина, за која критичарите во Киев и на други места во Европа велат дека...

Свет1 ден

Уапсен претседателот на Перу, обвинет е за бунт и злоупотреба на власта

Перуанската полиција, на позадината на политичката криза во земјата, го приведе претседателот Педро Кастиљо, се вели во пораката на безбедносните...

Македонија1 ден

„Поддршка за членство во ЕУ имаме, наша задача се реформите“

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, денеска заедно со претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, и министерката...

Европа1 ден

Путин: Русија ќе ги брани своите интереси со сите расположливи средства

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека Москва ќе се обиде да ги брани своите интереси „со сите расположливи средства“,...

Македонија1 ден

Претседателот Пендаровски на Самит во Брисел: ЕУ е најдобрата алтернатива и патеката од која нема да се откажеме

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Брисел учествуваше на Самитот ЕУ – Западен Балкан во организација на аналитичкиот центар (тинк –...

Македонија1 ден

(Интервју) Наќе Чулев: Немаме гаранција дека не нè прислушкуваат

Состојбата во безбедносниот сектор е крајно хаотична. Македонија стана логистичка база за поддршка во издавање документи, државјанства, банкарски сметки на...

Македонија2 дена

Ленин Јовановски: Се повлекувам од протестот на превозниците, но блокадите остануваат

Директорот на „Слобода превоз“, Ленин Јовановски се повлекува од протестот на превозниците и од сите процеси кои ќе следат понатаму...

Македонија2 дена

Повторно закани за бомби во скопските училишта

Поради закана за поставена бомба и утрово наставата е прекината во девет скопски средни училишта. Учениците се евакуирани, а на...

Економија2 дена

Потпишани четири договори на компании од Македонија и Бугарија, вредни над три милиони евра

На иницијатива на министрите за надворешни работи на Македонија и Бугарија, Бујар Османи и Николај Милков, денес во Скопје се...

Македонија2 дена

Вооружени лица нападнаа чувар и запалија неколку банкомати во Чаир

Неколку вооружени лица рано утрово го нападнаa чуварот во трговскиот центар „Поинт ретаил парк“ и запалиja неколку банкомати. Утрово полицијата...

Свет2 дена

Лукашенко нареди преместување на воените сили на границата со Украина

Белорусија денеска и утре планира да премести воена опрема и безбедносни сили. Државната новинска агенција Белта објави дека Белорусија преместува...

Свет2 дена

Во Германија уапсени 25 десничари и поранешни војници кои планирале државен удар

Во рации низ Германија уапсени се 25 луѓе осомничени дека се обиделе насилно да ја соборат владата. Германските медиуми наведуваат...