Контакт

Спорт

Игало добил неверојатна понуда

Објавено пред

Одион Игало добил богата понуда го продолжи договорот со Шангај Шенхуа, пишуваат англиските медиуми. Нигериецот од јануари е позајмен во Манчестер Јунајтед и според медиумите се согласил на значително помала плата само за да остане на „Олд Трафорд“.

Шангај Шенхуа наводно на Игало му понудиле неделна плата од 400.000 фунти, односно 19,2 милиони фунти годишно. Доколку ги прифати овие услови Игало ќе стане еден од најпалтените фудбалери во светот.

Игало е играч на Шангај од 2019 година, претходно играл за Чангчун, Вотфорд, Гранада, Чезена, Удунезе и Лин.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Јохан Џуру ќе го тужи Сион за „нелегалниот“ отказ

Објавено пред

Поранешниот фудбалер на Арсенал, Јохан Џуру потврди дека го тужи својот клуб Сион, откако швајцарскиот клуб го отпушти него и осум негови соиграчи кои одбија да им бидат намалени платите.

Контроверзниот претседател на клубот, Кристијан Константин го отпушти Џуру и осум други фудбалери (вклучувајќи го и Алекс Сонг), откако тие не му одговорија на пораката пратена преку „Ватсап“ апликацијата. Константин сакаше да ги постави фудбалерите на Сион на договор за „техничка невработеност“, со што тие би добивале намалена плата од 12.000 евра во периодот во кој трае кризата со корона вирусот.

Џуру, кој дојде во Сион во јануари, потврди дека оди на суд и бара отштета за ментално страдање и нарушување на репутацијата.

„Не одам на суд за да добијам пари или да се вратам во тимот. Но, оваа работам ора да има судска разрешница. Моите соиграчи и јас не сме ’платеници’ кои се мотивирани од парите како што некои не обвинија. Ако судот одлучи во моја корист, парите ќе ги дадам во добротворни цели“, изјави Џуру.

Покрај Сонг и Џуру отпуштени беа и Кристијан Цок, Пајтим Касами, Ермир Лењани, Ксавиер Куаси, Бирама Ндоје, Микаел Факинети и Сејду Думбија. Тие ја имаат поддршката на синдикатот на швајцарски фудбалери (САФП).

Џуру, кој има 75 настапи за швајцарската репрезентација се приклучи на Сион како слободен агент во јануари и одигра само два меча пред да го добие отказот.

Газдата на Сион го отпуштил целиот тим

Прикажи повеќе...

Спорт

Ориги до добил името по Владе Дивац!

Објавено пред

Дивок Ориги, белгискиот ас на Ливерпул го искористи слободното време по фудбалската пауза поради корона вирусот за да одговара на прашања на фановите, и неочекувано се дозна дека го добил своето име по легендата на НБА кошарката, Србинот Владе Дивац.

Меѓу бројните коментари, еден навивач побара „благослов“ неговото дете да го именува Дивок, и Ориги реши да го објасни потеклото на името.

„Знам некои луѓе кои веќе го направија тоа. Моето име е добиено од името на Владе Дивац, бидејќи моите родители го гледале како игра и малку го смениле името“, пишува Ориги.

Ориги е роден во Остенде, а неговото семејство е „фудбалерско“, така што изненадува интересот за кошарката. Неговиот татко, Мајк Ориги играл за Остенде и Генк, а настапувал и за нигериската фудбалска репрезентација, а тројца негови чичковци – Остин Одур, Џералд Ориги и Антони Ориги биле фудбалери во Нигерија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Меси: Фејк њуз! Ниту одам во Интер, ниту му платив кауција на Роналдињо

Објавено пред

Лионел Меси ретко реагира на многубројните шпекулации кои се поврзуваат со неговото име, но овојпат јасно преку Инстаграм ги демантираше двете главни вести оваа недела – дека е подготвен да направи трансфер во Интер и дека му ја платил кауцијата од над милион евра на својот добар пријател, Роналдињо, за тој да излезе од парагвајскиот затвор.

Последните неколку дена главната тема беше наводната желба на Меси да направи трансфер во Интер поради лутината кон управата на Барселона, а аргенинскиот сајт „ТНТ“ дури објави дека почнале преговори со кои и Тијаго Алмада би завршил во Интер, додека Лаутаро Мартинез би се преселил во Барселона.

Другата вест исто така беше помалку бизарната вест дека Меси уплатил 1.6 милиони евра на својот добар пријател Роналдињо, по што тој беше пуштен од затворот во Парагвај и преместен во хотел со четири ѕвездички каде што ќе ја отслужи казната во домашен притвор до судењето.

„Ова се фејк њуз, а истото се однесува и на медиумските извештаи за Њуел олд бојс. Двете работи се лажни. За среќа, никој не им верува“, напиша Меси на Инстаграм.

Меси ја платил кауцијата за Роналдињо

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 часа

Мајката на четиримесечното бебе од Кочани е негативна на Кoвид-19

Мајката на четиримесечното бебе од Кочани, кое е позитивно на коронавирусот, е тестирана на 8 април и нејзиниот резултат е...

Економија9 часа

Намален условот за фирмите што користат субвенција – вработените ќе мора да ги задржат до јули, а не до септември

Фирмите што користат субвенција од Владата нема да смеат да отпуштаат работници до јули, а не до септември како што...

Економија10 часа

Прераспределени повеќе од 6,5 милијарди денари од буџетот за економските мерки

Владата на денешната седница ја донесе одлуката за прераспределба на средства меѓу буџетските корисници на централната власт и меѓу фондовите...

Македонија12 часа

Филипче: Следната недела почнуваат подготовки за олабавување на мерките за движење

Следната недела ќе почнат подготовки за олабавување на мерките за рестрикции на движењето и враќање на животот во нормала, извести...

Македонија12 часа

Мајка и бебе од Кочани позитивни на коронавирус примени на Инфективната клиника

Мајка и нејзиното четиримесечно бебе од Кочани се примени на Инфективната клиника, откако биле утврдени дека се позитивни на коронавирусот,...

Македонија12 часа

Притвореник кој вчера починал во скопскиот затвор позитивен на Ковид-19

Притвореник во истражниот затвор во Шуто Оризари вчера починал од срцев удар, а по извршената обдукција било утврдено дека тој...

Македонија12 часа

Откриен случај на болеста њукастел во земјава, АХВ најави засилени мерки

Агенцијата за храна и ветеринарство донесе решение за воведување заштитни, контролни и дополнителни мерки, со цел контрола и спречување на...

Економија14 часа

Светска банка прогнозира рецесија од -0,4 до најмногу -2 отсто годинава

Економската активност во земјава годинава ќе се намали за -0,4% споредено со лани и тоа во најоптимистичкото сценарио што го...

Македонија14 часа

Нови 46 случаи на коронавирус, прв случај во Пробиштип

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 46 нови случаи, позитивни на коронавирусот. По градови: Скопје...

Европа16 часа

Данска идната недела ги отвора училиштата и градинките

Данската премиерка, Мете Фредриксен, најави дека државата ќе ги отвори градинките и основните училишта за првите пет одделенија од следната...

Македонија17 часа

Донирани околу еден милион евра на сметката на Министерството за здравство

На наменската сметка на Министерството за здравство за донации за борбата со коронавирусот до сега се пристигнати  средства во висина...

Свет18 часа

Кина презема нови мерки поради страв од нов бран на вирусот како резултат на асимптоматски случаи

Кина, во која помина епидемијата на коронавирусот, презеде нови мерки за да ги спречи асимптоматските носители на вируси да предизвикаат...

Економија18 часа

Русија подготвена да го намали производството на нафта за 1,6 милиони барели дневно

Според договорот што го постигна со земјите на ОПЕК, Русија соопшти дека е подготвена да го намали производството на нафта...

Свет19 часа

САД пред Шпанија по бројот на починати од коронавирус – втор ден по ред има повеќе од 2.000 жртви

Соединетите Американски Држави регистрираа речиси 2.000 смртни случаи на коронавирус втор ден по ред. Според податоците на Универзитетот „Џон Хопкинс“,...

Регион19 часа

Брнабиќ потврди: Србија 60 часа во карантин за викендов

Српските граѓани ќе поминат 60 часа во карантин овој викенд, потврди премиерката Ана Брнабиќ, објаснувајќи ги новите рестриктивни мерки за...

Свет19 часа

Рекорден број на заразени со коронавирус во Јапонија

Во Јапонија за прв пат денеска се регистрирани повеќе од 500 нови случаи на коронавирус во еден ден.Министерството за здравство...

Европа22 часа

Андреа Бочели ќе пее во празна катедрала на Велигден

Еден од најпознатите светски тенори, италијанскиот оперски пејач Андреа Бочели, ќе пее на Велигден во празната катедрала „Дуомо“ во Милано,...

Македонија1 ден

(Видео) Граѓаните што имаат потреба од лекар за време на полицискиот час не мора да се јават на 192

Владата денеска ја почна серијата информативни видеосесии со наслов „Ковид-19, прашања и одговори“, во чии рамки се одговараат актуелните прашања...

Европа1 ден

Рекорден број починати за еден ден во Велика Британија

Во Велика Британија во последните 24 часа од коронавирус починаа 938 луѓе, што е рекорден број на смртни случаи во...

Европа1 ден

Вo последните 24 часа во Италија починале 542 лица

Во последните 24 часа во Италија од коронавирус починале 542 лица, со што бројот на смртни случаи се искачи над...

Досие