Контакт

Спорт

Бекам се потсети на легендарниот гол против Грција по кој Англија, конечно, му прости!

Објавено пред

На 20-годишнината од мечот Англија-Грција во квалификациите за Светското првенство во 2002 година, Дејвид Бекам се потсети на моментот кој го направи национален херој, велејќи дека првпат го слуша коментарот на мечот.

На 6 октомври 2001 година, Англија по легедарната 5:1 победа на гости против Германија, мораше да извлече поен против Грција за да го освои првото место во групата. Наместо тоа Англичаните на „Олд Трафорд“ губеа со 1:2 до таа 93. минута, кога Бекам го постигна својот најубав гол во англискиотдрес за делириум на трибините.

Ова исто така дојде откако на Светското првенство во 1998 година, Бекам беше претставен како „злосторник“, откако одговори на провокацијата од Диего Симеоне и доби црвен картон во мечот со Аргентина, кој Англичаните потоа го загубија. Сега, Бекам, вели дека првпат го слушал коментарот на мечот.

„Пред точно дваесет години и ова е првпат да го слушам коментаторот. Да се претставува мојата земја, да се биде капитен, да се постигне гол за фановите и тоа да се направи на ‘Олд Трафорд’“, напиша Бекам. 

View this post on Instagram

 

A post shared by David Beckham (@davidbeckham)©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

„Јас во Њукасл? Не поставувајте глупави прашања“

Објавено пред

По Брендон Роџерс и Рафа Бенитез и менаџерот на Глазгов Ренџерс, Стивен Џерард, јавно кажал дека не е заинтересиран за менаџерската позиција во Њукасл јунајед.

Новите газди на Њукасл, пред два дена ја прекинаа соработката со Стив Брус. Човекот кој во неделата го имаше 1.000 натпревар во кариерата, спогодбено се раздели со клубот. Њукасл му исплатија на Брус 10 милиони евра.

По заминувањето на Брус, двајца се издвоија како кандидати за менаџерската функција во Њукасл, Паоло Фонсека и Стивен Џерард.

Дали ќе биде новиот менаџер на Њукасл го прашела новинарите Џерад по синоќешната победа на Ренџерс над Брондби (2:0), во Лига Европа.

„Дали во изгледам среќно? Дали во изгледам дотеран? Тогаш немојте да ми поставувате глупави прашања“, одговорил Џерард.

Новиот менаџер на Њукасл ќе има тешка задача, тој ќе треба да избори опстанок во Премиер лигата. Њукасл, по осум рунди се претпоследни на табелата, без победа, со само три бода.

Прикажи повеќе...

Спорт

Димитар Ѓеорѓиев повторно е светски првак во кик-бокс

Објавено пред

Димитар Ѓеорѓиев стана светски првак во кик-бокс. Светското првенство се одржува во Италија. Ѓеорѓиев, ја декласира конкуренцијата до 81 килограм, во дисциплината лоу-кик.

Македонецот, во финалната борба со 3:0, го победи Никола Дробњак од Босна и Херцеговина со 3:0.

Претходно со ист резултат, Ѓеоргиев ги совлада Милош Даковиќ (Србија), Давид Дано (Италија) и во полу-финалето Бугаринот Никола Николов.

Ѓеорѓев, во Италија, четврти пат во кариерата стана светски шампион. Претходно, во 2011, 2013 и 2015 година, беше светски првак во дисциплината кик-лајт.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ливерпул и Сити ќе „војуваат“ за потписот на Влаховиќ

Објавено пред

Ливерпул и Манчестер сити ќе се тркаат за потписот на српскиот напаѓач, од Фиорентина, Душан Влаховиќ, тврди локалниот весник „Ла Насионе“.

Влаховиќ го привлече вниманието на големите европски клубови откако одби да го продолжи договорот со Фиорентина, кој му истекува во јуни 2023 година. Наредното лето е последна шанса Фиорентина да заработи од неговиот трансфер.

Јирген Клоп има желба да ја засили напаѓачката линија на Ливерпул, додека Пеп Гвардиола мора да донесе напаѓач. Класична „деветка“ во Сити е само Габриел Жесус.

Сигурно е дека Фиорентина нема да го продаде напаѓачот за помалку од 70 милиони евра.

Инаку, италијанските медиуми го поврзуваат Влаховиќ со Јувентус.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

(Видео) Емотивно во Брисел на последниот самит на Меркел – канцеларката испратена со овации

Лидерите на ЕУ собрани на самитот во Брисел со внатрешна церемонија се простија од Ангела Меркел, за која ова беше...

Економија2 часа

Лидерите на ЕУ бараат итни мерки против поскапувањето на горивата и струјата

Денеска, на самит во Брисел, лидерите на Европската Унија се согласија за серија мерки што на краток рок треба да...

Македонија4 часа

260 луѓе целосно вакцинирани починале од Ковид-19 од август до сега

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со Ковид-19, во период од 6 август заклучно со...

Топ6 часа

Скопјанец фатен со 45 килограми марихуана во Прилеп

Основното јавно обвинителство Прилеп отвори истрага против едно лице од Скопје, на возраст од 31 година, за неовластено производство и...

Свет7 часа

Алек Болдвин усмрти камерманка на снимање на филм со куршум од реквизит

Актерот Алек Болдвин (68) со куршум од реквизит ја застрела камерманката Халина Хачинс (42) и го повреди режисерот Џоел Соуз...

Регион22 часа

Во Србија над 7.000 новозаболени и рекордни 59 починати

Во последните 24 часа во Србија починаа 59 лица, а потврдени се 7.327 нови случаи на коронавирус. Според локалните медиуми,...

Македонија23 часа

Во Македонија потврдени 490 нови случаи на коронавирус, починаа 11 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 490 нови случаи на коронавирус, а 11 лица починаа, информира Министерството за...

Топ24 часа

Жена загина во сообраќајна несреќа на патот Скопје – Тетово

Четириесет и петгодишна жена загина во сообраќајна несреќа што се случила утринава на патот Скопје – Тетово. Според информациите на...

Македонија1 ден

35 Авганистанци ја напуштија земјава и заминаа за Грција каде што ќе добијат траен престој

35-мина граѓани на Авганистан кои привремено престојуваа во Северна Македонија денеска заминаа за Грција, која им обезбеди трајно прибежиште, информираа...

Македонија1 ден

Единствениот лек против Ковид-19 ќе биде достапен и во Македонија

Министерството за здравство ја информира јавноста дека ќе го набави лекот „молнупиравир“, единствен лек против Ковид-19. Министерството стапило во контакт...

Европа1 ден

(Видео) Силно невреме ја парализира Западна Европа – 250.000 луѓе во Франција останаа без струја

Околу 250.000 француски домови останаа без струја, а поради силните ветрови сообраќајот е во прекин во делови од северна Франција,...

Македонија1 ден

Во текот на вчерашниот ден се вакцинирале над 2.000 граѓани

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 2.919 дози вакцини, од кои 565 се аплицирани како прва доза, 1.286...

Топ1 ден

Пресечен меѓународен транспорт на дрога од Албанија за Грција, вреден 200.000 евра

Во заедничка полициска акција на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје...

Свет1 ден

(Видео) Експлозија на гас уништи цел ресторан во Кина, има загинати и повредени

Најмалку тројца луѓе загинаа, а повеќе од 30 се повредени во експлозија на гас во ресторан во градот Шенџијанг во...

Свет1 ден

Трамп го возвраќа ударот – најави отворање на нова социјална мрежа

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп објави дека ќе отвори своја социјална мрежа наречена Truth Social, откако во јануари беше...

Свет1 ден

Мелбурн се подготвува да излезе од најдолгиот „локдаун“ во светот

Милиони луѓе во Мелбурн се подготвуваат да излезат од најдолгото затворање поради Ковид-19 во светот, иако бројот на случаи сè...

Економија2 дена

Биткоинот достигна досега највисока цена

Биткоинот денеска достигна рекордна цена, во моментот е над 66.000 долари. Криптовалутата се зголеми над претходниот максимум од 64.889 долари...

Свет2 дена

Ужас во Франција – пронајдено обезглавено тело на маж со извадена утроба

Тело на маж без глава и отстранета утроба е пронајдено во малиот француски град Болен. Полицијата интензивно трага по Алекс...

Македонија2 дена

Мицкоски: Заев ништо не разбрал, народот е веќе обединет, но против него

Зоран Заев ништо не разбрал. Зоран Заев само ја повторува истата прес-конференција од лани кога исто така лажеше дека ја...

Македонија2 дена

(Видео) Заев: Свесни сме дека повеќе нема толеранција за повторување на истите грешки

Претседателот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, смета дека не може да влечат назад, а Владата да води напред. Затоа...

Досие