Контакт

Спорт

Бразилскиот претседател не го пуштиле на фудбал поради тоа што не бил вакциниран

Објавено пред

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро тврди дека не му бил дозволен влез на фудбалскиот меч Сантос-Гремио во неделата бидејќи не бил вакциниран за КОВИД-19.

dobivaj vesti na viber

Болсонаро, кој е на одмор во Сао Пауло и претходно доби казна за неносење маска во јавност, вели дека нема потреба да е вакциниран.

„Зошто би имал пасош за вакцини? Само сакав да го гледам мечот на Сантос и ми кажаа дека морам да бидам вакциниран. Зошто? Имам повеќе антитела од тие кои се вакцинирале“, вели Болсонаро.

Во Бразил од неодамна фудбалските фанови можат да присуствуваат на стадионите, но повеќе клубови и федерални покраини бараат да се исполнети одредени услови. Сантос за мечевите на „Вила Белмиро“ ги пушта само гледачите кои имаат целосна КОВИД-19 вакцинација.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Сонот за двојна титула на ПСЖ заврши на „Велодром“ во Марсеј!

Објавено пред

Олимпик Марсеј, можеби уште не може да се бори со Пари Сен-Жермен за тронот на францускиот фудбал, но тимот на Игор Тудор денеска осигура дека моќниот клуб од престолнината нема да освои нова двојна титула, елиминирајќи ги со 2:1 победа во 1/8 финалето на Куп де Франс.

dobivaj vesti na viber

Марсеј дојде во водство во 31. минута, кога беше досуден пенал, а ветеранот Алексис Санчез не згреши од белата точка, но гостите се врати во игра кога во судиското продолжение во првото полувреме, Серхио Рамос израмни по асистенција на Нејмар. Со Лео Меси (со бројот 10 на грбот) и со Нејмар во тимот, фаворизираниот тим не само што не успеа да дојде во водство, туку во 57. Руслан Малиновски со неверојатна „бомба“ ги донесе Марсеј во водство.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јунајтед „спасуваше“ поен против Лидс во „војната на розите“

Објавено пред

Манчестер јунајтед не успеа да ја добие првата битка со своите традиционални ривали Лидс јунајтед, откако на „Олд Трафорд“ се враќаа од 0:2 негатива за да стигнат до 2:2 реми против тим кој е без постојан менаџер по отказот за Џеси Марч.

dobivaj vesti na viber

Мечот започна катастрофално за тимот на Ерик Тен Хаг, откако Вилфрид Њонто по само 55 минути игра по една брза акција успеа да го совлада Давид де Хеа. „Ѓаволите“ до крајот на полувремето не успеаја да го совладаат Меслие на голот на Лидс, кои иако без постојан менаџер, на моменти беа поопасен противник.

Само што почна второто полувреме, следуваше уште еден шок за навивачите на „Олд Трафорд“, кога во 48. минута по една акција пред голот на Де Хеа, Рафаел Варан си ја смести смешно топката во сопствената мрежа.

Меѓутоа, по влегувањето во игра на Фекундо Пелјистри и Џејдон Санчо, ритамот на игра се смени и во 62 минута, Маркус Рашфорд ја продолжи својата неверојатна форма со уште еден гол за 1:2. Санчо, кој повеќе месеци беше во аут со ментални проблеми, се врати во 70. минута со гол за израмнување.

(function (el) {
window.addEventListener(“message”, (event) => {
if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) {
if (el.id === event.data.id) {
el.style.height = event.data.height + “px”;
}
}
});
})(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1-41886”));

Standings provided by Sofascore
Прикажи повеќе...

Спорт

Реал Мадрид ќе ја брка петтата светска титула против Ал-Хилал

Објавено пред

Најуспешниот европски клуб во историјата, Реал Мадрид ќе оди по својата петта титула од Светското клупско првенство, откако во полуфиналето во Мароко со 4:1 го совладаа африканскиот шампион, Ал-Ахли од Египет со 2:1. Противник во финалето ќе му биде саудискиот и азиски шампион, Ал-Хилал, кои вчера го шокираа јужноамериканскиот шампион Фламенго во првото полуфинале.

dobivaj vesti na viber

Тимот на Карло Анчелоти немаше најдобар почеток и се чекаше до 42. минута за да дојдат во водство, кога Винисиус Жуниор стрелаше за 1:0.

Феде Валверде ја искористи деконцентрираноста на одбраната на Ал-Ахли за во 46. минута да зголеми на 2:0 и да најави финале. Египетскиот клуб се врати во игра во 65. минута со гол од пенал на Малуи, а и „кралевите“ добија шанса од пенал, но Лука Модриќ не беше ефикасен во 87.минута. На 3:1 во 92. минута зголеми Родриго, за младиот Серхио Арибас во 98. минута да стави точка на мечот.

Реал Мадрид ја освојуваше титулата од Светското клупско првенство во 2014, 2016, 2017 и 2018, а покрај тоа имаат и три титули од претходниот Интерконтинентален куп во дуел со шампионите на Јужна Америка.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет3 часа

Земјотресот во Турција и Сирија низ фотографии

Светот во неверување, Турција и Сирија завеани во црнила и тага. Земјотресите што во понеделникот ги погодија овие земји однесоа...

Свет5 часа

Кои се луѓето зад најтажната фотографија од Турција: девојчето чијашто рака ја држеше нејзиниот татко имало само 15 години

Маж ја држи за рака својата ќерка, која е затрупана во урнатините. Во првите моменти нема повеќе информации, а оваа...

Свет8 часа

Зошто првите 72 часа се клучни за спасување по земјотрес

Времето истекува за спас на преживеаните кои се затрупани во урнатините од земјотресите во Турција и Сирија, бидејќи потрагата се...

Македонија9 часа

Анкета: Расте скептицизмот за Европската Унија, како најголема закана граѓаните ја гледаат Бугарија

Расте скептицизмот за Европската Унија, најголема закана за Македонија е Бугарија. Ваков е заклучокот од резултатите на анкетата „Еврометар“, спроведена од...

Македонија9 часа

(Видео) Не видовме политичар или пратеник да донира за Турција, а пунктовите се затрупани со помош, реагираат организаторите

Ниту еден политичар не се појавил на плоштадот Македонија за да донира помош во вид на ќебиња и облека за...

Македонија11 часа

Почина Благојче, пациент со цистична фиброза, кому Пендаровски пред две години му вети помош за да добие лек

Благојче Илиевски, кој скоро две години добиваше уверувања дека ќе го добие скапиот лек за цистична фиброза, ја изгуби битката...

Македонија12 часа

Мозочните удари ќе се снимаат за неколку секунди, Клиниката за неврологија доби современ томограф

Снимањата на пациентите со мозочни удари ќе се завршуваат за само неколку секунди, најави денес Иван Барбов, директор на Клиниката...

Македонија12 часа

Кумановката што го прегази пешакот кај „Гоце Делчев“: Не се чувствувам виновна

Гордана Филиповиќ, која го управуваше возилото „бмв х5“, со кое го прегази и усмрти дедото Слободан Ангеловски на мостот „Гоце Делчев“,...

Македонија14 часа

По сомневањата за упад: министерот Сали нема информации дека трет ден системот на Фондот за здравство не работи

Министерот за здравство, Беким Сали, не даде никакво објаснување за системот на Фондот за здравствено осигурување, кој веќе трет ден...

Македонија15 часа

Сали не може да даде временска рамка кога ќе се набави лекот за цистична фиброза: Се надевам набргу

Министерот за здравство, Беким Сали, не знае дали ќе се чека нов министер за набавката на скапиот лек за лицата...

Свет15 часа

(Видео) Под урнатините спасена мајка со три деца

Колку и да е страшна ситуацијата во Турција и Сирија, каде што повеќе од 9.500 луѓе загинаа во разорните земјотреси...

Македонија15 часа

Пендаровски и 63 вработени кај него сѐ уште немаат плата, од кај Битиќи велат ќе ја добијат до 15-ти

Стево Пендаровски по четири години од изборот за претседател, првпат остана без плата заедно со неговиот Кабинет. Средствата што вообичаено...

Македонија16 часа

(Видео) Стотици пакети со топла облека и ќебиња се собраа во Скопје, се донира и телефонски, пунктовите остануваат отворени

Стотици пакети со неопходни производи се донесени на двата пункта во Скопје, каде што граѓаните донираат за граѓаните на Турција...

Свет16 часа

(Видео) Дeвојче од Сирија спасено по 40 часа под урнатините

„Белите шлемови“ објави видео од спасување девојче под урнатините. Девојчето било спасено во сирискиот град Салкин, недалеку од Идлиб, а...

Свет17 часа

Целосна катастрофа по земјотресот: тела на улиците, се трага по преживеани, пристигнуваат спасувачки тимови од други земји

Повеќе од 8.400 луѓе загинаа во разорниот земјотрес што ги погоди јужните делови на Турција и Сирија. Според последните податоци,...

Регион17 часа

Граѓаните на Турција бесни на властите: „Никој не ни помага, сами копаме во урнатините“

Во Турција граѓаните се сè полути поради, како што велат, бавната и неадекватна реакција на владата на разорниот земјотрес, во...

Македонија1 ден

Автомобил удри во пешак кај Цементара, со Брза помош е пренесен во болница

Автомобил марка „мерцедес“ удри во пешак вечерва на булеварот „Борис Трајковски“. Несреќата се случила во близина на Цементара. Сведоци на...

Македонија1 ден

Приведени четири лица за каменувањето на македонскиот клуб во Благоевград

Има приведени за нападот со камен врз македонскиот културен клуб во Благоевград, пренесе бугарскиот медиум НОВА од свои извори. Во...

Свет1 ден

(Видео) Најпотресните снимки од Турција и Сирија: Се извлекуваат деца низ урнатините, луѓе очајни со лопати бараат преживеани

Ужас по катастрофалниот земјотрес во Турција и Сирија. На социјалните мрежи не престануваат да се шират емотивни снимки и фотографии...

Македонија1 ден

Кога ќе ни почине пациент, тогаш надлежните ќе ја видат итноста на потребата од брз лек, велат болните од цистична фиброза

Претседателот на Асоцијацијата за лица болни од цистична фиброза, Фики Гаспар, за „Макфакс“ вели дека здравствената состојба на болните е...