Контакт

Спорт

Борко Ристовски: Горд сум на овие ракометари на Вардар

Објавено пред

Ракометарите на Вардар ја освоија двојната круна во Македонија, откако денеска триумфираа против Тиквеш (37:25) и го потврдија шампионскиот пехар.

dobivaj vesti na viber

Искусниот голман Борко Ристовски вели дека сезоната беше турбулентна, но вардарци на крајот ја комплетираа со двоен триумф, и во првенството и во Купот.

„Ова беше една турбулентна сезона со успеси и со падови, но Вардар сепак ја покажа големината. Успеавме да ја освоивме двојната круна и горд сум на овие ракометари. Ќе се обидеме да дојдеме до подобри резултати следната сезона и во Лигата на шампионите“, изјави Борко Ристовски.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Рафиња го стопирал трансферот во Челси

Објавено пред

Фудбалерот на Лидс, Бразилецот Рафиња, зад себе има уште една брилијантна сезона. Поради тоа го привлече вниманието на најголемите европски клубови. На челниците на Лидс им е јасно дека нема да можат да го задржат својот најдобар играч, кој во меѓувреме стана и стандарден репрезентативец на Бразил.

dobivaj vesti na viber

Договорот на Рафиња со премиерлигашот истекува за две години, но летово 25-годишниот фудбалер сигурно ќе го напушти „Еланд роуд“.

Лидс ја прифати понудата на Челзи од 60 милиони фунти за Рафиња, но играчот се уште се премислува, негова желба е кариерата да ја продолжи во Барселона.

Проблем е што Барса нуди помалку пари, 50 милиони евра во кеш и 10 милиони евра низ разни бонуси. Лидс оваа сума не сака да ја прифати.

Времето ќе покаже дали Лидс ќе се согласат да заработат помалку пари за својот најдобар играч.

Прикажи повеќе...

Спорт

Салах доби најголема плата во Премиер лигата, во светот се наоѓа на четвртото место

Објавено пред

Мохамед Салах вчера го продолжи договорот со Ливерпул. Египетската ѕвезда се обврза да остане на „Енфилд“ до јуни 2025 година. Со новиот договор Салах стана најплатениот фудбалер во историјата на славниот клуб.

dobivaj vesti na viber

Англиските медиуми тврдат дека Салах ќе заработува околу 400.000 фунти (464.300 евра) неделно или нешто повеќе од 20 милиони фунти годишно. Со новиот договор, Салах стана број 1 во Премиер лигата, кога станува збор за платата.

Сепак, репрезентативецот на Египет е доста далеку од тројцата од ПСЖ, Килијан Мбапе, Лионел Меси и Нејмар, кои ја предводат листата со астрономски месечни примања, според рангирањето што го направи „Дејли мејл“.

Прв на листата е Килијан Мбапе чија неделна плата изнесува 1.160.020 евра.

По него е неговиот соиграч Лионел Меси со неделна плата од 1.113.560 евра, а Нејмар е на третото место (702.939 евра).

По Салах, кој е, значи, четврти, следува Кристијано Роналдо на кого Манчестер Јунајтед му плаќа 446.000 евра неделно.

Кевин де Брујне, брилијантниот играч за врска на Манчестер сити го дели петтото место со Роналдо со идентични приходи.

Најплатените 10 играчи во светот:

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Македонија од вториот шешир ги чека противниците на СП

Објавено пред

Ракометната репрезентација на Македонија денеска (17.00 ч.) ќе ги дознае имињата на противниците со кои ќе се соочи на Светското првенство, кои во јануари наредната година ќе се одржи во Полска и Шведска.

dobivaj vesti na viber

На Мундијалот 32 селекции ќе бидат поделени во осум групи со по четири репрезентации. Најдобрите три одат во следната фаза. Бодовите освоени во дуелите со тие ривали се префрлаат во новата група, каде секоја селекција ќе одигра уште по три натпревари.

Во втората фаза ќе бидат формирани четири групи од по шест репрезентации, а најдобрите две од секоја група ќе се пласираат во четвртфиналето на Светското првенство.
Македонија се наоѓа во вториот шешир заедно со Катар, Хрватска, Белгија, Бразил, Португалија, Полска, Црна Гора.

Светското првенство воедно е и квалификациско за пласман на Олимписките игри во Париз во 2024 година. Седумте најдобри селекции ќе останат во игра за пласман во најважното спортско натпреварување.

Прв шешир: Данска, Шведска, Шпанија, Франција, Норвешка, Исланд, Германија, Африка 1.

Втор шешир: Катар, Хрватска, Белгија, Бразил, Португалија, Полска, Црна Гора, Македонија.

Трет шешир: Србија, Унгарија, Аргентина, Бахреин, Саудиска Арабија, Африка 2, Чиле, Африка 3.

Четврти шешир: Уругвај, Африка 4, Африка 5, Иран, Република Кореја, САД, Холандија, Словенија.

Фото/macedoniahandball.com.mk/

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

ВМРО-НП: Во францускиот предлог нема ништо што го загрозува македонскиот јазик и идентитет

„ВМРО-Народна партија ја анализираше најновата и изменета верзија на „францускиот предлог“, и оценува дека во него нема ништо што го...

Свет2 часа

Екс шеф на Пентагон: Путин е лик од роман на Достоевски кој оди на спиење лут

Џим Матис – поранешниот американски секретар за одбрана со остра критика за рускиот претседател Владимир Путин. Тој руската инвазија на...

Топ3 часа

Во Скопје во првата половина на 2022 година приведени се 210 криминалци

Во првите шест месеци од 2022 година од страна на oрганизационите единици во рамки на СВР Скопје и Оперативниот тим...

Свет3 часа

Убил тројца, а ранил петмина полицајци пред својот дом во Кентаки

Тројца полицајци се убиени, а петмина ранети во американката сојузна држава Кентаки кога врз нив отворил оган маж кого се...

Македонија4 часа

ССМ повторно со протест пред Собранието

Сојузот на синдикати на Македонија и денеска ќе протестира пред Собранието. Најавено е дека ќе постават столчиња во знак на...

Свет5 часа

САД и испраќа нов пакет оружје на Украина во вредност од 820 милиони долари

САД вчера и официјално најавија дека на Украина ќе и испратат нов пакет оружје во вредност од 820 милиони долари....

Македонија17 часа

Османи: МНР ќе ѝ предложи на Владата да го прифати предлогот на ЕУ, за продолжување на нашите европски интеграции

„Имајќи ги предвид досегашните консултации, Министерството за надворешни работи ќе ѝ предложи на Владата да го прифати предлогот на Европската...

Регион19 часа

Асен Василев го доби мандатот за да формира нова Влада во Бугарија

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска му го врачи мандатот на Асен Василев, вицепремиерот и министер за финансии во оставка, за...

Македонија20 часа

Мицкоски: Предлогот што е на маса, а Владата го криеше, всушност е истиот што веќе еднаш беше одбиен

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, повика на протест пред Владата. По објавувањето на предлогот, Мицкоски рече: „Предлогот што е на...

Македонија21 час

Владата го објави предлогот на француското претседателство

Со цел транспарентно информирање на јавноста, Владата денеска на официјалната веб-страница интегрално го објави предлогот на француското претседателство, соопштија владините...

Македонија22 часа

(Видео) Ковачевски: Модифицираниот предлог е добра основа за разговори

Премиерот Димитар Ковачевски, по средбата со партнерите од владината коалиција, рече дека модифицираниот предлог е добра основа за разговори. „Во...

Економија1 ден

(Интервју) Дарко Димовски: Да кажеме стоп на партиските вработувања, има анархија во јавниот сектор

Сојузот на синдикатите на Македонија денеска пред Собранието ќе постави столчиња во знак на поддршка на Комисијата за финансирање и...

Регион1 ден

Криптокралица од Балканот меѓу најбараните бегалци во САД: украла повеќе од 4 милијарди долари

Бугарката Руја Игнатова, позната и како криптокралица, се најде на листата на ФБИ со десет најбарани бегалци. Американските истражители ја...

Свет1 ден

Погодена станбена зграда во близина на Одеса: најмалку 17 загинати и 30 повредени

Украинските сили соопштија дека руски проектил погодил деветкатна станбена зграда и одморалиште во близина на украинското црноморско пристаниште Одеса, при...

Европа1 ден

Чешка денеска го презема претседавањето со ЕУ: Украина, климатската криза и мигрантите во фокусот на агендата

Чешка денеска го почнува шестмесечното претседавање со Советот на ЕУ, а според најавите од Прага, главниот фокус на европската агенда...

Македонија1 ден

Ковачевски најави лидерска средба по што на веб-страницата ќе биде објавен францускиот предлог

Предлогот од француското претседателство во интегрална форма ќе биде објавено денеска на официјалната владина веб-страница по средбата со владината коалиција,...

Економија1 ден

Од денес повисока цена на струјата

Од денеска поскапува струјата. Почнува пресметката на блок-тарифите, кои се поделени во четири групи, и според најавите од Регулаторната комисија...

Македонија1 ден

Од денеска почнува привремениот режим на сообраќај за тешките товарни возила

Почна со примена привремениот режим на сообраќај во летниот период од 1 јули до 31 август на државните патишта во...

Македонија2 дена

Мицкоски: Владата да го објави предлогот, да не го крие

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски побара новиот француски предлог веднаш да биде објавен на страната на Владата. „Барам веднаш без...

Македонија2 дена

Ковачевски: Историските прашања не се дел од францускиот предлог

„Францускиот предлог е стигнат после нашата интервенција во Брисел и нашата реакција на драфт-документите. Официјалните ставови ќе ги поминат филтрите...