Контакт

Спорт

Бен Симонс побарал трејд

Објавено пред

Бен Симонс го известил менаџментот на Филаделфија Севентисиксерс дека сака да го напушти клубот. Локалните медиуми од Филадлефија, објавија, дека Симонс на состанокот порачал дека повеќе не сака да игра за Севентисиксерс.

Австралиецот доживеа многу критики во јавноста по елиминацијата на Филалдлефија од Атланта Хокс, во втората плеј-оф рунда, во Источната конференција.

Тренерот Док Риверс не застана во негова одбрана, додека соиграчот Џоел Ембид го обвини за поразот во шестиот меч од серијата.

Севентисиксерси очекуваат Симонс да се појави на подготовките на 28.септември, меѓутоа кошаркарот има поинакви планови.

Спорт

ПМФЛ – дури четири екипи по 7. коло имаат по 14 бода на врвот на табелата

Објавено пред

Интересно првенство во ПМФЛ е пред нас, ако се земе во предвид фактот што по 7 одиграни кола дури четири екипи се на самиот врв со ист број на бодови – по 14.

Од денешното коло најмногу профитираа Ренова, Работнички и Шкупи кои забележаа победи, додека пак Академија Пандев не успеа да го скрши бедемот на битолски Пелистер. Струмичани одиграа само 0-0 и испуштија можност да се лидери на табелата.

Работнички со 2-0 славеше во градскиот дуел во Ѓорче Петров против тимот на Македонија и со само 8 постигнати гола „дебармаалци“ собраа 14 поени.

Во Чаир тимот на Шкупи кој е лидер на табелата поради најдобрата гол разлика (13-5) немаше никакви проблеми со Борец од Велес, триумф од 3-0.

Со гол од пенал во 92 минута и Ренова успеа да дојде до трите бода денеска против тимот на Струга.

ПМФЛ, 7. коло, ова се денешните резултати:

Брегалница – Тиквеш 2-0
Скопје – Шкендија 0-2
Македонија ЃП – Работнички 0-2
Пелистер – Академија Пандев 0-0
Ренова – Струга 1-0
Шкупи – Борец 3-0

Шкупи, Академија Пандев, Работнички и Ренова имаат по 14 поени на врвот, петти е тимот на Струга со 12 бода, додека на наредните две позиции се Шкендија и Брегалница од Штип со по 10 бода.

Пелистер и Тиквеш се на две последни позиции се уште без победа во шампионатот.
Фото: ФК Работнички

Прикажи повеќе...

Спорт

Роналдо пак беше стрелец, ама Де Хеа е херојот на „ѓаволите“, фати пенал во 95-та

Објавено пред

Со четвртиот гол на третиот меч во дресот на Манчестер Јунајтед, португалскиот ас Кристијано Роналдо му донесе на својот израмнување на резултатот во првото полувреме, на гостувањето кај екипата на Вест Хем, 1:1 во рамки на 5. коло во Премиерлигата.

Иако „ѓаволите“ губеа во Лондон со голот на Бенрахма во 30 минута, сепак Португалецот најдобро се најде во мешаницата пред домашниот голман и во 35-тата минута погоди за Јунајтед за 1-1.

Во второто полувреме гостите од „Олд Трафорд“ тргнаа по преостанатите два бода, ја имаа топката повеќе во нозете, упатија и повеќе директни удари во рамките на голот на Фабијански.

Роналдо беше најсериозната закана за противничкиот гол, имаше прилика во 47. минута, а во 77. и во 92. минута паѓаше во шеснаесетникот на Вест Хем, но судијата Мартин Еткинсон само одмавнуваше со раката.

На средината на вториот дел бројот на изведени корнери на мечот гласеше 1:11, додека вкупниот број на упатени удари во рамки на голот беше 10-3 во корист на гостите.

Сепак, иницијативата на фаворитот вроди со плод во самиот финиш, во 89 минута. Нововлезениот Џеси Лингард, кој и не добива премногу шанса кај Солскјер, ја заврши одличната соло акција со погодок и водство од 2-1.

Се играше 93 минута кога при една акција на домашните топката удри во раката на Лук Шо. По ВАР асистенција домашните добија пенал, а Марк Нобл не беше сигурен реализатор, голманот Де Хеа е херојот на „црвените ѓаволи“, го одбрани неговиот удар и ги однесе трите бода во Манчестер.

По 5 одиграни натпревари, тимот од Манчестер заедно со лидерот на табелата Ливерпул имаат по 13 бода, до 4 победи и едно реми.

Во истиот термин екипата на Брајтон со 2-1 и со многу среќа го совлада тимот на Лестер Сити.

Мапеј во 35 минута од пенал ги доведе домашните во водство, а Дени Велбек во 50 минута зголеми на 2-0.

На 2-1 во 61 минута намали Џејми Варди, а подоцна, во 67 и во 86 минута гостите постигнаа уште два гола, ама и двата беа поништени поради офсајд, по ВАР сигнализација.

Изненадувачки, по 5 кола Брајтон е третопласиран со 4 победи и 1 пораз.

Прикажи повеќе...

Спорт

Милко Ѓуровски пред вечното дерби: Ќе биде 1:0 за Звезда!

Објавено пред

Легендарниот македонски фудбалер, Милко Ѓуровски го прогнозираше победникот на 165. вечно дерби меѓу Партизан и Црвена Звезда. Натпреварот на стадионот на партизан започнува во 18 часот, а „црно-белите“ го дочекуваат мечот со скор 7 победи од 7 меча.

Пред три ипол децении Ѓуровски предизвика земјотрес во поранешната република кога „црвено-белиот“ дрес на Звезда го замени со оној на Партизан.

Тој гордо истакнува дека е голем навивач на „црвено-белите“ и дека му е жал што не може во живо да го следи натпреварот.

„Доаѓам напролет кога дербито ќе биде на мојот стадион (Рајко Митиќ). Знам дека многумина не ме сакаат ниту денес, дека не ми простија што дресот на Звезда го заменив со `гробарскиот`, но на сите ќе им порачам – поголем звездаш сум од сите тие заедно“ изјави Милко Ѓуровски за српски „Журнал“.

Поранешниот фудбалер смета дека Звезда ќе слави на денешниот дуел.

„Ќе победи Звезда, ќе биде 1:0, малку голови, но ако падне еден во првите 20 минути, се може да се случи. А тоа публиката го сака“ смета тој.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет18 минути

Три европски земји ги укинуваат сите ковид-мерки, за таквиот чекор клучни се две нешта

Данска, Шведска и Холандија ги укинуваат практично сите мерки во борбата против пандемијата на коронавирус. Стапките на вакцинација се релативно...

Свет25 минути

Група храбри Авганистанки излегоа на улица, бараат право на работа и студирање

Група од 20 Авганистанки уште еднаш се осмели да излезе на улиците во Кабул барајќи право на работа и студирање...

Македонија1 час

Изминатава недела Македонија е прва во Европа според бројот на починати од Ковид-19 на милион жители

Според бројот на смртни случаи минатата седмица, Гренада е повторно на прво место во светот со 212 смртни случаи на...

Македонија4 часа

Започна уривањето на старата конструкција на Универзална сала

Универзална сала започнува да го добива своето ново лице, сподели градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов на својот Фејсбук профил. Според...

Македонија6 часа

Со хебла оштетена таблата за електрична енергија во модуларната болница во Прилеп

Општа болница Прилеп до Министерството за внатрешни работи синоќа пријави случај на физичко оштетување на таблата за електрична енергија од...

Топ6 часа

Приведен сопственикот на угостителски објект во Гостивар кој примал гости без сертификат за вакцинација

Гости без сертификат за вакцинација биле затекнати во угостителски објект во Гостивар а по реакција на полицијата објектот бил затворен...

Свет7 часа

Париз за потегот на САД и Австралија – лицемерие, презир, лаги

Лицемерие, презир, лаги, се зборовите што ги користи францускиот министер за надворешни работи за да ја опише кризата во односите...

Свет8 часа

Светските лидери среде пандемија во Њујорк и покрај противењето на Американците

Светските лидери се собираат во Њујорк од вторник на дебата на Генералното собрание на Обединетите нации, која ќе се фокусира...

Европа9 часа

Италијанците следната година излегуваат на референдум за легализација на марихуаната

Референдум за легализација на марихуаната најверојатно ќе се одржи во Италија следната година. Поддржувачите за легализација на марихуаната ги собраа...

Свет9 часа

Русите на гласање на последниот ден од парламентарните избори

Недела е последен ден за гласање на Русите на тридневните парламентарни избори во земјата. Околу 110 милиони луѓе имаат право...

Македонија21 час

41 починато лице, регистрирани 539 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, дека во последните 24 часа се направени 5.589 тестирање, а регистрирани се 539 нови случаи на...

Топ23 часа

Осумдневен притвор за пет лица од вчерашните протести во Тетово

Судијата на претходна постапка при Основниот суд Тетово им определил осумдневен притвор на петмината приведени по вчерашните протести во Тетово....

Свет24 часа

Експертите во САД против трета доза на вакцина за севкупната популација

Советодавниот одбор на Американската администрација за храна и лекови (ФДА) денеска го отфрли планот да понуди дополнителна, трета доза на...

Македонија1 ден

Османи формира работна група за укинување на визите со САД

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, на неговиот Фејсбук профил информира дека формирал работна група во рамки на Министерството за...

Македонија1 ден

Шилегов: Се урива првата од трите галии во Вардар

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов денес на својот Фејсбук профил објави фотографии од демонтирањето на галијата која е поставена во...

Свет1 ден

Американски милијардер случајно признал убиство, му се заканува доживотен затвор

Американскиот милијардер Роберт Дурст вчера беше прогласен за виновен пред судот во Лос Анџелес за убиство на неговата најдобра пријателка...

Топ1 ден

Жител на Сарај уапсен поради кражба на графички картички и струја за „копање“ на биткоини

Во скопското село Љубин, вчера околу 19.30 часот, единицата за интервентна полиција при СВР Скопје го уапсила 39-годишниот Е.А. Како...

Свет1 ден

Американската војска призна: Во нашиот напад со дрон во Кабул загинаа 10 цивили

Американската војска во петокот потврди дека нејзиниот последен напад во Кабул кон крајот на август, во кој загинаа десет цивили,...

Македонија2 дена

Заев: Со Бугарија ќе бараме европско решение за двојна победа

Актуелниот момент поврзан со членството на Северна Македонија во ЕУ и состојбите во регионот беа главна тема на средбата на...

Македонија2 дена

Почина двегодишно дете со Ковид-19 кое имало претходни здравствени проблеми

Од Министерството за здравство информираат дека во денешната статистика за Ковид-19 на Институтот за јавно здравје ќе биде заведено и...

Досие