Контакт

Спорт

Ѓоковиќ: Воените рани се свежи, ама и Хрватите ги чувствувам како свои

Објавено пред

Најдобриот светски тенисер во моментов, Србинот Новак Ѓоковиќ изјави дека сите луѓе во регионот ги гледа исто и сака да придонесе за потитивна енергија и взаемна поддршка со сите. Тенисерот на фудбалскиот Мундијал минатата година во Русија по испаѓањето на Србија и даде поддршка на Хрватска да стигне до финалето на СП.

„На сите во регионот гледам исто. И затоа се трудам секогаш да бидам отворен, љубезен, пристоен. Знам дека воените рани се свежи, ги разбирам луѓето кои немаат ист став со мене за соседите, моето семејство и јас не бевме оштетени од војната и знам дека не може да се очекува човек да заборави нешто, но може да се прости. Јас тоа се обидувам да го преточам преку своите акции и дела“ – рече Ѓоковиќ за хрватските медиуми.

Тој вели дека дел од медиумите во Србија го осудуваат за неговите постапки поврзани со Хрватска и нејзините спортисти.

„Таквите работи свесно ги правам затоа што со својот углед, статус и име можам да допринесам за взаемна поддршка. Хрватите ги осеќам како мои. Знам дека тоа некому ќе му пречи, почитувам, но се надевам и дека други го почитуваат мојот избор“ – смета Ѓоковиќ.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Мбапе вечерва може да собори уште еден рекорд на Меси

Објавено пред

Францускиот шампион ПСЖ, вечерва, од 21 часот, во првото коло од новата сезона во Лигата на шампионите, е пред голем предизвик, на „Паркот на принцовите“ доаѓа Манчестер јунајтед.

Екипата предводена од Томас Тухел има големи проблеми со повредите, но нивната ударна игла – Нејмар и Мбапе се очекува да бидат во стројот. Токму на младиот Мбапе вечерва му треба еден гол за да собори уште еден рекорд и да влезе во историјата.

Мбапе во досегашната кариера во ЛШ има постигнато 19 гола. Ако вечерва погоди против „ѓаволите“, ќе стане најмладиот играч во историјата на ова натпреварување со 20 погодоци.

Тој рекорд сега е сопственост на Лео Меси, кој 20. гол го постигна на 22 години и 267 дена. Со оглед на тоа што Мбапе сè уште нема ниту 22 години, јасно е дека ќе го постигне рекордот ако даде барем еден гол до крајот на сезоната.

Прикажи повеќе...

Спорт

Шарапова купи ранч во Калифорнија за 8,6 милиони долари (фото)

Објавено пред

Руската тенисерка Марија Шарапова одлучила да се почести со недвижност, и тоа далеку од родната Русија. Таа купила ранч во Санта Барбара, Калифорнија, а за луксузот издвоила 8,6 милиони долари.

Главната куќа е скриена зад препознатлива црвена капија, плафонот е од дрво, а целото осветление е природно.

За потсетување, Русинката веќе има една куќа во Лос Анџелес.

Еве како изгледа новата инвестиција на Шарапова.

Прикажи повеќе...

Спорт

Абрамович го губи трпението, Лампард е на излезна врата!?

Објавено пред

Доколку во наредниот еден месец Челси не ја промени играта и не тргне со победи, Лампард би можел да биде сменет, а за негов наследник се подготвува Масимилијано Алегри, се шпекулира од Лондон.

Челси не воодушевува со настапите на стартот на Премиерлигата, а газдата на клубот – Роман Абрамович се чини го губи трпението.

Френк Лампард доби можност да го води клубот со кој ги постигна најголемите успеси како фудбалер. Медиумите на Островот тврдат дека Абрамович „се крши“ за промена на тренерот, пред се поради големите пари што клубот минатото лето ги потроши за засилувања.

За потсетување, Челси минатиот викенд испушти победа против Саутемптон (3-3), а вечерва „сините“ имаат тежок испит во ЛШ против Севилја.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија14 минути

Заев го прифати барањето за разрешување на Димова

Премиерот Зоран Заев ја информира Владата дека го прифатил барањето на заменик-претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и...

Македонија33 минути

Угостителските објекти ќе работат до 23 часот

Владата, на денешната 13. седница, ги разгледа и прифати препораките на Комисијата за заразни болести да се ограничи работно време...

Македонија2 часа

408 нови случаи на Ковид-19 во земјата, починаа 4 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2140 тестирања, а регистрирани се 408 нови случаи на...

Македонија3 часа

Филипче: Мерките за заштита од Kовид-19 мора итно да се донесат

Министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека мерките за заштита од Kовид-19, кои се во Собранието, мора итно да се...

Македонија6 часа

Собранието не расправаше за новите мерки, опозицијата побара дополнително време за да ги разгледа

На барање на опозицијата, во Собранието денеска не се расправаше за измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението...

Македонија7 часа

Заев: Директорот на Македонска пошта, Ејуп Рустеми од ДУИ, ќе биде директор на ЈП „Државни патишта“

Актуелниот директор на Македонска пошта, Ејуп Рустеми од ДУИ, ќе биде назначен за директор на ЈП„Државни патишта“, потврди денеска премиерот...

Македонија8 часа

За една недела 49 лица починале од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека согласно извештајот на Институтот за јавно здравје кој се однесува на периодот од 12 до...

Европа8 часа

Ломбардија воведува полициски час од 22 октомври

Од 22 октомври ќе се воведе полициски час во северната италијанска покраина Ломбардија, која се смета за „локомотива“ на италијанската...

Македонија8 часа

(Видео) Заев: Оваа Влада ќе го негува и унапредува македонскиот јазик

Сè дури постои македонскиот јазик ќе постојат и Македонците, сè додека постојат Македонците ќе постои и македонскиот јазик, изјави премиерот...

Македонија9 часа

МОН објави упатство: Наставниците да го прилагодат оценувањето согласно учењето на далечина

Министерството за образование и наука и Бирото за развој на образование ги известија училиштата за начинот на следење и оценување...

Европа10 часа

Курц: До следното лето ќе се вратиме во нормала

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, верува дека вакцината против коронавирус ќе биде достапна во првата половина на следната година. „До следното...

Македонија10 часа

Весковски: Водоснабдувањето во Скопје нормализирано, ваков дефект се јавува еднаш на 10 години

Водоснабдувањето кое во текот на вчерашниот ден беше прекинато во голем дел од Скопје, како резултат на голем дефект на...

Македонија10 часа

Новите мерки против коронавирусот на дневен ред во Владата и Собранието

Новите мерки во борбата против коронавирусот денеска ќе се најдат на седници на Владата и на Собранието. Владата треба да...

Свет10 часа

Во Москва 49 нови смртни случаи од коронавирус за 24 часа

Рускиот главен град во понеделникот регистрираше 49 нови смртни случаи поврзани со коронавирус, соопшти Московскиот кризен штаб. „Четириесет и девет...

Свет11 час

Ирска воведе најстроги мерки против коронавирусот во Европа

Ирскиот премиер Михаел Мартин го потврди враќањето на највисоко, петто, ниво на ограничувања во борбата со коронавирусот, кое ќе трае...

Свет11 час

Норвешки лекар тврди дека коронавирусот мутирал

Нова мутација на САРС-КоВ-2 коронавирус е откриена во Норвешка, тврди главниот лекар на општината Трондхајм, Тове Рестад. Од друга страна,...

Македонија1 ден

Во Скопје 2.674 активни случаи на коронавирус, најмногу во Аеродром, Карпош и во Центар

Во Скопје во моментот има 2.674 активни случаи на коронавирус од вкупно 5.550 во целата држава. Најмногу активни случаи во...

Свет1 ден

Студија: повеќе од половина од луѓето што прележале Ковид-19 чувствуваат симптоми и по неколку месеци

Повеќе од половина од луѓето што биле отпуштени од болница по заболувањето од Ковид-19, чувствуваат симптоми, како што се отежнато...

Македонија1 ден

Дванaесет починати и 161 нов случај на коронавирус во Македонија

Дванaесет лица починаа, а потврден е 161 нов случај на коронавирус во земјата во последните 24 часа, соопшти Министерството за...

Македонија1 ден

Кумот на Груевски во притвор поради плацовите на Водно

Кривичниот суд во Скопје му изрече 30 дена притвор на Ристо Новачевски, кој се товари за сторено кривично дело перење...

Досие