Контакт

Спорт

Шпанска срамота за Германија, Хрватска загуби од Португалија во 91. минута!

Објавено пред

Тоа што требаше да биде директна пресметка на два фудбалски гиганти за место на финалниот турнир на Лигата на нации на УЕФА, на крајот се претвори во катастрофален пораз за германската репрезентација, каков што не паметат од далечната 1954 година.

Германија, светскиот шампион од 2014 година, успеа да загуби со 6:0 од Шпанија во Севилја, откако „фуријата“ предводена од хет-трикот на Феран Торес им го нанесе најлошиот пораз на Германците од 1954 година, кога загубија од тогаш моќната Унгарија со 8:3.

Дека работите не одат на добро за тимот на Јоаким Лев се виде уште во првото полувреме, кога Алваро Мората (17. минута), Торес (33. минута) и Родри (38. минута) донесоа неочекувани 3:0 предност. Во второто полувреме, Торес (55. и 77. минута) го комплетираше хет-трикот, пред Микел Ојарзабал во 89. минута да ја комплетира неверојатната ноќ во Андалузија.

Хрватска, пак, на „Пољуд“ со неверојатна грешка во 90-тата минута загуби со 2:3 од Португалија, резултат кој сепак, беше доволен да го обезбеди опстанокот во Лига А, откако Французите им направија „услуга“ и со 4:2 ја победија Шведска. Матео Ковачиќ во 29. минута донесе водство за Хрватска, но во второто тие останаа со играч помалку по црвениот картон за Рог, а Португалија направи пресврт со головите на Рубен Дијаш и Жоао Феликс, пред повторно Ковачиќ да ги спаси во 65. минута. Меѓутоа во 91. минута, Ливаковиќ направи катастрофална грешка, а Дијаш ги казни „коцкестите“.

Црна Гора пак, влезе во Лига Б, откако дома лесно со 4:0 го совлада Кипар, додека Луксембург одигра 0:0 со Азербејџан.

УЕФА ЛИГА НА НАЦИИ

ЛИГА А, ГРУПА 4

Шпанија – Германија 6:0

Швајцарија – Украина, одложено

Табела: 1.Шпанија 11, 2.Германија 9, 3.Украина 6, 4.Швајцарија 3

ЛИГА А, ГРУПА 3

Франција – Шведска 4:2

Хрватска – Португалија 2:3

Табела: 1.Франција 16, 2.Португалија 13, 3.Хрватска 3, 4.Шведска 3

ЛИГА Ц, ГРУПА 1

Црна Гора – Кипар 4:0

Луксембург – Азербејџан 0:0

Табела: 1.Црна Гора 13, 2.Луксембург 10, 3.Азербејџан 6, 4.Кипар 4

ЛИГА Д, ГРУПА 1

Андора – Летонија 0:5

Малта – Фарски Острови 1:1

Табела: 1.Фарски Острови 12, 2.Малта 9, 3.Летонија 7, 4.Андора 2

ЛИГА Д, ГРУПА 2

Гибралтар – Лихтенштајн 1:1

Табела: 1.Гибралтар 8, 2.Лихтенштајн 5, 3.Сан Марино 2

ШПАНИЈА – ГЕРМАНИЈА

ХРВАТСКА – ПОРТУГАЛИЈА

ФРАНЦИЈА – ШВЕДСКА

ЦРНА ГОРА – КИПАР

Спорт

Алегри: Сум работел со многу ѕвезди, но само Роналдо е поинаков во главата

Објавено пред

Кристијано Роналдо има поинаква глава од сите други фудбалери, вели поранешниот тренер на Јувентус, Масимилијано Алегри, признавајќи дека Португалецот го има најдобриот менталитет од многубројните фудбалери со кои работел.

Алегри работеше со Роналдо во својата последна година како тренер во Торино, во 2018/2019, во која Роналдо постигна 21 гол за титулата во Италија. Бидејќи тренерот претходно освои скудето и со Милан во 2010/2011, имаше шанси да работи со многу ѕвезди.

„Имав многу силни фудбалери со силен менталитет. Дефанзивци, како Џорџо Кјелини и Алесандро Неста, фудбалери од средниот ред, како Џенаро Гатузо и Кларенс Сидорф, и напаѓачи, како Златан Ибрахимовиќ и Кристијано Роналдо. Роналдо е на врвот според менталитетот. Тој има поинаква глава од сите. Освои пет ‘Златни топки’, пет титули од Лигата на шампионите, еден европски трофеј со Португалија, што е многу тешко, и секогаш тој бил клучниот човек. Секоја година има нова цел“, вели Алегри во интервју за британскиот „Тајмс“.

Бидејќи е без работа од 2019 година, Алегри признава дека има амбиција да работи во Премиер лигата за што веќе подолго време зема часови по англиски јазик.

„Тренерот не треба да создава немир и анскиозност кај фудбалерите. Правиш голема грешка ако одиш само според твоите идеи, твојата мисла и не работиш на човечкиот потенцијал што го имаш. Фудбалот се одлучува од фудбалерите. Да, секој тим треба да има организација и тактика преку тренерот, но важно е да се работи индивидуално. Тренерот мора да е и психолог. 80 отсто психологија, 20 отсто тактика“, објаснува Италијанецот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Нешто било и до болидот! Замената Расел најбрз на двете сесии во Бахреин

Објавено пред

Џорџ Расел, возачот што не успеа да освои ниту еден поен во сезоната 2020 во Формула 1, имаше најбрзо време на двата тренинга пред Сакир ГП-трката, втората трка во една недела во Бахреин, откако му го зеде болидот на светскиот шампион Луис Хамилтон во Мерцедес по неговата болест (Ковид-19).

Во ситуација, која во најмала рака е засрамувачка за Мерцедес, 22-годишниот Расел во првиот викенд во моќниот болид на шампионите успеа двапати да биде побрз од нивниот актуелен возач Валтери Ботас, а сесиите исто така покажаа дека болидот на „сребрената стрела“ е толку доминантен што речиси не е важно кој ќе биде зад воланот за да има предност пред ривалите од Ред бул и Ферари.

Во првата сесија Расел постави време од 54.546, 0.332 побрзо од Ботас, кој беше само четврти зад двајцата возачи на Ред бул, Макс Ферстапен и Алекс Албон. Во втората сесија Англичанецот, пак, имаше малку среќа бидејќи Ботас беше побрз на патеката со време од 54.506, но ова време беше избришано бидејќи тој излегол надвор од патеката. Расел со 54.713 беше најбрз во 90-минутната сесија пред Ферстапен и Серхио Перез во Рејсинг поинт, а валидното време го постави Ботас на 11. место.

Прикажи повеќе...

Спорт

Црногорките пропуштија шанса за голема победа над шампионките

Објавено пред

Актуелните европски шампионки, Французинките, се намачија со Црна Гора, но на крајот стигнаа до 24:23 (11:12) победа во нивниот прв меч на Европското првенство во Данска и Норвешка. Хрватките пак, во уште еден тесен меч со 24:22 ги изненадија Унгарките.

Црна Гора имаше фантастично прво полувреме, во кое имаше гол предност (12:11), и го заддржаа водството и во второто полувреме – на 12 минути пред крајот имаа +2 (18:16). Тогаш, Франција направи серија од 4:0, Црногорките добија две исклучувања, а Амандин Лејно блесна на голот за целосен пресврт, од кој потоа немаше враќање.

Кај шампионите дури три ракометарки постигнаа по 3 гола – Флипе, Кујате, Нијакате и Валентини, додека кај Црна Гора, Јованка Радичевиќ и Мајда Мехмедовиќ уфрлија по 5 гола.

ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО 2020

ГРУПА А

Франција – Црна Гора 24:23 (11:12)

Данска – Словенија 20.30 ч.

ГРУПА Ц

Унгарија – Хрватска 22:24 (12:12)

Холандија – Србија, одложено

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Во Македонија 1.100 нови случаи на коронавирус, 30 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија 30 лица починаа од коронавирус, а потврдени се 1.100 нови случаи, соопшти Министерството за...

Македонија5 часа

Мицкоски: Од комисијата има признание дека се преговара за идентитетот, Заев лажеше

Од изјавите на историчарите од комисиите дознаваме дека бугарската страна се противи за терминот македонски, кој го означува нашиот идентитет,...

Македонија5 часа

Историската комисија заглави кај цар Самуил, спорна придавката македонски

Мешовитата македонско-бугарска историска комисија на 11. средба не постигна напредок во преговорите. Историчарите се обиделе да ги надминат разликите за...

Македонија6 часа

Вакцинирањето во земјата ќе почне до март и ќе биде бесплатно

Вакцинирањето против Ковид-19 ќе почне во првите два-три месеци в година, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Ќе се примаат...

Македонија6 часа

Граѓаните над 65 години први ќе ја примат вакцината против Ковид-19

Граѓаните со хронични белодробни и кардиоваскуларни болести и граѓаните постари од 65 години ќе имаат предност за вакцината против Ковид-19,...

Македонија7 часа

Холандската амбасада демантира дека Холандија го поддржува ветото

Холандската амбасада попладнево ја демантира и ја оценува како лажна вест информацијата дека Холандија го поддржала бугарското вето за Северна...

Европа8 часа

„Астразенека“ и „Оксфорд“ презентираа различни тврдења за нивната вакцина

Компанијата „Астразенека“ и Универзитетот Оксфорд дадоа спротивставени тврдења за начинот на дозирање на нивната вакцина против коронавирус, што е редок...

Македонија9 часа

Нефи Усеини не е повеќе советник во Општина Охрид

Дванаесет советници на Општина Охрид гласаа „за“ прифаќање на оставката поднесена од охридскиот светник Нефи Усеини. На наредната седница Советот...

Македонија10 часа

Пензионерите бараат приоритет за вакцинирање против Ковид-19

Сојузот на здруженија на пензионери апелира приоритет при вакцинирањето против Ковид-19 да имаат пензионерите. „Во име на над 300.000 возрасни...

Топ11 час

Разбиена криминална група која шверцувала дрога во македонски затвори

Криминалистичката полиција во соработка со СВР Скопје, поднесе кривична пријава против 27-годишниот А.М. од Дебар, поради сомнение за сторено продолжено...

Регион11 час

(Видео) Силна експлозија во центарот на Белград, еден загинат и двајца повредени

Утрово, нешто пред 10 часот, се случи силна експлозија пред зградата на српската државна телевизија РТС во Белград. Едно лице...

Топ12 часа

Кавадарчанец со секира се обидел да ја убие сопругата, па загинал фрлајќи се во река

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци заедно со увидна екипа од МВР изврши увид во куќа во селото Шивец...

Регион12 часа

Курц: Секој што ме познава знае колку сум приврзан за Балканот

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, реагираше на критиките кон него поради изјавата дека повратниците од годишниот одмор го донеле коронавирусот во...

Македонија13 часа

Македонските и бугарските историчари и денеска ќе расправаат за средновековниот и раноосманлискиот период

Македонско-бугарската мешовита комисија за историски и образовни прашања и денеска ќе расправа за средновековниот и раноосманлискиот период, по состанокот одржан...

Македонија13 часа

(Видео) Пендаровски: Здравствените производи треба да бидат достапни за сите

Здравствените производи со сертифициран квалитет треба да бидат достапни за сите, истакна претседателот Стево Пендаровски во обраќање на специјалнатата сесија на...

Македонија14 часа

Градоначалниците на Битола и Гостивар се позитивни на коронавирус

Градоначалниците на општините Битола и Гостивар – Наташа Петровска и Арбен Таравари, преку социјалните мрежи известија дека се заразени со...

Регион14 часа

ЕУ и Грција ќе формираат нов прифатен центар на Лезбос

Европската комисија потпиша меморандум во кој се опишува деталниот план договорен меѓу грчките власти и агенциите на Европската Унија за...

Свет14 часа

„Модерна“: Околу 100 милиони вакцини против корона ќе бидат достапни на почетокот на годината

Американската фармацевтска компанија „Модерна“ објави дека очекува да може да испорача меѓу 100 и 125 милиони дози на експерименталната вакцина...

Европа1 ден

Шведска ги отфрла препораките на СЗО, тамошните експерти велат дека маски не се потребни

Сè уште нема потреба да се носат маски во Шведска, изјави денес водечкиот здравствен службеник во оваа скандинавска земја со...

Македонија1 ден

Заев: Да профитираме од извоз на сушен цвет од канабис, а дома да ја легализираме марихуаната

Ако успее парламентот до крајот на годината да го донесе законот за измени и дополнување на Законот за опојнит дроги...

Досие