Контакт

Спорт

Борусија во чекор го следи Баерн, Леверкузен победија во Менхенгладбах (Видео)

Објавено пред

Баер Леверкузен направи голем чекор кон пласманот во Лигата на шампионите, Борусија Дортмунд го држи чекоро со Баерн Минхен во борбата за титулата во Бундеслигата, додека Вердер осови важни бодови во обид да се спаси од испаѓање. Ова се главните карактерските од саботните натпревари од 27 коло во Бундеслигата кое го обележа Каи Хаверц од Леверкузен.

Фудбалерите на Баер Леверкузен забележаа сигурна победа кај директниот конкурент за пласман во Лигата на шампионите, Борусија Менхенгалдбах. По враќањето на фудбалот во Германија блеска 20 годишниот Каи Хаврец.

Како и во минатото коло и во ова тој постигна два гола. Во седмата минута го постигна првиот гол, а откако во 52 израмни синит на легендарниот Турам, тој во 58 минута повторно ги врати во водство „фармацевтите“. Точка на победата на Баер од 3.1 стави Бендер во 81 минута.

Борусија Дортмунд на тешкото гостување во Волфсбург победи со 2: благодарение на бековите Рафаел Гареиро и Ашраф Хакими. Гереиро го постигна првиот гол во 32 минута, ова е негов трет гол на последните два натпревари, а откако „милионерите“ го издржаа пристискот на домаќините, Хакими ја потврди победата во 78 минута.

Давеникот Вердер бодови што можат да значат опстанок освои во Фрајбург. Стрелец во минималната победа беше Бетанкур во 19 минута.

Пдерброн и Хофенхајм одиграа 1:1. Конечниот резултат беше поставен во првите девет минута, најпрвин за гостите погоди Сков, а израмни Србени кој постигна прекрасен гол по грешката на Бичакчиќ во деветтата минута.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Како Просинечки го „уништи“ Марадона (видео)

Објавено пред

На социјалните мрежи се појави интересно видео во кое Роберт Просинечки, поранешниот хрватски фудбалер и ексселектор на Босна и Херцеговина, лесно го дрибла големиот Диего Марадона, покажувајќи дека имаше талент со кој можеше да постигне многу.

Просинечки беше најдобар како фудбалер на Црвена звезда со која во 1991 година стана европски шампион и доби договор со Реал Мадрид, каде што помина четири сезони, пред да потпише за Барселона. Подоцна, тој помина уште една сезона во Севилја, пред да се врати дома.

На социјалните мрежи во поранешна Југославија, стана популарно видеото во кое се покажува како Просинечки, во дресот на Реал успева лесно да го помине Марадона, тогаш во дресот на Севилја.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хеј: Тајсон ризикува сериозна повреда против млад боксер

Објавено пред

Мајк Тајсон дефинитивно треба да се врати во рингот со некој свој врсник и да не шпекулира со можен меч со Тајсон Фјури, вели поранешниот двократен светски шампион Дејвид Хеј, кој предупредува дека 53-годишниот Американец ризикува сериозна повреда ако влезе во рингот со помлад боксер.

Враќањето на Тајсон подолго време ги забавува боксерските фанови, кои беа изненадени од неговата физичка трансформација по најавата за враќање во неколку егзибициски мечеви, а листата на потенцијални противници секој ден станува пдолго. Ивандер Холифилд, Шенон Бригс, Луиз Ортиз, Вандерлеи Силва, Тито Ортиз, но и ВБЦ шампионот Тајсон Фјури изјавија дека би биле подготвени да се борат со легендата.

Хеј вели дека не е проблем што Тајсон се враќа меѓу јажињата, но дека мора да избере противник по мерка.

„Тој треба да си најде противник со слична возраст. Не е проблем да боксува со Холифилд, Ридик Боув, Херби Хајд… Но, немој да се обидува да оди во 12 рунди од по три минути. Се работи за истите боксери, но годините се тука и тие не се брзи ниту експлозивни. Не ми се допаѓа идејата помлад боксер да влезе во ринг со некој кој е далеку од својата најдобра форма. Има многу начини да бидеш повреден. Како би изгледало некој како Ентони Џошуа или Тајсон Фјури да боксува со некој во своите 50-ти години? Страшно, нели? Парите се тука, но и можноста да добиеш сериозна повреда. Најдобриот Мајк Тајсон би можел против сите, но тој е 30 години од денеска“, вели 39-годишниот Хеј, кој се повлече од боксот по двата порази од Тони Белју во 2018 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

ПСЖ го купиле Икарди за 57 милиони евра

Објавено пред

Пари Сен-Жермен, конечно, донеле одлука и го направиле трансферот на аргентинскиот напаѓач Мауро Икарди постојан за 57 милиони евра, тврди италијанскиот извор „Скај спорт Италија“.

Според Џанлука ди Марцио и Фабрицио Романо, двајца новинари кои се добро запознаени со ситуацијата во Интер, тврдат дека ПСЖ ќе плати 50 милиони евра плус 7 милиони евра во бонуси кои лесно ќе се достигнат. Францускиот клуб имаше опција да го купи Икарди директно за 70 милиони евра, но Интер се согласиле за „попуст“ поради кризата со корона вирусот.

Договорот треба да се потврди наскоро и ќе биде прва зделка на двата клуба за следната сезона . 26-годишниот поранешен капитен на „нераѕурите“ беше пратен на позајмица во ПСЖ минатото лето откако прво долго траеше конфликтот со претходниот тренер Лучано Спалети, а потоа ниту Антонио Конте не го сакаше во тимот.

На „Паркот на принцовите“, Икардо се снајде одлично, постигнувајќи 20 гола во 31 настап пред сезоната во францускиот шампионат да биде прекинат, а ПСЖ да биде прогласен за шампион. Богатиот клуб, сепак, би требало да игра до крајот на сезоната, бидејќи се пласираа во четврт-финалето на ЛШ со елиминацијата на Борусија Дортмунд.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија38 минути

Денеска ќе се одлучува за укинување или воведување нова вонредна состојба

Денеска во Кабинетот на претседателот на државата, Стево Пендаровски, во „Вила Водно“, ќе се одржи седница на Советот за безбедност....

Свет13 часа

Трамп и официјално соопшти: САД ги прекинуваат сите врски со СЗО

Американскиот претседател Доналд Трамп на прес-конференција во Белата куќа објави дека Соединетите држави ги прекинуваат сите врски со СЗО. Тој...

Македонија16 часа

Над половина од новозаразените во Скопје се од Сарај, Бутел и Чаир

Шест лица од денешните 26 случаи на Ковид-19 регистрирани во главниот град се од општина Сарај, покажуваат статистиките на Министерството...

Регион18 часа

Вратите за македонските туристи во Грција отворени од 15 јуни, тестови за корона ќе се прават по случаен избор

Грција од 15 јуни ќе ги отвори своите врати за туристи од 29 земји, објави денеска министерот за туризам, Хари...

Македонија18 часа

(Видео) Пауновски: Некои угостители ги понижуваа инспекторите, се однесуваат како да нема вирус

Одредени угостители со понижување се однесувале кон инспекторите од Пазарниот инспекторат велејќи им: „Едуцирајте нè и напуштете го локалот“, посочи...

Македонија19 часа

Филипче: Да знаевме дека нема да се почитуваат мерките, немаше да дадеме препорака за отворање на кафеаните

По објавата на фотографиите од скопски кафеани, каде што, наместо почитување на препораките, се правеле забави, без одржување дистанца, без...

Македонија20 часа

(Видео) Филипче: Мерките не се почитуваат, можен е карантин во некои општини

Новозаболените од коронавирусот се резултат на непочитувањето на мерките, вели министерот за здравство, Венко Филипче, кој рече дека има информации...

Македонија20 часа

Загинувањето на планинарите на Кајмакчалан било несреќа, отфрлена кривичната пријава

Основното јавно обвинителство Скопје донесе решение за отфрлање кривична пријава против водичот на планинарската тура, во која пред 2 години...

Македонија21 час

Потврдени 52 нови случаја на заразени, починаа 4 лица

Денеска, потврдени се 52 нови случаја на Ковид-19, оздравени се 30 пациенти, а починати се 4 лица, информира Министерството за...

Македонија21 час

Се бара казна од 10.000 евра за поранешната директорка на кожната клиника

Скопското Обвинителство денеска до надлежниот суд поднесе предлог за издавање казнен налог против поранешната директорка на ЈЗУ Клиника за дерматовенерологија,...

Економија21 час

(Видео) ФИТР објави повик за финансиска помош, фирмите со добивка ќе треба да ги вратат парите

Речиси 150 домашни микро, мали и средни компании имаат можност да добијат поддршка за брзо приспособување на последиците од Ковид-19...

Македонија21 час

(Видео) Американски и грчки воени авиони летаа над нашата земја

Два авиона на американското воено воздухопловство, придружувани од четири воени авиона на Грција, околу 11 часот извршија прелет над територијата...

Македонија22 часа

Бугарија го укинува задолжителниот карантин за патниците од Македонија од 1 јуни

Бугарија планира од 1 јуни да го укине задолжителниот 14-дневен карантин за патниците од Македонија и од повеќето земји на...

Свет22 часа

Нов Зеланд има само еден активен случај на коронавирус

Седум дена по ред Нов Зеланд не потврди ниту еден нов случај на коронавирус. Здравствените власти соопштија дека во моментот...

Свет24 часа

(Видео) Немири во Минеаполис поради смртта на црнецот, запалена полициската станица, прогласена вонредна состојба

Демонстрантите влегоа во полициската станица во Минеаполис, предизвикаа пожари и уништија сè што им се нјаде на патот во текот...

Регион1 ден

Хрватска го објави протоколот за свадби – најмногу 150 гости, на подиумот да се држи растојание од два метра

Хрватскиот завод за јавно здравје објави детаљни препораки за одржување свадби, кои од неодамна повторно се дозволени во Хрватска. Некои...

Свет1 ден

Кина се закани со напад на Тајван

Кина ќе го нападне Тајван ако нема друг начин да се спречи неговата независност, предупреди еден од главните кинески генерали,...

Европа1 ден

Идејата за имунитет на стадото во Британија не успеа

Речиси седум проценти од луѓето во британската покраина Англија биле инфицирани со коронавирус, покажале резултатите од тестот на антитела на...

Свет1 ден

Итна седница на ОН за спорниот закон за безбедност за Хонгконг што го донесе Кина

САД и Велика Британија побараа седница на Советот за бесбедност на ОН за спорниот закон за безбедност, кој Кина го...

Македонија1 ден

Македонија додадена на листата на земји чии граѓани може да патуваат во Црна Гора

Националното координативно тело на Црна Гора, синоќа, по предлог на Институтот за јавно здравје, одлучи дека од 1 јуни ќе...

Досие