Контакт

Спорт

Бавaрците го претркаа Реал, се договорија со Марк Рока

Објавено пред

Шпанските медиуми вчера најавија дека Реал Мадрид ќе испратат понуда за младиот играч на Еспаљол, Марк Рока, меѓутоа нерешителноста на клубот од Мадрид ја искористија од Минхен и го договориле трансферот.

Баварците решиле да ја активираат откпуната клаузула од 40 милиони евра. Челниците на Баерн го ангажираа Рока (22) во истиот момент кога го испратија Ренато Санчез во Лил.

Марк Рока со Баерн ќе потпише пет годишен договор. Овој играч е продукт на младинската школа на Еспањол. Настапувал за сите младински селекции на Шпанија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Мизерното англиско време го спречува продолжувањето на договорот на Клоп?

Објавено пред

Јирген Клоп го трансформираше Ливерпул во „сила“ во европскиот фудбал и постојано ја искажува љубовта кон англискиот клуб, меѓутоа, засега одбива да го продолжи договорот кој му трае до 2022 година. Според неговиот агент, главна причина за тоа е лошото англиско време.

Марк Козике, агентот кој го претставува Клоп, за „Спокс“ потврди дека Германецот ќе го исполни договорот, како што направи и во Мајнц и во Борусија Дортмунд, но дека засега нема да потпише нов договор. Главната причина е климата во северна Англија, каде што дождот и „мрачните“ облаци го расипуваат расположението.

„Додека работеше во Германија, Клоп ги избегнуваше мрачните утра и вечери со годишни одмори во текот на зимската пауза во Бундеслигата. Во Премиер лигата немаше пауза во текот на зимата и тогаш има најмногу натпревари. Лошото време го нервира Клоп. Се сеќавам дека Ливерпул побара продолжување на договорот во ноември или декември и им кажав да почекаат. Јирген и неговата сопруга Ула стануваат рано наутро, кога уште е темница и кога ќе се видат повторно пак е темница или е сиво и грми“, објаснува Козике.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тод: Леклер е „природен“ лидер, исто како што беше Шумахер

Објавено пред

Претседателот на ФИА и поранешен прв човек на Ферари, Жан Тод го спореди победникот на последните две Ф1 трки, Шарл Леклер со легендарниот седумкратен светски шампион Михаел Шумахер, кому Тод му беше шеф во славните години на „коњчето“.

Секако, Тод можеби е малку пристрасен бидејќи неговиот син Никола Тод е менаџер на младиот возач од Монако, кој победи во Спа и во Монца и се закани дека ќе го му ја преземе позицијата на прв возач на Себастијан Фетел во Ферари.

„Шарл има екстремно силен менталитет. Тој ги има сите квалитети на големите шампиони и го води тимот на ист начин како што Михаел Шумахер го правеше. Тој е иднината на Ферари и на Формула 1“, вели Тод во интервју за „Ауто билд“.

Со него се согласува и поранешниот светски шампион Жак Вилнев, кој вели дека Леклер има „убиствен инстинкт“.

„Друг возач ќе беше казнет за дуелот со Луис Хамилтон во Монца, но Шарл знае до каде е границата и што е дозволено. Покажа дека е умен и искусен на 22 години“, вели Вилнев.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хески се жали: На Џерард и Лампард им е лесно, тие се белци

Објавено пред

Поранешниот напаѓач на Ливерпул и на англиската репрезентација, Емил Хески смета дека поради расизмот во фудбалот не може да направи прогрес во својата тренерска кариера, оценувајќи дека им е полесно на неговите поранешни соиграчи од репрезентацијата Стивен Џерард и Френк Лампард да најдат работа бидејќи се бели.

Џерард веќе втора сезона е тренер на Глазгов Ренџерс, додека Лампард од оваа сезона е на клупата на Челси, откако претходно работеше во второлигашот Дерби каунти. Хески, пак, работи како ТВ-коментатор.

„Не знам зошто црните луѓе мораат да бидат на дното, додека другите одат каде што сакаат и добиваат работа. Сто отсто им беше полесно на Лампард и Џерард, кои веднаш најдоа работа, што за тие со поинаква боја на кожата не е исто. Сол Кемпбел има повеќе титули од Џерард и го нема никаде. Добиваме работа да тренираме пионери. Никој нема да им даде место во Премиер лигата. Колку има црни тренери во Премиер лигата и во Чемпионшип? Ние сме малцинство во секоја смисла на зборот“, вели Хески.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

Укинат притворот на Стевчо Јакимовски

Судот му го укина куќниот притвор на поранешниот градоначалник на општина Карпош, Стевчо Јакимовски, и му определи мерки на претпазливот....

Македонија5 часа

(Видео) Фатиме Фетаи се враќа во скопското Обвинителство, Лиле Стефанова во Радовиш

Советот на јавните обвинители на денешната седница им го прекина мандатот во СЈО на десетте помошници на поранешната специјална обвинителка,...

Македонија5 часа

Колевски: Јанева повеќе не е ниту гевгелиски обвинител

Поранешната шефица на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, повеќе не е ниту гевгелиски обвинител. Советот на јавните обвинители го стави...

Свет8 часа

Две семејства настрадаа во пожар во зграда во Сибир

Осум лица, меѓу кои и четири деца, загинаа во пожар во станбена зграда во сибирскиот град Краснојарск, соопшти руското Министерство...

Македонија8 часа

Одложено судењето за автобуската несреќа кај Ласкарци

Денешното судење за автобуската несреќа кај Ласкарци, која се случи во февруари и во која загинаа 16 лица, беше одложено...

Економија8 часа

Во Холандија бројот на слободни работни места еднаков на бројот на невработени

Бројот на слободни работни места во Холандија на крајот на јуни бил еднаков на бројот на невработени. Стапката на невработеност...

Регион8 часа

Пожарот на Закинтос сè уште активен, во гаснењето се вклучија и авионите

Големиот шумски пожар во близина на селата Кери и Агалас на грчкиот остров Закинтос сè уште е надвор од контрола,...

Топ8 часа

Поднесено обвинение за ќерката што ја задави мајка си во Карпош

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинение за кривично дело убиство против скопјанката што ја задави мајка си во Карпош. Според...

Свет9 часа

ЕУ загрижена за регионалната безбедност по нападот со дронови во Саудиска Арабија

Европската Унија смета дека нападот со дронови на нафтените постројки на државната нафтена компанија „Арамко“ во Саудиска Арабија претставуваат вистинска...

Свет9 часа

Потона брод во Индија, се удавија 12 лица

Најмалку 12 лица се удавиле, а десетици се пријавени како исчезнати по несреќа во југоисточна Индија кога туристички брод со...

Регион20 часа

Седумдесет Црногорци во банка имаат по повеќе од милион евра

Во банките во Црна Гора на крајот на август депозит поголем од еден милион евра имале 71 граѓанин, соопшти Централната...

Регион22 часа

Брнабиќ и нејзината партнерка прошетаа со Парадата на гордоста низ Белград

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ прошета со нејзината партнерка на Парадата на гордоста и најави дека Белград ќе се кандидира...

Македонија23 часа

Пет лица за затруле со храна, затворен ресторанот во Брвеница

Пет лица за затруле со храна, по што е затворен ресторанот во тетовското село Брвеница, со цел да се спречи...

Македонија1 ден

Загина македонски планинар кој паднал во провалија на Олимп

При пад во провалија загина македонски планинар на планината Олимп во Грција. Според информациите, тој бил дел од деветчлена група...

Македонија1 ден

Привршуваат подготовките за рушење на дивоградбите во Охрид

За поефикасна координација на акцијата за уривање на охридските дивоградби денеска се одржа средба на градоначалнкот Константин Георгиески со министерот...

Свет1 ден

Демонстрантите во Хонгконг бараат Велика Британија да изврши притисок врз Кина

Учесниците во протестите во Хонгконг денеска се собраа пред британскиот конзулат, каде од поранешниот колонијален владател со овој регион побараа...

Македонија1 ден

Претстои недела во која Скопје ќе се фокусира на алтернативниот и еколошки транспорт

Град Скопје од 16. до 22. септември со програма која опфаќа содржини за граѓаните од сите возрасти, и годинава ќе...

Европа1 ден

Хан бара земјите членки да дадат повеќе пари за буџетот на ЕУ

Идниот европски комесар за буџет и администрација, Јоханес Хан, инсистира на буџетски план со дополнителни трошоци за земјите членки, но...

Европа1 ден

Сноуден: Нѐ следат на секој чекор

Погрешно би било подемот на политичарите како Доналд Трамп, Борис Џонсон или десничарската Алтернатива за Германија, да го гледаме само...

Култура2 дена

Отворено јубилејното 40. издание на „Браќа Манаки“

Вечерва во Битола почна 40. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“. Фестивалот го отвори претседателот на држвата,...

Досие