Контакт

Спорт

Бразилски шок за Тотенхем – Њукасл си замина со цел плен од Лондон, „волците“ со драматично реми (видео)

Објавено пред

Минатогодишниот финалист од Лигата на шампионите, Тотенхем го доживеа првиот пораз во новата сезона, откако Њукасл стигна до импресивна 1:0 победа во Лондон благодарение на бразилскиот напаѓач, Жоелинтон.

Користејќи ја грешката на одбраната на Тотенхем, Жоелинтон во 27. минута се најде во ситуација за гол и не згреши, совладувајќи го Иго Лорис. Тотенхем имаа над 70 отсто од поседот на топката, доминирајќи во играта, но не успеаја да го најдат патот до голот на Дубравка.

И во вториот попладневен меч од Премиер лигата гостите за малку ќе си заминеа со три поени, но Вулверхемптон постигнаа гол во 95. минута од пенал за 1:1 реми со Барнли.

Спорт

Трагедија во Ремс – се самоуби докторот на клубот по позитивниот тест на корона вирус

Објавено пред

Жан-Пјер Калио, претседателот на францускиот прволигаш, Стад де Ремс, потврди дека нивниот доктор Бернар Гонзалез се самоубил откако имал позитивен тест на корона вирусот.

60-годишниот Гонзалез бил официјален доктор на Ремс 23 години, и според францускиот весник „Ле паризиен“ се решил на овој драстичен потег откако бил позитивен на КОВИД-19. Од клубот, сега официјално ја потврдуваат веста.

„Не можам да најдам зборови, шокиран сум и занемен пред овие вести. Оваа пандемија влијае во срцето на Ремс како клуб. Загубивме голем професионалец, кој беше со нас повеќе од 20 години и секогаш работеше професионално и несебично. Во најтешките моменти за клубот, тој беше волонтер и секогаш мој пријател. Тој ми беше и личен доктор и денеска во мислите ми се неговата сопруга и неговите родители. Ова е драма која не погоди сите нас“, изјави претседателот Калио.

Прикажи повеќе...

Спорт

Фудбалската сезона во Италија ќе трае до октомври?

Објавено пред

Претседателот на Италијанската фудбалска федерација (ФИГЦ), Габриеле Гравина потврди дека е возможно тековната сезона 2019/20 во Серија А да има завршница во далечниот октомври, поместувајќи го стартот на следната сезона.

УЕФА претходно им се закани на своите членки дека ако шампионатите бидат прекинати предвреме, како што е случај во Белгија, клубовите нема да можат да играат во европските купови и Гравина вели дека посакува сезоната да продолжи на крајот на мај, но тоа ќе зависи од ситуацијата во Италија со корона вирусот, иако се забележува намалување на бројот на новозаболени и на починати во земјата.

„Единствен вистински начин да се реши ваква сериозна ситуација е да се завршат натпреварувањата во 2019/20 оваа година на било кој начин. Работиме со многу хипотези и гледаме како најдобро да се менаџира остатокот од сезоната. Можен датум за рестарт е на 17 мај, но тоа е само можност. Можност е и да се игра до септември или октомври, некако да ја спасиме и следната сезона“, вели Гравина.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мекларен ги прати вработените на принуден одмор, шефот стравува за иднината на Ф1

Објавено пред

Мекларен стана првиот Формула 1 тим кој реагираше на кризата со корона вирусот и одложувањето на стартот на сезоната, со праќање на дел од вработените дома и со намалување на платите на своите возачи. Шефот на тимот Зек Браун, пак, во интервју за „Би-би-си“ призна дека Ф1 е во „необична“ позиција која се заканува за иднината на спортот.

По низата откажувања или одложувања на трките, Мекларен побара од дел од вработените да земат принуден годишен одмор, додека тие кои ќе продолжат да работат ќе добиваат помали плати. Двајцата возачи на тимот, Карлос Саинс Јуниор и Лендо Норис, пак, доброволно ги намалија своите плати.

„Мекларен групацијата привремено ќе прати дел од членовите на тимот на принуден одмор за да ги намали трошоците за време на пандемијата. Го правиме ова за да ги зачуваме работните места на краток рок, за работниците да се вратат на својата работа по опоравувањето на економијата“, се вели во соопштението на тимот.

Шефот на тимот, Зек Браун, пак вели дека за да се „преживее“ корона вирусот, Формула 1 мора да направи големи промени пред утрешниот состанок на шефовите на Ф1 на кој ќе се разгледуваат мерките за штедење.

„Ситуацијата е потенцијално уништувачка за тимовите, и ако биде така за повеќе од два тима, тоа се заканува на Формула 1 како спорт. Во 2021 ќе имаме ограничување на буџетот од 175 милиони долари, но таа сума мора да биде пониска. Не треба да исчезнуваат Формула 1 тимови“, вели Браун.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет4 часа

Премиерот на Британија повторно во болница, откако беше заразен од коронавирусот

Британскиот премиер Борис Џонсон вечерва бил пренесен во болница за да му бидат извршени дополнителни испитувања,  откако пред 10 дена...

Свет5 часа

(Видео) Британската кралица: Ја разбирам вашата болка и тага, заедно ќе ја надминеме кризата

Самодисциплина и решителност е пораката која британската кралица Елизабета Втора вечерва им ја испрати на Британците во овие тешки моменти...

Свет5 часа

Ирскиот премиер ќе работи една смена како лекар за време на пандемијата

Ирскиот премиер Лео Варадкар, кој инаку е доктор по професија, повторно се пријави за лекарска пракса и ќе работи една...

Македонија11 час

Кумановец починал во Градската болница „8 Септември“, Филипче најави зајакнување на мерките

Освен 63-годишното лице од Лабуништа, кое починало на Инфективната клиника како последица на коронавирусот, во последниве 24 часа уште едно...

Македонија12 часа

Се очекува пикот на коронавирусот, Куманово засега е најкритично

Бројот на заболени од коронавирусот очекувано расте, иако големо изненадување е Куманово, град кој во изминативе 24 часа ја надмина...

Македонија13 часа

Еден пациент почина, 73 новозаболени и тројца излекувани од коронавирус

За 24 часа регистрирани се 72 нови случаи на коронавирус во земјата, од кои најголемиот број во Куманово. По градови:...

Македонија13 часа

Јованоски: Во Прилеп 33 случаи на коронавирус, во Крушево два

Бројот на лица инфицирани со коронавирусот во општина Прилеп се искачи на 33, откако денеска беа потврдени девет нови случаи,...

Свет14 часа

Сперанца: Кризата ќе заврши само кога ќе се најде вакцината, дотогаш треба да се создадат услови за соживот со вирусот

Италијанската влада подготвува план од пет точки за контролирано отворање на земјата кога епидемијата на коронавирусот ќе почне да покажува...

Регион15 часа

Грција стави во карантин уште еден мигрантски камп

Грција стави во карантин уште еден мигрантски камп откако е потврдено дека еден 53-годишен маж е позитивен на коронавирус. Авганистанецот...

Македонија16 часа

МТСП: Породилното отсуство се продолжува

Министерството за труд и социјална политика информира дека се продолжува периодот на платено отсуство од работа поради нега и одгледување...

Македонија16 часа

(Видео) Уапсени 12 лица во Куманово поради непочитување на полицискиот час

Во периодот од 21 часот на 03 април, петок, до 07 часот утринава, на подрачјето на Куманово регистрирани се 14...

Свет16 часа

Кина повеќе не е во првите пет земји во светот по бројот на заболени од коронавирус

Во светот бројот на заразени лица со коронавирус е 1.203.859, бројот на починати е околу 64.787, од ​​кои само 40.000...

Свет18 часа

Трамп: Следната недела ќе биде најтешка

Американскиот претседател, Доналд Трамп, предупреди дека во неделата која следи бројот на смртни случаи од коронавирус во земјата постојано ќе...

Македонија1 ден

МЗ: Земјава има 4.500 тестови за коронавирус, а резервите секојдневно се надополнуваат

Анализите покажуваат дека сме втора земја во регионот според бројот на спроведени тестови за коронавирус на еден милион жители, соопшти...

Регион1 ден

Во Словенија 934 заболени од коронавирус и 22 починати, направени се 25. 921 тестови

Еден месец од првиот потврден случај и 21 ден по првиот смртен случај, во Словенија бројот на заболени од коронавирус...

Европа1 ден

Шпанија ја продолжи вонредната состојба

Владата на Шпанија објави продолжување на вонредната состојба за дополнителни 21 дена откако бројот на заразени со коронавирус достигна околу...

Македонија1 ден

(Видео) Кога и како се носат маските за вистински да се заштитиме од коронавирусот

Министерот за здравство, Венко Филипче, на „Фејсбук“ објави видео на кое е прикажано како правилно се носат маските за вистински...

Македонија1 ден

ДСЗИ спроведува вонреден инспекциски надзор за смртта на починатиот велешанец

Државниот санитарен и здравствен инспекторат спроведува вонреден инспекциски надзор во однос на причината за велешкиот пациент кој почина пред неколку дена,...

Македонија1 ден

Потврдени нови 53 случаи на коронавирус, вкупниот број на починати се искачи на 17

Во изминатото деноноќие потврдени се 53 нови случаи позитивни на Ковид- 19, со што вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483...

Свет1 ден

Излекуван најмладиот пациент со коронавирус во Италија

Најмладиот пациент заразен со вирусот Ковид-19 во Италија, едногодишно дете, е излекуван. Момчето од местото Понтеј, во близина на италијанската...

Досие