Контакт

Спорт

Бријаторе: Ферари со Раиконе потрошија една година

Објавено пред

Флавио Бријаторе кој во минатото беше шеф на тимот што повеќе не постои Бенетон ја критикувал одлуката на Скудерија Ферари да го задржат Кими Раиконен во сезоната 2018. Бријаторе смета дека уште во 2018 година шанса во тимот покрај Себастијан Фетел требало да добие Шарл Леклер.

Кими Раиконен не може да се пофали со добри резултати во 2018 година, а на некои трки не му беше од помош на Фетел.

Финецот по завршувањето на сезоната се пресели во Алфа Ромео, а на неговото место во Ферари дојде Лекерл кој имаше добра сезона што му обезбеди нов договор со тимот од Маранело.

„Леклер е млад, има храброст и тоа го покажува. Да бев јас во Ферари уште пред две години ќе му дадев шанса на местото на Раиконен, знаете Раиконен ништо не нарпави во 2018 година. Веќе во тој момент ќе ризикував со Леклер. Тој е силно момче“, рекол Бријаторе.

2018 година беше дебитантска за Леклер во Формула 1. Како возач на Алфа Роме Заубер тој освои 39 поени.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

„Кралевите“ ја „смачкаа“ Гранада, сега чекаат на кикс на Атлетико

Објавено пред

Реал Мадрид стигна до 4:1 победа на гостувањето кај незгодната Гранада за да ги заддржи математичките шанси за шпанската титула, и сега ќе мора да чека на кикс на Атлетико Мадрид во последните две кола во Ла лига за ваков успех.

Лука Модриќ во 17. минута ги донесе Реал во водство, пред Родриго во финишот на првото полувреме да зголеми на 0:2. Гранада се закани со камбек во 71. минута преку Хорхе Молина, но момците на Зинедин Зидан не дозволија вакво нешто – Алваро Одриозола во 75. минута зголеми на 1:3, а само минута подоцна во листата на стрелците се запиша и Карим Бензема.ќ

„Кралевите“ остануваат втори со 78 поени, само два зад Атлетико, и во последните две кола гостуваат кај Атлетик Билбао и го пречекуваат Вилјареал, додека Атлетико играат дома со Осасуна и гостуваат кај Валјадолид.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-36-32501”));

Standings provided by SofaScore LiveScoreПрикажи повеќе...

Спорт

Клоп и Ливерпул конечно го освоија „Олд Трафорд“, но ниту тоа може да не е доволно за ЛШ

Објавено пред

Јирген Клоп, првпат во кариерата по седум обиди, успеа да слави на „Олд Трафорд“, откако Ливерпул стигнаа до импресивна 4:2 победа над лутите ривали Манчестер јунајтед во меч кој беше првично одложен, но ниту овие три поени можеби нема да бидат доволни за пласман во Лигата на шампионите.

Мечот требаше да се оддржи минатата недела, но навивачите на Јунајтед, бесни на газдите влетаа на теренот на „Олд Трафорд“ и предизвикаа откажување. За малку ќе се случеше слична ситуација и денеска, кога се обидоа со автомобили да го блокираат автобусот на Ливерпул, но огромното обезбедување и полицијата успеаја да го сочуваат мирот.

„Ѓаволите“ почнаа одлично, кога во 10. минута, Бруно Фернандеш упати убав удар, а Нет Филипс ја смести топката во сопствената мрежа. Но, крајот на полувремето, целосно помина во знак на „црвените“ на Јиген Клоп – прво Диого Жота по катастрофалната реакција на одбраната на Јунајтед, израмни во 34. минута, за во финишот на полувремето, Роберто Фирмино по еден слободен удар да донесе водство за гостите.

Шокот беше уште поголем, кога во 57. минута, Фирмино со вториот гол зголеми на 1:3 по лошата реакција на голманот Дин Хендерсон. Меѓутоа, „ѓаволите“ не се откажаа до крајот и во 68. минута, Маркус Рашфорд го постигна петтиот гол против Ливерпул во пет меча, за да намали на 2:3 и да придонесе домаќините да тргнат по израмнување, до кое на крајот не стигнаа, туку Мо Салах ги казни во 90. минута за конечни 2:4.

Ова е втор домашен пораз во низа за „ѓаволите“ во третиот меч во само шест дена, откако во саботата загубија со 1:2 од Лестер, додека за Ливерпул победата може да значи многу, бидејќи сега се на -4 поени од четвртопласираниот Челси, а имаат и натпревар помалку во однос на „сините“ (Ливерпул има уште три меча до крајот на сезоната, а Челси уште два).

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1-29415”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Санчо и Халанд го освоија ДФБ купот за Дортмунд, Нагелсман си оди од Лајпциг без трофеј

Објавено пред

Младите суперѕвезди на Борусија Дортмунд, Џејдон Санчо и Ерлинг Халанд беа во најдобра можна форма за да ја „спасат“ сезоната за „милионерите“ со 3:1 победа во финалето на ДФБ купот против РБ Лајпциг, по што нивниот тренер Јулијан Нагелсман ќе замине во Баерн без освоен трофеј со клубот на Ред бул.

Санчо, за кого шефовите во Дортмунд потврдија дека може да замине ова лето ако дојде вистинската понуда, уште во петтата минута ја покажа гладта која ја имаат фудбалерите за титула, постигнувајќи фантастичен гол, за во 28. минута, Ерлинг Халанд, за кого пак потврдија дека нема продажба ова лето, да ја продолжи својата неверојатна форма со уште еден гол за 0:2. Санчо во 45. минута од мечот по една брза контра на Дортмунд обезбеди „милионерите“ да одат на одмор со 0:3.

Во второто полувреме, Дани Олмо успеа да намали на 1:3 во 73. минута од мечот, пред Халанд во 88. минута да го „дотепа противникот“.

Ова е петта титула од ДФБ купот за Дортмунд и прв трофеј од 2017 година, кога исто така го освоија германскиот куп. Лајпциг, пак, и покрај огромните инвестиции на гигантот Ред бул, остануваат без титула во својата историја, откако и во 2018 година загубија во финалето на Купот.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

Прикажи повеќе...

Најново

Свет6 минути

Во Индија повеќе од 24 милиони заразени со коронавирус, индискиот сој се шири низ целиот свет

Бројот на пријавени случаи на Ковид-19 во Индија се искачи на повеќе од 24 милиони лица, додека индискиот сој на...

Свет1 час

Се разгорува воениот конфликт на Блискиот Исток , стотици мртви и ранети

Израелската армија ги засили нападите врз Газа, додека пак од Газа веќе петти ден по ред и натаму се испалуваат...

Македонија14 часа

Од утре Грција ги отвора границите за Македонците

Од утре се отвора граничниот премин Евзони за сите граѓани на Северна Македонија, објави премиерот Зоран Заев на својот Фејсбук....

Македонија19 часа

Регистрирани 123 нови случаи на Ковид-19, починати се 17 лица

Во последните 24 часа се направени 2.598 тестирања, а регистрирани се 123 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 64,...

Македонија20 часа

Варвициотис: Не поддржуваме раздвојување на Северна Македонија и Албанија на патот кон ЕУ

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров утрово во Атина го започна своето учество на 6-от Економски...

Македонија21 час

Пендаровски: Во регионот сè уште има премногу историја што не држи на задните седишта во Европа

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на виртуелната конференција „Пред иднината – Подготовки за НАТО 2030“ во организација на Атлантскиот...

Свет23 часа

Нова опасност во Индија, смртоносната „Црна Габа“ се појави кај заразените со коронавирус

Се поголем број пациенти во Индија кои се наоѓаат во тешка здравствена состојба поради коронавирусот, добиваат ретка инфекција, т.н. „Црна...

Македонија24 часа

Муслиманите го слават Рамазан Бајрам

Муслиманите во земјава, како и во целиот свет, денеска го слават Рамазан Бајрам. По едномесечниот пост, во кој верниците се...

Македонија24 часа

Од полноќ стапува на сила скратен полициски час

Од полноќ стапува на сила скратениот полициски час кој ќе трае до 4 часот наутро. Олабавување на рестриктивните мерки ќе...

Свет1 ден

(Видео) Состојбата на Блискиот Исток се разгорува, Израел ја разгледува можноста за копнен напад на Газа

Дури и по полноќ, конфликтот меѓу израелските и палестинските сили не стивна. Проектили летаа од двете страни со несмален интензитет....

Свет1 ден

Нетанјаху: Ова е само почеток!

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху потврди дека се ликвидирани неколку команданти на Хамас и се закани со досега невиден напад на...

Регион2 дена

Европратеникот Џамбаски до Србија: Омразата кон Бугарите нема да ве однесе во ЕУ

Бугарскиот член на Европскиот парламент од партијата ВМРО БНД, Ангел Џамбаски ја предупреди Србија дека пристапувањето во ЕУ е можно...

Македонија2 дена

Нови 150 заболени и 16 починати од коронавирус во земјава

Во последните 24 часа се направени 2.093 тестирања, а регистрирани се 150 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 62,...

Македонија2 дена

(Видео) Пристигна унгарската донација од 6.000 дози вакцини, ќе бидат наменети за граничната полиција

Министрите за внатрешни и надворешни работи Оливер Спасовски и Бујар Османи денеска на скопскиот аеродром ја пречекаа делегацијата предводена од...

Македонија2 дена

Груевски, Камчев и Мијалков обвинети за „Плацовите на Водно“, се бара продолжување на притворот за Камчев

Обвинителството бара експремиерот Никола Груевски, заедно со неговиот кум Ристо Новачевски, ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, бизнисменот Орце Камчев, неговата...

Македонија2 дена

Хоџа: Погрешни се тезите дека ќе може сѐ и сешто да се легализира

Од Владата оценуваат дека по вчерашното усвојување на законот за утврдување на правниот статус на бесправно изградените објекти во законодавниот...

Свет2 дена

Погребана младата наставничка од Казањ, која со своето тело заштити дете од разулавениот убиец

Роднините, пријателите и учениците денеска ја испратија на вечно почивање Елвира Игнатиева (26), наставничка по англиски јазик, која загина во...

Македонија2 дена

Царовска: Жално е што нашите ученици не се подготвени за предизвиците што ги носи новото време

Министерката за образование, Мила Царовска, смета дека реформите што треба да се спроведат во образованито не се избрзани, туку дури...

Свет2 дена

Израел по бомбардирањето: Тел Авив во урнатини, децата сами на улица

Судирите меѓу израелските и палестинските сили продолжија утрово, а по ескалацијата на насилството и крвавите конфликти, Израел прогласи вонредна состојба...

Македонија2 дена

Македонскиот војник заразен од коронавирус во Африка со посебни протоколи пренесен на Инфективната клиника

Рано утрово во земјата пристигна 55-годишниот македонски потполковник позитивен на коронавирусот и суспектен на јужноафриканскиот сој, објави на социјалните мрежи...

Досие