Контакт

Спорт

Гимнастичката сензација Охаши се соблече за „ЕСПН“ (галерија+видео)

Објавено пред

Американската гимнастичарка Кејтлин Охаши, која стана Интернет сензација со својата рутина на партер, сега уште еднаш ги воодушеви фановите откако се соблече за „Боди ишју“ изданието на ЕСПН.

22-годишната Охаши ќе биде на насловната страница на септемвриското издание, последно во печатена форма, пред префрлањето на дигитално издаваштво.

Минатиот јануари, Охаши стана хит на Интернет со необичната рутина на партер добивајќи милиони прегледи во настапот за Универзитетот од Калифорнија, добивајќи совршена 10-ка. Експертите ја сметаат оваа рутина за една од најдобрите во историјата на колеџ-натпреварувањата.

22-годишната Охаши се сметаше за една од најталентираните американски јуниорки, победувајќи ја олимписката шампионката Симон Бајлс на Американскиот куп во 2013. Но, проблемите со повредата на грбот ја спречија да направи позначајна кариера.

Спорт

Јунајтед му дадоа нов петгодишен договор на Линделоф

Објавено пред

Швеѓанецот Виктор Линделоф потпиша нов петгодишен договор со Манчестер јунајтед, потврдија од клубот, откако импресионираше под водство на Оле Гунар Солскјер.

25-годишниот Швеѓанец, кој беше критикуван по доаѓањето на „Олд Трафорд“ од Бенфика во 2017 година, под водство на Солскјер прикажа одлични партии и клубот сега реши да го обврзе до 2024 година со опција за уште една сезона.

„Од денот кога пристигнав во Јунајтед се чувствувам тука како дома. Израснав како фудбалер и како човек овие две години и благодарен сум за помошта која ја добив. Сега целта е да се освојуваат трофеи и да се врати на навивачите за нивната фантастична поддршка“, изјави Линделоф, кој има 74 настапи за Јунајтед по трансферот од 45 милиони евра.

Линделоф има стартерска позиција под Солскјер покрај новиот дефанзивен партнер Хери Мегвајр.

„Виктор се промовираше во важен дел на нашиот тим. Тој носи смиреност на теренот и посветеност да помогне на тимот“, изјави Солскјер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Македонец станува селектор на светските шампиони САД?

Објавено пред

Македонецот Влатко Андоновски, тренерот на НВСЛ тимот Рејн ФЦ е главен кандидат да стане нов тренер на светските шампиони во фудбал, женската репрезентација на САД.

Џил Елис си замина по освојувањето на титулата во Франција ова лето, и 42-годишниот Андоновски, кој ги предводеше Канзас сити до две лигашки титули во 2014 и 2015 пред тимот да престане да функционира и да се пресели во Рејн ФЦ, вели дека постои интерес за таа работа.

„Дали има некој кој не би бил заинтересиран да биде тренер на најдобрата репрезентација на светот? Пресреќен сум што сум еден од кандидатите за тоа место, но засега сум фокусиран на Рејн и на плеј-офот“, вели Андоновски.

Андоновски кој играше во Работнички, Македонија Ѓорче Петров и Вардар како фудбалер, од 2000 живее во САД каде што играше за Вичита вингс и Канзас Сити кометс, пред да почне да работи како помошник во женскиот тим на Канзас сити.

Во Рејн, тој е тренер на ѕвездата на американскиот фудбал, Меган Рапино, која вели дека тој е вистински човек за оваа позиција.

„Најдобрата работа за него е тактичката флексибилност и разбирањето на фудбалот. Не се обидува да игра само еден стил и да е тврдоглав. Сака да победува и знае да постави тактика“, вели Рапино.

Прикажи повеќе...

Спорт

Малерот Луис Суарез 4 години нема гол нагости во ЛШ

Објавено пред

Уругвајскиот фудбалски интернационалец од редовите на Барселона, Луис Суарез (32) и синоќа на „Вестфален“ во Дортмунд не успе да ја прекине црната серија која го следи од 16 септември 2015 година.

Напаѓачот кој во Барса дојде за 81 милион евра цели 4 години нема постигнато гол нагости во Лигата на шампионите, а исто толку години Барса го нема подигнато „пехарот со големите уши“.

Последниот гол што Уругваецот го постигнал во ЛШ надвор од „Ноу Камп“ е на „Олимпико“ во Рим, против тимот на Рома.
Оттогаш до сега Барселона одиграла 21 меч нагости во ЛШ, а Суарез 19-пати бил на теренот и тоа во првата постава.

Откако е член на клубот од Каталонија, Суарез одиграл 250 натпревари, постигнал 179 гола во сите натпреварувања.

Во Лигата на шампиони зад себе има 49 меча со 20 гола, но цели 4 години без гол на гости.

Погледнете кај кои се тимови гостуваа Каталонците во споменатиот период:

❌ BATE
❌ Arsenal
❌ Atlético
❌ Gladbach
❌ ManCity
❌ Celtic
❌ PSG
❌ Juve
❌ Sporting
❌ Olympiacos
❌ Juve
❌ Chelsea
❌ Roma
❌ Spurs
❌ Inter
❌ Lyon
❌ ManUtd
❌ Liverpool
❌ Dortmund

Прикажи повеќе...

Најново

Спорт1 час

Македонец станува селектор на светските шампиони САД?

Македонецот Влатко Андоновски, тренерот на НВСЛ тимот Рејн ФЦ е главен кандидат да стане нов тренер на светските шампиони во...

Македонија4 часа

Продолжен притворот на Катица Јанева

Судот ѝ го продолжи притворот на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, која е осомничена во случајот „Рекет“ на Основното јавно...

Македонија4 часа

Со лажна диплома од Приштина работел како професор по математика во Куманово

Педесет и едногодишен маж со фалсификувана диплома од универзитет во Приштина, Косово, се вработил како професор по математика во основно училиште во...

Македонија7 часа

Ексминистерот за правда, Беџети, одбил да ја потпише екстрадицијата за обвинети во „Монструм“

Ексминистерот за правда од ДУИ, Блерим Беџети, одбивал да го потпише барањето за екстрадиција за двајцата обвинети во „Монструм“, Африм...

Македонија8 часа

Случај „Монструм“: во судницата се слушаат разговори во врска со настанот на луѓе блиски до Груевски

Приватни и несуштински разговори беа пуштени во 13 од 25 бомби во судницата за случајот „Монструм“. Во разговорите се слушаат...

Македонија8 часа

(Видео) Филипче: Полицајци ќе патролираат кај најкритичните здравствени објекти

Министерот за здравство, Венко Филипче, го поддржа денешниот протест на здравствените работници против насилството врз нив. Тој рече дека почнале...

Македонија9 часа

(Видео) Лекарите на протестот предупредија: Ако не се спречи насилството, ќе престанеме со работа

Медицинските работници, во организација на Асоцијацијата на специјализантите и младите лекари, денеска излезегоа на протест во Клиничкиот центар по повод...

Топ10 часа

Воз прегази маж кај надвозникот на булеварот Србија

Триесет и едногодишен скопјанец загина кога во него удри воз на железничката пруга, пред надвозникот на булеварот Србија. Според информациите,...

Свет11 час

Би-би-си: Зошто Саудиска Арабија и Иран се лути ривали?

Саудиска Арабија и Иран се два силни соседа и повеќегодишни ривали во борбата за регионална доминација, а неодамнешните напади врз...

Свет12 часа

Макрон испраќа експерти во Саудиска Арабија да испитаат кој го извршил нападот

Франција ќе испрати експерт во Саудиска Арабија, кој ќе помогне во истрагата за нападот на нафтеното постројување во Саудиска Арабија...

Свет12 часа

САД бараат конфискација на приходите од продажбата на книгата на Сноуден

Министерството за правда на САД соопшти дека поднеле тужба против Едвард Сноуден и бараат конфискација на сите приходи од продажбата...

Свет23 часа

Поради лекарски грешки годишно умираат 2,6 милиони луѓе

Околу 2,6 милиони луѓе годишно умираат од ненамерни грешки во амбулантите и болниците низ светот, се вели во анализата на...

Спорт1 ден

Драма во Љубљана! Македонија ја „собори“ и Словенија, остана во игра за осминафинале!

Откако вчера македонските одбојкари ја забележија историската прва победа на едно Европско првенство, денеска повторно на „крилата“ на Никола Ѓорѓиев,...

Регион1 ден

Кучиња намирисаа 11 килограми хероин во возило кај Драч

Албанец од Косово, Агим Сиљејмани (50), кој веќе неколку години живеел во Швајцарија, е уапсен во албанскиот пристаништен град Драч...

Македонија1 ден

Нов пожар во околината на Прилеп, гори шумата над манастирот во село Селце

Нов голем пожар денеска се појави кај село Селце, во непосредна близина на манастирот „Св.Димитрија“. Со пожарот е зафатена густа...

Македонија1 ден

Иванов: Антикорупциска манипулира, закупот е 1.950, а не 4.500 евра

Експретседателот Ѓорге Иванов реагира откако антикорупциската комисија даде препорака до Владата да се раскине договорот за закуп на неговите деловни...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ предлага анкетна комисија за работењето на СЈО

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денеска до Собранието поднесе предлог-одлука за основање анкетна комисија за утврдување на евентуалното нестручно, несовесно и...

Македонија1 ден

Апелациониот суд ги потврди доживотните затворски казни за „Диво Насеље“

Апелациониот суд Скопје ги одби жалбите на обвинетите во предметот „Диво Насеље“ и во целост ја потврди првостепената пресуда за...

Македонија1 ден

Антикорупциската комисија ќе побара Иванов да ја пресели канцеларијата од „Џеваир“

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) ќе побара од Службата за општи и заеднички работи при Владата (СОЗР) да...

Македонија1 ден

(Видео) Туск: Северна Македонија направи сè што се очекуваше за влез во ЕУ

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, по денешната средба со премиерот, Зоран Заев, изјави дека Северна Македонија направила сè што...

Досие