Контакт

Спорт

Ботас предводеше 1-2 на Мерцедес за крај на првиот тест

Објавено пред

Валтери Ботас го заврши првиот зимски тест од новата Ф1 сезона како најбрз возач, откако со „Ц5“ гумите постави време од 1:15.732 на патеката „Каталуња“ покрај Барселона, најдобро време во триете дена тестирање и за 0.7 секунди зад својот клупски колега, шампионот Луис Хамилтон.

Со ова Мерцедес прати јасна порака до ривалите дека не планира да ја предаде шампионската титула и засега е апсолутен фаворит на стартот на сезоната во Мелбурн следниот месец.

Естебан Окон беше трет со Рено РС20 болидот, поставувајќи време од 1:17.102, додека неговиот колега Даниел Рикардо имаше проблеми со болидот и заврши како седми. Ленс Строл беше четврти за Рејсинг поинт со 1.6 секунди заостанување во болид кој според многумина е „копија“ на минатогодишниот болид на Мерцедес.

Ред бул можеа да се пофалат само со осмо место за Макс Ферстапен и деветто на Пјер Гасли, додека Карлос Саинс беше 11. за Мекларен. Денот не беше посебно добар за Ферари – Себастијан Фетел ја прекина утринската сесија, со што беше ограничен на под 100 круга тестирање и со само 13-то најдобро време.

Тестирањето продолжува следната среда со уште три дена на „Каталуња“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Како ги минува Роналдињо затворските денови (Видео)

Објавено пред

Роналдињо, некогаш најдобриот фудбалер во светот, речиси три недели се наоѓа во притвор во Асунсион, откако во Парагвај влегол со фалсификуван пасош.

Тој до почетокот на судењето ќе остане во притвор, откако судијата Густаво Амарилја ја одбил кауција од 1,4 милиони евра која неговите адвокати ја понудиле за тој судењето да го чека од слобода.

Роналдињо во затворот учествуваше на турнир во мал фудбал. Со екипата за која играше победи на турнирот на кој првата награда била печено прасе.

На последната снимка објавена од затворот се гледа дека Роналдињо открил нов спорт, одбојка со нога.

„Роналдињо не се чувствува добро. Исчезна неговата препознатлива насмевка. Ги нема повеќе позитивните вибрации кои ги испраќање, се наоѓа на место на кое не е навикнат да биде. Го нема луксузот во кој што е навикнат да живее“, рекол поранешниот репрезентативец на Парагвај Нелсон Куевас кој имал можност да го посети Роналдињо во затворот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бензема: Јас и Жиру? Како Ф1 и картинг

Објавено пред

Откога е во самоизолација, Карим Бензема неколкупати преку социјалната мрежа „Инстаграм“ имал видеоконверзација со своите фанови.

Бензема во разговорот со францускиот инфлуенсер Мохамед Хени проговорил и за Оливие Жиру, кој, за разлика од него, е стандарден во француската репрезентација.

„Одговорот на тоа прашање е лесен. Нема да правиме споредба помеѓу Формула 1 и картингот. Јас знам дека сум Формула 1“, рекол Бензема.

Потоа напаѓачот на Реал ја анализирал играта на Жиру во француската репрезентација.

„Изгледа дека дејствува што тој е таму. Не е спектакуларно и лудо. Според неговата игра нема да видитете дека Мбапе и Гризман одат да работат во рудник. Дали ви се допаѓа таа игра? Не знам..“, дополнил Бензема.

Селекторот на Франција, Дидие Дешам, го исфрли од националниот тим Карим Бензема поради аферата со Метју Валбуена.

Прикажи повеќе...

Спорт

Премиер лигата: Турнир со 92 натпревара за крај на сезоната

Објавено пред

Премиер лигата и претставниците на клубовите секојдневно бараат начин како да заврши сезоната, која е суспендирана поради пандемијата на вирусот Ковид-19. Во Англија фудбалот застана на 15 март.

„Индипендент“ тврди дека Премиер лигата и клубовите решиле да организираат турнир, а натпреварите би се играле во Лондон и на подрачјето на централна Англија.

Натпреварите би се играле во јуни и јули зад затворени врати. Системот на натпревари би бил ист како на светските првенства, а според планот, би се одиграле вкупно 92 натпревара.

Според овој извор, планот бил поддржан и од британската влада.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет45 минути

Веќе шест дена нема нови заболени од коронавирус во Вухан, се отвораат продавниците и трговските центри

Нема нови случаи на заразени од коронавирус во Вухан веќе неколку дена, продавниците се отвораат и животот полека се враќа...

Топ1 час

Полицискиот час не го почитувале 242 лица, приведени се 95 од нив

Според статистиките на МВР, во текот на изминатите 24 часа, на ниво на цела држава, 242 лица не ја почитувале...

Свет2 часа

Во светот 716.482 заболени од коронавирус, починале 33.691

Бројот на заболени од коронавирус до синоќа до 22 часот бил 716.482, 33.691 лице починале, а 150.889 луѓе се излекувани....

Свет16 часа

Италија и Шпанија заедно имаат повеќе од половина од жртвите на коронавирус во светот

Само во Италија и Шпанија досега починале 17.385 лица, што е повеќе од половина од вкупната бројка на починати од...

Македонија20 часа

(Видео) Заразен доктор во битолската болница „Плодност“, болницата ќе биде затворена до 13 април

Директорот на болницата „Плодност“ од Битола, Таше Трпчевски, во видео обраќање соопшти дека болницата ќе биде затворена и воопшто нема...

Македонија21 час

Медицинските работници во земјава ќе добијат нова тура на бесплатни маски направени со 3D принтери

По изминативе два дена бројот на активни 3D принтери порасна на 60-тина, со што ќе се оствари бројката од 6.000...

Македонија21 час

31-годишниот скопјанец починал по распад на белите дробови, единствен ризик фактор била дебелината

31-годишниот пациент кој претпладнево починал на Инфективната клиника во Скопје е најмладиот починат пациент во Македонија од коронавирус. Бил примен...

Македонија22 часа

Вкупно 259 случаи на коронавирус во Македонија, досега починаа 6 лица

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 18 нови случаи на коронавирус во земјата. Претходно, на...

Македонија22 часа

Директорката на охридската болница ќе биде разрешена поради починатата пациентка од струшко

Директорката на охридската болница ќе биде разрешена од функцијата поради случајот со починатата 66-годишна жена од струшко која и покрај...

Македонија23 часа

Две лица починаа на инфективната клиника, едниот бил на 31-годишна возраст

На Клиниката за инфективни болести починале две лица заболени од коронавирус, извести министерот за здравство Венко Филипче. Едниот е пациент...

Македонија23 часа

Хотелот „Макпетрол“ во Маврово станува државен карантин

Макпетрол АД одлучи да го стави на располагање хотелот „Макпетрол” во Маврово, кој располага со сместувачки капацитет од 40 двокреветни...

Македонија1 ден

Приведени се 102 лица кои вчера не го почитувале полицискиот час

Во текот на изминатото деноноќие, на територијата на државата вкупно 263 лица не ја почитувале мерката за забрана на движењето,...

Свет1 ден

Во Кина 45 новозаразени од коронавирус, само еден не е од странство

Кина објави 45 нови случаи на коронавирус, од кои 44 заразени доаѓаат од странство. Според Националната здравствена комисија, уште петмина...

Свет1 ден

Њујорк нема да биде ставен во карантин, одлучи Трамп

Американскиот претседател Доналд Трамп, сепак, ја отфрли идејата за воведување на карантин во Њујорк заради пандемијата на коронавирусот, откако доби...

Македонија2 дена

Обвинителството ќе ја истражува смртта на стружанката, не била примена во болница и покрај препораката од матичниот

Основното јавно обвинителство Охрид отвори предмет по допрен глас за смртта на 66-годишната жена од Струга, која денеска почина од...

Европа2 дена

Франција ќе увезе милијарда маски од Кина

Францускиот министер за здравство објави дека земјата ќе увезе милијарда маски од Кина. Според здравствените власти, Франција може да произведе...

Македонија2 дена

Стапи на сила полицискиот час за време на викендите, улиците се празни

Со одлука на Владата, од денеска за време на викендите е забрането движењето на сите граѓани од 16 до 5...

Македонија2 дена

Полиција ќе ги доставува на домашна адреса готовите лични карти и возачки дозволи

За да се намали метежот во Управните служби на Министерството за внатрешни работи од понеделник граѓаните чии лични карти и...

Македонија2 дена

Нови 22 случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 22 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови:...

Свет2 дена

Вухан е отворен по два месеца изолација

Кинескиот град Вухан, каде првично избувна пандемијата на коронавирусот, денеска почна да ги укинува карантинските мерки по два месеца, возобновувајќи...

Досие