Контакт

Спорт

Брентфорд сака да ја продолжи соработката со Кристијан Ериксен

Објавено пред

Англискиот премиерлигаш Брентфорд ќе се обиде да го задржи Кристијан Ериксен и следната сезона. Менаџерот Томас Франк се надева дека данскиот интернационалец ќе прифати продолжување на соработката иако има понуди и од Тотенхем, Њукасл и од Манчестер јунајтед.

dobivaj vesti na viber

На Ериксен минатиот јуни му беше потребна спасувачка интервенција на теренот за време на натпреварот на Европското првенство против Финска. Потоа 30-годишниот играч од средниот ред мораше да го раскине договорот со Интер бидејќи не му беше дозволено да игра во Серија А со вграден пејсмејкер, а Брентфорд му подаде рака и во врати во Премиер лигата.

Ериксен имаше одлични настапи за Брентфорд во изминатиот период, а се врати и во фудбалската репрезентација на Данска.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Спортска новинарка настрада од безбол топче со брзина од 153 км/час

Објавено пред

Американската спортска новинарка Кесли Вингер настрада на безбол мечот меѓу Сан Франциско и Колорадо, откако ја удри топче со брзина од 153 км/час. Потоа објави фотографија како изгледа во моментот и глетката е страшна.

dobivaj vesti na viber

Играчот на Сан Франциско, Остин Слејтер, силно го удри топчето, а тоа заврши во главата на новинарката.

Откако и била укажана помош, прегледите покажале дека нема други сериозни последици освен дека на некој начин ќе настрада нејзината убавина.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мбапе за два дена ќе ја обелодени одлуката, ПСЖ или Реал…

Објавено пред

Француската мегаѕвезда Килијан Мбапе долго ја бранува светската фудбалска јавност со неговата одлука околу иднината, дали ќе остане во Пари Сен Жермен или ќе замине во Реал Мадрид. Досега одби неколку неверојатни понуди на „светците“ да го продолжи договорот, но секоја понуда е се поголема и се граничи со досега невозможното кога е во прашање платата на еден фудбалер.

dobivaj vesti na viber

Сепак, и понатаму фаворит за него е Реал Мадрид, чиј голем фан е Мбапе од најрана возраст.

Францускиот „Л’Екип“ излезе со информација дека суперѕвездата Килијан Мбапе ќе ја соопшти одлуката за својата иднина за два дена, на 22 мај, и тоа во телевизиската емисија „Телефут“. Тој во живо ќе и се обрати на јавноста и ќе го открие својот иден клуб.

Последното коло од француската Лига 1 ќе се одигра во сабота, а шампионот ќе се соочи со тимот на Мец кој се бори за опстанок. Младиот напаѓач со месеци ја чува во тајност одлуката за својата иднина, но очигледно дека се ближи крајот на сагата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Рома ќе организира заедничко следење на „Олимпико“ на финалето на Конференциската лига

Објавено пред

Италијанскиот калчолигаш Рома ги повика сите навивачи кои нема да можат да заминат во Тирана и да го следат во живо финалето на Конференциската лига на УЕФА, да дојдат на „Олимпико“ и заеднички на голем видео-бим да го следат најважниот европски меч за „волчицата“ во последните 50 години.

dobivaj vesti na viber

Фудбалерите на Рома и на Феенорд следната среда ќе играат за првиот трофеј во Конференциската лига на УЕФА. На стадионот во Тирана, се очекува спектакл и интересно финале, но капацитет е сепак само 22.000 гледачи на трибините.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 минути

Вработените во градинките ќе добијат цели плати за периодот на штрајкот

Министерството за труд и социјална политика и СОНК ги потпишаа измените и дополнувањата на Колективниот договор со којшто се регулира...

Македонија2 часа

Вархеји ја повика Софија во јуни да даде согласност за старт на преговорите со Скопје

Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Оливер Вархеји очекува Софија во рок од три недели да се согласи за почеток...

Македонија2 часа

Петровска од Софија: Новата безбедносна реалност во Европа повикува на сплотеност

Новата безбедносна реалност на европскиот континент повикува на сплотеност и соработка, а нашата безбедност лежи во колективната безбедност на нашите...

Европа3 часа

Дипломат на ЕУ: Русија не може да биде запрена, а нема договор за ембаргото на руската нафта и гас

Неуспехот на земјите членки на Европската Унија да се договорат за ембарго на руската нафта покажува дека блокот ги достигнува...

Европа3 часа

(Видео) „Њујорк тајмс“: Имаме докази дека Русите убивале затвореници во Буча

„Њујорк тајмс“ објави нови видеа за кои тврдат дека докажуваат дека руските сили убиле најмалку осум украински затвореници на 4...

Регион4 часа

Шарл Мишел денеска доаѓа во Босна и Херцеговина

Мишел доаѓа во Сараево во рамките на посетата на регионот, вчера беше во Србија каде што се сретна со претседателот...

Свет4 часа

Пукање во Чикаго: Едно лице загина, неколку се ранети

Едно лице загина, а четворица се повредени во престрелка во Чикаго, соопштија денеска локалните власти. Портпаролот на полицијата изјави дека...

Европа4 часа

(Видео) Зеленски: Последната фаза од војната ќе биде најкрвавата

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вчера зборувајќи пред украинските студенти рече дека сè уште не може да ги повика Украинците да...

Европа5 часа

Медведев: Санкциите против Русија се безвредни кога се во прашање енергијата и храната

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, оцени дека Русија ги има сите можности да спречи кризи со...

Свет5 часа

Блинкен: Русија ја користи храната како оружје во Украина

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ја обвини Русија дека користи храна како оружје во Украина. „Не станува збор само за...

Македонија15 часа

Димитров до Ковачевски: Не е точно дека земјите членки на ЕУ ја оправдуваат уцената на Бугарија со историјата

Никола Димитров ја критикува изјавата на премиерот Ковачевски дека сите земји членки на ЕУ ја оправдувале уцената на Бугарија со...

Европа17 часа

Шолц: Можна е измена на договорот за ЕУ

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека не ја исклучува можноста за измена на договорот за Европската Унија, договорот од...

Македонија17 часа

(Интервју) Александар Николоски: Бројката што ќе излезе на големиот митинг ќе биде доволна порака до власта

Наместо дијалог на маса, ние добивме во најлоша смисла на зборот едно балканско мачовистичко одбивање на нашиот предлог и немаме...

Свет18 часа

Земјите од Г7 одвоија 18,4 милијарди долари за помош на Украина

Седумте најразвиени земји во светот (Г7) издвоија 18,4 милијарди долари за трансфери и заеми за да ѝ помогнат на Украина...

Економија19 часа

Пендаровски: Со исполнување на приоритетите на „Македонија 2030“ ќе создадеме услови за одржлив раст и развој

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на затворањето на 11. издание на самитот „Македонија 2025“, на кое годинава во фокусот...

Македонија21 час

МНР го поздрави повикот на ЕП за надминување на билатералните прашања надвор од пристапниот процес

Министерството за надворешни работи го поздравува усвојувањето на резолуцијата на Европскиот парламент за Република Северна Македонија на денешната пленарна седница...

Македонија21 час

Ковачевски: Сопругата е родена во Крива Паланка, во однос на предците јас не можам да коментирам такви детали

Додека бугарскиот весник „Труд“ тврди дека Елена Ковачевска, сопруга на Димитар Ковачевски и нејзините дедо и татко се Бугари, премиерот...

Европа23 часа

Полска: Ќе им помогнеме на Шведска и Финска доколку некој ги нападне

Полска ќе им помогне на Шведска и Финска доколку бидат нападнати уште пред да станат членки на НАТО, изјави денеска...

Македонија1 ден

Архиескопот Стефан во Белград: Денешниот чин е лек со кој се залечува раната на телото на црквата

Ѝ благодариме на СПЦ што ја поздрави одлуката на Вселенската патријаршија, рече архиепископот охридски и македонски г. г. Стефан во...

Регион1 ден

Младиот човек чие тело беше пронајдено во Дунав е Матеј Периш, позната е и причината за смртта

Младиот човек чие тело е пронајдено во Дунав е Матеј Периш. Според српски „Телеграф“, ДНК анализата докажала дека се работи...