Контакт

Спорт

Четворица играчи на Јунајтед влегле во клинч по поразот од Брајтон

Објавено пред

Рано утрово англиските медиуми објавија дека атмосферата во Манчестер јунајтед е драматично нарушена. Дека многу работи во клубот не одат според плант покажа и дебаклот во саботата на домашен терен од Брајтон (1:3). По мечот имало жесток конфликт меѓу четворица фудбалери.

dobivaj vesti na viber

Против Брајтон, фудбалерите на Манчестер јунајтед изгледаа како никогаш да не одиграле ниту еден натпревар заедно, а сето тоа кулминираше по натпреварот во соблекувалната.

Според англиските медиуми, по натпреварот се случиле два одвоени инциденти во соблекувалната во кои учествувале четворица играчи.

Прво, капитенот на клубот Бруно Фернандеш решил да му каже некои работи на помладиот колега од средниот ред, Скот Мектоминеј.

Против Брајтон младиот Шкотланѓанец го имаше првиот старт сезонава во Премиер лигата. Како одигра подобро беше повторно да биде резерва.

Жесток конфликт имале и партнерите во последната линија, Лисандро Мартинез и Виктор Линделоф.

Останува да се види како Ерик Тен Хаг ќе ја реши оваа ситуација, бидејќи ова на тест го става авторитетот што ги има во соблекувалната.

Манчестер јунајтед моментално се наоѓа на 13. место на табелата во Премиер лигата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

(Видео) Меси го пропушти првото финале во кариерата, Мајами остана без трофејот во Купот

Објавено пред

Лионел Меси го пропушти првото финале во кариерата, откако на претходните 42 освои 30 трофеи.

dobivaj vesti na viber

Без Меси, но и без Џорди Алба, Интер Мајами не успеа да го освои Купот на САД. Фудбалерите на Хјустон Дајнамо го победија Интер Мајами со 2:1.

Динамо во првото полувреме стекна предност од два гола. Поведе во 24. минута со голот на Грифин Дорси, а девет минути подоцна веќе беше 0:2. Деандре Једлин направи фаул за пенал, а Амин Баси зголеми на 0:2.

Во вториот дел тренерот на Интер, Тата Мартино се одлучи во вториот дел да го внесе на теренот најдобриот стрелец во историјата на МЛС фудбалот, Џозеф Мартинез, но напаѓачот од Венецуела немаше доволно време да го врати Мајами во игра. Успеа само да постигне гол во судиското надополнување и успеа да го ублажи поразот.

Хјустон го освои четвртиот трофеј во историјата, по двете титули во 2006 и 2007 година и Купот освоен во 2018 година.

Foto/ EPA

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Самарџиќ нанижа седум играчи на Наполи и постигна гол

Објавено пред

Лазар Самарџиќ (21), на стадионот „Диего Армандо Марадона“, постигна гол достоен на великанот чие име го носи домот на Наполи.

dobivaj vesti na viber

Во шестото коло од Серија А, актуелниот шампион го победи Удинезе со 4:1, но главна приказна од овој натпревар е Самарџиџиќ.

Српскиот репрезентативец роден во Германија ја прими топката крај центарот, а потоа започна незапирлив слалом низ целата половина на Наполи. Самарџиќ го постигна голот откако издрибла и претрча покрај седуммина играчи на Наполи.

Тука може да го погледнете голот на Самарџиќ

Лазар Самарџиќ е роден во Берлин, неговите родители се од Србија. Играше за сите младински селекции на Германија, но за сениорска репрезентација ја избра Србија.

Во неодамнешниот преоден рок се беше договорено околу неговиот трансфер во Интер, но потоа неговиот татко го уништи трансферот барајќи дополнителни бонуси во последен момент.

Самарџиќ дојде во Удинезе пред две години од Лајпциг за 3.000.000 евра. На 69 натпревари, постигна девет гола и забележа седум асистенции. „Трансфермаркт“ го цени на 14.000.000 евра.

Прикажи повеќе...

Спорт

ФА го обвини Џејмс дека непримерно му се обратил на судијата

Објавено пред

Капитенот на Челзи Рис Џејмс е обвинет од Англиската фудбалска асоцијација (ФА) поради инцидентот во тунелот по поразот во Премиер лигата од Астон Вила (0:1).

dobivaj vesti na viber

Џејмс беше обвинет од ФА за непримерно обраќање кон судијата по завршувањето на натпреварот од шестото коло.

„Џејмс е обвинет дека употребил несоодветен и навредлив јазик кон службеното лице на натпреварот во тунелот по натпреварот“, се вели во соопштението на ФА.

Џејмс има рок до 29 септември да ја изнесе својата одбрана.

Тој не беше во тимот за натпреварот против Астон Вила поради повреда на тетивата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 минути

Спречен шверц на 20 рачни часовници од познати модни брендови

Дваесет часовници во вредност од 178.050 денари со потпис на познати модни брендови се запленети од страна на царинските службеници...

Македонија1 час

ЦУК: Во последното деноноќие 24 пожари, до утрово – активни само два

Во текот на вчерашниот ден, според извештаите во Секторот за операции и координација во Центарот за управување со кризи, противпожарните...

Европа2 часа

(Видео) Морнарица, елитни трупи, воздухопловни сили: Ирците запленија најмногу дрога досега

Елитна единица на ирската армија претресла товарен брод под панамско знаме во близина на југоисточниот брег на Ирска и пронашла...

Европа2 часа

(Видео) Украинска офанзива кај Бахмут: „Ја пробиваме нивната одбранбена линија“

„Двајца украински војници се собираат околу контролорот на дрон во мракот, а нивните лица се осветлени само од екранот. „О,...

Македонија2 часа

Левица: Уставниот суд ги поништи „двојазичните изводи“ на наша иницијатива

„Откако Левица, преку претставка, го оспори Упатството за водење матични книги донесено од Министерство за правда, Уставниот суд одлучи да...

Европа2 часа

Шолц ја блокира испораката на ракети Таурус во Украина поради страв од Русија, пишува Волстрит журнал

Германскиот канцелар Олаф Шолц ја блокираше испораката на ракетите со долг дострел Таурус за Украина, бидејќи стравува дека тоа ќе...

Топ4 часа

Претрес во Скопје, запленета дрога, приведен дилер

Вчера околу 13.30 часот полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција- Сектор за недозволена трговија во содејство со Единицата за...

Македонија12 часа

Обвинителството не било консултирано, но мора да ги применува измените на кривичниот законик, вели Јовески

Државниот обвинител Љубомир Јовески, вели дека Обвинителството не било консултирано за измените во Кривичниот законик, но се донесени во Собранието...

Регион14 часа

Бугарија ќе и’ донира на Украина неисправни советски ракети С-300

Бугарскиот парламент денеска одлучи да ѝ донира ракети С-300 од советската ера на Украина, откако претходно го одобри испраќањето оклопни...

Македонија16 часа

Администрацијата на јавните обвинителства штрајкува за повисоки плати

Администрацијата на јавните обвинителства штрајкува за повисоки плати. Бараат зголемување на месечните примања за 78 проценти по примерот на функционерите,...

Топ16 часа

Пукано кон маж на улица во Ѓорче Петров, МВР со детали за настанот

Доцна по полноќ, на подрачјето на Ѓорче Петров во Скопје, две лица пукале кон А.В.(31) и му нанеле прострелна рана....

Топ17 часа

Малолетничко насилство во училиштен двор: натепани двајца тинејџери

Двајца малолетници биле физички нападнати во двор на средно училиште во скопската населба Карпош. Како што информираа од МВР, утрово...

Македонија20 часа

МВР демантира дека не постапило по пријавите на сега веќе убиените жени во Кочани и Куманово: да не се пласираат дезинформации

Министерството за внатрешни работи ги демантира дезинформациите изнесени од граѓански здруженија дека полицијата наводно не постапила по пријавите на жените...

Македонија21 час

Мицкоски: Уште незалечени раните за случајот на Онкологија, има нова афера

Во услови кога не се залечени раните од оној траур и гнев што секој од нас го чувствува поврзан со...

Топ22 часа

Прегазен пешак во Скопје: во него удрил мопед управуван од малолетник

Вчера, во 15.30 часот, во СВР Скопје било пријавено дека на крстосницата од улицата Благоја Паровиќ и улицата Никола Милошевски...

Топ23 часа

Починат маж пронајден паднат на улица во Гостивар

Утрово, во 7.30 часот, во СВР Тетово било пријавено дека во гостиварската Општа болница „Ферид Мурад“ бил донесен починат 66-годишниот...

Македонија23 часа

Најстрога казна за сторителот и одговорност од институциите за убиството на жените, бара Националната мрежа против насилството

Националната мрежа против насилството врз жените и семејното насилство бара најстрога казна за сторителите на убиствата врз жените, што се...

Македонија24 часа

ЦУК: Вчера 33 пожари на отворено, денеска пожарите почнаа од мугрите

Во текот на вчерашниот ден биле регистрирани 33 пожари во 23 општини, од кои 30 се изгаснати. Според информациите што...

Регион1 ден

(Видео) Дачиќ за снимката на која се гледаат напаѓачите од Косово: Тоа е измама, можете да видите снег

Српскиот министер за надворешни работи и вицепремиер, Ивица Дачиќ, за време на гостувањето на РТС изјави дека Аљбин Курти е...

Свет1 ден

(Видео) Во пожарот на свадба во Ирак загинаа и младенците, најмалку 50 лица се во критична состојба

Во пожарот на свадба во Ирак, во кој настрадаа најмалку сто лица, загинаа и младенците, изјави Ахмед Дубардани, заменик-шеф на...