Контакт

Спорт

Бекер го брани Новак: Зошто тој секогаш е „лошото момче“?

Објавено пред

Германската тениска легенда и поранешен тренер на Новак Ѓоковиќ, Борис Бекер вели дека не е фер со која страст се бараат ситници за да се критикува светскиот број 1 во споредба со тоа што го прават неговите стари ривали Рафаел Надал и Роџер Федерер.

Ѓоковиќ не успеа да го комплетира календарскиот гренд слем откако загуби од Данил Медведев во финалето на САД опен минатиот викенд, кога емотивно реагираше и остана во солзи, а публиката на Флешинг Медоуз првпат по подолго време застана на негова страна.

Бекер, кој е шесткратен гренд слем шампион и работеше три години со Ѓоковиќ од 2013 до 2016, вели дека ваквата поддршка не смее да биде изолирана и дека фановите треба да бидат зад него, исто како што се зад Надал и Федерер.

„Тоа беше неверојатна ситуација, луд момент. Го познавам Новак и приватно и професионално и можам само да кажам дека се работи за одлично момче, натпреварувач кој некогаш се однесува лошо на теренот, но тоа го прават сите. Јавноста, вклучувајќи ги медиумите, треба да се навикнат дека нема две легенди на тенисот, туку три. Не е прифатливо Новак секогаш да е лошо момче, а Роџер и Рафа да се добрите. Тоа не е фер. Се надевам дека по тоа во Њујорк работите ќе се сменат“, вели Бекер.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

ФИФА ја казни Црна Гора

Објавено пред

Дисциплинската комисија на ФИФА го казни Фудбалскиот сојуз на Црна Гора поради неспортското навивање на натпреварот со Летонија.

Две трибини, јужната и северната, на стадионот во Подгорица ќе бидат затворени за натпреварот со Холандија на 13 ноември. Покрај тоа, Црногорците ќе платат и казна од 20.000 швајцарски франци.

Фудбалскиот сојуз на Црна Гора е казнет поради дискриминаторското однесување на навивачите на 7 септември против Летонија (0:0).

Прикажи повеќе...

Спорт

Салах побарал астрономска плата, на потег е Ливерпул

Објавено пред

Мохамед Салах има намера да ги наплати добрите партии во дресот на Ливерпул. Египќанецот им ги соопштил условите на клупските челници под кои би го продолжил договорот. Салах има договор со Ливерпул до 30 јуни 2023 година.

Преговорите помеѓу Ливерпул и Салах се водат извесен период и засега тие се неуспешни. Доколку не се договори со фудбалерот, Ливерпул ќе мора да го продаде во летниот преоден рок кога тој ќе влезе во последната година од договорот.

Јасно е дека сите во клубот сакаат Салах да остане на „Енфилд“, но прашање е дали „црвените“ ќе му овозможат на Салах неделна плата од 500.000 фунти. На годишно ниво тоа изнесува околу 28.000.000 евра, со што Салах би станал еден од најплатените светски фудбалери.

Салах го префрли притисокот врз Ливерпул со изјавата дека „има амбиција до крајот на сезоната да остане во Ливерпул“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Фердинанд од болница ја гледал катастрофата на Манчестер јунајтед

Објавено пред

Рио Фердинанд ноќта ја минал во болницата во Манчестер. Од болничката постела тој го гледал катастрофалниот пораз на својот поранешен клуб, Манчестер јунајтед, од Ливерпул (0:5).

Фердинанд на социјалните мрежи објавил фотографија како лежи во болничкиот кревет, без да ја открие причината, поради која морал да биде хоспитализиран.

„Овие 60 минути ме испратија во шок-соба. Боже“, напишал Фердинанд, а потоа анализирал што се случи на „Олд Трафорд“.

„Понекогаш резултатот не е онаков како што сме посакувале. Тоа е поради нас, не постои никој друг кого можете да го обвините. Навивачите уште еднаш дадоа одлична поддршка. Тие заслужуваат многу повеќе од ова, ние треба тоа да им го испорачаме. Време е“, напишал Фердинанд.

По водството на Ливерпул од 0:4, на полувремето колони навивачи ги напуштаја трибините, такво нешто не се случило во клупската историја.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Антикорупциската сѐ уште чека одговори од Обвинителството за ДУП-от кај „Холидеј ин“ и тендерот на ДИК

Обвинителството сѐ уште не ѝ одговорило на антикорупциската комисија по иницијативите за кривична одговорност во однос на лицата што учествувале во детаљниот...

Топ2 часа

Тешка сообраќајна незгода во Битола помеѓу автомобил и мотор управуван од дете

Две малолетни деца се повредени во сообраќајната несреќа во Битола што се случи помеѓу автомобил и мопед. Едното од децата...

Свет2 часа

Кина почнува со вакцинација на деца од три години

Во Кина децата на возраст од три години ќе почнат да примаат вакцини против Koвид-19, каде што 76 отсто од...

Македонија3 часа

(Видео) Ковачки: Во злосторничката група полицајци директно вмешани луѓе на Спасовски

ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека полицајци на Заев и Спасовски договарале малтретирање граѓани за изборната кампања. Од партијата објавија докази дека група...

Свет4 часа

Ранетиот режисер открива детали за трагедијата на снимањето

Алек Болдвин вежбал да вади револвер од футролата, по што го вперил во камерата за време на пробата на снимањето...

Забава4 часа

Почина Џејмс Мајкл Тајлер, актерот од серијата „Пријатели“

Актерот Џејмс Мајкл Тајлер ја загуби битката со ракот на 59-годишна возраст. Актерот кој го глумеше Гинтер во хит серијата...

Свет4 часа

Колумбискиот наркобос не користел телефон и соработувал со криминалци од Балканот

Колумбискиот главен наркобос Даиро Антонио Усуга, познат по прекарот Отониел, кој беше уапсен вчера, е поврзан со балкански трговци со...

Свет5 часа

Тедрос: Пандемијата нема да се доведе до крај додека не заврши во целиот свет

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аденон Гебрјесус, изјави дека пандемијата на Ковид-19 е далеку од завршена. „Ги имаме...

Регион16 часа

Словенечкиот премиер и министерот за одбрана добија писма со смртна закана

Словенечкиот премиер Јанез Јанша добил пратка со закана за смрт за нему и неговото семејство, а слична закана добил и...

Регион19 часа

Ердоган протерува десет амбасадори

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се закани дека ќе протера десет западни амбасадори, меѓу кои седум членки на НАТО. Во...

Македонија19 часа

16 починати и 227 новозаболени од Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 2.595 тестирањe,...

Топ21 час

Тела на починати мигранти пронајдени во гевгелиско

Тела на две починати лица, најверојатно мигранти, вчера биле пронајдени на местото викано „Јаворица“, атар на с.Миравци, гевгелиско. По овластување...

Регион22 часа

Српски виролог: Ковид – пропусниците треба да важат 24 часа, а не само по 22 часот

Ковид – пропусниците во Србија се воведени доцна и неправилно бидејќи треба да важат 24 часа, а не само од...

Регион1 ден

Брнабиќ откри дека било планирано убиство на Вучиќ

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, изјави дека било планирано убиство на претседателот на Србија, Александар Вучиќ. Според неа, атентатот бил...

Свет1 ден

Во Кина вакцинирани 75 отсто од населението

Кина досега целосно вакцинираше 75,6 отсто од своето население против коронавирусот, изјави портпаролот на Националната здравствена комисија Ми Фенг. „Околу...

Топ1 ден

Автомобил излета од патот кај Ласкарци, едно лице загина, тројца тешко повредени

Едно лице загина, а три се тешко повредени во сообраќајна несреќа што се случила на автопатот Тетово – Скопје. Според...

Македонија2 дена

Во Македонија 482 нови случаи на коронавирус, 12 починати

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 482 нови случаи на коронавирус, а 12 лица починаа, информира Министерството за...

Македонија2 дена

Мицкоски за Бугарија: Ние нема да им ветуваме сѐ и сешто

Ние нема како Заев да ги вовлекуваме во некои непринципиелни односи ветувајќи им се и сешто, од нас може да...

Македонија2 дена

(Видео) Заев најави дека во вториот круг СДСМ ќе ги поддржи кандидатите на своите коалициски партнери

Премиерот Зоран Заев кажа дека во вториот круг од локалните избори СДСМ ќе ги поддржи кандидатите на своите коалициски партнери....

Свет2 дена

Русија се соочува со рекорден број починати и заболени со коронавирус – Путин донесе построги мерки

Во Русија, петти ден по ред, е поставен нов рекорд, 1.075 починати од Ковид-19 и 37.678 нови инфекции во изминатите...

Досие