Контакт

Спорт

Ристо Вуков од следната сезона ќе се натпреварува во Порше Суперкуп

Објавено пред

Македонскиот автомобилист Ристо Вуков од следната година ќе настапува во највисокото по ранг светско натпреварување од ГТ трките, Порше Суперкуп.

dobivaj vesti na viber

Вуков минатите три сезони ги мина како возач во Порше Карера Куп Италија, каде што се етаблираше како возач кој континуирано освојуваше поени и беше рамо до рамо со оние кои имаат поголеми можности за тестирање и учење на патеките.

Денеска во Скопје, Вуков одржа прес конференција за македонските медиуми и ги објави своите планови за 2023 година.

„Трките од Порше Суперкуп се олицетворение за едно врвно натпреварување. Јас отсекогаш сум сонувал за Формула 1, а овие трки се возат заедно со нивните, веќе три децении. Многу познати возачи минале низ ова натпреварување и за мене е голема чест што сум прифатен да бидам дел од светскиот куп, бидејќи во него бројот на учесници е лимитиран. Соништата се остваруваат и се надевам дека заедно со новиот тим ќе успееме да постигнеме уште подобри резултати“, изјави Вуков.

Во календарот за 2023 година предвидени се осум трки, при што сезоната почнува на 21 мај во Имола, а завршува на 3 септемрви во Монца.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

На Леброн му пречи славата: Не можам да одам на кафе како обичен човек

Објавено пред

Леброн Џејмс, НБА мега-ѕвездата кому му недостасува уште 36 поени да го сруши вечниот рекорд на Карим-Абдул Џабар смета дека славата која ја има не е секогаш позитивна работа, посакувајќи да може да „влезе во ‘Старбакс’ како обичен човек’“.

dobivaj vesti na viber

38-годишниот Џејмс, кој според многумина има место меѓу најдобрите во историјата на спортот, вели дека не се жали на привилегиите кои ги има како милионер, но додава дека на моменти има „големи предизвици“ кога сака да прави нормални работи.

„Не сакам да кажам дека доаѓа премногу, но има моменти кога сакам да правам нормални работи. Би сакал да се прошетам нормално. Да влезам во кино, да почекам во редот за пуканки. Или во забавен парк, или во ‘Старбакс’ да ми го напишат името на моето кафе. Не седам и се жалам, секако, не. Но, понекогаш тоа е предизвик“, вели Леброн за „Њујорк тајмс“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Обвинителот во Торино во 2019 признал: Ги мразам Јувентус, навивам за Наполи!

Објавено пред

Јавниот обвинител во Торино, Чиро Санториело, човекот кој го води случајот за финансиски измами во Јувентус, се најде на притисок на јавноста откако се појави контроверзно видео од 2019 година, во кое со страст зборува за фудбалот и признава: „Јас сум супер-фан на Наполи и ги мразам Јувентус“.

dobivaj vesti na viber

Иронично, изјавата на Санториело доаѓа во 2019 година, кога одговарал на прашања зошто го отфрлил случајот против Јувентус и нивниот тогашен претседател Андреа Ањели во 2016 година за прекршоци од ерата на „Калчополи“.

Сепак, ова не го намали бесот на навивачите на Јувентус и предизвика скандал во Италија, каде што дури и министерот за спорт, Андреа Абоди изјави дека треба да се види контекстот во кој е дадена таа изјава.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ривалите на Сити бараат тие да бидат исфрлени од лига, но титулите да им „останат“

Објавено пред

Премиерлигашките клубови, предводени од ривалите од големата шестка на англискиот фудбал (Манчестер јунајтед, Ливерпул, Арсенал, Челси, Тотенхем), сметаат дека Манчестер сити треба да бидат строго казнети ако се докаже нивната вина за прекршување на финансиските правила, односно да бидат исфрлени од лигата, но не се за одземање на титулите, бидејќи тоа би било „бесцелно“, тврдат британските медиуми.

dobivaj vesti na viber

Актуелните англиски шампиони од вчера по четиригодишна истрага се обвинети дека направиле над 100 прекршувања на финансиските правила на Премиерлигата, криејќи го изворот на парите во клубот, декларирајќи само дел од платите на играчите и на тренерите и намерно попречување на истрагата. Случајот го покрива периодот од 2009 до 2018 година, и сега независна комисија ќе одлучи каква ќе биде казната – можна е казна со поени, исфрлање од лигата, но и поништување на нивните резултати.

„Ако овие работи се докажат, мора да има вистинска казна, а единствена која е доволно добра е тие да бидат исфрлени од лигата. Зборувме за цела деценија на криминал“, вели еден анонимен шеф на клуб за „Сан“.

Во исто време, извори од Манчестер сити, тврдат дека очекуваат Пеп Гвардиола да си замине од позицијата на менаџер на клубот пред да се дојде до конечна одлука во случајот. Каталонецот неодамна го продолжи договорот со Сити до 2025 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија56 минути

Кога ќе ни почине пациент, тогаш надлежните ќе ја видат итноста на потребата од брз лек, велат болните од цистична фиброза

Претседателот на Асоцијацијата за лица болни од цистична фиброза, Фики Гаспар, за „Макфакс“ вели дека здравствената состојба на болните е...

Македонија4 часа

Историското вештачење за „Ласкарци“ води до активисти на ДУИ

Валдет Џафери, директорот на Бирото за судско вештачење, во кое се работеше супер вештачењето за „Ласкарци“, и вештакот Зеќирија Зеќири,...

Македонија5 часа

Пендиков добива сместување, лично обезбедување и државјанство, засега останува во Бугарија

Христијан Пендиков ќе добие бугарско државјанство, соопшти денеска бугарскиот министер за надворешни работи, Николај Милков. Рече дека Министерството за надворешни...

Македонија5 часа

Дојави за бомби во 33 основни училишта во Скопје

Денеска, околу 12.30 часот, во СВР Скопје било пријавено дека на електронска адреса на 33 основни училишта во Скопје била...

Македонија5 часа

(Видео) Страшна сообраќајна несреќа во Куманово: полицајци извлекоа жива глава кога „туран“ удри во нив со голема брзина

Двајца полицајци во службено возило, на кое не му работи левиот фар, се директна цел на автомобил кој со голема...

Македонија6 часа

Османи за македонските ученици во Турција: Траумата ќе ги следи, но сите се добро, ноќеска ми испратија фотографија

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ноќеска добил фотографија од групата од осуммина ученици и нивниот ментор од Тетово, Гостивар...

Македонија7 часа

Милков: Скопје ги поткопува обидите за унапредување на односите меѓу Бугарија и Северна Македонија

Министерот за надворешни работи на Бугарија, Николај Милков, изјави дека Скопје ги поткопува обидите за унапредување на односите меѓу Бугарија...

Македонија7 часа

„Ајде ако не, слави да прави“, судијката реагира што Зеќири си викнал дома доктор без судска дозвола, прати и психијатар за да му се утврди состојбата

Адвокатите на Мухамед Зеќири донесоа психијатар, кој е и вештак, за да образложи дека обвинетиот не е во добра психичка...

Македонија8 часа

Полицијата пак не успеа да го донесе Зеќири на судење; Судијката: Била повикана брзата помош, не знам дали е пристигната

Ексгенералниот секретар Мухамед Зеќири одново не беше спроведен на судењето, каде што се гони за злоупотреба на службената положба и...

Европа8 часа

Два нови силни земјотреса во Турција

Бројот на загинати во двата разорни земјотреси што вчера ги погодија јужна Турција и северозападна Сирија се искачи на повеќе...

Македонија9 часа

Евакуирани македонските ученици затекнати во загрозеното подрачје во Турција

МНР информира дека деветтемина државјани на Македонија, кои беа затекнати во загрозеното подрачје (осум ученици и нивен ментор/наставник, кои преку...

Економија9 часа

Мицкоски: За 5 години, Владата на СДСM го зголеми јавниот долг за 2.916 милијарди евра

„Во периодот од 1 јануари 2018 година до 31 декември 2022 година, за пет години, Владата на СДСМ го зголеми...

Македонија9 часа

Таравари на чекор да земе пет директорски, како и две министерски места – до утре ќе падне одлуката за влез во Влада

Пет директорски места се извесни дека ќе припаднат на кадри од Алијанса за Албанците. Дека има согласност од страна на...

Култура10 часа

Почина врвниот хармоникаш и композитор, Милан Завков

Ненадејно, во 61-та година од животот, почина врвниот инструменталист и композитор, првенецот на „Танец“ и долгогодишен раководител на оркестарот, Милан...

Европа10 часа

(Видео) Катаклизмички сцени во Турција, патиштата целосно уништени

Јужниот дел на Турција вчера беше погоден од страшен земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала, а само...

Европа22 часа

По земјотресот во Турција и Сирија околу 2.600 загинати, најмалку 11.000 повредени

Според последните податоци, во земјотресите што денеска ги погодија Турција и Сирија загинаа 2.619 лица, а повредени се најмалку 11.119...

Македонија1 ден

Стојанов ја врати објавата со која нуди 200 евра за името на македонскиот полицаец, обвинител испитува дали ќе одговара кривично

Објавата преку која основачот на бугарската фондација „Македнија“, Виктор Стојанов, нуди 200 евра во замена за идентитетот на полицаецот од...

Македонија1 ден

Таравари за „Макфакс“: Има реални шанси денес или утре да се заврши договорот за влез на Алијансата во Владата

Привршуваат преговорите за распределбата на ресорите помеѓу Владата и Алијансата за Албанците. Ова за „Макфакс“ го потврдува партискиот претседател Арбен...

Македонија1 ден

За набавка на „трикафта“ за осум пациенти, Собранието треба да смени три закони

Министерот за здравство, Беким Сали, ќе иницира измени на три закони за да се овозможи набавка на лекот „трикафта“ за...

Регион1 ден

Турција не престанува да се тресе: силен земјотрес сега и во Истанбул

По двата разорни земјотреса со јачина од 7,8 и 7,7 степени според Рихтеровата скала, кои денеска ја потресоа Турција во...