Контакт

Спорт

Бугарија не успеа да победи во Гибралтар, домашни победи за Грција и Косово

Објавено пред

Наредниот противник на Македонија во оваа фаза од Лигата на нации, Гибралтар успеа да го освои првиот бод во Групата 4. Гибралтар успеа да одигра 1:1 со репрезентацијата на Бугарија. Во Групата 2, домашни победи забележаа Грција над Кипар, односно Косово над Северна Ирска.

dobivaj vesti na viber

Бугарите ја продлабочија кризата во која се наоѓа фудбалот во оваа земја, откако не успеаја да го победата аусајдерот во групата.

Имаа водство Бугарите од финишот на првиот дел кога Минчев успеа да погоди. Предноста ја чуваа до 61.минута, Гибралтар доби пенал, а Вокер го израмни резултатот.

Групата 4 ја предводи Грузија со максимални девет бода, Македонија има четири, Бугарија два, а Гибралтар еден бод.

Во Групата 2, Грција лесно се справи со Кипар. Грците имаа предност од 2:0 по првите 20 минути, со головите на Бакасетас и Павидис, а конечните 3:0 ги постави Лимнос во 48.минута.

Косово за малку од готово ќе направеше вересија против Северна Ирска. Косово имаше предност од 3:0, Муричи и Битичи погодија за 2:0, а во 45.минута резултатот го намали Лејвери.

Со својот втор гол Муричи ја врати предноста од два гола, која Ирците ја намалија во 83.минута преку Балард.

По три кола во Групата 2 Грција има девет бода, Косово шест, а по еден бод освоија Северна Ирска и Кипар.Спорт

Легендата на Рома стана градоначалник на Верона

Објавено пред

Поранешниот играч за врска на италијанската репрезентација и долгогодишен фудбалер на Рома, Дамијано Томази, стана градоначалник на Верона. На изборите за градоначалник, тој го победи актуелниот Федерико Сбоарину, адвокат кој е на таа функција од 2017 година.

dobivaj vesti na viber

Томази претходно беше претседател на Здружението на италијански фудбалери. Кариерата ја започна во Верона, каде преку младински погон стигна до првиот тим. Тој остави најдлабока трага играјќи за Рома.

Беше член на римскиот клуб од 1996 до 2006 година, а во сезоната 2000/2001 со „волчицата“ ја освои шампионската титула во Италија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Борко Ристовски ќе биде тренер на голманите на РК Вардар

Објавено пред

Првиот човек на РК Вардар, Михајло Михајловски, на денешната прес-конференција го објави и составот за следната сезона. Борко Ристовски ќе ја заврши кариерата и ќе биде тренер на голманите, а доколку има потреба ќе им помогне на соиграчите.

dobivaj vesti na viber

Владо Недановски ќе треба да седне на клупата, со оглед дека многу извесно е заминувањето на Давид Дејвис, по одлуката на ЕХФ дека Вардар нема да игра во Лигата на шампионите. Него ќе му помага Столе Петрушевски.

СОСТАВ НА ВАРДАР 2022/23

Голмани: Томовски, Гогов, тренер на голманите Борко Ристовски

Десни крила: Георгиевски, Ќосевски и Џукиќ

Десни бекови: Моралес, Савревски

Среден бек: Карапалевски, Додиќ (ако му дозволи Кјелце), Анте Гаџа

Леви бекови: Талески и Мишевски.

Леви крила: Дибиров (?). македонско лево крило

Пивоти: Стоилов, Атанасовски и Лазаревски

Тренер: Недановски/Петрушевски

Прикажи повеќе...

Спорт

Стоилов: ЕХФ бездушно не казни, но Вардар и ова ќе го преживее

Објавено пред

Двојниот европски првак Вардар и носител на двојната круна во Македонија нема да игра во Лигата на шампионите. Капитенот Стојанче Стоилов, кој е секогаш искрен, не крие дека е тешко, но вели дека Вардар ќе се бори и бара Михајло Михајловски да остане во клубот се додека не се најде друг стабилен спонзор.

dobivaj vesti na viber

„Многу сум разочаран од одлуката на ЕХФ, не се свесни каква е ситуацијата кај нас во клубот, можам да кажам дека бездушно не казнија, сега кога долговите беа на крај. Се надевам дека Михајло ќе остане со нас, мислам дека не е време да се тргне зошто Вардар уште не е спасен. Бев сведок на ветувања дека Вардар ќе биде помогнат, а во меѓувреме дојдоа и пандемии, војна…Сега сме вратени неколку чекори назад, но голем дел од играчите ќе останат и Вардар повторно ќе се бори за титулите. Секако, имаме голема конкуренција во Еурофарм Пелистер, кој е голем ривал и ние го респектираме“, изјави Стојанче Стоилов.

Тренер на РК Вардар идната сезона треба да биде Владо Недановски, доколку Давид Дејвис реши да замине поради новонастаната ситуација.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија48 минути

Османи добил уверување од Макрон – со употребата на Северномакедонци направил ненамерна грешка

Министерот за надворешни работи Бујар Османи имаше телефонски разговор со Кабинетот на францускиот претседател Емануел Макрон, од каде што доби...

Економија1 час

Намалување на цената на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните...

Македонија1 час

Организацијата „Жени, мајки, родољупки на Македонија“ со протестно писмо до Османи – да се укинат преспанскиот и договорoт со Бугарија

Организацијата „Жени, мајки, родољупки на Македонија“ – „Ангелина Маркус“ упати протестно писмо до министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во...

Македонија1 час

Арсовски: Дали тим од МНР денеска е на тајни преговори во Софија за прифаќање на предлогот и протоколот?

„Тотален дебакл и перманентно нарушување на сите преговарачки позиции со Бугарија е резултат на оваа Влада, предводена од СДСМ и...

Топ2 часа

Две лица загинаа во Струмичко, со трактор излетале од патот

Две лица загинаа кога со трактор излетале од локалниот пат од с. Трибичино кон с. Едрениково, Струмичко, на местото наречено...

Македонија2 часа

Скопјанец со столче ја тепал сопствената мајка

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 31-годишен скопјанец осомничен за кривично дело тешка телесна повреда од член 131 став...

Регион4 часа

Петков ја поднесе оставката

Бугарскиот премиер Кирил Петков ја поднесе оставката до Владата, јави репортерот на „Бгнес“. Оставката е поднесена по курир, велат за...

Топ5 часа

Жена загина во тешка сообраќајна несреќа на скопската обиколница, повредени се и три лица

Скопјанка загина во тешка сообраќајна несреќа, која вчеравечер се случи на скопската обиколница. Таа била сопатничка на мотоцикл, кој се...

Свет5 часа

(Видео) Падна трибина за време на борба со бикови во Колумбија – има загинати, меѓу кои и дете

Најмалку четири лица загинаа, а повеќе од 300 се повредени кога во неделата се урна дел од трибината на арената...

Свет6 часа

Наркобанда опремена со тешко оружје ја нападна полицијата во Мексико

Шест полицајци загинаа, а четворица се ранети во пограничната држава Њу Леон на северот на Мексико кога биле нападнати од...

Свет6 часа

Од хемиската фабрика „Азот“ евакуирани 250 луѓе, меѓу кои и многу деца

Припадниците на милицијата на самопрогласената Луганска Народна Република (ЛНР) евакуирале уште речиси 250 цивили од комплексот на хемиската фабрика „Азот“...

Регион17 часа

Спречен собир на Парадата на гордоста во Истанбул, приведени десетици луѓе

Турската полиција спречи стотици луѓе да се соберат на годишната Парада на гордоста во Истанбул и уапси десетици откако локалните...

Свет19 часа

Путин ќе посети поранешни советски држави на состанок со своите колеги

Рускиот претседател Владимир Путин оваа недела ќе посети две поранешни советски држави во Централна Азија, објави руската државна телевизија. Ова...

Свет21 час

(Видео) Лидерите на Г7 се шегуваа на сметка на Путин

Лидерите на самитот на Г7 на најиндустриските земји во Германија се пошегуваа со изгледот на рускиот претседател Владимир Путин. Тие...

Свет21 час

Џонсон сака Велика Британија повторно да се вклучи во Европа

Британскиот премиер Борис Џонсон е заинтересиран за францускиот проект на Европската политичка заедница, кој ќе и овозможи на Велика Британија...

Свет22 часа

Г7 со иста цел – да се зголеми притисокот врз Русија

Земјите од Г7 делат исти цели – исклучување на кислородот од руската воена машина, истовремено додека се грижат за своите...

Македонија1 ден

„Брисел ја поддржа бугарската позиција“ – Петков образложи што ќе се случува ако Македонија го прифати францускиот предлог

Бугарскиот премиер Кирил Петков рече дека Скопје веќе има избор за сопствената иднина, а Бугарија успеала да ги заштити своите...

Топ1 ден

(Видео) Фатени дилери кои сакале да внесат кокаин, хашиш и марихуана преку граница

Доцна синоќа на  граничниот премин „Табановце“ полицијата и мобилен тим од Царинската управа, фатиле тројца дилери од кои две се жени...

Свет1 ден

Самит Г7: Во фокус војната во Украина и цената на нафтата

Во Германија денеска почнува самитот на Г7, а главна тема е војната во Украина и цената на нафтата. Авионот на...

Свет1 ден

(Видео) Би-Би-Си во база на странските борци во Украина, ги има околу 20.000 од повеќе од 50 земји

Повеќе од 20.000 странски борци од повеќе од 50 земји се приклучиле кон украинската армија од почетокот на конфликтот во...