Контакт

Спорт

Батистута: Марадона е во многу работи подобар од Меси

Објавено пред

Со години се водат полемики за тоа кој е подобар фудбалер – Лионел Меси или Диего Марадона, а своето мислење го кажа и легендарниот аргентински напаѓач, Габриел Батистута.

Популарниот „Бати-гол“ тврди дека Марадона е подобар, а наведе и точни причини за неговите тврдења.

„Марадона беше подобар во многу работи. Технички можеби Меси е подобар, но можеби и нема разлика. Меѓутоа што се однесува до карактерот и влијанието на играта, Марадона може многу повеќе за разлика од Меси, и тоа со самото присуство на теренот. За мене денес Лео е најдобриот на свет, но Марадина е најдобар во историјата“ – вели Батистута.

Аргентинецот се потсети на Светското првенство во 1994 година.

„Против Грција Марадона беше пред мене, ја претставуваше Аргентина како капитен. Беше тоа сон. Таму дадов три гола, но не се сеќавам на нив. Се на што се сеќавам е – Диего. По мое мислење тој е најдобриот. По сите овие години откако не играм фудбал и понатаму го имам истото мислење“ – вели Батистута.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Германската федерација призна дека грешела околу Озил!

Објавено пред

Германската фудбалска федерација (ДФБ) призна дека постоеле „грешки“ во ракувањето на случајот со Месут Озил по одлуката на плејмејкерот на Арсенал да се фотографира со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган пред Светското првенство во 2018.

Озил, заедно со колегата од репрезентацијата, Илкај Гундоган од Манчестер сити, имаат турско потекло и решиле да се фотографираат со Ердоган, предизвикувајќи бура реакции во Германија и префрлање за вината за елиминацијата на Германија во групната фаза на СП во Русија во 2018.

Озил потоа се повлече од репрезентативниот фудбал и ја нападна федерацијата за расизам и недостаток на почитување.

„Го носев германскиот дрес со голема гордост и вобудување, но повеќе не. Секогаш сум давал максимум за моите соиграчи, тренерите и луѓето од Германија. Но, кога луѓе од германската федерација покажуваат непочитување за моите турски корени и ме користат за пропаганда, нема да останам така. Расизмот не смее да биде прифатен во никој случај“,изјави тогаш Озил.

Сега, генералниот секретар на ДФБ, Фридрих Куртис признава дека биле направени грешки и дека Озил бил „истеран“ непотребно.

„ДФБ направи грешки при однесувањето во случајот со Озил. Фотографијата стана лупа за други работи, а имаше и расистички обвинувања. Во исто време ние не се сретнавме со фудбалерот“, вели Куртис.

Прикажи повеќе...

Спорт

Динамо го продаде Гвардиол за 16 милиони евра!

Објавено пред

Динамо Загреб уште еднаш покажа дека имаат фантастична школа за млади фудбалери и „осет“ за бизнис, откако го продадоа младиот Јошко Гвардиол во Ред бул Лајпциг за фантастични 16 милиони евра.

Иако беа заинтересирани и Лидс, 18-годишниот дефанзивец потпиша договор со Лајпциг до 2026 година, а ќе остане во Динамо како позајмен фудбалер до крајот на сезоната, за што „модрите“ ќе добиваат дополнителни пари – 70 илјади евра по секој натпревар на Гвардиол.

Гвардиол го „фати“ окото на европските клубови откако влезе во првиот тим на Динамо минатата сезона, веќе играјќи и во Лигата на шампионите. Тој исто така е член на У-21 репрезентацијата на Хрватска.Прикажи повеќе...

Спорт

Хамилтон: Неверојатно е што ми прават од ФИА

Објавено пред

Поради двете казни од по 5 секунди Луис Хамилтон трката за Големата награда на Русија ја заврши на третата позиција. Британецот два пати ги прекршил упатствата на директорот на трката поврзани со вежбите за страт на трката. Хамилтон тоа го правел на местата што не биле дозволени.

Хамилтон смета дека казната била драстична и дека ФИА се обидува да запре кога тоа веќе не може да го направат неговите ривали.

„Сигурен сум дека никој досега не добил две казни од по 5 секунди за нешто толку смешно. Никого не загрозив, сум го правел тоа на милион патеки во текот на годините и никогаш не бев казнет поради тоа“, рекол Хамилтон.

„Претераа со казната. Меѓутоа, тоа е очекувано. Се обидуваат да ме запрат. Морам да бидам мирен, повеќе нема да им дадам причина да ме казнат. Нашиот болид го прегледуваат трипати, ги менуваат правилата за да им овозможат на другите да ни се доближат, за да бидат трките интересни“.

Хамилтон е лидер во генералниот пласман со 205 поени, неговиот тимски колега Валтери Ботас, кој победи во Русија, има 161 поен на второто место. На Хамилтон му е потребна уште една победа за да го изедначи рекордот на Михале Шумахер според бројот на победи во Формула 1.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија42 минути

Јанакиески до судот: Дали треба да се најде жртвено јагне за да ја понесе одговорноста за постапките на Груевски?

„Ниту сум прифатил, ниту сум дал насоки, ниту сум поттикнувал“, вели обвинетиот ексминистер Миле Јанакиески во завршните зборови на рочиштето...

Македонија4 часа

Одбраната на Јанакиески: Ако бил близок соработник на Груевски, немало да биде прислушуван

Адвокатот Димитар Дангов во завршните зборови посочи дека обвинението против Миле Јанакиески за „Насилство во Центар“ треба да биде повлечено...

Македонија5 часа

Четири лица починаа, потврдени 48 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа потврдени се 48 нови случаи на коронавирус од 387 теста, а починаа четири лица, соопшти Министерството...

Македонија5 часа

МОН: Во тек се тестирањата на Националната платформа за онлајн-настава

Во тек се тестирањата на платформата, се работи на нејзина оптимизација, велат од Министерството за образование и наука по реакциите...

Регион5 часа

Црна Гора го враќа полицискиот час во некои градови

Со оглед на екстремно распространетиот локален пренос на коронавирус, големиот број случаи во болниците и огромниот притисок врз здравствениот систем,...

Свет6 часа

(Видео) Жестоки борби во Нагорно-Карабах, светските лидери бараат прекин на огнот

Голем судир меѓу Ерменија и Азербејџан избувна во регионот Нагорно-Карабах. ООН повика на итен прекин на огнот. Москва, Вашингтон и...

Свет6 часа

Kина: Запрете го увозот на замрзната храна од загрозените земји, преку неа се пренесува короната

Властите во Пекинг апелираа до увозниците да престанат да увезуваат замрзната храна од земјите погодени од епидемијата Ковид-19 бидејќи примероците...

Македонија7 часа

Притвор за десеттемина дрвокрадци кои претепаа полицајци

Судот определи мерка притвор од 30 дена за десет осомничени лица кои биле вклучени во претепувањето на полициските службеници во...

Регион8 часа

Трамп: Лидерите на Србија и Косово се прегрнаа во Белата куќа, прекрасно беше да се види тоа

На предизборен митинг во сојузната држава Пенсилванија, Трамп повторно зборуваше за неговото посредување меѓу Србија и Косово, како и меѓу...

Економија8 часа

Усвоен четвртиот пакет економски мерки – 470 милиони евра за поддршка на граѓаните и стопанството

Владата на вчерашната редовна седница ја разгледа информацијата за четвртиот сет економски мерки за ревитализирање на економијата во услови на...

Македонија9 часа

Седум града со над 100 активно заразени од коронавирус

Во моментот во земјата како активни се водат 2.323 случаи на заразени од коронавирус. Од нив, во седум македонски града...

Економија21 час

Субвенции и за казината – ќе плаќаат само една третина од износот за лиценца

Во четвртиот сет мерки Владата предвиде субвенции за приредувачите на игри на среќа за месеците октомври, ноември и декември. Тие...

Македонија22 часа

Заев и Борисов разговараа телефонски: Историските комисии треба да најдат решенија прифатливи за двете страни

Премиерите на Република Северна Македонија и Република Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска телефонски разговараа за повеќе области на...

Регион23 часа

Серија земјотреси кај Атос

Серија земјотреси, од кои најсилниот од 5,2 степени според Рихтеровата скала, ја погодија областа Атос во Грција во последните 24...

Свет23 часа

(Видео) Борбите околу Нагорно-Карабах траат со часови, има мртви и ранети војници и цивили

Парламентот на Азербејџан прогласи воена состојба и полициски час во неколку региони по вооружениот конфликт со Ерменија околу Нагорно-Карабах, јавува...

Свет1 ден

Папата Франциско повика на мир меѓу Ерменија и Азербејџан

Папата Франциско денеска апелираше до Ерменија и Азербејџан да ги решат „нивните недоразбирања“ преку преговори по конфликтот за отцепениот регион...

Топ1 ден

Шестгодишно дете почина од струен удар во Скопско

Шестгодишно дете почина од струен удар во Скопско. Како што информира МВР, вчера во 14.25 часот во СВР Скопје, од...

Македонија1 ден

Tројца починати и 148 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.224 тестирања, а регистрирани се 148 нови случаи на...

Економија1 ден

Викенд без ДДВ од 10 до 12 октомври

Викендот без ДДВ ќе биде за време на празничниот продолжен викенд од 10-12 октомври. Државата ќе врати ДДВ на секој...

Топ1 ден

Малолетник од Струмица осомничен за 13 тешки кражби и разбојништва

Струмичката полиција до надлежното Основно јавно обвинителство ќе поднесе пријава против 13-годишник од Струмица, поради сомнение дека извршил 13 кривични...

Досие