Контакт

Спорт

Бобан: Ни Халанд и Мбапе немаше да му помогнат на Милан колку Ибрахимовиќ!

Објавено пред

Легендата на Милан и на хрватскиот фудбал – Звонимир Бобан во разговор за „Sport Week“ признава колкав е неговиот удел во враќањето на Златан Ибрахимовиќ на „Сан Сиро“.

„Беше Бадник (24. декември) 2019 година. Ми заѕвоне телефонот, пишуваше Ибрахимовиќ. Се јавив и тој ми рече: `Честитам, само што потпиша со Златан`. Тој е уникатен, силен, добар, има личност силна колку цела екипа. Помалку е апсурдно во тој момент, за клуб кој освоил се што може да се освои, враќањето на 38-годишник да е клучна работа. Да ги доведевме Халанд или Мбапе ништо немаше да се промени. Ниту еден играч во светот не можеше толку многу да влијае на менталитетот како Ибрахимовиќ. Засекогаш ќе му бидам благодарен за тој повик и таа одлука“ раскажa Бобан.

Од повторното доаѓање на Швеѓанецот во Милано, „црвено-црните“ се разбудија од „зимскиот сон“, па клубот по долгогодишна пауза заигра во Лигата на шампионите, а сезонава се бори и за Скудетото.

Спорт

Ривалството е во минатото – Серена и Шарапова сега се пријателки

Објавено пред

Тениската кралица Серена Вилијамс вели дека било одлично да се дружи со својата стара ривалка Марија Шарапова минатиот месец, откако фотографиите на сестрите Вилијамс со Русинката ги изненадија сите кои ги познаваа нивните односи.

Серена и Шарапова посебно имаа луто ривалство кое започна кога Русинката на само 17 години ја шокираше Американката во финалето на Вимблдон во 2004. Вилијамс потоа доминираше во нивното ривалство, кое честопати се одликуваше и во медиумите. Но, Вилијамс вели дека тоа е во минатото одговарајќи на прашањата на своите фанови на Инстаграм.

„Што за Шарапова? Имав шанса да се дружам со неа на Мет Гала. Таа е забавна, зборувавме, се смеевме, разговаравме за тенисот и беше навистина забавно и ми се допаѓаше“, одговара Серена.

И Венус Вилијамс претходно изјави дека нема „лоша крв“ меѓу сестрите и 34-годишната Русинка.

„Прво, јас и Серена зборувавме за Марија пред некое време, велејќи дека би сакале таа да игра уште. Бевме среќни што се видовме. Се гушнавме, се смеевме, имаше приказни“, вели Венус.

Прикажи повеќе...

Спорт

Вудгејт: Фановите сонуваат ако мислат дека ѕвездите ќе дојдат во Њукасл

Објавено пред

Клубовите не можат „само“ да го купат својот успех, а навивачите на Њукасл сонуваат ако си мислат дека фудбалските ѕвезди ќе се приклучат на најбогатиот клуб на светот, вели нивниот поранешен фудбалер Џонатан Вудгејт.

Њукасл беа преземени од саудиски инвеститори во договор вреден 305 милиони фунти, по што следуваше воодушевување на нивните навивачи, додека медиумите ги поврзуваа Килијан Мбапе, Хери Кејн и Филипе Кутињо со трансфер на „Сент Џејмс Парк“. Вудгејт, кој во 2004 играше во Њукасл пред да направи трасфер во Реал Мадрид, не верува дека тоа ќе се случи.

„Ако погледнете на реалната ситуација, газдите прво треба да изградат инфраструктура на клубот. Ако некој фудбалер сака да постигне нешто оди во Реал Мадрид, Барселона, Манчестер јунајтед. Без да покажам непочитување кон Њукасл, нема да оди така како што тие мислат. Играв за Њукасл, Мидлзборо и Лидс и знам колку е тешко фудбалери да дојдат на северот на Англија. Сите врвни фудбалери имаат пари, сакаат трофеи, сакаат европски финалиња, Светски првенства, а не да дојдат во Њукасл. Алан Ширер беше класа фудбалер, но потпиша за Њукасл само бидејќи е по потекло од Њукасл и сакаше да го оствари својот сон. Ако навивачите на Њукасл мислат дека ќе го добијат Килијан Мбапе и такви играчи, тогаш треба да се разбудат од сонот. Не можеш само да го купиш успехот. Ќе бидат потребни барем 10 до 12 години да се изгради инфраструктура“, вели Вудгејт.

Прикажи повеќе...

Спорт

Момци со кои нема зезање – Конор на гости кај Мурињо

Објавено пред

Тренерот на Рома Жозе Мурињо се пофали дека е во друштво со „Ноториус“ Конор Мекгрегор, кој на гостувањето во Рим доби дрес од „волчицата“, додека „специјалниот“ португалски фудбалски тренер уживаше во часа на „Пропер 12“ вискито на ирската ММА легенда.

„Да, тоа е тој! Да, големиот Мекгрегор е во Рим и беше вистинско задоволство да се сретнеме, да размениме некои приакзни и да му го понудам најубавиот дрес во градот, тој на Рома. Тој направи чудо и беше невозможно да се каже не на Конор. Исто така морав да го пробам ‘Пропер 12’ вискито. Легенда!“, напиша Мурињо на Инстаграм.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија47 минути

Околу 12.000 Македонци се вакцинирале со две дози во Врање

Вкупно 13.657 лица од Македонија се вакцинирани во Врање, Србија, со прва доза, а 11.966 примиле две дози вакцина против...

Македонија2 часа

Проблеми со гласањeто во затворите: Недостаток на паравани, затвореници ги нема на избирачки список

Доцнел почетокот на гласањето низ затворите во Македонија, поради технички проблеми. Досега е евидентирано дека во затворот „Идризово“ немало паравани...

Македонија3 часа

Уапсени четири лица во Скопје за давање изборен поткуп

Полицијата уапси четири лица кои ги гони за давање изборен поткуп. Станува збор за скопјани, кои како што тврди МВР,...

Топ4 часа

Сопругата ја тепал со каиш, кон ќерка си посегнал со нож – семејно насилство во Гостивар

Обвинителството бара притвор за 43-годишен гостиварец поради семејно насилство. Синоќа околу 22:30 часот, во домот во кој живеел со сопругата...

Европа4 часа

Убиството на британскиот политичар е терористички чин

Британската полиција соопшти дека убиството врз пратеникот на Конзервативната партија, Дејвид Ејмс е терористички чин. Првите наоди од истрагата укажуваат...

Македонија5 часа

Денеска изборен молк – гласаат затворениците, болните и лицата со Ковид-19

На полноќ заврши изборната кампања и почна изборниот молк пред Локалните избори што ќе се одржат утре. Денеска гласаат болните,...

Регион19 часа

Автобус со работници пропадна во дупка на патот во Солун

Автобус што превезувал работници од нафтена рафинерија во Солун денеска пропаднал во дупка на патот, која била предизвикана од обилните...

Свет20 часа

Крај на рестрикциите – САД ги отвора границите за вакцинираните граѓани

СAД денеска објавија дека ќе ги отворат своите граници за целосно вакцинираните патници од 8 ноември. Одлуката означува крај на...

Топ21 час

Украден сеф со 84.000 денари од Поштата во Миладиновци

Украден сеф со 84.000 денари од Пошта во село Мичадиновци. „ На 14.10.2021 во 8:40 часот во Полициското одделение Петровец...

Свет21 час

(Видео) Американски разорувач спречен да влезе на руска територија

Американски разорувач се обиде да ја наруши државната граница на Русија во Јапонското Море, а беше спречен во тоа од...

Свет22 часа

(Видео) Британски пратеник избоден со нож до смрт додека држел говор во црква

Британски пратеник од Конзервативната партија, сер Дејвид Ејмс денеска беше избоден со нож неколку пати по што почина, објавија британските...

Македонија24 часа

9 починати и 413 нови случаи на Ковид-19 во последните 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 3.025 тестирања, а регистрирани се 413 нови случаи на...

Топ1 ден

Четворица повредени во превртениот автобус во Битола

Четири лица се повредени во несреќата што утрово се сучи во Битола кога се преврте автобус со работници од фабриката...

Македонија1 ден

(Видео) Спасовски: Мирните и демократски избори ја обезбедуваат иднината на нашата држава

Мирните и демократски избори ја обезбедуваат иднината на нашата држава. Затоа и ве поканувам во еден празничен изборен дух да...

Македонија1 ден

Во Македонија активни 6.602 случаја на коронавирус

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 195.963, бројката на оздравени пациенти е 182.473,...

Македонија1 ден

Последен ден од предизборната кампања

Денеска е последниот ден од предизборната кампања за локалните избори што ќе се одржат в недела. Агенцијата за аудио и...

Македонија2 дена

Ученици од 364 основни и 109 средни училишта треба да бидат тестирани на Ковид-19

Во рамките на активностите за превентивни тестирања со цел рано детектирање и превенција од Ковид-19 во основните и средните училишта,...

Македонија2 дена

Град Скопје ќе им додели по 100.000 денари на семејствата на загинатите во пожарот во Тетово

Поради трагичниот пожар во модуларната ковид-болница во Тетово, Советот на Град Скопје се состана уште еднаш за да гласа за...

Македонија2 дена

Заврши привремениот престој во земјата за група Авганистанци, заминаа за Франција

Група од 10 граѓани од Авганистан, кои привремено беа згрижени во Македонија, заминаа синоќа од Меѓународниот аеродром „Скопје“. Прибежиште им...

Економија2 дена

(Видео) Заев: Спроведуваме политики што обезбедија стабилност и раст и во услови на Ковид-19

Западен Балкан во постковид-светот: Кој е вистинскиот пат до стабилност и просперитет?, е темата на самитот на Западен Балкан во...

Досие