Контакт

Спорт

Бенчич со прво гренд слем полуфинале на Флешинг Медоуз

Објавено пред

Швајцарката Белинда Бенчич се пласираше во полуфиналето на САД опен, откако во четврт-финалето по тешка битка со 7:6(5)/6:3 ја победи Хрватката Дона Векиќ, која го играше своето прво гренд слем четврт-финале.

22-годишната Бенчич губеше со брејк во првиот сет додека Векиќ сервираше за сетот, но успеа да се врати со четири поени во низа и да примора тај-брејк. Во вториот сет повторно беше израмнето до 3:3, пред Бенчич да го направи клучниот брејк за да го комплетира мечот.

Во полуфиналето, Бенчич ќе игра со подобриот од дуелот помеѓу канадската тениска сензација Бјанка Андреску и Белгијката Елизе Мертенс. Во второто полуфинале ќе се сретнат фаворитките за титулата, американската ветеранка Серена Вилијамс и Украинката Елина Свитолина.

Спорт

Шпанија го одбрани европскиот ракометен трон, Хрватите само сребрени (видео)

Објавено пред

 Шпанија останува најдобрата европска ракометна репрезентација, откако со 22:20 во драматичен меч ја победија Хрватска, која го играше своето прво финале по десет години.

Во меч полн со пресврти, Шпанците се покажаа како постабилни во финишот на мечот, казнувајќи ги сите грешки на „Каубојците“ – откако поведоа со 21:20, Игор Карачиќ направи бизарна грешка со чекори, дозволувајќи да го решат мечот со два гола предност.

Хрватите имаа подобар старт на мечот, поведувајќи со 8:6, но потоа повеќе од десет минути не постигнаа гол, дозволувајќи Шпанија да има 12:11 предност на полувреме. „Фуријата“ имаше брз старт на второто полувреме, отварајќи предност од 16:12, но потоа Хрватите се вратија во игра и поведе со 19:18, меѓутоа, искуството на Шпанците го направи своето, пред Алекс Душебаев да го постигне шампионскиот гол. 

Вчера, бронзата отиде кај Норвешка по победата над Словенија.

Алекс Гомез со пет гола беше најефикасен во тимот на Жорди Ривера, додека МВП на турнирот, Домагој Дувњак имаше пет гола за Хрватска, а Карачиќ заврши со четири. 

Фото: ЕПА

Прикажи повеќе...

Спорт

Јунајтед ги „начека“ Транмир и им ја наполни мрежата (видео)

Објавено пред

Манчестер јунајтед стигна до убедлива 6:0 победа над третолигашот Транмир во четврт-финалето на ФА купот, во меч во кој своите првенци во дресот на „ѓаволите“ ги постигнаа Хери Мегвајр и Диого Далот, а во листата на стрелците се запиша дури и Џеси Лингард!

Незгодното гостување на тешкиот терен во Биркенхед во близината на Ливерпул, дојде откако Транмир претходно во средата во драматичен меч успеаја да го елиминираат премиерлигашот Вотфорд, но „ѓаволите“ не дозволија резултат кој уште повеќе би ја урнал разнишаната доверба на навивачите.

Мечот беше отворен со спектакуларен гол на дефазнивецот Хери Мегвајр во 10. минута, а само три минути подоцна и Диого Далот го постигна својот првенец. Лингард во 16. минута зголеми на 3:0, а во финишот на полувремето во листата на стрелците се запишаа и Фил Џонс и Антони Марсијал. Во второто полувреме немаше толку голови – Мејсон Гринвуд од пенал зголеми на 6:0.

Прикажи повеќе...

Спорт

Сити како на тренинг со Фулам (видео)

Објавено пред

Манчестер сити стигнаа до убедлив 4:0 триумф над второлигашот Фулам во 4. коло на англискиот ФА куп, во меч во кој исходот беше јасен уште по дваесетина минути.

Мечот започна лошо за гостите, откако уште во шестата минута останаа со играч помалку по директниот црвен картон за Тим Рим, нешто што тимот на Пеп Гвардиола веднаш го казни ова – Илкај Гундоган од пенал погоди за 1:0, а во 19. минута, Бернардо Силва постигна гол за 2:0.

Во второто полувреме, Габриел Жесус постигна два гола за три минути (72. и 75. минута) за комплетирање на триумфот.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ3 часа

Со возило на Црвен крст излетале од патот на Водно додека се обидувале да спасат повреден маж

Екипа на Црвен крст не успеала да го спаси повредениот маж на Водно по којшто трганала, бидејќи нивното возило излетало...

Македонија5 часа

Спасовски ја повика опозицијата да го поддржи законот за ЈО: „Престанете со партиски калкулации“

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски, одговарајќи на новинарски прашања ја повика опозицијата да го поддржи Законот за јавно обвинителство кој, како...

Свет6 часа

(Видео) Успешно полета најдолгиот патнички авион во светот

Компанијата Боинг извести дека вчера успешно е завршен пробнот лет на нивниот нов модел на авион „боинг 777Х“, најголемиот двомоторен...

Регион6 часа

Туристите кои од Вухан стигнаа во Хрватска планираат да продолжат во БиХ

Кинеските туристи од градот Вухан кои пристигнале во Хрватска, планираат да ја посетат Босна и Херцеговина, пренесува „Индекс.хр“. Според информациите...

Македонија8 часа

Термалните камери на скопскиот аеродром ќе детектираат симптоми за коронавирусот

Нема простор за паника кога во прашање е коронавирусот, посочи министерот за здравство, Венко Филипче, по состанокот со Комисијата за...

Култура9 часа

Љума и Даут од „Медена земја“ добитници на престижната ASC награда за најдобра кинематографија

Самир Љума и Фејми Даут од „Медена земја“ се добитници на наградата за најдобра кинематографија за Документарен филм на 34...

Свет9 часа

Бројот на загинати од земјотресот во Турција се искачи на 31 лице

Бројот на загинати во катастрофалниот земјотрес што ја погоди Турција во петокот се искачи на 31 лице, додека спасувачите се...

Регион9 часа

Автобус со кинески туристи од Вухан стигна во Хрватска

Во Хрватска пристигна автобус со кинески туристи од градот Вухан, епицентарот на епидемијата на коронавирусот, дознава хрватскиот портал „Индекс.хр“. Според...

Свет10 часа

Потврден прв случај на новиот корона вирус во Канада

Прв случај на новиот корона вирус е потврден во Канада, соопшти Владата во земјата. Здравствениот систем во Торонто бил известен...

Свет21 час

Москва: Седум кинески државјани пренесени во болница за заразни болести

Седум кинески државјани од хотел во Москва се пренесени во болница за заразни заболувања, поради сомнение дека имаат акутна вирусна...

Регион1 ден

Нов земјотрес во Турција

Не престанува да се тресе земјата во Турција. Нов земјотрес ја потресе земјата за помалку од 24 часа. Земјотрес со...

Свет1 ден

Шји Џјинпинг: Ситуацијата е сериозна, ширењето на вирусот забрзува

Ширењето на новиот корона вирус се забрзува, предупреди денеска кинескиот претседател, Шји Џјинпинг, по состанокот на Политбирото на Комунистичката партија,...

Топ1 ден

Нова жртва на иста измама – ѝ рекле да даде пари или синот ќе лежи во затвор поради сообраќајка

„Син ти направи сообраќајна несреќа во која загина дете. Да ни дадеш пари и ќе средиме тој да не лежи...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Ќе продолжиме со разговорите за законот за Јавното обвинителство

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарски прашања денеска кажа дека ќе продолжат со разговорите за законот за Јавното...

Македонија1 ден

Дескоска: Жалам што ВМРО-ДПМНЕ избега од разговорите за законот за Јавното обвинителство

Министерката за правда, Рената Дескоска на социјалните мрежи напиша дека жали што преговарачката тројка на ВМРО-ДПМНЕ за Законот за јавното...

Топ1 ден

Возило прегази 10-годишно дете на булевар во Скопје

Синоќа на булеварот „Мито Хаџи Василев-Јасмин“ патничко моторно возило управувано од 32-годишниот Д.Д. од Скопје удри во дете пешак на...

Свет1 ден

(Видео) Вознемирувачки снимки по земјотресот во Турција, луѓето панично бегаат на улиците

Бројот на загинати во силниот земјотрес што ја погоди Турција порасна на 21 лице, а над 900 се повредени. Земјотресот...

Свет1 ден

Проширен регионот што е во карантин во Кина, пријавени нови 15 смртни случаи поради вирусот

Дополнителни 15 смртни случаи се пријавени во кинеската провинција Хубеи, со што бројот на починати од новиот коронавирус се зголеми...

Свет1 ден

Австралија и Малезија потврдија први случаи на заразени со коронавирусот

Австралија и Малезија ги потврдија првите случаи на новиот коронавирус на нивната територија, додека од Кина стигна информација дека досега...

Европа1 ден

Во Франција потврден трет случај на новиот корона вирус

Во Франција е потврден трет случај на новиот смртоносен корона вирус, што се први пријавени случаи од ова заболување на...

Досие