Контакт

Спорт

Удинезе го шокираше Милан, Несторовски влезе како замена (видео)

Објавено пред

Почетокот на новата сезона во Серија А помина кошмарно за Милан откако доживеаја незгоден пораз од 1:0 на гости кај Удинезе, за кои како замена дебитираше во официјален меч македонскиот репрезентативец Илија Несторовски.

По првото полувреме без голови и со слаба игра на „Дачија арената“, домашниот тим направи пресврт со двете замени, односно нови засилувања на тимот – Несторовски и Родриго де Паул влегоа во игра во 70. минута. Веднаш потоа, на нафрлање на Де Паул, Родриго Бесао го совлада Џанлуиџи Донарума за водство од 1:0.

Во 82. минута од мечот, навивачите на „росонерите“ се понадеваа на пенал поради игра со рака во шестнаесетникот на Удинезе, но судијата по долго разгледување на снимките одлучи дека нема пенал.

Спорт

Левандовски: Навистина размислував за трансфер во Манчестер јунајтед

Објавено пред

Ѕвездата на Баерн Минхен, Роберт Левандовски открива дека неговиот фудбалски живот би бил сосема поинаков откако по добиен телефонски повик од Сер Алекс Фергусон, сериозно размислувал за трансфер во Манчестер јунајтед.

Полскиот голгетер повикот го добил во 2012 година, кога имаше само 23 години и постигна 30 голови во сите натпреварувања во втората сезона со Борусија Дортмунд. Сега, тој открива дека поради повикот од Фергусон сериозно размислувал за трансфер, но дека во Дортмунд не го дозволиле тоа.

„Зборував со Фергусон по две сезони во Дортмунд и навистина размислував за трансфер таму. Зошто? Поради Фергусон и поради Манчестер јунајтед. Но, од Борусија кажаа: ’Не, тоа е тоа’. Тоа беше првпат да размислувам за трансфер, и навистина беше прекрасно за млад фудбалер да добие повик од Фергусон. Тоа останува посебен ден за мене“, вели Левандовски во интервју за „Гардијан“.

Левандовски две години подоцна си замина од Борусија за трансфер во Баерн, заминувајќи од покровителството на Јирген Клоп за да работи со Пеп Гвардиола и вели дека тие двајца заедно би биле „совршен тренер“.

„Во Дортмунд се обложувавме дека ако постигнам 10 гола на тренинг, Клоп ќе ми дадеше 50. По три месеци, секој тренинг давав околу 10, и тој одеднаш ми кажа дека станува прескапо и дека нема да ми плаќа повеќе. Тоа беше навистина мотивирачки. Од Пеп научив многу за тактиката и за фудбалот. Двајцата се многу различни, а ако има некоја мешавина од нив тоа би било совршено“, додава Лева.

Прикажи повеќе...

Спорт

Нејмар првпат по шест години го пропушта карневалот!

Објавено пред

Овој пат нема да има луди забави и улични паради за Нејмар, откако бразилскиот ас на Пари Сен-Жермен потврди дека првпат по шест години ќе ги пропушти карневалите во Бразил.

Со карневалот се прославуваат последните денови пред стартот на велигденските пости, а во Рио де Жанеиро се прославува со спектакуларни улични танци и претходно Нејмар не го пропушташе. Лани на пример, тој имаше повреда на стапалото, и во Рио беше во друштво со популарната бразилска пејачка Анита.

Овој пат, пред реваншот од осминафиналето на Лигата на шампионите против Борусија Дортмунд, каде што ПСЖ ќе брка 2:1 негатива, Нејмар има поважни работи.

„Со голема среќа, објавувам дека сум надвород Карневалот во 2020. Тоа е тоа. Овој пат нема да има контроверзи. Имате убав Карнавал“, објави Нејмар на официјалниот инстаграм-профил.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ботас предводеше 1-2 на Мерцедес за крај на првиот тест

Објавено пред

Валтери Ботас го заврши првиот зимски тест од новата Ф1 сезона како најбрз возач, откако со „Ц5“ гумите постави време од 1:15.732 на патеката „Каталуња“ покрај Барселона, најдобро време во триете дена тестирање и за 0.7 секунди зад својот клупски колега, шампионот Луис Хамилтон.

Со ова Мерцедес прати јасна порака до ривалите дека не планира да ја предаде шампионската титула и засега е апсолутен фаворит на стартот на сезоната во Мелбурн следниот месец.

Естебан Окон беше трет со Рено РС20 болидот, поставувајќи време од 1:17.102, додека неговиот колега Даниел Рикардо имаше проблеми со болидот и заврши како седми. Ленс Строл беше четврти за Рејсинг поинт со 1.6 секунди заостанување во болид кој според многумина е „копија“ на минатогодишниот болид на Мерцедес.

Ред бул можеа да се пофалат само со осмо место за Макс Ферстапен и деветто на Пјер Гасли, додека Карлос Саинс беше 11. за Мекларен. Денот не беше посебно добар за Ферари – Себастијан Фетел ја прекина утринската сесија, со што беше ограничен на под 100 круга тестирање и со само 13-то најдобро време.

Тестирањето продолжува следната среда со уште три дена на „Каталуња“.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ4 часа

(Видео) Сеопфатното сексуaлно образование ќе превенира и скандали како „Јавна соба“

Порнографските материјали на малолетници дистрибуирани преку групата „Јавна соба“ на апликацијата „Телеграм“, бременост кај малолетнички, насилство базирано кон оние со...

Македонија5 часа

Спасовски: Владата разгледува две можни решенија за надминување на кризата со пасошите

Владата разгледува две можни решенија за надминување на пасошката криза, односно „Веридос“ што е можно побрзо да ги испорача обрасцирте...

Македонија6 часа

(Видео) Коалиција Села – Гаши: Ќе го победиме Ахмети, ние стоиме на зборот за разлика од ДУИ

Под мотото „Држава за сите“, Алијанса за Албанците на Зијадин Села и Алтернатива на Африм Гаши ќе настапат заедно на...

Македонија6 часа

Мицкоски: Идната коалиција ќе биде на база на програма, а не на победник со победник

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарски прашања најави дека доколку ВМРО-ДПМНЕ победи на изборите, тоа не мора да...

Економија7 часа

Запленети 113 килограми тутун и 415 кутии цигари во Скопје и Тетово

Царинската управа во соработка со Државниот пазарен инспекторат, денеска во две акции во Скопје и Тетово заплени 113 килограми тутун...

Топ8 часа

Шверцери на мигранти признаа вина, условно се казнети и ќе бидат протерани од земјава

По поднесен обвинителен акт од страна на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција за предметот во кој...

Македонија9 часа

(Видео) Падна пресуда за „Змиско око“ – четворица вработени на патарините починале за време на историското судење

По 13 години низ судските лавиринти, денеска падна првостепената пресуда за веќе историскиот случај „Змиско око“. Претходно, во два наврата...

Македонија10 часа

Работниците од Кина што влегоа во државата немаат коронавирус, но ќе поминат 14 дена во карантин

Двете лица од Кина, кои се работно ангажирани од кинеската компанија „Синохидро“, а кои вчера пристигнаа во државата, немаат симптоми...

Македонија11 час

(Видео) Русковска: Адвокатите на обвинетите за организирање на 27 април предлагаат по 300 сведоци

Шефицата на Основното јавно обвинителство за организиран криминал, Вилма Русковска, по денешното рочиште за судење на организаторите на 27 април,...

Македонија11 час

Судење за „Монструм“: Ахмети имал информации дека момчињата не биле само убиени, туку масакрирани

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, го почна своето денешно сведочење во случајот „Монструм“ претставувајќи се како пратеник. „За овој грозоморен...

Забава12 часа

Ѓоковиќ објави екстремен предизвик на „Инстаграм“

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ објави нов предизвик на „Инстаграм“ по капењето во ледена река.   View this post on Instagram...

Свет12 часа

Дуња Мијатовиќ е против екстрадицијата на Асанж во САД

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, не треба да биде екстрадиран во САД затоа што тоа би имало ужасен ефект врз...

Регион13 часа

Јамајка демантира дека го признала Косово

Министерката за надворешни работи на Јамајка, Камина Џонсон Смит, ја демантира изјавата на косовскиот претседател Хашим Тачи дека државата ја признала...

Свет13 часа

Нови 889 случаи на заразени од коронавирус во Кина

Во Кина се забележани 889 новопотврдени случаи на заразени од коронавирус и 118 починати. Од смртните случаи, 115 се во...

Свет14 часа

Во април почнуваат клиничките тестирања на вакцината против коронавирусот

Кон крајот на април ќе почнат клиничките испитувања на вакцината против коронавирусот, од кој во Кина починаа повеќе од 2.000...

Свет14 часа

(Видео) Украинци пречекани со камења дома кога беа евакуирани од Кина

Украинци евакуирани од кинескиот град Вухан биле пречекани од револтираните мештани, кои со камења мавале по автобусите што се упатиле...

Македонија1 ден

Истрага за две лица по акцијата во која беше запленет кокаин во Сарај

Заврши распитот на лицата што вчера вечерта беа приведени во акцијата во селото Крушопек, Општина Сарај, по добиени сознанија за...

Топ1 ден

Момче прободено со нож, уапсена девојка осомничена за обид за убиство

Дваесет и тригодишен државјанин на Турција синоќа бил пронајден на излез од Гостивар, на магистралниот пат кон Тетово, со повреда од...

Топ1 ден

(Видео) Кокаинот од Колумбија бил скриен во банани, приведени се четири лица

МВР соопшти детали за запленетиот килограм кокаин по потекло од Колумбија, кој беше запленет во полициска акција во селото Крушопек...

Македонија1 ден

Јовановски до Русковска: Не се дери, ти ги знаеме гласовните способности

Половина час пред судот, првообвинетиот за „Рекет“, Бојан Јовановски, образложува зошто треба да му биде заменета мерката притвор со домашен....

Досие