Контакт

Спорт

Чичко Тони верува: Рафа ќе има повеќе гренд слем титули од Федерер и Ѓоковиќ

Објавено пред

Во интервју со шпанската ТВ емисија „Ел торо“, чичкото и поранешен ментор на Рафаел Надал, Тони Надал вели дека неговиот внук е посебен тенисер и по освојувањето на 19-тиот гренд слем на САД опен верува дека тој на крајот ќе освои повеќе гренд слем титули од ривалите Роџер Федерер и Новак Ѓоковиќ.

„Тој има одлични вродени квалитети, но да не тренираше секој ден од детството, немаше да стигне до ова ниво. Секогаш се бореше до крај и беше задоволен со постигнатото. Секако, полесно е кога победуваш, но сега го гледам со желба за борба и титули иста како кога имаше 19 или 20 години. Знае дека веќе не е млад, но може да игра уште неколку години“, вели 58-годишниот Тони Надал.

Тој прогнозира дека неговиот внук ќе биде најдобриот во историјата.

„Рафа има одлична техничка способност. Луѓето забораваат дека само со ментална сила не победуваш на САД опен, Австралија или Вимблдон. Тој знае како да помине низ тешки моменти и сите овие години, за разлика од неговите ривали, имаше сериозни повреди од кои се врати посилен. Мислам дека на крајот Рафаел ќе има најмногу гренд слема. Федерер ќе има повеќе од 20, тоа е сигурно. Нема да биде лесно, но може да се продолжи вака и следната година“, објаснува Тони Надал.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Мареј: Ми недостасува „убиствениот инстикт“

Објавено пред

Британскиот тенисер, Енди Мареј не е задоволен со својата игра при победата од 2-0 над Кимер Копејанс во првото коло од турнирот од Серијата 250 во Антверпен.

„Не сервирав добро, не сум задоволен и со некои други работи. Ментално, во многу натпревари откако се вратив го немам тој „убиствениот инстикт“ кога сум во предност. Порано чувствував дека добро играм кога водам, а сега тоа не е случај“ – вели некогашниот најдобар светски тенисер.

Тој смета дека ќе се одмори затоа што турнирите сега се се поретки.

„Среќен сум, не чувствувам болки во колкот и сум во состојба да ги правам работите кои отсекогаш сум ги правел. Можеби не на тоа ниво како кога имав 20 години, но конкурентен сум со повеќето играчи. Ова ми е четврти турнир во низа и добро е тоа што доаѓа крај на сезоната, малку ме боли лактот. И понатаму напредувам физички, но телото се уште треба да ми се навикне на мечеви. Најмногу досега, во една недела имам одиграно 3 меча, а за да бидам на највисоко ниво морам да одиграм 5-6 меча за краток рок“ – вели Мареј.

Во следното коло во Антверпен тој ќе игра со подобриот од дуелот Куевас – Делијен.

Прикажи повеќе...

Спорт

Протестите во Барселона го селат „Ел Класико“ во Мадрид?

Објавено пред

Првото сезонско „Ел Класико“, дуелот помеѓу Барселона и Реал, на програмата е на 26 октомври на „Ноу Камп“. Дербиот ќе се игра во невообичаен термин од 13 часот. Сепак, како што пишува „АС“ можно е дуелот да биде преместен во Мадрид.

Причина за можната рокада со местото на одигрување се демонстрациите во Барселона, кои се одржуваат веќе неколку денови, поради изрекувањето на судските пресуди за лидерите на Каталонија.

Бидејќи протести биле најавени и за 26 октомври челниците на Ла Лига од Извршниот комитет на Фудбалскиот сојуз на шпанија побарале клубовите да ги заменат домаќинствата.

Реал да биде домаќин на 26 октомври, а Барселона во вториот дел од првенството на 1 март наредната година.

Одлуката дали ќе има промени околу домаќинот на „Ел Класико“ ќе биде донесена во наредните денови.

Прикажи повеќе...

Спорт

Балаков им се извинил на Англичаните

Објавено пред

Селекторот на Бугарија Красимир Балаков им се извинил на англиските репрезентативци за расистичкиот инцидент што го приредија бугарските навивачи во понеделникот, во Софија. Во текот на квалификацискиот натпревар помеѓу двете репрезентации бугарските навивачи ги навредувале црномурните англиски репрезентативци со нацистички поздрави и мајмунски крици.

Англија во понеделникот и го нанесе најтешкиот пораз на Бугарија во квалификациските мечеви, но натпреварот мина в сенка на расистичките инциденти поради кои во првото полувреме натпреварот два пати бил прекинуван.

Ден по натпреварот под притисок на јавноста и барање на премиерот Бојко Борисов, оставка поднесе претседателот на Фудбалскиот сојуз на Бугарија, Борислав Михајлов.

Во исто време бугарската полиција соопшти дека во врска со инцидентот биле уапсени четири лица.

Селекторот Балаков по мечот изјавил дека не слушнал ништо, доцна синоќа ја сменил приказната и преку електронска пошта се извинил за однесувањето на навивачите.

„Го осудувам и го отфрлам расизмот како однесување што им се спротивставува на модерните односи меѓу луѓето. Тоа се предрасуди што доаѓаат од минатото и мораат засекогаш да бидат избришани“, напишал Балаков.

Бугарите поради инцидентите се соочуваат со жестока казна откако УЕФА објави дека отвориле дисциплинска постапка.

Селекторот на Бугарија: Не слушнав расистички навреди

Прикажи повеќе...

Најново

Европа1 час

Карл Билд: Ветото на Франција би значело колапс за кредибилитетот на ЕУ на Балканот

Шведскиот политичар Карл Билд на „Твитер“ порача дека ЕУ се соочува со можноста за пропаѓање на целиот нејзин кредибилитет на...

Македонија3 часа

АВМУ: Досега не е побарана промена на сопственоста на „1ТВ“

„1ТВ“ досега нема побарано да се изврши промена на сопственоста, соопшти Агенцијата за аудио и аудиовизуелните медиумски услуги. Од таму појаснуваат...

Македонија4 часа

Велика Британија го ратификува протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО

Велика Британија денеска го ратификува протоколот за полноправно членство на Северна Македонија во НАТО. Британскиот министер за надворешни работи, Доминик...

Македонија4 часа

Заев: Ако нема одлука за датум, Владата може да падне

Понатамошно одлагање за добивање датум за преговори со Европската Унија би можело да доведе до пад на Владата, рекол премирот...

Македонија5 часа

Прогласени пет нови природни реткости – меѓу нив и Чинарот во Охрид

Министерот за животна средина и просторно планирање донесе решение за прогласување 5 нови природни реткости: Киселичката пештера, Чинарот во Охрид,...

Свет6 часа

(Видео) Кара: Додека не го исчистиме регионот од терористи, акцијата во Сирија нема да престане

Операцијата „Извор на мирот“ на Турција во Сирија ќе продолжи сè до расчистување на регионот од терористи. Досега се убиени...

Регион7 часа

Малолетник украл автобус и ги развезувал патниците низ Белград

Младо момче, според неофицијални информации малолетник, за време на такси-блокадата во Белград, украл автобус на линијата 59, кој го држи...

Македонија7 часа

Јанакиески: Не можам да бидам вработен, една година сум во притвор

На повторниот нов почеток на судењето за предметот „Насилство во Општина Центар“, судијата Душан Јосифов им го утврдуваше идентитетот на...

Свет8 часа

Ким Џонг-ун јавајќи бел коњ се искачи на корејската света планина

Водачот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун, вети дека ќе ги совлада меѓународните санкции за кои рече дека донеле многу тешкотии...

Свет8 часа

Ердоган го одби повикот на САД за примирје

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, го одби повикот на САД за итен прекин на огнот во северна Сирија. Ова следува...

Свет8 часа

Семејство во Холандија живеело 9 години во подрум чекајќи го крајот на светот

Во подрумот на куќа во Руинерволд, Холандија, е пронајдено семејство што таму живеело изминативе девет години чекајќи го крајот на...

Регион9 часа

Полицијата во Словенија во воз пронајде 13 килограми хероин вреден над милион евра

Словенечката полиција откри повеќе од 13 килограми хероин во меѓународен патнички воз што патувал од Турција за Австрија, што е...

Европа10 часа

САД ги повикаа каталонските демонстранти на умереност

Соединетите американски држави ги повикаа каталонските демонстранти на умереност во реакцијата на судската пресуда за политичарите што организираа референдум за...

Македонија20 часа

Спасовски најави намалување на казните за сообраќајни прекршоци

Потпретседателот на СДСМ и министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, на граѓанската трибина во Кичево најави дека наскоро ќе следува...

Свет22 часа

(Видео) Судири на протестот на пожарникарите во Париз, полицијата употреби солзавец и водени топови

Француската полиција употреби солзавец и водени топови во судирите со пожарникарите кои протестираат во Париз. #Policiers contre #pompiers, quand les...

Македонија23 часа

Министрите на ЕУ не донесоа одлука за почеток на преговори со Северна Македонија

Министрите за надворешни работи на земјите членки на Европската Унија не донесоа одлука за определување датум за почеток на преговори...

Европа1 ден

(Видео) Најмалку 170 повредени во судирите во Барселона

Најмалку 170 лица се повредени, меѓу кои и 40 полицајци, во судирите меѓу демонстрантите и полицијата кај Меѓународниот аеродром во...

Регион1 ден

Косово го повлече барањето за прием во Интерпол

Премиерот во оставка на Косово, Рамуш Харадинај, денеска испрати писмо до Собранието на Интерпол во кое се вели дека Приштина...

Спорт1 ден

Михајлов ја презеде одговорноста, си поднесе оставка

Претседателот на Фудбалскиот сојуз на Бугарија Борислав Михајлов ја напуштил функцијата по расистичките испади на навивачите на синоќешниот квалификациски натпревар...

Свет1 ден

Оштетен аеродромот во Барселона, откажани 45 лета

Поради протестите во Шпанија, откажани се 45 лета на меѓународниот аеродром „Ел Прат“ во Барселона, кој, според информациите, претрпел мала...

Досие