Контакт

Спорт

Маса: Знам, но нема да откријам во каква состојба е Шумахер

Објавено пред

Фелипе Маса поранешниот тимски колега на Михаел Шумахер тврди дека има информации за состојбата во која се наоѓа легендарниот возач и дека секој ден се моли за него.

Шумахер доживеа тешка несреќа на скијање во француските Алпи на 29 декември 2013 година. Од пред две години тој се лекува во својот дом во Женева меѓутоа јавноста не знае ништо за неговата здравствена состојба.

„Знам во каква состојба се наоѓа. Ги имам сите информации. Секогаш бев близок со него“, рекол Маса.

„Со неговата сопруга Корина не се дружев кога доаѓаше на трките. Мораме да знаеме дека оваа ситуација не е воопшто лесна. Мораме да го почитуваме семејството, ако тие не сакаат да објавуваат информации во јавноста, кој сум јас да го направам тоа“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Писмата до Борисов вродија со плод – Бугарија ја рестартира лигата со гледачи

Објавено пред

Бугарскиот министер за здравство, Кирил Ананиев, изјави дека на стадионите во оваа земја може да има гледачи кога ќе се рестартира Првата лига в петок.

Како и во повеќе европски земји, фудбалот во Бугарија беше стопиран во средината на март и сега ќе продолжи со скратен формат. Бугарската влада првин објави дека на трибините нема да може да има гледачи, а по понеделничкото писмо од десетина фан-клубови до премиерот Бојко Борисов одлуката е сменета.

Според Ананиев, на стадионите ќе бидат дозволени гледачи, но само до 30 отсто од капацитетот на стадионите.

Лудогорец, шампионот во последните осум сезони, е на првото место на табелата со 55 поени од 23 меча, 9 поени пред Локомотив Пловдив, Левски Софија и ЦСКА Софија.

Прикажи повеќе...

Спорт

ФИФА ќе дозволува протести за Џорџ Флојд

Објавено пред

Светската куќа на фудбалот, ФИФА, се приклучи на спортските лиги, тимовите и спортистите од целиот свет, кои се придружија на протестите по смртта на Џорџ Флојд во Минеаполис, најавувајќи дека протестите што фудбалерите ги прават на терените ќе бидат дозволени и покрај тоа што обично сите политички гестови се казнуваат.

Во САД лигите НФЛ, НХЛ и НБА објавија соддржини барајќи расна еднаквост, но бејзбол-лигата МЛБ уште не се јави, а дури 60 отсто од професионалните американски клубови дадоа слични објави.

Протести имаше и во фудбалот во германската Бундеслига во текот на викендот кога Џејдон Санчо и Ашраф Хакими од Борусија Дортмунд и Маркус Турам од Борусија Менхенгладбах прославуваа со гестови за Флојд, а Германската фудбалска федерација (ДФБ) објави дека ги разгледува инцидентите.

ФИФА, која секогаш била стриктно против личните ставови на фудбалерите за политиката, религијата или социјалните прашања, овој пат побара од организаторите на натпреварувањата да имаат здрав разум за потенцијалните казни.

„ФИФА целосно ги разбира чувствата и загриженоста од многу фудбалери по трагичните случки во случајот со Џорџ Флојд. Правилата на игра ги одредуваат организаторите на натпреварувањата, но сметаме дека треба да имаат здрав разум и да го разберат контекстот. ФИФА постојано е против расизмот и каква било дискриминација“, се вели во објавата на ФИФА.

Прикажи повеќе...

Спорт

Лацио ќе преговара за Милинковиќ-Савиќ, но нема да го даде на попуст

Објавено пред

Спортскиот директор на Лацио, Игли Таре, признава дека римскиот клуб ќе ги слушне сите понуди за српскиот фудбалер од средниот ред, Сергеј Милинковиќ-Савиќ, но нема да го даде на попуст поради кризата предизвикана од коронавирусот.

Популарниот СМС претходно беше поврзуван со трансфери во Манчестер јунајтед и Пари-Сен Жермен, но и во италијанските ривали Интер и Јувентус. Лацио претходно објави дека очекува барем 100 милиони евра за него и Таре не очекува пад на цената за првокласните фудбалери како 25-годишниот Србин.

„Едно е сигурно, сега не мораме да продаваме. Многу работи ќе се сменат на пазарот на фудбалери поради пандемијата, која трансформира многу работи и мораме да бидеме креативни заддржувајќи ја нашата визија за иднината. Мислам дека за првокласните фудбалери нема да има пад на цените. За тие од средината и од дното, ќе има надолен тренд. За Милинковиќ-Савиќ, неговата врска со градот и со Лацио никогаш нема да се уништи. Ако тој сака, тогаш ќе ја процениме одлуката без притисок и за доброто на двете страни. Ако има можност што го задоволува клубот и фудбалерот, ќе направиме процена. Ако не, ние сме среќни тој да остане со нас“, вели Таре.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион23 минути

Црна Гора прогласи крај на епидемијата

Националното координативно тело за заразни болести, по предлог на Институтот за јавно здравје, прогласи крај на епидемијата на Ковид-19 во...

Свет60 минути

Трамп се закани дека ќе ја испрати војската за да стави крај на протестите

Трамп се закани дека ќе ја испрати војската за да ги угасне протестите во САД, поради смртта на Афроамериканецот Џорџ...

Македонија2 часа

Не се 67 новозаболени, туку 76 – покажуваат новите бројки на Министерството за здравство

Од Министерството за здравство информираат дека бројот на новозаболени е 76, а не како што претходно беше објавено дека се...

Македонија4 часа

Од денес во изолација 60 полицајци на служба во Гевгелија поради позитивен колега странец

Шеесетина полицајци, кои ја чуваат јужната граница на Македонија поради постојаната опасност од нов мигрантски бран, од денес се во...

Македонија5 часа

Случај „Рекет“: Навреди и критики кон Русковска и Камчеви во завршните зборови на Јанева

Со критики и навредливи зборови за Орце и Ана Камчеви, обвинетата Катица Јанева ги даде своите завршни зборови во судот...

Македонија6 часа

На 18 јуни пресуда за случајот „Рекет“

За две недели, односно на 18 јуни судот ќе ја изрече пресудата за случајот „Рекет“ во кој обвинети се Бојан...

Македонија7 часа

Бухова: Завршени се 100 од 485 тестови на вработени во конфекциските фабрики во Штип

Директорката на Државниот здравствен и санитарен инспекторат Ирина Бухова вели дека будно се следи состојбата со кластерите на новозаразени од...

Регион9 часа

Цело одделение во Марибор во карантин, еден ученик позитивен на коронавирус

Сите ученици од една паралелка од трето одделение во основно училиште во Марибор, Словенија, се во 14-дневен карантин, откако на...

Македонија10 часа

Портпаролката на СДСМ во самоизолација

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска, е во самоизолација затоа што имала средба со директорката на УЈП, Сања Лукаревска, која е...

Регион10 часа

Црна Гора 28 дена без нови случаи, исполнети се условите за крај на епидемијата

Во Црна Гора се исполнети условите за прогласување крај на епидемијата на коронавирус, изјавил Сенад Бегиќ, помошник-директор на Институтот за...

Свет11 час

(Видео) Четворица полицајци ранети во пукање во Сент Луис, во Бафало возило влета во полициски кордон

Насилните протести во САД продолжија откако минатата недела во полициско апсење беше убиен Џорџ Флојд, а Би-би-си јавува дека имало...

Свет12 часа

Чешка на 15 јуни ги отвора границите за 29 земји

Чешката влада соопшти дека од 15 јуни на граѓаните на таа земја ќе им биде дозволено да патуваат во 29...

Спорт12 часа

Барселона криела дека во тимот има заразени со коронавирусот

Шпанците се подготвуваа за ре-старт на сезоната, која беше прекината поради пандемијата на вирусот Ковид-19. Клубовите пред три недели добија...

Европа12 часа

Во Шпанија првпат од март нема нови смртни случаи од коронавирус

Во Шпанија во последните 24 часа не се пријавени смртни случаи од коронавирус, првпат од март, соопштија здравствените власти на...

Свет12 часа

(Видео) Трамп најави дека ќе испрати илјадници тешко вооружени војници на улиците

Претседателот на САД, Доналд Трамп, се закани дека ќе испрати војска на улиците за да ги задуши граѓанските немири во...

Свет24 часа

(Видео) Се огласи братот на Џорџ Флојд: Тој беше џин со нежно срце, немаше да поддржи насилни протести

Теренс Флојд, помладиот брат на Џорџ Флојд, се обидува да ја смири ситуацијата по жестоките и масовни портести кои избувнаа...

Свет24 часа

СЗО: Нема докази дека коронавирусот сега е послаб

Нема докази дека коронавирусот ја сменил формата на пренесување или дека се променила тежината на болеста што ја предизвикува, велат...

Македонија1 ден

Судниците и просториите во зградата на Кривичниот суд се подготвуваат за продолжување на судењата

Основниот кривичен суд Скопје, по добивање на одлуката на Судскиот совет за судење на сите насрочени судења, која беше објавена...

Македонија1 ден

Филипче: Бројки како вчерашните и денешните очекуваме и во следните неколку дена

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека се очекува бројката на новодијагностицирани од Ковид-19 и во следниве 2-3 дена да...

Македонија1 ден

Филипче: Над 70 отсто од новите случаи се од познати кластери

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека 70 отсто од новозаболените од Ковид-19 од Скопје се од веќе познати општини...

Досие