Контакт

Спорт

Без Адеми против Романија

Објавено пред

Македонската фудбалска репрезентација, за три дена, од Букурешт ќе ги започне квалификациите за пласман на Светското првенство во Катар. Македонија во четврток, ќе гостува во Романија, а потоа ја очекуваат дуелите со Лихтенштајн и Германија.

За првиот меч селекторот Игор Ангеловски, се соочува со сериозен проблем. Поради повреда Романија ќе ја пропушти Аријан Адеми.

Адеми, се повреди, во големата победа која ја извојува Динамо против Тотенхем, во Лига Европа. Капитенот на Динамо, теренот против Тотенхем го напушти во 117.минута.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Јокиќ во МВП издание

Објавено пред

Никола Јокиќ одигра уште еден спектакуларен натпревар во НБА лигата. Денвер Нагетс, по две продолженија, ги победија Мемфис Гризлис со 139:137. Србинот, натпреварот го заврши со 47 поени, 15 скока и осум асистенции.

Јокиќ е првиот центар, уште од Хаким Олајџувон во 1996 година, со вакви бројки во стататистиката.

Денвер, на четири минути до крајот, имаа негатива од 12 поени, но Јокиќ ги спречи Мемфис да победат, постигна или асистираше за 11 поени на својот тим, а во продолженијата постигна или асистираше за 16 од 23 поени на Денвер. Неговата тројка во финишот на второто продолжение го реши победникот.

Покрај Јокиќ, кај Денвер се истканаа Вил Бартон (28 поени, шест скока, седум асистенции) и Мајкл Портер јуниор (21 поен, седум скока).

На спротивната страна блескаше Џа Морант. Најдобриот дебитант во минатата сезона, забележа 36 поени, осум скока и 12 асистенции.Прикажи повеќе...

Спорт

Перез: Пред 20 години дојдов да го спасам Реал, сега сум тука да го спасам фудбалот

Објавено пред

Првиот човек на Реал и Мадрид и новоформираната Суперлига, Флорентино Перез, проговори за судирот помеѓу УЕФА и 12 клубови кои ја основаа новата лига.

На почетокот Перез ја коментирал најавата дека клубовите кои се во Суперлигата (Реал, Манчестер сити, Челси), можат да бидат исфрлени од Лигата на шампионите и титулата да им биде доделена на ПСЖ.

„100 отсто сум сигурен дека Реал, Манчестер сити и Челси нема да бидат исфрлени. Тоа не е можно“, рекол Перез.

Тој, исто така рекол, дека никој на фудбалерите нема да им забрани да играат за своите репрезентации. Перез тврди дека и соработката со УЕФА не е завршена.

„УЕФА го држи монополот, тука треба да има повеќе транспарентност. Сакаме да го сочуваме фудбалот и во наредните 20 години, а живееме во време кога фудбалот е под сериозна закана. Во 2000 година дојдов во Реал да го спасам клубот, денес сум тука да го спасам фудбалот. Со Суперлигата ќе заработуваме многу повеќе. Ако победиш во УЕФА натпреварување добиваш 120, 130 милиони евра. Со Суперлигата ќе заработуваме многу повеќе. Ние, како што истакнавме во соопштението, ќе разговараме со УЕФА. Мораме да разговараме за тие пет места слободни места во Суперлигата. УЕФА работеше на новиот формат во Лигата на шампионите, кој замене, да бидам искрен, е неразбирлив. Сакаме да го спасиме фудбалот. Главна атракција се натпреварите на големите клубови. Фудбалот е како пирамида. Оние кои ќе заработуваат најмногу, ќе можат да купуваат играчи за повеќе пари, значи дека и другите ќе заработуваат повеќе“.

На крајот рекол дека Суперлигата нема целосно да биде затворена.

„Ова нема да биде затворена лига. Секој ќе има шанса да ги пополни тие преостанати пет места“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Лидс им ги „замрси“ сметките на Ливерпул за ЛШ (од каде што може да бидат исфрлени)

Објавено пред

Ливерпул не успеа да изддржи за четврта последователна победа во Премиер лигата, која ќе го искачеше на на четвртото место, кое води во Лигата на шампиони, каде што е можно воошто да не им биде дозволено учество по пристапувањето кон Суперлигата, откако Лидс постигна гол во 87. минута за 1:1 реми на „Еланд роуд“.

Садио Мане го постигна својот прв гол од февруари во 31. минута, со кој Ливерпул водеа до самиот финиш на мечот, кога во 87. минута, Диего Љоренте израмни на 1:1. Мечот беше во сенка на „бомбата“ со соопштението за формирањето на Суперлигата. Јирген Клоп пред мечот мораше да ги правда своите фудбалери и да повтори дека е против оваа идеја, додека фудбалерите на Лидс пред мечот носеа маички на кои пишуваше „Заслужете ја“ со лого на Лигата на шампионите, а навивачите на Ливерпул потврдија дека ќе ги отстранат банерите од стадионот во знак на револт.

Со овој резултат, Ливерпул остануваат шести со 53 поени, поен зад Челси на петтото место и два поени зад Вест хем на четвртата позиција, додека Лесте се трети со 56. Сепак, Лестер и Челси имаат одиграно по 31 меч (им остануваат уште осум), додека Ливерпул и Вест хем имаат 32 одиграни меча (со уште седум до крајот на сезоната).

Прикажи повеќе...

Најново

Регион2 часа

ЕУ: Од мај 651.000 вакцини против Ковид-19 за Западен Балкан

Австрија потврди дека ЕУ планира да дистрибуира 651.000 дози вакцини на „Фајзер“ и „Бионтек“ против коронавирус во шест земји од...

Македонија13 часа

Стигнаа 10.530 дози од „Фајзер“, од среда ќе бидат распределени на пунктовите за вакцинација

Попладнево стигна првата пратка од вакцините на „Фајзер“, која властите ја обезбедиjа cо директни преговори со овој производител, информираат од...

Европа13 часа

Шведски доктор: Секој ден фрламе стотици дози „астра зенека“

Стотици дози од вакцината на „Астра зенека“ против Ковид-19 се фрлаат секој ден во Стокхолм затоа што жителите одбиваат да...

Македонија14 часа

Груевски: Тие си знаат чиј имот замрзнале, но мој сигурно не е

Денес дознав дека деновиве ОЈО објавило дека замрзнале наводен мој имот, односно земјиште и два помали стана што ги бев...

Европа17 часа

Политичките лидери за Суперлигата: Богатите не може да ја присвојат убавината на фудбалот

Дванаесет големи европски фудбалски клубови синоќа објавија дека ќе стартуваат нова Суперлига, затворено натпреварување, во кое ќе играат само најсилните...

Македонија17 часа

35 починати и 135 нови случаи на Ковид-19

Oд Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 841 тестирањe, а регистрирани се 135 нови случаи...

Македонија17 часа

Рестриктивните мерки продолжуваат и во наредните седум дена, препорача Комисијата за заразни болести

Главниот кризен координативен штаб на денешната седница ги разгледуваше предлозите пристигнати од Комисијата за заразни болести и врз основа на...

Македонија19 часа

Џафери тврди дека ги консултирал институциите – заразените пратеници гласале според дополнителен протокол

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на денешната прес-конференција рече дека бил приморан да се потпре на дополнетиот протокол со кој...

Економија21 час

Угостителите утре излегуваат на протест, бараат спас за секторот

Туристичко-угостителскиот сектор се наоѓа во исклучително тешка положба, а за негов спас е потребна сериозна и континуирана финансиска помош каква...

Македонија21 час

Филипче: Состојбата со новозаразени е стабилна, бројот на пациенти намален

Министерот за здравство, Венко Филипче, информираше дека имал состанок со директорите на клиниките и на ковид-центрите на кој била направена...

Македонија23 часа

Границата со Грција останува затворена за македонските граѓани, Србите можат да патуваат преку Бугарија

Грчките граници остануваат затворени за влез на државјани на трети земји, меѓу кои и Северна Македонија. За нив, владата во...

Регион24 часа

Словенија ги ублажува мерките, до 100 луѓе ќе можат да се соберат на едно место

Словенија полека ги олеснува мерките, па од денес е во сила одлуката на владата дека можат да се соберат до...

Македонија1 ден

Денеска во Македонија пристигнуваат 10.000 вакцини на „Фајзер“

Попладнево се очекува да стигнат 10.000 вакцини на „Фајзер“, а според најавите, уште толку ќе пристигнат и следната недела. Вакцините...

Европа1 ден

Макрон: Санкциите не се доволни за Русите, треба остро да се разговара со нив

Тензиите на руско-украинската граница се неприфатливи, смета францускиот претседател Емануел Макрон, тврдејќи дека санкциите против Русија не се доволни. „Денешната...

Свет1 ден

Убиецот кој застрела осум луѓе во „Федекс“ го купил оружјето легално

Момчето кое уби осум лица со огнено оружје во објект на „Федекс“ во Индијанаполис, САД, а потоа изврши самоубиство, купил...

Свет2 дена

Келин: Руските власти нема да дозволат Навални да умре во затвор

Рускиот амбасадор во Велика Британија, Андреј Келин, изјави денеска во интервју за Би-Би-Си дека власта нема да дозволи Алексеј Навални...

Македонија2 дена

Заев: Со згрозување ја примив информацијата дека за Мицкоски гласањето во Собрание било тероризам

Со згрозување ја примив информацијата дека за Христијан Мицкоски овој чин бил тероризам. Мицкоски се дрзна гласањето помош за граѓаните...

Македонија2 дена

Мицкоски за болните пратеници во Собранието: Ова е тероризам, а не 27 април

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, го коментира доаѓањето на пратениците болни од коронавирус во Собранието. „Ова во Собрание е тероризам,...

Македонија2 дена

Во Македонија 364 нови случаи на коронавирус, починаа 24 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 364 нови случаи на коронавирус, 24 лица починаа, а оздравеа 689 заболени,...

Македонија2 дена

Изгласан петтиот пакет мерки, гласаа и двајца пратеници позитивни на Ковид-19

Собранието го изгласа петтиот пакет економски мерки за помош на стопанствениците и економијата погодени од пандемијата. Изгласани се Законот за...

Досие