Контакт

Спорт

Бекали им велеше да не се вакцинираат, сега 14 фудбалери и тренерот на ФЦСБ се позитивни!

Објавено пред

Славниот романски клуб, ФЦСБ, порано познат како Стеауа Букурешт, остана само со 13 фудбалери за денешиот меч против Миовени по низата позитивни тестови на КОВИД-19, а ќе мораат да играат и со привремен тренер.

dobivaj vesti na viber

ФЦСБ има дури 14 позитивни фудбалери, што значи дека во тимот мораат да повикаат младински фудбалери за да можат да го комплетираат мечот, а во исто време целиот тренерски тим се зарази од КОВИД-19, така што Едвард Јорданеску не може да го предводи тимот. На негово место ќе биде поранешниот голман на тимот Еуген Нае, бидејќи само тој има квалификации да биде тренер.

Овој случај доаѓа откако контроверзниот газда на клубот, Џиџи Бекали призна дека повеќето од неговите фудбалери не се вакцинирале, додавајќи дека „повеќе би сакале да бидат застрелани“ отколку да добијат вакцина.

„ФЦБС не се вакцинираи. Само Константин Будеску и уште еден фудбалер ја доби вакцината. Јас не им забранував, но тие знаат дека ако нешто не е добро за газдата, тогаш не е добро иту за нив. Ниту на моето семејство не му наложив да се вакцинира, бидејќи мислат дека може да биде опасно“, изјави неодамна Бекали.

Спорт

Катарците и Ретлкиф со „подобрени“ понуди за Јунајтед, акциите на берзата скокнаа!

Објавено пред

Акциите на Манчестер јунајтед пораснаа за 6 отсто во средата, пред крајниот рок од 22 часот за новите понуди за клубот, зголемувајќи ги шпекулациите дека клубот, конечно, ќе биде продаден за рекордна сума од околу 6 милиони фунти.

dobivaj vesti na viber

Минатата недела, акциите на Јунајтед паднаа на најниското ниво во 2023 по вестите дека семејството Глејзер се „премислува“ за продажбата и најавите дека американската компанија „Елиот менаџмент“ (поранешни газди на Милан), е подготвена да инвестира во клубот, а Глејзери да останат сопственици.

Но, откако минатата недела, катарскиот тим предводен од шеикот Јасим и британскиот милијардер Сер Џим Ретклиф го посетија „Олд Трафорд“, стана јасно дека плановите за продажба влегуваат во завршната фаза.

Според „Индепендент“, Глејзери сакаат 6 милијарди фунти за клубот, што би било рекордна цена платена за било кој спортски клуб, и Катарците се подготвени да ја достигнат оваа сума, додека Ретклиф, иако има средства за ваков трансфер, е загрижен за долговите кои ги има клубот и не е сигурен во превисоката цена.

Прикажи повеќе...

Спорт

Швјонтек се повлече од Мајами, се повредила кашлајќи

Објавено пред

Мајами опен остана без една од најголемите ѕвезди, откако актуелната шампионка и светска тенисерка број 1, Полјачката Ига Швјонтек се повлече поради повреда на реброто.

dobivaj vesti na viber

„Ова беше многу тешка одлука, но најважно е да се сочува здравјето. Во Доха страдав од силна инфекција, а поради кашлањето го повредив реброто. Се обиов да играм, но не сум подготвена бидејќи имам многу болки. Потребна ми е пауза и затоа се повлекувам од Мајами и од Били Џин Кинг купот“, вели Швјонтек, која ќе биде зааменета од Австријката Јулија Грабнер, која загуби во последното коло од квалификациите.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Хитлерсон“ и неговите другари добија доживотна суспензија

Објавено пред

Лацио ги осудија навивачите кои правеа фашистички поздрави на неделното дерби против Рома, и доделија доживотни суспензии за нивните мечеви на виновните, вклучувајќи го и човекот кој носеше дрес со бројот 88 и со натпис „Хитлерсон“.

dobivaj vesti na viber

„Дерби дела капитале“ секогаш било едно од најжестоките мечеви во италијанскиот шампионат, но во последните години, мечот е одбележан со изливи на фашизам од страна на навивачите на Лацио. На социјалните мрежи по неделниот меч се појавија видеа на навивачи кои отпоздравуваат со фашистичкиот поздрав, како и еден навивач кој на својот дрес напиша Хитлерсон и го имаше бројот 88 (кој се поврзува со поздравот Хајл Хитлер).

Лацио во соработка со властите ги идентификувало навивачите.

„Во текот на неделниот меч, три луѓе кои беа идентификувани како протагонисти на однесување кое нема врска со навивањето туку со форми на дискриминација и антисемитизам. Во соработка со полицијата, исто така е идентификуван и човекот кој го носеше дресот со бројот 88 и со натписот Хитлерсон. Тројцата добиваат доживотна суспензија и нема да може да ги следат натпреварите на Лацио“, се вели во објавата на клубот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија52 минути

Од „Ќе видиш што ќе ти се случи“ до сечење гуми од автомобил – градоначалникот на Штип за заканите: Мислев ќе помине

Закани со зборовите „Ќе видиш што ќе ти се случи“ завршиле со сечење на гуми од автомобил. Вака градоначалникот на...

Македонија2 часа

Граѓаните критикуваат, Касами се дообјаснува: Во објавата стои многу јасно тоа што сакавме да го кажеме

Градоначалникот и лидер на БЕСА, Билал Касами, за „Макфакс“ посочува дека во објавата на социјалните мрежи не напишал дека Тетово...

Македонија2 часа

Бугарскиот клуб „Иван Михајлов“ избришан од регистарот

Бугарскиот културен клуб „Иван Михајлов“ е избришан од Централниот регистар со одлука на Министерството за правда. Клубот имаше рок да...

Македонија5 часа

Отчукува часовникот до застарување на делото на Мијлаков – остануваат 16 дена до слобода

Преостануваат 16 дена во кои Апелација треба да донесе одлука за предметот „Титаник 2“, а за на обвинетиот Сашо Мијалков...

Македонија6 часа

(Видео) Со трактори ќе го блокираат патот кон Бугарија кај Страцин, државата не најде решение за пресечениот локален пат

Жителите на кратовското село Страцин следната недела со трактори и автомобили ќе го блокираат патот кон Бугарија. Разочарани се што...

Македонија7 часа

Нова паника: крадец претставен како киднапер на деца во музичкото училиште, објавувачот утврди дека згреши, па се извини

Крадец претставен како киднапер предизвика паника во музичкото училиште „Илија Николовски-Луј“. Фотографија од маж  залепена на влезот од училиштето со...

Топ8 часа

25-годишна девојка починала, а уште едно малолетно лице е потешко повредено кога „мерцедес“ излетал од патот

На регионалниот пат Битола – Кичево, кај местото наречено Белимост, во текот на вчерашниот ден патничко моторно возило „мерцедес“, со...

Македонија8 часа

(Фото) Ниту камион пропаднал ниту има дупка во фонтаната на плоштадот

Во медиумите денеска се прошири вест дека повторно пропаднал камион на плоштадот Македонија. Но, фотографијата е од минатата година кога...

Македонија8 часа

(Видео) Андоновски: Извештајот на Стејт департментот е најкритички, Владата е најкорумпираниот елемент на државата

Последниот извештај на Стејт департментот на САД за заштита на човековите права во Македонија е најкритичниот во последните години во...

Топ9 часа

Странски државјанин прошверцувал над 43 килограми златен накит, цариник осомничен дека му помагал

32-годишник прошверцувал над 43 килограми разновиден накит на влез во земјата на граничниот премин Аеродром Скопје. Основното јавно обвинителство Скопје...

Македонија10 часа

„Казната е потврдена“, Апелација пресуди за мајката што ја продаваше ќерката за секс за 2.000 денари

Нема помала казна за мајката Налиље А. од Скопје, која си ја продаваше малолетната ќерка и ја присилуваше да дава...

Европа10 часа

Рама бара појаснување од ОН: Зошто Белград и Приштина, а не Србија и Косово?

Премиерот на Албанија, Еди Рама, реагира на изјавата на заменик-портпаролот на генералниот секретар на Обединетите нации во врска со постигнувањето...

Свет11 часа

(Видео) Пропагандистот на Путин: Ќе почнеме нуклеарен напад врз земјата што ќе го уапси Путин

Пропагандистот на Путин, Владимир Соловјов, повика да се нападне секоја земја со нуклеарно оружје што ќе се обиде да го...

Свет11 часа

Шојгу до украинските војници: Ќе пројдете како НАТО во Србија

Рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу, предупреди дека муницијата со осиромашен ураниум сериозно ќе влијае врз здравјето на украинските војници...

Свет11 часа

Расте црниот биланс: најмалку 13 жртви од разорниот земјотрес во Авганистан и Пакистан

Најмалку 13 лица ги загубија животите, а повеќе од 90 се повредени во земјотресот со јачина од 6,5 по Рихтер,...

Европа12 часа

Нуклеарен физичар: Не заборавајте што има Украина потпишано со Кина

Нуклеарниот физичар и поранешен пратеник Тончи Тадиќ ја коментира посетата на кинескиот претседател Шји Џјинпинг на Москва за N1. „Кина...

Европа12 часа

Белгиската полиција убила пациент, кој имал ладно оружје во психијатриска клиника

Белгиската полиција денеска застрела и уби пациент што носел ладно оружје во психијатриска клиника во Брисел, соопшти локалното Обвинителство. Според...

Европа12 часа

Руската Црноморска флота цел на напади со дронови

Руската Црноморска флота во раните утрински часови успешно одби напад со површински беспилотни летала на заливот Севастопол, на Крим, објави...

Европа12 часа

Тајната што Путин ја чува како очите во главата – мрачните детали ги знаат само најверните соработници

Секој потег на рускиот претседател Владимир Путин често е предмет на анализа на западните медиуми. Уште од почетокот на инвазијата...

Македонија24 часа

„Навиваше за мене и тогаш кога не требаше, се гледаме стари“, напиша Џамбазов по веста за смртта на Мешковски

Доајенот на македонското глумиште Димче Мешковски почина по долго боледување во својот дом во Лос Анџелес, САД.  Колегите актери преку...