Контакт

Спорт

Белингем: Секој ден се плашам дека некој ќе ме разбуди

Објавено пред

Фудбалерот на Реал Мадрид и на англиската репрезентација Џуд Белингем ја доби наградата Златно момче за 2023 година. Најпрестижната награда во европскиот фудбал за играчи до 21 година, традиционално ја доделува Тутоспорт, а победникот го избираат новинарите на спортските весници како Marca, Тајмс, Лекип, Франс фудбал……

dobivaj vesti na viber

Белингем минатиот месец дозна дека ќе ја добие наградата, а ја прими синоќа во Торино. Англичанецот во изминатите две години беше во најтесниот круг за оваа награда, но таа завршуваше во Барселона, кај Педри и Гави.

„Секој ден се плашам дека некој ќе ме разбуди. Сонувам. Многу сум среќен што сум играч на Реал Мадрид. Мојата цел е да освојам што повеќе трофеи со Реал и со репрезентацијата на Англија “, рече Белингем и додаде:

„Секој ден одам на тренинг со желба да бидам подобар, а во Реал ја имам најдобрата можност да го остварам тоа. Сакам да направам се што можам за да го направам тимот подобар и да му помогнам да победи секогаш кога е можно“, рече Белингем.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

(Видео) Арсенал го растури Њукасл

Објавено пред

Фудбалерите на Арсенал го совладаа Њукасл со резултат 4:1 во дербито од 26. коло на Премиер лигата.

dobivaj vesti na viber

Лошо започна за гостите на „Емирати“, во 18. минута кога топката го погоди Свен Ботман во коленото и заврши во мрежата од голот на Лорис Кариус. Пет минути подоцна семафорот гласеше 2:0 по голот на Каи Хаверц.

Тоа беше резултатот од првото полувреме, а Арсенал постигна уште два во второто и со тоа стана првиот тим во историјата на Премиер лигата кој постигнал најмалку два гола во седум последователни полувремиња.

Букајо Сака, кој зголеми на 3:0 во 65. минута, стана првиот Англичанец, по Ијан Рајт во 1994 година кој постигнал гол за Арсенал во пет последователни натпревари.

Полскиот дефанзивец Јакуб Кивиор четири минути подоцна по корнерот на на Деклан Рајс, а утешниот гол за гостите го постигна поранешниот играч на Арсенал Џо Вилок во 84. минута.

Арсенал го држи третото место со 58 поени, еден помалку од Манчестер сити и два помалку од лидерот Ливерпул.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Фоден погоди за триумф на Сити во Борнмут

Објавено пред

Манчестер сити победи на „Виталити“ во Борнмут со 1:0 во 26.коло. Актуелниот шампион повторно дојде на бод негатива во однос на лидерот Ливерпул.

dobivaj vesti na viber

Натпреварот го реши Фил Фоден во 24.минута. Англискиот репрезентативец го постигна 16. гол во сите натпреварувања од почетокот на сеозната, со што го изедначи досегашниот најдобра учинок во кариерата.

Од враќањето на Бурнмаут во елитата под команда на Еди Хау, ова беше 15. дуел на двата тима во сите натпреварувања и 15. победа на „граѓаните“ (14. во Премиер лигата).

Во наредното коло, во дербито на Манчестер, Сити ќе го пречека Јунајтед.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Хари Кејн во 91.минута спречи нов кикс на Баерн

Објавено пред

Баерн го совлада Лајпциг со 2:1, во 23.коло во Бундеслигата. Баварците останаа во трката за шампионската титула благодарение на голот кој го постигна Хари Кејн во 91.минута.

dobivaj vesti na viber

Баерн одново не блескаше, но успеа да победи и да ја прекина серијата од три порази во сите натпреварувања.

Херој на триумфот беше Кејн. Англичанецот го постигна првиот гол во 56.минута, но 14 минути подцна Словенецот Бенјамин Шешко изедначи на 1:1.

Голот за победа Кејн го постигна во 91.минута.

Англичанецот со овие два гола дојде до бројката од 27 гола во сезоната.

По оваа победа избраниците на Томас Тухел се втори на табелата со осум бода помалку од водечкиот Баер Леверкузен. Тимот на Марк Розе моментално е петти со 40 бодови.

Претходно во оваа рунда се одиграа натпреварите: Вердер Бремен – Дармштад 1:1, Борусија Менхенгладбах – Бохум 5:2, Штутгарт – Келн 1:1 и Унион Берлин – Хајденхајм 2:2.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет9 часа

Шведска има проблем со криминал и престрелки, дури 62.000 луѓе се поврзани со банди

Шведската полиција вчера соопшти дека во таа земја има околу 62.000 луѓе кои се поврзани со криминални мрежи, пишува Ројтерс....

Македонија10 часа

Над 1000 потписи имаат Османи, Ванковска и Димитриевски, ДИК од утре еднаш дневно ќе известува за собраните потписи

Државната изборна комисија на својата веб страна, од утре секојдневно ќе информира за бројот на собрани потписи за секој од...

Македонија11 часа

(Видео) Џафери направи увид на патот Кичево-Дебар: Наместо за одбранбени работи ќе се користи за слободно движење на граѓаните

Патот Кичево – Дебар би требало да биде завршен до крајот на годинава, најави денес техничкиот премиер Талат Џафери, откако...

Свет12 часа

Експлозии во Русија: Погодена челичарницата на еден од најбогатите Руси

Експлозии погодија руска фабрика за челик по наводен напад со дрон. Во последните месеци има зголемување на нападите со беспилотни...

Свет15 часа

(Видео) Пожар избувна во огромна зграда во Кина, има 15 загинати, а сомнежот е дека се запалил електричен велосипед

Петнаесет луѓе загинаа, а повеќе од 40 се повредени во пожар што зафати станбена зграда во источна Кина, соопштија локалните...

Свет17 часа

(Видео) Сопругата на Навални: Путин го измачува телото на Алексеј

Јулија Навална, вдовицата на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, денеска побара од руските власти да го предадат неговото тело за...

Македонија18 часа

По повод Светскиот ден на туристички водичи: Бесплатно разгледување на Скопје, Охрид и Битола

Македонската асоцијација на туристички водичи и придружници по повод Светскиот ден на туристички водичи денеска организира бесплатно разгледување на Град...

Македонија19 часа

РЦУК: Дел од Општина Карпош без струја

Без електрична енергија денеска од 9:00 до 13:30 часот ќе бидат дел од корисниците лоцирани околу пералната „Smartwash“ на крстосницата...

Македонија19 часа

Бојмацалиев: Од октомври до сега на 47.000 наши иселеници им се издадени нови патни исправи

Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев преку соопштение од МВР информира дека иселеници, македонски граѓани кои живеат во...

Македонија19 часа

Времето денеска променливо облачно и врнежливо

Времето денеска ќе биде променливо облачно и релативно топло со слаб локален дожд. Ќе дува умерен, а во источните делови...

Македонија1 ден

СДСМ: Претседателот на државата да се бира на непосредни избори, а не во Собрание

Остануваме на ставот претседателот на државата да се бира на непосредни избори, велат од СДСМ потенцирајќи дека идејата претседател да...

Македонија1 ден

Матичните бараат да им се одврзат рацете за рано да откриваат ретки болести: имаме ограничен пристап до лабораториски анализи

Кампања за рано откривање на ретките болести во март ќе почнат Здружението „Живот со предизвици“ и Здружението на лекарите по...

Топ2 дена

Пукање среде бел ден во угостителски објект во Чаир, маж застрелан во ногата

Маж бил застрелан во ногата во угостителски објект вчера на пладне во скопската населба Чаир. „Полицијата го приведе А.К.(36) од...

Македонија2 дена

Укинат притворот за шестемина осомничени за упадот во М-НАВ

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје до судии на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје, денеска, достави предлози...

Македонија2 дена

Ковачевски ја праша опозицијата кое им е мислењето за уставното име: Или Северна или никогаш Северна, ако си маж, биди маж до крај

Лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски кажа дека рокот на траењето на патните исправи за меѓународна употреба е согласно закон, усогласен...

Македонија2 дена

Бочварски: Обезбедуваме брза лента за издавање патни документи за професионалните возачи

На сите транспортери и превозници, кои вршат транспортна дејност и поседуваат сертификати за професионални возачи, во следниот период им се...

Македонија2 дена

На Ковачевски не му е незгодно што побарал апанажа, вели: сѐ е според законот

Лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски, кој беше во посета на компанијата Киел Македонија ДООЕЛ Желино, на прашањето дали не му...

Македонија2 дена

Бараме масивна поддршка од Албанците за Османи за да ни се овозможи да го измениме Уставот, вели Арбер Адеми

„Демократска Унија за Интеграција, како што најави во текот на вчерашниот ден лидерот Али Ахмети, започна со собирање на потписи...

Македонија2 дена

Прилепчанецот што исчезна пред два дена пронајден мртов, погребот ќе се одржи денеска

Александар Јошески од Прилеп, кому му беше изгубена трагата завчера попладне, синоќа беше пронајден починат. На „Фејсбук“ се огласи и...

Македонија2 дена

41-годишна Македонка избодена до смрт пред очите на малолетниот син во Германија: сопругот е главниот осомничен

41-годишна Македонка била избодена до смрт од нејзиниот сопруг пред нивниот 8-годишен син, пренесува германски „Билд“. Повредите на Македонката, како...