Контакт

Спорт

Чурлинов и официјално во Штутгарт до 2024 година (фото)

Објавено пред

Младинскиот македонски фудбалски репрезентативец, Дарко Чурлинов (19) денеска ја официјализираше соработката со германскиот второлигаш, Штутгарт и потпиша 4-годишен договор со популарните „шваби“.

Чурлинов во Штутгарт доаѓа од бундеслигашот Келн.

„Пресреќен сум што сум овде, стопроцентно сум мотивиран да дадам се од себе за Штутгарт. Сакам да му помогнам на тимот, да сторам се што е потребно за да бидам од помош во битката за влез во елитата“ рече младиот фудбалер додека траеше официјализирањето на договорот.

Сезонава Македонецот играше во вториот тим на Келн, настапи на девет средби, а притоа постигна 6 гола, но имаше и 2 асистенции.

Спорт

Сити загуби 2 бода со автогол, „Топчиите“ одиграа 11-та нула сезонава (видео)

Објавено пред

Нов чекор назад за Манчестер Сити во одбраната на титулата во Премиерлигата. „Граѓаните“ на својот стадион одиграа само 2-2 против Кристал Палас со свтогол во последните моменти од мечот.

Играчот на Палас Тосун во 40 минута го стиша „Итихад“, погоди за гостински 0-1.

Сити се мачеше речиси цело второ полувреме да ја наметне својата препознатлива игра и да го сврти резултатот.

Тоа му успеа на голгетерот Кун Агуеро. Тој постигна два гола набрзина за целосен пресврт. Првиот во 82, а вториот во 87 минута.

Кога сите на стадионот го очекуваа последниот судиски свиреж, во 90. минута Фернандињо постигна автогол за конечни 2-2.

Екипата на Арсенал повторно одигра само реми, дури 11-то сезонава. На домашен терен бод на „топчиите“ им зеде екипата на Шефилд јунајтед, мечот заврши со резултат 1-1.

Мартинели со гол во првото полувреме донесе предност за Арсенал.

Тој резултат беше активен се до 83 минута кога Флик погоди за конечни 1-1.

На останатите попладневни мечеви во ПЛ беа постигнати следните резултати:

Брајтон-Астон Вила 1-1
Норич-Борнмут 1-0
Саутемптон-Вулверхемптон 2-3
Вест Хем-Евертон 1-1

Прикажи повеќе...

Спорт

Касемиро со два гола го донесе Реал на врвот на Ла Лига (видео)

Објавено пред

Мадридски Реал благодарение на двата гола на Касемиро успеа да слави значаен триум против Севилја (2-1) со што се искачи на првото на Ла Лига.

Иако посетителите на „Сантијаго Бернабеу“ 57 минути гледаа фудбал без голови, за само 12 минути дури трипати се тресеа мрежите.

Најпрво Касемиро погоди за 1-0 во 57 минута, а Севилја возврати преку Лук де Јонг во 64 минута.

По само 5 минути повторно Касемиро донесе предност за Кралскиот клуб која избраниците на Зинедин Зидан не ја испуштија до крајот.

Со новата победа, Реал има 43 бода, три повеќе од Барселона која утре на својот стадион ја пречекува екипата на Гранада.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Чудото од дете“ гази и во Германија, направи пресврт со 3 гола за 20 минути

Објавено пред

Голеадата на теренот на Аугсбург беше среќна за гостите од Дортмунд, ѕвезда на денот во Германија е „чудото од дете“ од Норвешка, Ерлинг Халанд. Аугсбург загуби од Борусија (Д) со 3-5 иако до 59 минута од мечот имаше позитива од 3-1 против „милионерите“.

Сепак, во 56 минута во игра влезе новото засилување за Борусија од Салцбург, Халан кој првиот гол го постигна во 59 минуат и намали на 3-2.

По само 2 минути Санчо погоди за 3-3, а вториот гол на Халанд во 70 минута донесе предност од 3-4. Точка на мечот со хет-трикот стави во 79 минута.

Во останатите натпревари од 18-тото коло или прво по зимската пауза, Вердер како гостин во Диселдорф славеше минимално со 1-0 против Фортуна.

Келн на домашен терен беше убедлив против Волфсбург, Ајнтрахт (Ф) како гостин славеше кај Хофенхајм со 2-1, а со истиот резултат заврши и мелот на кој Мајнц дома беше поразен од Фрајбург.
Подоцна започнува мечот меѓу Лајпциг и Унион Берлин.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа3 минути

Хари и Меган останаа без кралските титули

Принцот Хари и војвотката Меган го загубија правото на кралските титули, пренесуваат светските медиуми повикувајќи се на информации од Бакингамската...

Македонија3 часа

Емил Јакимовски кој им се закануваше на две новинарки доби осумдневен притвор

Судија на претходна постапка попладневно му одреди осумдневен притвор на Емил Јакимовски, поранешен вработен во Централниот регистар. „Осумдневниот притвор му...

Македонија3 часа

Дежурни инспекциски екипи утврдуваат зошто е црвена водата на реката Серава

Министерството за животна средина информира дека екипи излегле на терен за да спроведат вонреден инспекциски надзор по течението на реката...

Македонија5 часа

Заев: Остануваме отворени за соработка на изборите со сите, освен со ВМРО-ДПМНЕ

Во однос на прашањето за евентуални изборни коалиции, претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска истакна дека СДСМ е политички субјект...

Свет5 часа

(Видео) Макрон евакуиран од театарот во Париз, демонстранти се обидоа да влезат во зградата

Француските безбедносни сили го евакуираа претседателот на земјата, Емануел Макрон од театарот Ле Буфе ду Норд во Париз поради напад...

Топ6 часа

Разбојниците по кражбата во НЛБ банка го запалиле возилото

Три вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во еокспозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров.Тие го извршиле грабежот со „опел...

Економија7 часа

(Видео) Aнгеловска: Буџетот е во добра кондиција, платите и пензиите ќе бидат исплатени навреме

„Буџетот е во добра кондиција, финансиите се стабилни. Минатата година имавме добра динамика на наплата со реализација на проекцијата за...

Свет8 часа

Седум планинари исчезнаа во лавина во Непал

Најмалку четворица јужнокорејци и тројца непалски водичи исчезнаа во лавина на популарната патека за планинарење во Непал, соопштија властите.         ...

Култура9 часа

Џејми Ли Кертис за „Медена земја“ твитна: Колку совршен филм, воодушевена сум

Македонскиот документарец номиниран за два оскари, „Медена земја“ ги освои симпатиите и на познатите холивудски актерски имиња. What a perfect...

Економија10 часа

Луксембург – земја со најголема минимална плата во ЕУ

Минималната месечна плата во Луксембург се зголеми на 1 јануари и сега изнесува 2,14 илјади евра. Дури и пред ова...

Економија11 час

Комората на сметководители препорачува: Канцерогените фискални ленти итно да се забранат како во ЕУ

Од 1 јануари годинава во Европската Унија, стапи на сила забраната за употреба на штетната хемиска материја Бисфенол А или...

Свет11 час

Помпео под притисок да се појави на јавно сослушување за убиството на Сулејмани

Одборот за надворешни работи на Претставничкиот дом на Конгресот на САД испрати обврзувачки повик до државниот секретар Мајк Помпео за...

Спорт11 час

Михајловиќ: Имав напади на паника во болница, сакав да побегнам низ прозорец!

Екс-српскиот фудбалер, а сега актуелен тренер на калчолигашот Болоња, Синиша Михајловиќ за тв емисијата „Verisimo” раскажа досега непознати детали од...

Свет11 час

Сменет бразилски министер кој во говор го цитираше Гебелс

Бразилскиот министер за култура е сменет од позицијата, откако што цитираше делови од говор на нацистичкиот шеф на пропаганда Јозеф...

Свет1 ден

Граѓаните од ЕУ нема автоматски да бидат депортирани по брегзитот

Велика Британија нема автоматски да ги депортира граѓаните од Европската Унија кои не побарале да останат во земјата по брегзитот,...

Европа1 ден

Музејот „Лувр“ во Париз затворен поради протести

Музејот „Лувр“ во Париз денеска беше затворен кога десетици демонстранти го блокираа влезот протестирајќи против намерата на француската влада да...

Македонија1 ден

(Видео) Петровска: Погубно за Министерството и граѓаните ќе биде МВР да се претвори во партија

Впечатокот дека се случува хаос во Министерството за внатрешни работи е резултат на избрзаните телеграми од министерот Чулев, вели неговата...

Европа1 ден

Папата за првпат назначи жена на висока позиција во Ватикан

За првпат една жена ќе има висока позиција во Ватикан, бидејќи папата Франциско, поглавар на Римокатоличката црква, ја назначи Франческа...

Свет1 ден

Еден милион морски птици умреле над Тихиот Океан

Дури еден милион морски птици умреле над Пацификот за помалку од 12 месеци, а експертите велат дека е виновна топлата...

Регион1 ден

Грција идната недела ќе добие нов претседател

Грчката влада достави предлог до парламентот за избор на нов претседател на републиката, што ќе се одржи на 22 јануари,...

Досие