Контакт

Спорт

Чалханоглу го остави Милан „во живот“ за пласман во ЛШ (видео)

Објавено пред

Потешко од очекувањата, Милан победи во Фиренца кај Фиорентина со 1-0 и си ги задржа шансите за пласман на четвртата позиција која води во Лигата на шампионите.

Избраниците на тренерот Џенаро Гатузо успеаја да освојат три бода пред се благодарение на Хакан Чалханоглу кој го постигна единствениот гол на мечот.

Турскиот фудбалер прецизно биеше со глава во 35. минута од мечот, по нафрлувањето на Сусо.

Со новиот пораз „виолетовите“ заокружија една црна серија во која немаат победа на вкупно 12 лигашки мечеви.

Со оваа победа Милан е моментно на петтата позиција на табелата во Серија А со 62 бода, еден помалку од Интер кој има 63, но и натпревар помалку. На третата позиција се закотви најголемото изненадување сезонава Аталанта со 65 бода.

Спорт

Ериксен: Прашајте го Конте зошто не играм

Објавено пред

Фудбалерот на Интер, Кристијан Ериксен, повторно јавно го искажал незадоволството од статусот што го има кај тренерот Антонио Конте.

Ериксен сезонава настапи на шест од седумте натпревари што ги одигра Интер, но само на три се најде во стартниот состав.

Преку официјалната интернет страница на Данска, Ериксен одговарал на прашањата на навивачите. Едно од прашањата било зошто не е стандарден во Интер.

„Тоа мора да го прашате тренерот. Побарајте го и разговарајте со него, тој ги носи одлуките кој ќе игра. Подемите и падовите се нормална работа во фудбалот, ретки се тие кои имаат само подеми во кариерите. Јас напредував, така што не размислувам за критиките. Секој има право на свое мислење. Особено сега, кога се преселив во Италија, сите имаат нешто да кажат. Работата е во тоа што треба да ги слушате луѓето кои се околу вас, а останатите треба да ги игнорирате“, рекол Ериксен.

Ова не е прв пат Ериксен јавно да го искажува своето незадоволство од статусот што го има во клубот. Прашање е како на оваа изјава ќе реагира тренерот Конте.

Прикажи повеќе...

Спорт

Партизан му врачи отказ на Шќепановиќ

Објавено пред

Владо Шќепановиќ повеќе не е тренер на кошаркарите на Партизан, потврди клубот на социјалните мрежи. Младиот тренер доби отказ поради серијата на лоши резултати.

Партизан од почетокот на сезоната во АБА-лигата и Еврокупот има одиграно девет натпревари. Во регионалната лига Парризан со Шќепановиќ на клупата забележа две победи и два порази, а во Еврокупот скорот е две победи и три порази.

„Капката која ја прели чашата“ беше поразот од Бург (76:89), во вторникот во Белград.

„По серијата на резултати кои не беа на нивото на клупските амбиции, Партизан донесе одлука, екипата на натпреварот со Игокеа да не ја предводи Владо Шќепановиќ. Бидејќи асистентите Александар Матовиќ и Дејан Мијатовиќ се позитивни на Ковид-19, тренер ќе биде Миливоје Лазиќ“, соопшти Партизан.

Шќепановиќ на почетокот на сезоната го наследи на функцијата Андреја Тринкиери, и помошник беше во Партизан и пртехдно во Бамберг. Српските медиуми шпекулираат дека нов тренер на Партизан ќе биде 46 годишниот Сашо Филиповски.

Прикажи повеќе...

Спорт

Новиот протокол ги одложи натпреварите во Првата и Втората лига

Објавено пред

Викендов нема да се игра фудбал на терените низ државата. Фудбалската федерација на Македонија го одложи 11 коло во Првата лига и 10 коло во Втората лига Исток и Запад, поради новиот протокол што го донесе Владата за заштита од коронавирусот.

Новиот протокол предвидува спортските клубови, на свој трошок, пред секој натпревар да спроведат тестирање.

„Комисија за натпреварување во рамки на Фудбалската федерација на Македонија информира дека поради измени на Протоколот за спроведување мерки за заштита од „Ковид 19“ и стапување на сила на Општиот протокол за организирање на натпревари, натпреварите од 11. коло на Прва МФЛ и 10. коло на Втора МФЛ – Исток и Запад кои требаше да се одиграат на 31.10.2020. (сабота) и 01.11.2020. (недела), се одложуваат и истите се пренасочуваат за одигрување на 07.11.2020. (сабота) – 11. коло од Прва МФЛ и 10. коло, Втора МФЛ – Исток и Запад на 08.11.2020 (недела)“, соопштија од ФФМ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија50 минути

Обвинителството отвори истрага за Лидија Димова за злоупотреба на европските фондови

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција отвори истрага за директорката на Националната агенција за европски образовни програми...

Македонија51 минута

Бојан Јовановски оди во домашен притвор

Апелациониот суд Скопје ја уважи жалбата на обвинетиот Бојан Јовановски – Боки 13 за предметот „Рекет“, со што ја укина...

Македонија3 часа

Царовска: Нема ширење на Ковид-19 во училиштата

Немаме ширење на Ковид-19 во училиштата, додека не се создадат услови за затворање, остануваме на овој модел, изјави министерката за...

Македонија4 часа

СОНК бара да се преиспита наставата со физичко присуство

СОНК бара Министерството за образование и наука да ја преиспита одлуката за настава со физичко присуство, односно да им овозможи...

Македонија5 часа

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Скандал е што наместо оставка, Шилегов го награди Караџовски

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ на град Скопје реагира за доделената награда „13 Ноември“ на епидемиологот Жарко Караџовски. Тие велат дека...

Регион5 часа

Во Хрватска 2.772 новозаразени од коронавирус, 20 починати

Во Хрватска се евидентирани 2.772 нови случаја на зараза од коронавирус, така што бројот на активни случаи во Хрватска е...

Македонија6 часа

Мицкоски предлага здравствените работници еднаш месечно бесплатно да се тестираат

Во време на ковид-пандемија, во насока да ги заштитиме тие што се грижат за нашето здравје и спасуваат животи, предлагам...

Актуелно6 часа

Почина актерот Данчо Чевревски

На 69 години синоќа во Скопје почина Данчо Чевревски, македонски театарски и филмски актер и продуцент. Чевревски е роден на...

Европа7 часа

Дарманин: Франција е во војна против исламистите

Францускиот министер за внатрешни работи, Жерар Дарманин, вели дека е можно повеќе напади да се случат на територијата на Франција...

Европа8 часа

ЕУ обезбеди 220 милиони евра за прекуграничен превоз на заболени од корона

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, во четвртокот објави 220 милиони евра помош за прекуграничен транспорт на луѓе...

Европа8 часа

(Видео) Огромен метеж во Париз, луѓето повторно празнеа полици пред новото затворање

Десетици илјади парижани синоќа предизвикаа масовен сообраќаен метеж во обид да ја напуштат француската престолнина пред почетокот на новото затворање...

Свет20 часа

Автомобил удри во група луѓе во Германија – загина дете, а има и тешко повредени

Дванаесетгодишно момче загина, а тројца се тешко повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи доцна попладнево во Германија, пренесуваат...

Македонија21 час

Во Скопје 390 новозаболени и петмина починати, најмладата жртва има 35 години

Во Скопје во изминатите 24 часа се регистрирани 390 нови случаи на Ковид-19 и петмина починати. Меѓу починатите најмладата жртва...

Македонија21 час

Нови 862 заразени и 14 починати од Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.699 тестирања, а регистрирани се 862 нови случаи на...

Свет23 часа

(Видео) Макрон се обрати на нацијата – нема да се откажеме од нашите вредности

Франција повторно беше цел на терористички напад, порача францускиот претседател, Емануел Макрон, во Ница, каде што утрово беа убиени тројца...

Македонија1 ден

Кривична за Лидија Димова, се товари дека злоупотребила милиони од европски фондови

Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе кривични пријави против директорката на...

Македонија1 ден

(Видео) За Заев е неприфатливо тоа дека македонскиот јазик извира од бугарскиот

Премиерот Зоран Заев изјави дека не се прифатливи некои од сигналите што доаѓаат од Бугарија. „Не е прифатливо“, изречно рече...

Македонија1 ден

Пендаровски: До овој момент не се размислува за полициски час каков што имавме

Претседателот Стево Пендаровски, по денешната седница на Советот на безбедност, изјави дека во овој момент не се размислува за полициски...

Македонија1 ден

Спасовски пренесен на Инфективната клиника во Скопје

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, вчеравечер е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести во Скопје. Согласно протоколите, тој со...

Економија1 ден

АЕК ќе спроведува физибилити-студија за влијанието на 5Г-мрежата врз здравјето на луѓето

Агенцијата за електронски комуникации набргу ќе распише меѓународен тендер за избор на компанија што ќе изработи физибилити-студија за влијанието на...

Досие