Контакт

Спорт

Чешка и Шведска во втора фаза со нули, Норвешка ќе пренесе 2 бода (видео)

Објавено пред

Чешката ракометна репрезентација е вториот патник во следната фаза од групата Б, во која беше и Македонија, на ЕП. Чесите и се придружија на селекцијата на Австрија откако вечерва очекувано славеа победа против Украина со 23-19.
Во групата Б Австрија пренесува 2 бода во следна фаза, а Чешка не пренесува бодови во новиот сегмент.
Македонија заврши трета во групата со 1 победа и 2 порази, а Украина е последна со 3 порази.

Ко-домаќинот на ЕП, селекцијата на Норвешка вечерва на домашен паркет ја совлада Португалија со 34-28 и така го освои првото место во групата Д. Норвежаните ќе пренесат два бода во следната фаза, додека Португалија со 0 бодови сепак изненадувачки е во следниот сегмент на сметка на Франција која не ја помина групната фаза.

И другиот ко-домаќин на првенството, селекцијата на Шведска ја мина групата откако вечерва беше подобра од Полска, 28-26. Швеѓаните како второпласирани од групата Ф одат во главна фаза. Од истата група таму се најде и Словенија која беше беспрекорна во групата, со 3 од 3.

Спорт

Евра се „смири“ со Ливерпул откако доби извинување по девет години

Објавено пред

Поранешниот дефанзивец на Манчестер јунајтед, Патрис Евра признава дека неодамна добил писмо од ривалите од Ливерпул во кое извршниот директор на клубот, Питер Мур му се извинува за скандалот со расизмот на Луис Суарез од пред девет години.

Евра беше жртва на расистички коментари од Уругваецот при меч на „Енфилд“ во октомври 2011, по што Суарез доби суспензија од осум меча и казна од 40.000 фунти, но Ливерпул постојано тврдеа дека тој е невин и го поддржуваа со тренинг со маички на кои беше ликот на Суарез. Џејми Карагер, еден од тогашните фудбалери на Ливерпул неодамна му се извини лично на Евра додека двајцата беа ТВ-коментатори на „Скај“, а Евра сега открива дека добил и писмо од Ливерпул.

„Многу сум задоволен, што прво Џејми Карагер ми се извини, а потоа добив писмо од Питер Мур, кое навистина беше убаво. Тој пишува дека се надева дека никогаш не е предоцна бидејќи тоа се случи пред девет години подоцна. Бев разочаран што толку голем клуб како Ливерпул го поддржува тоа, но сега гледам дека се работи за виситнски луѓе, искрени луѓе, кои работат за клубот и имам голема почит кон нив. И покрај тоа што секогаш ќе навивам за Манчестер јунајтед, ова покажува дека Ливерпул е клуб од светска класа“, изјави Евра.

Прикажи повеќе...

Спорт

Исланд ги „стопираше“ неверојатните Португалци (видео)

Објавено пред

Исланд ја прекина зачудувачката низа на резултати на португалската ракометна репрезентација, победувајќи ги со 28:25 (14:12) во меч полн со пресврти за да им ги намали шансите за пласман во полуфиналето на Европското првенство.

По шокантнтите победи над Франција и Шведска, Португалците со евентуален триумф против „рибарите“ ќе беа во одлична шанса да се борат за првите две места во групата 2, но наместо тоа сега ќе мораат да чекаат „кикс“ на Словенија или Норвешка за таков пласман.

Исланѓаните имаа „атомски“ старт на мечот, во кој успеаја да поведат со шокантни 7:1, пред Португалците полека да се вратат во игра и да дојдат на -2 (12:14) по првите 30 минути. На почетокот на второто полувреме, Португалците прво израмнија, па и поведоа со 17:16, но повторно Исланѓаните предводени од Арон Палмарсон направија 5:1 серија за уште еден пресврт и водство од 21:18. Португалците уште не беа „мртви“ и успеаја да израмнат на 22:22, но немаа сили да уште еден пресврт и на крајот загубија со 26:24.

Јанус Дади Смарасон со осум гола беше најефикасен за Исланд, додека пет имаше Александер Петерсон, додека за Португалија Антонио Ареја и Мигуел Мартинс имаа по четири гола.

ЕП РАКОМЕТ 2020, 2.КОЛО, ГЛАВНА ФАЗА

ГРУПА 2

Португалија – Исланд 25:28 (12:14)

Словенија – Унгарија 16.15 ч.

Норвешка – Шведска 18.30 ч.

Табела: 1.Норвешка 4, 2.Словенија 4, 3.Португалија 2, 3.Унгарија 2, 4.Исланд 2, 5.Шведска 0

Прикажи повеќе...

Спорт

Клемен Ноел е „кралот“ на слаломот во Венген (видео)

Објавено пред

Клемен Ноел една година по својата прва победа, повторно триумфираше на престижниот слалом во швајцарскиот ски-центар во Венген, покажувајќи дека со своите 21 година е големата надеж на француското скијање.

Ноел по две возења имаше комбинирани 1:46.43, за да го победи лидерот во генерален пласман (и во слалом), Норвежанецот Хенрик Кристоферсен, додека последното место на подиумот отиде кај Русинот Александер Хорошилов, кој заостана +0.83 секунди. Ова е втора победа за Ноел во јануари, откако на почетокот на годината првпат победи на „Црвени спуст“ на Сљеме покрај Загреб.

Неговиот сонародник, Алексис Пинтуро не го заврши второто возење, за да дозволи Кристоферсен да направи предност во генерален пласман – Норвежанецот има 691 пред Пинтуро (613) и Александер Омод Килде (591). Во слалом, Кристоферсен има 402 поени пред Ноел со 340.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион25 минути

Земјотрес со јачина од 4,4 степени ја погоди Албанија

Земјотрес со јачина од 4,4 степени ја погоди денеска Албанија.Епицентарот на земјотресот е на 64 километри северо-источно од Тирана.         ...

Свет1 час

Иранците ги враќаат телата на жртвите од паднатиот авион, но не и црните кутии

Телата на 11 украински државјани коишто загинаа при падот на авионот кај Техеран  се  пренесени од Иран во Киев, но...

Македонија5 часа

(Видео) Скопјанецот Кристијан Ниневски исто како лани прв дојде до крстот во водите на Вардар

Скопјенецот Кристијан Ниневски (26) и годинава беше најсреќниот од околу 140 верници кои се фрлија по светиот крст во водите...

Европа6 часа

Осум мртви во Чешка, се запалил дом за лица со попреченост

Најмалку осум лица загинаа во пожар во Чешка, кој денеска избувнал во дом за лица со инвалидитет. Повредени се околу...

Македонија7 часа

Петар Рупески од Варош по петти пат го фати крстот во Охрид

Петар Рупески, 30-годишник од Варош, беше најсреќен меѓу неколкуте стотини верници кои денеска влегоа во студените води на Охридското Езеро...

Македонија8 часа

Пендаровски: Богојавление е потсетник материјалните предизвици да не нè оттргнат од духовните вредности

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Богојавление – Водици, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква –...

Европа21 час

Хари и Меган останаа без кралските титули

Принцот Хари и неговата сопруга Меган веќе нема да добиваат јавни пари за кралските должности, нема да ги користат титулите...

Македонија22 часа

Шилегов: Тргнати се основите за панорамското тркало, добивме мост без барокни елементи

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов, на „Фејсбук“ објави фотографии од кои се гледа дека јавните служби од коритото на реката Вардар...

Македонија24 часа

Емил Јакимовски кој им се закануваше на две новинарки доби осумдневен притвор

Судија на претходна постапка попладневно му одреди осумдневен притвор на Емил Јакимовски, поранешен вработен во Централниот регистар. „Осумдневниот притвор му...

Македонија1 ден

Заев: Остануваме отворени за соработка на изборите со сите, освен со ВМРО-ДПМНЕ

Во однос на прашањето за евентуални изборни коалиции, претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска истакна дека СДСМ е политички субјект...

Свет1 ден

(Видео) Макрон евакуиран од театарот во Париз, демонстранти се обидоа да влезат во зградата

Француските безбедносни сили го евакуираа претседателот на земјата, Емануел Макрон од театарот Ле Буфе ду Норд во Париз поради напад...

Топ1 ден

Разбојниците по кражбата во НЛБ банка го запалиле возилото

Три вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во еокспозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров.Тие го извршиле грабежот со „опел...

Економија1 ден

(Видео) Aнгеловска: Буџетот е во добра кондиција, платите и пензиите ќе бидат исплатени навреме

„Буџетот е во добра кондиција, финансиите се стабилни. Минатата година имавме добра динамика на наплата со реализација на проекцијата за...

Свет1 ден

Седум планинари исчезнаа во лавина во Непал

Најмалку четворица јужнокорејци и тројца непалски водичи исчезнаа во лавина на популарната патека за планинарење во Непал, соопштија властите.         ...

Култура1 ден

Џејми Ли Кертис за „Медена земја“ твитна: Колку совршен филм, воодушевена сум

Македонскиот документарец номиниран за два оскари, „Медена земја“ ги освои симпатиите и на познатите холивудски актерски имиња. What a perfect...

Економија1 ден

Луксембург – земја со најголема минимална плата во ЕУ

Минималната месечна плата во Луксембург се зголеми на 1 јануари и сега изнесува 2,14 илјади евра. Дури и пред ова...

Економија1 ден

Комората на сметководители препорачува: Канцерогените фискални ленти итно да се забранат како во ЕУ

Од 1 јануари годинава во Европската Унија, стапи на сила забраната за употреба на штетната хемиска материја Бисфенол А или...

Свет1 ден

Помпео под притисок да се појави на јавно сослушување за убиството на Сулејмани

Одборот за надворешни работи на Претставничкиот дом на Конгресот на САД испрати обврзувачки повик до државниот секретар Мајк Помпео за...

Спорт1 ден

Михајловиќ: Имав напади на паника во болница, сакав да побегнам низ прозорец!

Екс-српскиот фудбалер, а сега актуелен тренер на калчолигашот Болоња, Синиша Михајловиќ за тв емисијата „Verisimo” раскажа досега непознати детали од...

Свет1 ден

Сменет бразилски министер кој во говор го цитираше Гебелс

Бразилскиот министер за култура е сменет од позицијата, откако што цитираше делови од говор на нацистичкиот шеф на пропаганда Јозеф...

Досие