Контакт

Спорт

Биелса: Марадона беше уметник, го надминуваше фудбалскиот терен со потезите

Објавено пред

Уште еден голем Аргентинец, Марсело Биелса го прокоментира животот на Диего Марадона кој вчера почина во својот дом. И популарниот „лудак“ кој е актуелен менаџер на Лидс Јунајтед верува дека Марадона е најголемиот во историјата на фудбалот.

„Се што правеше како фудбалер е убавина која е невозможно да се повтори. Марадона беше уметник затоа што воодушевувањето на неговите мајстории го надминува фудбалскиот терен. Постојат многу убави песни напишани во негова чест. Реакциите за неговата смрт се многу емотивни. На нас Аргентинците Диего многу ни значеше, кога го гледавме имавме чувство дека сме дел од фантазија“ рече Биелса.

Спорт

„Марка“: Модриќ прифатил намалена плата во Реал, Рамос и Васкез не!

Објавено пред

Хрватскиот фудбалер Лука Модриќ се договори со Реал Мадрид за продолжување на соработката уште една година откако актуелниот договор му истекува за 5 месеци. Шпанска „Марка“ пишува дека на Серхио Рамос не му успеало она што му успеа на Хрватот.

Најтиражниот шпански весник пишува дека Реал поради долготрајноста на корона-кризата и поучен од финансиската ситуација во лутиот ривал Барселона, максимално ги поедноставил преговорите, дури и со Лукас Васкез, уште еден од играчите на кои им истекува договорот.

Тоа одбивање да се комплицираат преговорите со наведените играчи се гледало и во тоа што клубот дал ултиматум по начелото земи или остави. Во „кралскиот клуб“ се убедени дека сега е најважно да останат финансиски стабилни и да ги намалат трошоците. Сè е подредено на тоа, нема сентименталност и галантност, дури ни кон најзаслужните фудбалери.

„Водството на Реал предводено од претседателот Флоретино Перез очајнички се обидува да го одржи Реал над водата и во овие ужасно тешки времиња сакаше Рамос и Васкез да ја продолжат соработката со клубот. Им понудија нови договори, тие ги одбија, сега се слободни да преговараат со други клубови. За разлика од нив, Модриќ прифати намалување на платата“, пишува весникот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Червар: Јас го открив Циндриќ, а кога ми треба – го нема!

Објавено пред

„Го почитувам Циндриќ, јас го открив и го доведов во Металург, којзнае кај ќе беше сега, дали ќе играше за Барселона или ќе останеше во Огулин. Но, кога ми треба, го нема. Се повреди во 2019, па и минатата година, сега третпат.
Често кога тренираме, кога ќе го прашам за состојбата, вели дека му треба уште половина час, па уште 20 минути, па уште 10, уште 5“, рече, меѓу другото, Лино Червар во интервју за хрватски „24 часа“.

Селекторот на Хрватска во заминување не се согласува со тврдењето на капитенот Домагој Дувњак дека на хрватската селекција ѝ треба добар ресет пред квалификациите за Олимписките игри.

„Сметам дека пристапот не смее да е таков затоа што сами на себе може да си нанесеме стрес, да не се поставува Токио како императив. За да успееме, мора да имаме здрави играчи, а тие да се свесни дека во клубовите мора повеќе да се ангажираат и да се подготват за турнирот. На новиот селектор, кој и да е, треба да му се даде доверба“, порача Червар.

Прикажи повеќе...

Спорт

Клоп: Челси беше груб со Лампард, екипата е подарок за Тухел

Објавено пред

Менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп го критукуваше Челси поради отказот на Френк Лампард, откако во неделата Англичанецот доби отказ по 18 месеци на позиција главен менаџер. Го замени Германецот Томас Тухел.

Клоп смета дека Лампард заслужи повеќе време за да ги поправи резултатите. „Сините“ од Лондон во моментов се 10-ти на табелата во Премиерлигата.

„Морам да кажам дека ова е навистина остро. Мислам дека Челси заврши одлична работа во преодниот рок, донесе добри фудбалери, а за такви работи е потребно време. Абрамович ви пружа шанса, пари, играчи, но не е една од најтрпеливите личности во светот. Френк е млад и талентиран тренер, сочувствувам со него и му посакувам се најдобро“ рече Клоп.

Томас Тухел потпиша 18 месечен договор со Челси, а дебито ќе го има вечерва против Вулверхемптон. Клоп за својот 47-годишен сонародник има пофални зборови.

„Тухел е сјаен, на наша жал, тој е навистина добар тренер. Го знам долго и многу го почитувам. Оваа екипа му е подарок и верувам дека и тој гледа така“ смета менаџерот на Ливерпул.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет25 минути

„Мртвите“ вакцини како кинеските се поефикасни против новите видови на коронавирус

Постои загриженост дека вакцините што се користат низ целиот свет можат да бидат помалку ефикасни против новите видови на вирусот...

Свет53 минути

„Оксфорд“ очекува набргу податоци за ефикасност на вакцината против британскиот сој

Универзитетот „Оксфорд“ очекува дека податоците за ефикасноста на вакцината што ја разви против британскиот сој на коронавирус ќе бидат готови...

Македонија2 часа

Над 20 лекари и медицински лица на Клиниката за нефрологија позитивни на коронавирус

Над дваесет здравствени работници од Клиниката за нефрологија се позитивни на коронавирусот, објави Министерството за здравство. Како што се наведува,...

Македонија4 часа

Британскиот сој на вирусот детектиран во приватна лабараторија во Скопје

Министерството за здравство информира дека денеска при анализа на податоци од позитивни ковид-пациенти во јануари, во приватната лабораторија за генетика...

Македонија5 часа

Војниците ќе можат да изберат опремнина од 1.000 евра за секоја година помината во Армијата

Професионалните војници кои ќе навршат 45 години возраст, доколку не сакаат да продолжат со работа во државна институција, ќе можат...

Македонија5 часа

Нови 394 случаи на коронавирус, оздравени се 387 пациенти, а починаа 9 лицa

Во последните 24 часа се направени 2.236 тестирања, а регистрирани се 394 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 190,...

Македонија6 часа

Две котларници на „Фагус“ од Пехчево испуштаат прашина и штетни гасови, велат од инспекторатот за животна средина

По претставка од граѓани, Државниот инспекторат за животна средина вчера изврши контрола на емисиите во дрвниот комбинат „Фагус“ во Пехчево....

Македонија6 часа

МВР за „Јавна соба“: Жртвите да пријават злоупотреби

„Секторот за комјутерски криминал и дигитална форензика при МВР презема мерки за расчистување на случајот. Го повикуваме секој граѓанин кој...

Македонија7 часа

По една година одново актуелна групата „Јавна соба“ – илјадници членови споделуваат експлицитни фотографии oд девојки

Една година по обелоденувањето на скандалот „Јавна соба“ за групата на социјалната мрежа „Телеграм“, каде илјадници членови споделуваа експлицитни фотографии...

Македонија8 часа

Здружението на директори од основните и средните училишта со поддршка на реформите

Текот на наставата во второто полугодие и реформските процеси во образованието беше тема на разговорот со Здружението на директори од...

Македонија9 часа

Непроспиена ноќ во Маврово, почувствувани пет земјотреси

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје рано утринава регистрира серија од земјотреси чии епицентри се наоѓаат на 50 километри југозападно...

Европа11 час

Зaпaден Балкан на листата на шест итни приоритети на новата администрација на САД и на Германија

Западен Балкан е на списокот на заедничките надворешнополитички приоритети на новата американска администрација и на Германија, беше истакнато во телефонскиот...

Свет11 час

Мадуро промовира капки од мајчина душица како чудотворен лек против Ковид-19

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро промовира „чудотворен лек“ за кој тврди дека лечи од Ковид-19 без несакани ефекти. Британските медиуми пренесуваат...

Свет11 час

Бајден и Путин договорија продолжување на договорот за нуклеарното оружје

Претседателот на САД, Џо Бајден, и рускиот претседател Владимир Путин договорија продолжување на договорот околу контролата на оружјето. Тие во...

Македонија11 час

Земјотрес во Маврово со јачина од 3,6 степени

Земјотрес со јачина од 3,6 степени според Рихтеровата скала е почувствуван изутринава во 7:44 часот во подрачјето на Гостивар. Според...

Свет22 часа

Прв телефонски разговор меѓу Путин и Бајден

Новиот американски претседател, Џо Бајден, денеска го одржал првиот телефонски разговор со својот руски колега, пренесе Белата куќа, додавајќи дека...

Македонија1 ден

21 починат и 444 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.518 тестирања, а регистрирани се 444 нови случаи на...

Топ1 ден

Поранешниот прилепски градоначалник осомничен за криминал со државно земјиште

Против поранешниот градоначалник на Прилеп, Маријан Ристески, и уште осум лица, како и против две правни лица, поднесена е кривична...

Европа1 ден

Меркел бара затворање на границите и забрана за патување, пишуваат германските медиуми

Германската канцеларка, Ангела Меркел, за време на состанок на раководството на Христијанско-демократската унија (ЦДУ) се заложила за можност за целосна...

Македонија1 ден

ИЈЗ: Намалување на бројот на нови случаи и на починати

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 18 до 24 јануари 2021, тестирани се вкупно 11.036...

Досие