Контакт

Спорт

Бруно Фернандеш ги одведе Португалците во осминафинале на СП

Објавено пред

Ѕвездата на Манчестер Јунајтед, Бруно Фернандеш, беше двоен стрелец за Португалија во триумфот од 2:0 против Уругвај и ја одведе својата селекција во осминафиналето на Светското првенство. Првиот дел заврши без голови, но и без многу шанси, а потоа Португалците го скршија отпорот на противникот.

dobivaj vesti na viber

Во 54.минута, Бруно Фернандеш нафрли кон Кристијано Роналдо, но капитенот не ја зафати топката со глава, а таа отседна во мрежата на Уругвајците. Тие имаа можност да израмнат, но Максимилијано Лопез го погоди дирекот, а Луис Суарез беше за малку непрецизен.

Во завршницата, Бруно Фернандеш од пенал, кој беше досуден по реакција од ВАР-собата за игра со рака во шеснаесетникот, постигна и втор гол за триумф на Португалија.Спорт

Боњек ги поддржува Наполи во ЛШ: Играат подобар фудбал од Реал Мадрид

Објавено пред

Полската фудбалска легенда, а сега потпретседател на УЕФА, Збигњев Боњек верува дека Наполи се најсериозни кандидати за титулата во Лигата на шампиони бидејќи „играат подобар фудбал“ од Реал Мадрид.

dobivaj vesti na viber

Наполи имаат само еден пораз во Серија А оваа сезона, за да отворат предност од 13 поени пред Интер, а во Лигата на шампионите беа први во групата со Ливерпул, Ајакс и Ренџерс, за да закажат меч со Ајнтрахт Франкфурт во осминафиналето.

„Ако Наполи продолжат да играат вака, тогаш ќе можат да одат до крај. Само не треба да заборават дека Ајнтрахт ќе бидат многу тежок противник. Зошто да не сонуваат за ЛШ? Сега играат подобар фудбал од Реал Мадрид, победуваат со доминација, а не со контранапади и имаат одлична одбрана“, вели Боњек.

Прикажи повеќе...

Спорт

Демирал го продава дресот на Роналдо за помош на настраданите во земјотресот

Објавено пред

Дефанивецот на Аталанта, Мерих Демирал постави на аукција потпишан дрес на Јувентус од неговиот поранешен согирач и добар пријател, Кристијано Роналдо, а средствата ќе одат за помош на настраданите на катастрофалниот земјотрес кој вчера ја погоди Турција.

dobivaj vesti na viber

Во земјотресот, кој е најсилен во последниот век, загинаа над 5.000 луѓе. Демирал преку социјалните потврди дека разговарал со Роналдо за ситуацијата и го постави дресот од својата сопствена колекција.

Роналдо и Демирал станаа блиски пријатели кога играа заедно во Јувентус и ЦР7 му посвети посебен дрес на својот поранешен соиграч. Двајцата оттогаш заминаа од Торино – Демирал во Аталанта, а Роналдо прво во Манчестер јунајтед, па во Ал-Наср.

Прикажи повеќе...

Спорт

Анчелоти: Шпанскиот фудбал има голем проблем со расизмот

Објавено пред

Тренерот на Реал Мадрид, Карло Анчелоти вели дека е невозможно да се обвинува Винисиус Жуниор за контроверзите при неделниот 1:0 пораз од Мајорка, и дека шпанскиот фудбал мора да се соочи дека има проблем со расиззмот.

dobivaj vesti na viber

Шпанската Ла лига отвори истрага за наводните расистички навреди кон Винисиус од навивач на Мајорка, последен од низата инциденти околу бразилската ѕвезда. Минатиот месец, навивачи на градските ривали Атлетико Мадрид, обесија кукла со дресот на Винисиус на еден мост во Мадрид со порака: „Мадрид го мрази Реал“. Претходно во декември, Вини го обвини претседателот на Ла лига, Хавиер Тебас дека не прави ништо во борбата против расизмот откако беше навредуван од навивачи на Атлетико.

Пред утрешниот меч со египетскиот Ал-Ахли на Светското клупско првенство, Анчелоти застана во одбрана на Винисиус.

„Ќе ве прашам: Каде е проблемот? Винисиус? Соиграчите на Винисиус? Тој треба да се брани? Од што? Навистина не знам. Ви изгледа дека проблемот е во Винисиус, но проблем е тоа што се случува околу него. Точка. Тоа е проблем на шпанскиот фудбал. Јас сум дел од шпанскиот фудбал и мислам дека тоа е проблем кој мора да се реши. Винисиус не е престапникот во овој случај, тој е жртвата“, вели Анчелоти.

„Никогаш нема да имате пари како мене, ќе треба да најдете работа“

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија17 минути

Приведени четири лица за каменувањето на македонскиот клуб во Благоевград

Има приведени за нападот со камен врз македонскиот културен клуб во Благоевград, пренесе бугарскиот медиум НОВА од свои извори. Во...

Регион1 час

(Видео) Ново видео од Турција: Случајно снимен момент кога се уриваат згради како шпил карти

Камера прикачена на пилотската кабина на автомобил го снимила моментот кога се урнале неколку згради во Турција, пишува „Скај њуз“....

Свет1 час

(Видео) Најпотресните снимки од Турција и Сирија: Се извлекуваат деца низ урнатините, луѓе очајни со лопати бараат преживеани

Ужас по катастрофалниот земјотрес во Турција и Сирија. На социјалните мрежи не престануваат да се шират емотивни снимки и фотографии...

Македонија3 часа

Кога ќе ни почине пациент, тогаш надлежните ќе ја видат итноста на потребата од брз лек, велат болните од цистична фиброза

Претседателот на Асоцијацијата за лица болни од цистична фиброза, Фики Гаспар, за „Макфакс“ вели дека здравствената состојба на болните е...

Македонија5 часа

Историското вештачење за „Ласкарци“ води до активисти на ДУИ

Валдет Џафери, директорот на Бирото за судско вештачење, во кое се работеше супер вештачењето за „Ласкарци“, и вештакот Зеќирија Зеќири,...

Македонија7 часа

Пендиков добива сместување, лично обезбедување и државјанство, засега останува во Бугарија

Христијан Пендиков ќе добие бугарско државјанство, соопшти денеска бугарскиот министер за надворешни работи, Николај Милков. Рече дека Министерството за надворешни...

Македонија7 часа

Дојави за бомби во 33 основни училишта во Скопје

Денеска, околу 12.30 часот, во СВР Скопје било пријавено дека на електронска адреса на 33 основни училишта во Скопје била...

Македонија7 часа

(Видео) Страшна сообраќајна несреќа во Куманово: полицајци извлекоа жива глава кога „туран“ удри во нив со голема брзина

Двајца полицајци во службено возило, на кое не му работи левиот фар, се директна цел на автомобил кој со голема...

Македонија8 часа

Османи за македонските ученици во Турција: Траумата ќе ги следи, но сите се добро, ноќеска ми испратија фотографија

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ноќеска добил фотографија од групата од осуммина ученици и нивниот ментор од Тетово, Гостивар...

Македонија8 часа

Милков: Скопје ги поткопува обидите за унапредување на односите меѓу Бугарија и Северна Македонија

Министерот за надворешни работи на Бугарија, Николај Милков, изјави дека Скопје ги поткопува обидите за унапредување на односите меѓу Бугарија...

Македонија9 часа

„Ајде ако не, слави да прави“, судијката реагира што Зеќири си викнал дома доктор без судска дозвола, прати и психијатар за да му се утврди состојбата

Адвокатите на Мухамед Зеќири донесоа психијатар, кој е и вештак, за да образложи дека обвинетиот не е во добра психичка...

Македонија9 часа

Полицијата пак не успеа да го донесе Зеќири на судење; Судијката: Била повикана брзата помош, не знам дали е пристигната

Ексгенералниот секретар Мухамед Зеќири одново не беше спроведен на судењето, каде што се гони за злоупотреба на службената положба и...

Европа10 часа

Два нови силни земјотреса во Турција

Бројот на загинати во двата разорни земјотреси што вчера ги погодија јужна Турција и северозападна Сирија се искачи на повеќе...

Македонија10 часа

Евакуирани македонските ученици затекнати во загрозеното подрачје во Турција

МНР информира дека деветтемина државјани на Македонија, кои беа затекнати во загрозеното подрачје (осум ученици и нивен ментор/наставник, кои преку...

Економија10 часа

Мицкоски: За 5 години, Владата на СДСM го зголеми јавниот долг за 2.916 милијарди евра

„Во периодот од 1 јануари 2018 година до 31 декември 2022 година, за пет години, Владата на СДСМ го зголеми...

Македонија11 часа

Таравари на чекор да земе пет директорски, како и две министерски места – до утре ќе падне одлуката за влез во Влада

Пет директорски места се извесни дека ќе припаднат на кадри од Алијанса за Албанците. Дека има согласност од страна на...

Култура12 часа

Почина врвниот хармоникаш и композитор, Милан Завков

Ненадејно, во 61-та година од животот, почина врвниот инструменталист и композитор, првенецот на „Танец“ и долгогодишен раководител на оркестарот, Милан...

Европа12 часа

(Видео) Катаклизмички сцени во Турција, патиштата целосно уништени

Јужниот дел на Турција вчера беше погоден од страшен земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала, а само...

Европа23 часа

По земјотресот во Турција и Сирија околу 2.600 загинати, најмалку 11.000 повредени

Според последните податоци, во земјотресите што денеска ги погодија Турција и Сирија загинаа 2.619 лица, а повредени се најмалку 11.119...

Македонија1 ден

Стојанов ја врати објавата со која нуди 200 евра за името на македонскиот полицаец, обвинител испитува дали ќе одговара кривично

Објавата преку која основачот на бугарската фондација „Македнија“, Виктор Стојанов, нуди 200 евра во замена за идентитетот на полицаецот од...