Контакт

Спорт

Бензема: Мбапе еден ден ќе заигра за Реал

Објавено пред

Карим Бензена е сигурен дека еден ден, неговиот сонародник, Килијан Мбапе, ќе го облече дресот на Реал Мадрид. Многу е веројатно, Мбапе за осум месец да се пресели во Мадрид. Неговиот договор со ПСЖ истекува на 30.јуни 2022 година.

„Килјан веќе има изјавено дека сака да игра во Реал. Сака да се испроба во друг клуб. Еден ден ќе игра во Реал. Не знам кога, но сигурен сум дека ќе дојде тој ден“, рекол Бензема.

Најдобриот стрелец на Реал, дополнил дека секогаш е тука за да им помогне на младите игра лои го носат дресот на „кралскиот клуб“.

„Реал е најдобриот клуб во светот. Потребно е да вложува во млади играчи, за да можат еден ден и тиа да бидат врвни фудбалери. Јас сум тука да помогнам. Сакам да напредуваат“, заклучил Бензема.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Модриќ: Не сакам тренерот да ме одмара, сакам да играм!

Објавено пред

Поради своите фудбалски изведби на теренот, Лука Модриќ (36) пак е во центарот на хрватската, шпанската, но и во светската јавност.

Завчера вечерта, на мечот во Доњецк против Шахтјор во ЛШ, Лука Модриќ беше главниот мотор на Кралскиот клуб кој славеше убедлив триумф, 5-0.

„Му асистираше на Винисиус како што други не би успеале ниту на PlayStation“ или „Модриќ ја исфрли одбраната на Шахтјор не како да игра со нога, туку како да црта со молив“ се речениците што за Хрватот ги пишува во тиражната „Марка“.

Освен виртуозноста, се почесто се истакнува и неговата издржливост

„Лука покажува сјајна форма, немам никаква потреба да го ротирам, тој не е дете. Можеме само да уживаме во неговото искуство. Тој, Крос и Касемиро освоиле се, но и понатаму се гладни за трофеи“ рече тренерот на Реал, Карло Анчелоти.

И самиот Модриќ ја потврди својата кондиција.

„Физички се чувствувам одлично, не сакам кога седам на клупа, кога тренерот ме одмора, сакам да играм и верувам дека уште неколку години можам на ова ниво“ рече Модриќ.

Кога ќе се погледне учинокот на некои од најдобрите фудбалери од средниот ред во 21. век, Иниеста на 34 години отиде во Јапонија, Џави на 35 во Катар, а Џерард на 35 во ЛА Галакси. Зидан и Виеира на 34 веќе заминаа во „пензија“.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Победата на Радукану во Њујорк не е добра за женскиот тенис“

Објавено пред

Поранешната шампионка на Ју-ес опен, Флавија Пенета, тврди дека годишениот триумф на Ема Радукану, на терените во Њујорк, не е добра за женскиот тенис.

Радукану, до трофејот на последниот гренд слем во сезоната дојде преку квалификациите.

„Не ми се допаѓа тоа. Не постои континуитет. Мислам дека тоа не е добро за женскиот тенис. Кога јас играв немаше шанси, млада девојка, која игра квалификации на крајот да освои гренд слем титула. Радукану тоа го направи оваа година. Тука нешто не во ред“, рекла Пенета.

„Нема повеќе харизма, поради што женсиот тенис тешко се продава“.

Титулата во Њујорк на Радукану и донесе 1.800.000 фунти, спонзорски договор со „Диор“ и 2.000.000 нови следбеници на „Инстаграм“.

На првиот турнир по Ју-ес опен, мастерсот во Индијан Велс, Радукану испадна во второто коло.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Ќе беше подобро доколку Роналдо порано си заминеше“

Објавено пред

Јувентус се уште ги чувствува последиците од заминувањето на Кристијано Роналдо. Португалецот го напушти Торино на 28.август, тој по 12 години се врати во Манчестер јунајтед. Капитенот Џорџо Кјелини мисли дека трансферот требало да се случи порано, тимот немал време да се адаптира на заминувањето на Роналдо.

„Ја започнавме обновата, ова е нов почеток. Да останеше Роналдо, тимот ќе имаше дополнителен квалитет, со задоволство ќе го користевме неговиот потенцијал, но тој повеќе размислуваше за сегашноста отколку за иднината. Замина на 28.август, ќе беше подобро за нас доколку заминеше порано. Неговата одлука предизвика шок и тоа го плативме со губењето на бодови. Да си заминеше на 1.август ќе имавме повеќе време да се подготвиме за она што не очекува“, изјави Кјелини за ДАЗН.

Капитенот на Јувентус верува дека Роналдо барал нов предизвик во кариерата.

„Во односот со Роналдо дојдовме до тоа тој да бара нов предизвик, тим кој ќе игра за него, бидејќи кога ќе се најде во таков тим тој е „убиец“. Тоа го покажа во годините кои ги мина во Јувентус“.

Јувентус, во Серија А, по осум кола се наоѓа на седмото место со десет бода помалку од лидерот Наполи.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија30 минути

Во Македонија потврдени 490 нови случаи на коронавирус, починаа 11 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 490 нови случаи на коронавирус, а 11 лица починаа, информира Министерството за...

Топ1 час

Жена загина во сообраќајна несреќа на патот Скопје – Тетово

Четириесет и петгодишна жена загина во сообраќајна несреќа што се случила утринава на патот Скопје – Тетово. Според информациите на...

Македонија3 часа

35 Авганистанци ја напуштија земјава и заминаа за Грција каде што ќе добијат траен престој

35-мина граѓани на Авганистан кои привремено престојуваа во Северна Македонија денеска заминаа за Грција, која им обезбеди трајно прибежиште, информираа...

Македонија5 часа

Единствениот лек против Ковид-19 ќе биде достапен и во Македонија

Министерството за здравство ја информира јавноста дека ќе го набави лекот „молнупиравир“, единствен лек против Ковид-19. Министерството стапило во контакт...

Европа5 часа

(Видео) Силно невреме ја парализира Западна Европа – 250.000 луѓе во Франција останаа без струја

Околу 250.000 француски домови останаа без струја, а поради силните ветрови сообраќајот е во прекин во делови од северна Франција,...

Македонија7 часа

Во текот на вчерашниот ден се вакцинирале над 2.000 граѓани

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 2.919 дози вакцини, од кои 565 се аплицирани како прва доза, 1.286...

Топ8 часа

Пресечен меѓународен транспорт на дрога од Албанија за Грција, вреден 200.000 евра

Во заедничка полициска акција на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје...

Свет9 часа

(Видео) Експлозија на гас уништи цел ресторан во Кина, има загинати и повредени

Најмалку тројца луѓе загинаа, а повеќе од 30 се повредени во експлозија на гас во ресторан во градот Шенџијанг во...

Свет9 часа

Трамп го возвраќа ударот – најави отворање на нова социјална мрежа

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп објави дека ќе отвори своја социјална мрежа наречена Truth Social, откако во јануари беше...

Свет9 часа

Мелбурн се подготвува да излезе од најдолгиот „локдаун“ во светот

Милиони луѓе во Мелбурн се подготвуваат да излезат од најдолгото затворање поради Ковид-19 во светот, иако бројот на случаи сè...

Економија20 часа

Биткоинот достигна досега највисока цена

Биткоинот денеска достигна рекордна цена, во моментот е над 66.000 долари. Криптовалутата се зголеми над претходниот максимум од 64.889 долари...

Свет22 часа

Ужас во Франција – пронајдено обезглавено тело на маж со извадена утроба

Тело на маж без глава и отстранета утроба е пронајдено во малиот француски град Болен. Полицијата интензивно трага по Алекс...

Македонија24 часа

Мицкоски: Заев ништо не разбрал, народот е веќе обединет, но против него

Зоран Заев ништо не разбрал. Зоран Заев само ја повторува истата прес-конференција од лани кога исто така лажеше дека ја...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Свесни сме дека повеќе нема толеранција за повторување на истите грешки

Претседателот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, смета дека не може да влечат назад, а Владата да води напред. Затоа...

Топ1 ден

Со ремен ја тепал сопругата, замавнал со нож кон ќерката, гостиварец вршел семејно насилство

43-годишен гостиварец е обвинет за семејно насилство, информираа надлежните. Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе Обвинителен предлог против 43-годишен гостиварец за...

Македонија1 ден

Починати 15 лица, регистрирани нови 487 случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се направени 3.491 тестирањe,...

Македонија1 ден

Борел и Блинкен бараат без одлагање почеток на преговори за Македонија

Во заедничката изјава за Западен Балкан, европскиот министер за надворешни работи, Жозеп Борел, и американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, повикаа...

Македонија1 ден

Гир: Европската комисија очекува прва Меѓувладина конференција до крајот на годинава

Извештајот доаѓа во контекст на неодамнешниот Самит на Европската Унија за Западен Балкан, каде се даде недвосмислена поддршка за европерспективата...

Свет1 ден

Во Израел откриена мутација на делта-сојот од коронавирус, момче сместено во карантин

Израел го потврди првиот случај со мутација на делта-сојот на коронавирус, кој претходно беше откриен во некои европски земји, објави...

Македонија1 ден

Со една доза вакцинирани се 49,4% од населението над 18-годишна возраст

Заклучно со 17 октомври со една доза на вакцина против Ковид-19 вакцинирани се 49,4% од населението над 18-годишна возраст. Кај...

Досие