Контакт

Спорт

Басконија ја зголеми кризата на Фенер, ЦСКА со победа во Литванија

Објавено пред

Басконија Виторија-Гастеиз ја прекина серијата од три порази во низа и во исто време ја зголеми кризата во турскиот Фенербахче со 86:68 победа во деветтото коло од Евролигата.

Алек Питерс беше кошмар за одбраната на Фенер, постигнувајќи личен рекорд од 25 поени 7 скока за да го подобри скорот на тимот од Баскија на 3-4. Рокас Гиедратис додаде 19 поени, а Зоран Драгиќ 16 за Басконија, додека Јан Весели беше најдобар за тимот на Игор Кокошков со 15 поени.

За Фенер ова е втор пораз во низа и сега тимот има 4-5 скор пред тешкиот меч со Реал Мадрид во четврток.

ЦСКА Москва го изддржа камбекот на Жалгирис за да стиген до 87:78 победа на гости. Откако не искористија напад за водство при 78:79 резултат на минута пред крајот, Мајк Џејмс ја постигна својата четврта тројка и оттогаш литванскиот клуб не постигна поен.

Џејмс заврши со 27 поени, Вил Клајбурн имаше 13, додека за Жалгирис, најдобар беше Мариус Григонис со 19 поени. „Армејците“ го подобрија скорот на 6-3, а Жалгирис падна на 5-4.

ЕВРОЛИГА, 9.КОЛО

Зенит Санкт Петерсбург – Химки 83:88 (27:19, 20:25, 20:19, 16:25)

Анадолу Ефес – Баерн Минхен 71:74 (23:22, 14:20, 20:8, 14:24)

Жалгирис Каунас – ЦСКА Москва 78:87 (17:26, 21:19, 20:21, 20:21)

Басконија – Фенербахче 86:68 (20:21, 25:15, 19:23, 22:9)

Валенсија – Панатинаикос 95:83 (22:21, 23:20, 25:25, 25:17)

Спорт

Пеле се прости од Марадона: Еден ден на небо заедно ќе шутираме топка

Објавено пред

Бразилската фудбалска легенда Пеле се прости со својот стар пријател Диего Марадона, велејќи дека е жално да се загуби пријател на ваков начин.

Марадона почина во средата од срцев напад на само 60 години, по што аргентинскиот претседател Алберто Фернандез прогласи три дена национална жалост во земјата.

„Сигурно, еден ден ќе шутираме топка заедно на небото горе“, се вели во кратката објава на Пеле дадена до „Ројтерс“.

Иако во текот на годините ги разделуваше генерациски јаз, како и национален јаз во лутотот јужноамериканско ривалство Аргентина-Бразил, двајцата фудбалери подоцна во животот праќаа пријателски пораки еден кон друг.

Прикажи повеќе...

Спорт

Од Марадона се простуваат од Реал и од Наполи, Линекер, Дончиќ, Касилјас…

Објавено пред

Марадона ги донесе до сега единствените две титули на Наполи во Италија, па клубот каде тој е божество се против од него:

Иако играше во Барселона, од Реал Мадрид господски се простија од „Ел Пибе“:

Легендарниот Гери Линекер напиша:
„Вестите од Аргентина се дека Диего Армандо Марадона почина. Беше најдобриот играч на мојата генерација и веројатно најдобриот на сите времиња. Се надевам дека конечно ќе најде утеха во божјите раце“

Кошаркарскиот ас, Лука Дончиќ и легендарниот фудбалски голман, Икер Касилјас исто така се простија од Марадона:

Прикажи повеќе...

Спорт

Кој беше Марадона!?

Објавено пред

За многумина најголемиот на сите времиња, еден единствен и неповторлив – Диего Марадона.

– Полното име му е Диего Армандо Марадона Франко
– Роден е на 30 октомври 1960 година во местото Виља Фиоричио, бил едно од осумте деца
– Првата топка ја добил од вујко му, за третиот роденден. Оттогаш спиел со топката и сонувал да стане најдобриот фудбалер
– Прекарот му е „El Pibe de Oro”, во превод „златно момче“
– Кога имал 8 години го „уловиле“ ловците на таленти
– Со 12 години бил собирач на топки, а ја забавувал публиката со жонглирање на полувремињата
– Потпиша за Бока Јуниорс во 1981 година. Истата година легендарниот клуб од Буенос Аирес ја освои титулата државен првак. Тоа е единствената титула што Марадона ја освоил во татковината
– Во 1982 година на 21 година преминува во Барселона, за тогаш рекордни 7.6 милиони долари
– На мечот против Реал Мадрид во 1983 година го постигнал победоносниот гол и станал прв играч на Барса на кого му аплаудирале и навивачите на Реал
– Играше за Наполи од 1984 до 1991 година, имаше статус на боженство во Неапол. Дресот со број 10 по неговото заминување е повлечен од употреба
– На мечот од Светското првенство во 1986, во Мексико, против Англија постигна гол со рака, кој потоа беше признат
– Вториот гол кој го постигна на истиот меч против Англичаните е прогласен за гол на векот
– Во кариерата одиграл 680 меча и постигнал 345 гола
– Бил суспендиран 15 месеци поради употреба на кокаин
– Со Пеле го дели првото место како најдобар играч на 20. век
– Првпат се оженил во 1989 година, со Клаудиа Виљафане, со која има две ќерки. Се разведоа во 2004 година
– Во светот постојат неколку цркви со името на Марадона

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија29 минути

Кај Тумбе Кафе има околу 10.000 гранати од Првата светска војна, уништувањето ќе почне во декември

Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) соопшти дека во декември ќе започне уништувањето на неексплодираните гранати од Првата светска војна...

Македонија3 часа

(Видео) Мицкоски: Ќе го предводам народот во борбата против погазување на македонскиот идентитет

Интервјуто кое Зоран Заев го даде за бугарски медиум, очигледно претставува додворување кон бугарската јавност и подготовка за македонската јавност,...

Македонија5 часа

Заев: Бугарија не е фашистичка земја, туку наш пријател

Бугарија не е фашистичка земја, таа е наш пријател, вели претседателот на Владата, Зоран Заев, во интервју за бугарската новинска...

Свет5 часа

Двајца повредени со нож во Швајцарија, се утврдува дали е терористички напад

Две лица се повредени, а едно е уапсено во можен терористички напад во стоковна куќа во Швајцарија, пренесува швајцарски РТС....

Македонија7 часа

Судот го опомена Бојан Јовановски, одбиено е барањето за изземање на судијката

Претседателот на Кривичниот суд, Иван Џолев, го одби барањето на обвинетиот Бојан Јовановски за изземање на судијката Софче Гаврилова-Ефремова од...

Македонија7 часа

Се очекува зелено светло од Пендаровски за војниците од утре да почнат да ги обезбедуваат болниците

Припадниците на Армијата ќе може уште утре да бидат распределени во здравствените институции, изјави министерката за одбрана, Радмила Шекеринска. „Вчера,...

Култура8 часа

Eкипата на „Медена земја“ тврди: На Атиџе ѝ обезбедивме дом, храна и лекови – здружението „Бекирлија“ и донациите ќе бидат затворени

Екипата на „Медена земја“ реагира по тврдењата што се појавија во јавноста дека Атиџе Муратова е заборавена од сите, без...

Европа9 часа

(Видео) Автомобил удри во оградата на канцеларијата на Меркел

Автомобил управуван од непознато лице удрил во оградата на канцеларијата на германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин. Деталите за оваа...

Свет9 часа

Сингапур го искорени коронавирусот

Некогаш имаше најголема стапка на Ковид-19 во Југоисточна Азија, но кога во вторникот пријави 14 дена без нови локални случаи,...

Македонија10 часа

Во ковид-центрите во Скопје за 24 часа хоспитализирани 39 пациенти, слободни уште 20-ина места

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје хоспитализрани се 39 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 486 лица...

Македонија10 часа

(Видео) Пендаровски: Пандемијата покажа дека домот не е најбезбедно место за многу жени и деца

Претседателот на државата, Стево Пендаровски, се вклучи во глобалната кампања „16 дена активизам против родово базирано насилство“ на Обединетите нации,...

Регион10 часа

Од денес стапува во сила полициски час во Црна Гора

Во Црна Гора од денес угостителските и услужните објекти ќе работат од 7 до 18 часот, а забраната за напуштање...

Европа10 часа

Финцитe мајстори во борбата против коронавирусот

Финска, со население од нешто помалку од 6 милиони жители, е една од земјите што најдобро се справуваат со пандемијата...

Свет10 часа

Трамп ќе го помилува поранешниот советник за безбедност, кој го лажеше ФБИ

Американскиот претседател, Доналд Трамп, планира да го помилува поранешниот советник за национална безбедност Мајкл Флин, кој во 2017 година призна...

Свет11 час

Бајден: Сè уште не сум разговарал со Трамп

Новоизбраниот американски претседател, Џо Бајден, изјави дека сè уште не разговарал со актуелниот претседател Доналд Трамп. Бајден во првото интервју...

Свет11 час

Макрон најави попуштање на мерките

Франција следниот викенд ќе почне со олабавување на мерките против ширењето на коронавирусот за до Божик продавниците, театрите и кината...

Свет11 час

Австралија ги ублажува мерките, со денови нема нови заразени

Австралиската федерална држава Нов Јужен Велс ќе ги олесни ограничувањата за физичка дистанца и ќе ги отстрани условите за компаниите...

Свет12 часа

Голем метеж на аеродромите и во центрите за тестирање во САД во пресрет на Денот на благодарноста

Метежот на аеродромите и редиците пред центрите за тестирање покажуваат дека многу Американци планираат да го прослават Денот на благодарноста...

Македонија23 часа

Регистрирани се 1039 нови случаи на Ковид-19, починаа 15 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3143 тестирања, а регистрирани се 1039 нови случаи на...

Свет1 ден

Зошто Путин досега не се вакцинирал?

Рускиот претседател Владимир Путин не може да биде меѓу доброволците кои ќе бидат вакцинирани против коронавирусот до крајот на клиничките...

Досие