Контакт

Спорт

Борха Мајорал во Рома до 2022!

Објавено пред

Рома официјално го потврдија доаѓањето на Борха Мајорал од Реал Мадрид на позајмица до јуни 2022 година.

„Волчицата“ го добива Мајорал на двегодишна позајмица со опција за купување – 15 милиони евра во првата сезона и 20 милиони евра во втората сезона. За позајмицата Рома ќе платат само 2 милиони евра.

Доколку се согласат да го купат Мајорал од Реал, тој би имал договор до јуни 2025 година, потврдија од Рома.

Мајорал последните две сезони ги играше како позајмен фудбалер во Леванте, а претходно беше позајмуван и од Волфсбург, откако излезе од академијата на Мадрид, каде што е уште од 2007 година.

Спорт

Иско им се жали на соиграчите за третманот што го има кај Зидан

Објавено пред

Реал, во саботата, победи во Барселона со 3:1 и ја прекина серијата до два порази. Тренерот Зинедин Зидан, направи неколку измени во составот за овој меч, кои на крајот му ја донесоа победата.

Иско, беше во тимот, но победата на соиграчите ја гледаше од клупата. Поранешниот играч на Малага, долго врмее не може да се врати во вистинската форма. Сезонава има одиграно 148 минути, против Шахрјор не играше, а против Кадиз беше заменет во полувремето.

Камерите го уловиле Иско како пред соиграчите пред Модиќ, Јовиќ, Марсело, Лукас Васкез и Едер Милитао се жали на третманот што го има кај тренерот.

„Доколку реши да ме замени тогаш играм 50 или 60 минути, некогаш тоа го прави и на полувремето. Ако реши да играм, тогаш шанса добивам во 80 минута“.Прикажи повеќе...

Спорт

Погба повеќе не сакал да игра за Франција?

Објавено пред

Француските медиуми тврдат дека Пол Погба ќе престане да игра за националниот тим. Тие шпекулираат дека фудбалерот на Манчестер јунајтед бил незадоволен што претседателот на Франција, Емануаел Макрон, постхумно го одликувал обезглавениот наставник со ореденот на француската Легија на честа.

Наставник од едно средно училиште во Париз пред десет дена беше убиен поради навредливите карикатури на пророкот Мухамед.

Погба сметал дека изјавата на претседателот Макрон (исламот е извор на меѓународниот тероризам) била навредлива за сите муслимани во Франција.

Погба во кариерата одиграл 72 натпревара за Франција, постигнал десет гола, а во 2018 година ја освои титулата на СП во Русија.

Фудбалерот сè уште не се огласил по ваквите медиумски шпекулации.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мусовски стрелец во дербито на ЛА

Објавено пред

Лос Анџелес ФЦ, во дербито на 19 коло во МЛС, во градското дерби го победи Лос Анџелес Галакс со 2:0.

Првиот гол во „Ел Трафик“ дербито го постигна новиот македонски репрезентативец Даниел Мусовски во 58 минута.

Недолго потоа Рајт-Филипс го постигна вториот гол за ЛА ФЦ, меѓутоа беше поништен поради офсајд. Точка на натпреварот во 93 минута стави Карлос Вела, кој на најдобар начин се врати во тимот по повредата.

Големо влијание во конечниот резултат имаше црвениот картон што во 25 минута го доби фудбалетот на Галакси, Џанкарло Гонзалес.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет28 минути

Мадуро тврди дека венецуелските научници создале лек против Ковид-19 без несакани ефекти

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, рече дека неговата земја дизајнирала „високо ефективен антивирусен лек“ што го десеткува коронавирусот без никакви...

Топ1 час

(Видео) Пронајдени речиси 100 килограми хашиш во Охрид – пресечен меѓународен транспорт на дрога

Полицијата вчера пресече меѓународен транспорт на хашиш во количина од речиси 100 килограми. Уапсен е турски државјанин, кој дрогата требало...

Македонија1 час

Домашните слави да се празнуваат исклучиво во кругот на семејството, апелира Комисијата за односи со верските заедници

Комисијата за односи со верските заедници во пресрет на периодот во кој голем број семејства во државата ги чествуваат домашните...

Регион3 часа

Словенија ги заострува мерките, од вечерва нова забрана за движење – се затвораат општините

Поради големиот пораст на инфекции со коронавирус, Словенија ги заострува мерките, така што од вечерва стапува во сила забраната за...

Економија4 часа

Пандемијата ќе фрли во стечај дури 6.000 австриски фирми

Пандемијата на коронавирусот силно ја погоди австриската економија, па в година се очекува да доведе до банкрот на шест илјади...

Европа4 часа

Италија ги затвора баровите и рестораните во 18 часот

Италијанските власти издадоа одредба со која се бара сите барови и ресторани да се затворат до 18 часот, а спортските...

Топ4 часа

Стејт департментот: Стапува во сила примирје во Нагорно-Карабах

Стејт департментот и владите на Ерменија и Азербејџан во заедничко соопштение наведоа дека стапува во сила хуманитарно примирје во судирот...

Свет5 часа

Над 8.000 новозаразени од коронавирус во Германија

Во последните 24 часа во Германија се потврдени 8.685 случаи на коронавирус. Според Институтот за заразни болести „Роберт Кох“, починале...

Економија5 часа

Од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ги објави новите цени на нафтените деривати, кои ќе важат од полноќ. Минатата недела...

Македонија16 часа

Во моментов активни над 7.000 случаи на заразени со коронавирус

Бројот на активни случаи во Македонија изнесува 7.408 лица, откако вечерва беа потврдени нови 561 заразени. Најмногу активни случаи има...

Свет16 часа

СЗО: Три дена по ред бројките на новозаразени во светот се рекордни

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека во саботата е соборен новиот рекорд во светот кога станува збор за бројот на...

Македонија18 часа

Починаа 22 лица, регистрирани 561 новозаразени

Денеска се регистрирани 561 нови случаи на Ковид 19. Оздравени се 197 пациенти, а починати се 22 лица. Министерството за...

Македонија19 часа

(Видео) Членството ќе избира претседател на СДСМ, црвената боја стана партиска

Конгресот на СДСМ ги усвои измените и дополнувањата на статутот на партијата, информираше партискиот претседател, Зоран Заев на прес-конференција по...

Регион20 часа

Борисов позитивен на коронавирус

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на својот Фејсбук профил објави дека е позитивен на коронавирусот. „Иако РЗИ официјално го укина мојот...

Регион22 часа

Жртвите се скриле во „контејерот на смртта“ во Србија, планирајќи да стигнат до Италија или Белгија

Жртвите кои беа пронајдени во контејнер кој од Србија стигнал во Парагвај се скриле таму со цел да заминат во...

Европа23 часа

Шпанија прогласи вонредна состојба

Шпанската влада прогласи вонредна состојба во земјата поради коронавирусот и воведе полициски час од 23 до 6 часот наутро. Со...

Регион1 ден

Од денеска во болниците во Словенија само пациенти со корона и итни случаи

Од денеска приемот на сите пациенти во словенечките болници ќе биде прекинат, освен за итните случаи и оние кои страдаат...

Топ1 ден

Автомобил прегази 15-годишно дете во Скопје

Петнаесетгодишно дете вчера напладне било прегазено од автомобил на булеварот Александар Македонски во Скопје. Со возилото управувал Т.В. од Крива...

Македонија1 ден

Шилегов: Би ги укинал централните инспекции, да не постои државен инспекторат

На дебатата „Како до ефикасни и независни инспекциски служби во Скопје“ што ја организираше НВО Инфоцентарот, градоначалникот Петре Шилегов се...

Македонија1 ден

Во болниците се лекуваат 595 пациенти од коронавирус, капацитетите се прошируваат

Со вчерашните нови 404 случаи со Ковид-19 регистриани во земјава, во болниците низ Македонија се лекуваат 595 пациенти. Од нив...

Досие