Контакт

Спорт

Чекон со светски рекорд, ново злато за Ледецки

Објавено пред

Италијанецот Томас Чекон постави фантастичен светски рекорд на 100 метри грбно на Светското првенство во Унгарија, додека Американката Кејти Ледецки запиша уште едно злато во својата колекција.

dobivaj vesti na viber

Чекон испливаа 51.60 за да го подобри за 0.15 секунди претходното најдобро време на Американецот Рајан Марфи, поставено на Олимпијадата во Рио во 2016 година. Марфи заврши втор во трката со 0.37 секунди послабо време, а бронзата отиде кај уште еден Американец, Хантер Армстронг со 0.38 секунди заостанување. Ова е прво злато за Чекон во кариерата.

Ледецки, пак, стигна до своето 17. светско злато и четврто на 1.500 метри, победувајќи со време од 15:30.15, завршувајќи дури 14.74 секунди пред сонародничката, 16-годишнат Кејти Грајмс. Ледецки има барем четири светски титули на 1.500, 800 и 400 метри слободно.

Добриот ден за Италија го потврди тинејџерката Бенедета Пилато со злато на 100 метри градно со 1:05.93, за 0.05 секунди пред Германката Ана Еленд и 0.09 пред Литванката Рута Меилтите.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Леклер: Блиску сме до Ред Бул

Објавено пред

Шарл Леклер е задоволен од од перформансите на болидот на Ферари на првите два тренинзи во Сузука, пред трката за Големата награда на Јапонија.

dobivaj vesti na viber

Возачот од Монте Карло беше втор на вториот тренинг со нешто повеќе од 0,35 секунди зад најбрзиот Макс Верстапен.

„Знам дека Ред Бул ќе биде исклучително брз овој викенд, но мислам дека не сме премногу далеку од нив“, рече Леклер.

Ферари е во добра форма во моментов. Саинз беше трет во Монца, а минатата недела славеше во Сингапур, додека Леклер беше четврти.

„Имам впечаток дека сè уште се запознаваме со болидот, но сме на вистинскиот пат“. Верувам дека ќе ја продолжиме нашата добра серија и во Јапонија“, вели Леклер.

Трката за Големата награда на Јапонија се вози во недела од 7 часот.

Foto/EPA

Прикажи повеќе...

Спорт

Олимпијакос постигна договор со Кендрик Нан

Објавено пред

Олимпијакос е пред потпис на договор со 28. годишниот Американец Кендрик Нан, кој остави најдлабока трага играјќи за НБА тимовите Мајами Хит и Лос Анџелес Лејкерс.

dobivaj vesti na viber

Јоргос Барцокас, тренер на тимот на Олимпијакос, го означил Нан како приоритетно засилување на бековската позиција, пишува „Нова спорт“.

Се вели дека Нан ќе пристигне во грчката престолнина во понеделник и дека би требало да биде во составот за грчкиот Суперкуп и првото коло од Евролигата, во кое Олимпијакос е домаќин на Панатинаикос.

Од 2019 до 2021 година, Нан играше за Мајами Хит, а потоа ги помина следните две сезони како играч на Лејкерс. Во 2023 година го имаше последниот ангажман, беше играч на Вашингтон Визардс.

Олимпијакос остана без важен играч во актуелниот преоден рок, Костас Слукас го напушти тимот и замина во редовите на најголемиот ривал Панатинаикос.

Fotо/EPA

Прикажи повеќе...

Спорт

Нагелсман и официјално ја презеде Германија

Објавено пред

Јулијан Нагелсман и официјално е селектор на германската репрезентација и ќе ја води на следното Европско првенство следната година.

dobivaj vesti na viber

Младиот стручњак кој има само 36 години последен во март оваа година остана без работа, кога доби отказ во Баерн Минхен.

Интересно е што и сега како и претходно во Минхен, на клупата на германската репрезентација ќе го наследи Ханси Флик.

Германците се домаќини на претстојното ЕУРО 2024, но долго време се мачат, особено откако беа елиминирани во групната фаза на Мундијалот, влегоа во серија лоши резултати.

Нагелсман ќе влезе во историјата како најмладиот селектор на Германија. Своето деби на клупата ќе го има на 14. октомври на пријателскиот натпревар против селекцијата на САД во Конектикат.

Фото/ EPA

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 минути

„Се што ми напрaви мене, сега ти го прават тебе“: му порачува Георгиевски на Груевски

Лидерот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски во објава на социјалните мрежи му упати порака на неговиот поранешен сопартиец Никола Груевски,...

Економија45 минути

Бислимоски: Ако не се постави цевководот на мостот „Беласица“, ќе имаме ценовно цунами со парното греење во Скопје

Скопјани ќе плаќаат повисока цена за парно греење ако не се стави цевковод на опожарениот мост „Беласица“. Претседателот на Регулаторната...

Македонија2 часа

35-годишен маж загина во пожарот во зградата во Хром

Триесет и петгодишен скопјанец е пронајден изгорен во стан во пожарот што избувна утрово во скопската населба Хром. Според информациите...

Македонија3 часа

Бугарија јавно ќе ги објавува имињата на сите македонски граѓани што извадиле бугарски пасоши

Бугарските пратеници со 180 гласа „за“ и ниту еден против или воздржан на прво читање гласаа за измените во Законот...

Македонија5 часа

Беќаровски за забраната од Хрватска: Пиперките што се продаваат на нашите пазари се со многу поголема концентрација на пестициди

Во врска со оспорената пратка на пиперки во Хрватска, која вчера беше потврдена и од страна на Агенцијата за храна...

Македонија5 часа

Отворена закана на Стојанов до Македонците во Пустец: „Ќе ви ги одземеме пасошите ако не се пишете Бугари“

Претседателот на бугарската фондација Македонија Виктор Стојанов упати закана до Македонците од Пустец предупредувајќи ги дека ако не се попишат...

Македонија6 часа

Во дворските игри и дилови Мицкоски да не не меша, сам да си ги решава кавгите, велат од СДСМ

„ДПМНЕ се распаѓа. Внатрешни кавги, дворски игри, обвинувања и препукувања. Големи се внатрепартиските проблеми во ДПМНЕ и анти ЕУ кампусот....

Македонија6 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Во Македонија не владее правото, туку владее мафија, криминалот и корупцијата се главниот приоритет на владата

Во Македонија не владее правото, туку владее мафијата. Во Македонија криминалот и корупција се основниот приоритет на владата на СДС...

Регион7 часа

Габриел Ескобар: Не е точно дека САД не сакаат Срби во новата влада на Црна Гора

Специјалниот американски претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар, изјави дека Вашингтон очекува новата црногорска влада да биде проевропска и реформистичка...

Европа7 часа

Зеленски по средбата со Бајден: Токму тоа им треба сега на нашите војници

Американскиот претседател Џо Бајден му рече синоќа на украинскиот претседател Володимир Зеленски дека САД ќе ја задржат силната поддршка за...

Свет7 часа

Криптоменувачница во Хонг Конг под истрага, користеле инфлуенсери и измамиле илјадници луѓе

Полицијата во Хонг Конг ги истражува наводите за измама против платформата за тргување со криптовалути, JPEX, кога инвеститорите се пожалија...

Европа7 часа

Експлозија во руски град, илјадници луѓе без струја

Најмалку 5.000 дома останаа без струја во рускиот град Тула, јавува руската режимска агенција РИА. Се наведува дека имало „тен...

Свет8 часа

(Видео) Се преврте училиштен автобус во САД, двајца загинати

Автобус со членови на средношколски оркестар на екскурзија во музички камп излета од автопат по стрмен насип во државата Њујорк...

Регион8 часа

Милановиќ ги повика ОН да го признаат Косово; Вучиќ: Жабата виде дека коњот се потковува…

Српскиот претседател Александар Вучиќ вчера се потсмеваше на повикот на претседателот на Република Хрватска, Зоран Милановиќ, кој побара на Генералното...

Топ18 часа

Mалолетничка е жртвата на тинејџерот од Скопје кој ја прегази возејќи брзо украден автомобил и без дозвола

МВР објави детали за настанот од 30 август, кога 18-годишен скопјанец прегази девојче возејќи брзо, без дозвола и со украден...

Македонија18 часа

Мицкоски би бил најсреќен ако ме удри трамвај во Будимпешта, вели Груевски

Влијание врз пратеници од моја страна немало. ВМРО-ДПМНЕ треба аргументирано да и се спротивстави на Бугарија. Мицкоски раскажува дека ако...

Регион21 час

Косово врие од лажни евро монети – уапсени и лица од Македонија кои внеле над 10.000 такви монети во Приштина

Келнерите во едно кафуле во Приштина се откажаа од проверката дали монетите од две евра се оригинални или не, бидејќи...

Македонија21 час

Уставниот суд пресече за преспанскиот договор: „Донесен е во согласност со Уставот“

Уставниот суд одлучи да не поведе постапка за преспанскиот договор, со кој се стави крај на долгогодишниот спор за уставното...

Македонија23 часа

Груевски до членството: Тргнете се од ботовите и платените пропагатори

Експремиерот Никола Груевски порача до членството да се оддалечат од ботовите и платените пропагатори, коментирајќи дека има многу начини да...

Македонија1 ден

Отровен пестицид во пиперки увезени од Македонија откриен во Хрватска

Забранет отровен пестицид е откриен во зеленчук увезен од Северна Македонија, објави Европскиот систем за брзо предупредување за сообраќај со...