Контакт

Спорт

Чиле „падна“, Македонија во главната рунда на Светското првенство

Објавено пред

Македонската ракометна репрезентација по двата високи порази во пресметките со Шведска и домаќинот Египет, ја забележа првата победа на Светското првенство во ракомет, победувајќи го Чиле со 32:29 (16:17) за да обезбеди пласман во главната рунда на Мундијалот.

Чилеанците, каде што главни ѕвезди се браќата Ервин и Емил Феухтман, кои играат во француската лига, се покажаа како опасен противник, посебно во првото полувреме, но кога беше најважно нашите репрезентативци покажаа дека се поквалитетен тим и ја забележавма третата победа во третиот меч на СП против јужноамерикаскиот противник.

Со победата, Македонија обезбеди пласман во главната фаза на СП, поточно во групата 4, каде што ќе играме со репрезентациите на Русија, Белорусија и Словенија, три многу тешки противници.

Капитенот Кирил Лазаров беше најефикасен со седум постигнати голови, Жарко Пешевски додаде 5, колку што имаше и Никола Костески. За Чиле, Естебан Салинас заврши со осум гола.

СП РАКОМЕТ ЕГИПЕТ 2021

ГРУПА Г

Македонија – Чиле 32:29 (16:17)

Шведска – Египет 18.00 ч.

Табела: 1.Шведска 4, 2.Египет 4, 3.Македонија 2, 4.Чиле 0

ГРУПА Х

Русија – Јужна Кореја 30:26 (15:15)

Белорусија – Словенија 18.00 ч.

Табела: 1.Русија 5, 2.Белорусија 3, 3.Словенија 2, 4.Ј.Кореја 0

Фото: СП Египет 2021©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Штефан Крафт по третпат светски шампион во ски скокови

Објавено пред

Австриецот Штефан Крафт беше во фантастична форма за да го освои златото на големата скокалница на Светското првенство во Оберстдорф, Германија пред Норвежанецот Роберт Јохансон и домашниот фаворит Карл Гајгер.

Крафт имаше убедлива предност по првата серија пред Јохансон за на крајот да победи со 276.5 поени (132.5 и 140 метри), додека Норвежанецот заостана 4.4 поени со скоковите од 129.5 и 135.5 метри. Гајгер имаше 267.4 поени со два скока од 132 метри, за да ја комплетира колекцијата медали од Оберстдорф – освои сребро на малата скокалница и беше дел од германскиот тим кој ја освои мешаната титула.

„Фантастично, не можам да го опишам чувството. По тешко лето со многу проблеми со повредите, да се вратам на мојата омилена скокалница и да освојам злато е неверојатно“, вели Крафт, кој пред четири години во финскиот Лахти победи на малата и големата скокалница.

Пјотр Жила, полскиот ас кој освои злато на малата скокалница, беше четврти пред Словенецот Анже Ланишек.

Прикажи повеќе...

Спорт

Квитова и Мугуруза во финалето во Доха

Објавено пред

Петра Квитова по третпат во последните четири години ќе игра во финалето на Катар опен во Доха, откако со 6:4/6:4 ја совлада четврт-финалистката од Австралија опен, Американката Џесика Пегјула, и сега ќе се бори за титулата против поранешната гренд слем шампионка, Шпанката Гарбиње Мугуруза, која влезе во финалето откако Викторија Азаренка се повлече поради повреда на грбот.

Квитова ја совлада Мугурза во финалето во 2018 во Доха, а минатата година загуби во финалето од Белорусинката Арина Сабаленка.

„И јас би сакала да знам зошто играм добро во Доха. Би сакал да играм така на сите турнири, но не е лесно“, вели Квитова, која ќе оди на својата 28. титула во кариерата, но прва по таа од Штутгарт во 2019 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Нико Крањчар во солзи се прости од својот татко

Објавено пред

Денеска во Алеата на заслужните на гробиштата Мирогој во Загреб беше погребан легендарниот хрватски фудбалер и тренер Златко Цицо Крањчар, а посебно внимание предизвика емотивниот говор на неговиот син, исто така поранешен фудбалер, Нико Крањчар.

„Ти ми беше идол, беше добриот дух и тоа ќе останеш. Велеше дека мене ме одгледа мама, но не беше баш така, мој Цицек. Ме носеше на тренинзи во Рапид, ми дозволи да се заљубам во фудбалот. Ме пушти сам да се борам. Со пример ме научи да го сакам своето и да ценам припадност, ме научи како да сум Пургер и Хрват. Најголемата лекција која ја добив од тебе беше дека сите сме еднакви на овој свет. На секој треба да му се даде барем насмевка, бидејќи таа е бесплатна. И ти, тато, не отиде, ќе бидеш секогаш со нас. Те сакаме, и од срце ти благодариме. Твојот син“, изјави Нико Крањчар.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа1 час

Состојбата во Чешка критична, дел од пациентите се испраќаат во други земји

Чешка побара од Германија, Швајцарија и Полска да примат десетици пациенти заразени од Ковид-19, бидејќи состојбата во чешките болници е...

Регион3 часа

Србија викендов делумно се затвора, рапиден скок на новозаразени од Ковид-19

Заврши седницата на кризниот штаб во Србија на која беше анализирана моменталната епидемиолошка состојба. Одлучено е да има затворање од...

Македонија5 часа

11 починати и 843 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени вкупно 3.519 тестирања, а регистрирани се 843 нови случаи...

Македонија5 часа

Убиецот на Мартин Нешкоски од Бугарија спроведен во затворот „Идризово“

За помалку од месец по апсењето, Бугарија го екстрадира специјалецот Игор Спасов, убиецот на Мартин Нешкоски. Пред 25 дена тој...

Македонија8 часа

Руската вакцина ќе пристигне во Македонија оваа недела

Премиерот Зоран Заев соопшти дека, најверојатно, првите 3.000 вакцини „спутник в“ ќе пристигнат во земјата в недела. „Еве, јас знам...

Македонија8 часа

Медицинска сестра од Ортопедија за операција барала 300 евра, бонбониера и пијалак, во полиција ја пријавиле доктори

Медицинска сестра од Клиниката за ортопедија е обвинета дека за операција барала и добила 300 евра, бонбониера и пијалак. Во...

Топ10 часа

Прекината свадба во Тетово, притворен сопственикот на угостителскиот објект

Полицијата вчера прекинала свадба со 110 гости угостителски објект во Тетово. Приведен е сопственикот на угостителскиот објект. „По претходна пријава,...

Топ10 часа

Познат идентитетот на убиените во Топанско Поле

МВР со детали за пукањето ноќеска во скопската населба Топанско Поле. Како што се наведува, убиени се лицата А. Б....

Регион10 часа

„Блиц“: Колапс на системот во Врање – преполни болници, а Македонците стигнаа на шопинг

Епидемиолошката состојба во српскиот град Врање е вонредна и исклучително тешка, предупредуваат експертите во земјата. Покрај наглото зголемување на бројот...

Европа11 час

Молдавија прва во Европа доби вакцини преку „Ковакс“

Молдавија е прва европска земја што доби вакцини против коронавирусот од глобалната програма „Ковакс“, објави претседателката Маја Санду. Таа на...

Свет11 час

(Видео) Во зоолошка во Сан Диего вакцинирани мајмуни против коронавирусот

Девет мајмуни во зоолошката градина во Сан Диего – четири орангутани и пет бонобо – се вакцинирани против Ковид-19, со...

Македонија11 час

Ноќеска пукање во Топанско Поле, мртви две лица

Двајцата убиени, во кои ноќеска беше пукано, се од Скопје, на возраст од 24 и 28 години, велат од МВР...

Регион11 час

Словенија ги заострува условите за влез во земјата поради новите видови коронавирус

Поради опасност од внесување нови варијанти на коронавирусот, Словенија ќе спроведе засилен надзор и ќе ги заостри условите за влез...

Свет12 часа

Папата ја почна историската посета на Ирак

Папата Франциско, утрово, на аеродромот во Рим полета со авион во историска посета на Ирак, пренесоа агенциите. Како што се...

Европа13 часа

Австралија бара од ЕК да ја преиспита одлуката за блокирање на вакцините од „Астра зенека“

Австралија бара од Европската комисија да ја преиспита одлуката за блокирање на испораката на вакцините на „Астра зенека“ во таа...

Свет13 часа

Во Мексико убиени над 60 политичари пред изборите во земјата

Најмалку 64 политичари се убиени во последните шест месеци во Мексико. Се претпоставува дека тоа има некаква врска со парламентарните...

Свет1 ден

90 проценти од Израелците примиле барем една доза вакцина или го прележале коронавирусот

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, денес објави дека Израел, Австрија и Данска ќе формираат заедничка основа за истражување, развој и...

Македонија1 ден

Нов силен земјотрес во Грција, почувствуван и во Македонија

Земјотрес со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала ја погоди Грција, а потресот беше почувствуван и во Македонија. Според...

Свет1 ден

Путин: Руските вакцини против коронавирусот се најбезбедни и најефикасни во светот

Претседателот на Русија, Владимир Путин, рече дека руските вакцини против коронавирусот се најбезбедни и најефикасни во светот. Путин на состанокот...

Свет1 ден

Земјотрес со јачина од 7,2 степени го погоди Нов Зеланд, издадено предупредување за цунами

Силен земјотрес го погоди Нов Зеланд. Според првичните проценки на emsc-csem.org, земјотресот бил со јачина од 6,9 степени според Рихтеровата...

Досие