Контакт

Спорт

Бобан Грнчаров ќе биде тренер на Вардар до крајот на сезоната

Објавено пред

Најтрофејниот македонски клуб Вардар го постави Бобан Грнчаров за вршител на должноста тренер до крајот на сезоната. По оставката на шефот на стручниот штаб Никола Глигоров, раководството на клубот се реши за решение од сопствениот погон. Грнчаров неодамна повторно се приклучи на тренерскиот тим на „црвено-црните“, а сега добива шанса да биде и прв тренер до крајот на сезоната.

dobivaj vesti na viber

Вардар загуби од Гостивар со 2:1 во последното коло од Втората лига Запад и сега има голема негатива во однос на второпласираниот тим на табелата, Воска Спорт, во трката за обезбедување бараж за пласман во елитата.

Спорт

Де Јонг ја одбил понудата од Манчестер јунајтед

Објавено пред

Новиот менаџер на Манчестер Јунајтед, Ерик тен Хаг, го чека навистина тешка задача да ги врати „црвените ѓаволи“ на врвот на англискиот фудбал. Сезоната која на тренерската позиција ја започна Оле Гунар Солскјер, а ја заврши Ралф Рангник, Јунајтед ја заврши на шестото место. Наредната сезона „црвените ѓаволи“ ќе играат во Лига Европа.

dobivaj vesti na viber

Челниците на тимот од „Олд Трафорд“, се подготвени уште еднаш да вложат голема сума пати за да го засилат тимот. Тен Хаг има многу играчи на ум, но нема да биде лесно да се дојде до нив. Некои не сакаат да бидат во тим кој не игра во Лигата на шампионите, еден од нив е и Френки де Јонг.

Играчот од средниот ред на Барселона е една од главните желби на менаџерот на Јунајтед. Тен Хаг лично му се јавил својот поранешен играч на Ајакс, но Де Јонг ја одбил понудата.

Де Јонг му рекол на менаџерот на Јунајтед дека нема намера да ја напушти Барселона, особено не поради тим кој не игра во Лигата на шампионите.

Сепак, Хаг нема намера да се откаже. Тој го запознал Де Јонг со проектот што планира да го спроведе на „Олд Трафорд“ и има намера да има уште неколку интервјуа со него за да го убеди да дојде во Јунајтед.

Барселона, од друга страна, наводно е подготвена да го продаде 25-годишниот фудбалер. За неговите услуги бараат меѓу 80 и 85 милиони евра, но засега Холанѓанецот е многу поблиску до останување на „Ноу Камп“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Игор Тудор ја напушти Верона

Објавено пред

Игор Тудор повеќе не е тренер на Верона. Тоа и официјално го потврдија од клубот. Двете страни постигнале договор за спогодбено раскинување на соработката.

dobivaj vesti na viber

Италијанските и турските медиуми шпекулираат дека Тудор решил да ја напушти Верона поради понудата на Галатасарај.

44-годишниот стручњак ја презеде Верона во септември минатата година од Еузебио ди Франческо. Тој заврши одлична работа, Верона го освои деветтото место и ја имаше најефикасна сезона во историјата на клубот.

„Скај Италија“ пренесува и дека Верона веќе подготвила замена за Хрватот, а тоа е поранешниот тренер на Удинезе, Габриеле Чофи. Во Верона ќе добие две годишен договор.

Чофи, во Удине би можел да го наследи Паоло Занети, кој остана без работа во Венеција на крајот на април откако испадна од Серија А.

Прикажи повеќе...

Спорт

Зидан му удри „корпа“ на ПСЖ

Објавено пред

Легендарниот Зинедин Зидан (49) реши дефинитивно да ја одбие понудата на францускиот шампион ПСЖ да ја преземе тренерската позиција од Маурицио Покетино.

dobivaj vesti na viber

Тимот од Париз со сите сили се обиде да го ангажира Зидан за тренер. Во изминатиов период челниците на клубот имале неколку состаноци со него, но Зизу им се заблагодарил на понудата.

Причините за одбивањето на понудата, која според медиумите била неверојатна, Зидан не сакал да се откаже од своите принципи.

Бидејќи е роден во Марсеј, луѓето во овој град би го прогласиле за предавник бидејќи големо е ривалството помеѓу Олимпик Марсеј и ПСЖ. Исто така, еден од факторите почитта што ја има Зизу кон Реал Мадрид, поради што не сакал да тренира ниту еден друг клуб.

Сепак, медиумите тврдат дека најголемата причина за одбивање на понудата е репрезентацијата на Франција. Зидан по Светското првенство во Катар веројатно ќе стане нов селектор на Франција.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Руската црква: Му благодариме на Бога што ја прекина долгогодишната раздвоеност меѓу МПЦ-ОА и Српската православна црква

Светиот синод на Руската православна црква (РПЦ) го поздрави враќањето на Македонската православна црква-Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) во единство со Српската...

Македонија3 часа

Наталитетот зголемен, од почетокот на годината склучени помалку бракови во споредба со лани

Според податоците на Државниот завод за статистика, во првото тримесечје од оваа година, живородени се 4.009 деца и во споредба...

Топ3 часа

Веднаш откако бил осуден за семејно насилство, скопјанец ја нападнал поранешната сопруга во близина на судот

На паркинг во близина на кривичниот суд, скопјанец физички ја нападнал неговата поранешна вонбрачна сопруга веднаш откако бил осуден за...

Свет3 часа

Зеленски: Донбас ќе биде наш, иако ситуацијата е многу тешка

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави дека Русија греши ако мисли дека Лиман или Северодоњецк ќе бидат нејзини. „Донбас ќе...

Свет4 часа

„Си-ен-ен“: Вашингтон ќе вклучи ракетни системи со долг дострел во испораките на оружје за Украина

Вашингтон има намера да вклучи ракетни системи со долг дострел во вооружената помош за Украина, објави „Си-Ен-Ен“, повикувајќи се на...

Свет5 часа

Украина негира дека во нејзина нуклерна централа биле пронајдени големи количества на плутониум

Украинскиот нуклеарен инспекторат ја обвини Меѓународната агенција за атомска енергија дека подлегнала на руската пропаганда и побара поддршка за барањето...

Македонија14 часа

Притвор за осомничените за продажба на парцели за “ЕВН електрани”

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против седум лица, од кои за двајца постои основано сомнение...

Регион15 часа

Бугарија нема да отстапи од ветото без согласност на парламентот

Го потврдивме ветувањето дека темата за Северна Македонија задолжително ќе помине преку Народното собрание, изјави портпаролката во кабинетот на премиерот...

Свет18 часа

Русија тврди: Американската војска ослободи мајмунски сипаници од своите лаборатории

Мајмунската сипаница е увезена од Нигерија, каде што работат најмалку четири американски биолошки лаборатории, изјави Игор Кирилов, началник на силите...

Европа19 часа

Путин: Притисокот од непријателските земји е практично агресија

Притисокот од непријателските држави е „практично агресија“, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин. – Предноста на интеграцискиот курс сега е...

Македонија23 часа

Османи: Слободата на Северна Македонија и секоја друга европска земја денеска се брани во Украина

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамките на посетата на Украина оствари средба со својот домаќин Дмитро Кулеба. Ова...

Свет23 часа

Лавров: Западот ѝ објави тотална војна на Русија

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, ги обвини западните земји дека водат тотална војна против Русија и рускиот народ...

Македонија24 часа

(Видео) Црвенковски: Договорот со Бугарија со формулацијата „заедничка историја“ беше голема грешка

Договорот со Бугарија не само што не затвори ниту едно прашање туку, напротив, ја отвори Пандорината кутија и создаде основа...

Македонија1 ден

Во Софија вонреден коалициски совет за Северна Македонија

На вонреден состанок на коалицискиот совет вечерва ќе се соберат владините партнери. Средбата е по барање на премиерот Кирил Петков....

Регион1 ден

Русија протера петмина хрватски дипломати

Русија прогласи за непожелни пет хрватски дипломати во хрватската амбасада во Москва, а на хрватскиот амбасадор му беше врачена нота....

Свет1 ден

Најбогатиот човек во Украина и сопственик на „Азовстал“ ќе ја тужи Русија

Најбогатиот човек во Украина и сопственик на фабриката за челик „Азовстал“, Ринат Ахметов, вели во Мариупол дека планира да ја...

Македонија1 ден

Османи во Украина: Она што го видов ме убеди колку е оправдан нашиот став за агресијата

Во рамките на својата работна посета на Украина, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, придружуван од претставници на украинската Влада,...

Македонија1 ден

Земјотрес утрово регистриран во Тетовско

Земјотрес од 3,6 степени утрово го стресе Тетовскиот Регион, а беше почувствуван и во Скопје. Според податоците, земјотресот се случил...

Свет1 ден

Медведев: Условите на Зеленски се категорични до идиотизам

Дмитриј Медведев денеска изјави дека условите што му ги постави претседателот на Украина, Володимир Зеленски, за примирје не се остварливи....

Свет1 ден

САД подготвуваат досега најмоќно оружје против Русија

Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден се подготвува да го зголеми оружјето на Украина. Администрацијата има намера да го направи...