Контакт

Спорт

Циципас го намачи Ѓоковиќ, сега следува големата пресметка со Надал

Објавено пред

Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ и „кралот“ на земја Рафаел Надал ќе го продолжат своето долгогодишно ривалство со пресметка во финалето на Ролан Гарос во Париз, откако Србинот направи премногу грешки, но на крајот по четири часа битка го совлада младиот Грк, Стефанос Циципас со 6:3/6:2/5:7/4:6/6:1.

Ѓоковиќ и Надал ќе се сретнат по неверојатен 56-ти пат, а Ѓоковиќ досега ја има предноста со 29:26, но и 15:11 во финалињата. Досега, двајцата одиграле 15 гренд слем финалиња, и тука Надал има предност од 9-6: Надал има 6-1 скор на Ролан Гарос и 2-1 скор на САД опен, додека Ѓоковиќ води на Австралија опен со 2-0 и на Вимблдон со 2-1.

Првиот сет беше вистинска „слика“ на дуелот на Ѓоковиќ и Циципас – грчкиот предизвикувач имаше седум брејк топки од кои не искористи ниту една, додека Ѓоковиќ ја искористи единствената ваква шанса за да го освои сетот со 6:3. По ова, нивото на играта на Циципас падна, и Ѓоковиќ, кој претходно се жалеше на повреди, експресно го освои и вториот сет со 6:2.

Циципас поведе во третиот сет, но потоа загуби два брејка и Србинот имаше меч-топка за да го реши мечот. Но, Циципас успеа да ја спаси и да го освои третиот сет, по што се забележа пад во играта на Ѓоковиќ, што Циципас го искористи да израмни на 2:2. Меѓутоа, кога беше најважно, Циципас ја загуби концентрацијата, дозволувајќи му на Ѓоковиќ да стигне до ново гренд слем финале, каде што ќе ја брка својата 18-та гренд слем титула.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Роналдињо е позитивен на КОВИД-19

Објавено пред

Бразилската фудбалска легенда, Роналдињо имал позитивен тест на корона вирусот, објавуваат јужноамериканските медиуми.

40-годишниот поранешен фудбалер на Барселона се чувствувал добро, немал симптоми и се наоѓа во изолација во Бразил.

Ова е уште еден пех за Роналдињо оваа година, откако помина неколку месеци во затвор и во домашен притвор во Парагвај поради влегување во земјата со фалсификуван пасош.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кими по својот блескав старт на 41 година: Си помислив, што прават другиве?

Објавено пред

Кими Раиконен неодамна го прослави својот 41. роденден и стана рекордер по бројот на трки во Формула 1, а на сите критичари кои сметаат дека „Ајсмен“ одамна треба да е во пензија треба да им се покаже видеото на неговиот старт на Португалското ГП во Портимао во неделата.

Од 16. место на стартот со слабиот болид на Алфа Ромео, Кими успеа да стигне до шестата позиција во фуриозен старт, но на крајот заврши на 11. место и му избега поен. Запрашан за неговиот фантастичен старт тој одговори во свој стил.

„Не мислам дека стартот беше толку добар, бидејќи прво загубив место. Но, потоа искрено во еден момент си помислив: ‘Што прават другиве?’“, вели Финецот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хименез со голчиште, но Њукасл извлече реми кај „Волците“

Објавено пред

Вулверхемптон не успеа да го совлада Њукасл јунајтед во попладневниот меч од Премиер лигата, и покрај фантастичниот гол на Раул Хименез, откако „чавките“ успеаја да израмнат во финишот на мечот.

Мексиканскиот напаѓач Хименез, кого го посакуваат повеќе европски гиганти, во 81. минута постигна фантастичен гол од далечина откако двата тима пропуштија повеќе шанси, но во 89. минута, Џејкоб Марфи постигна исто толку убав гол од слободен удар, мамејќи го голманот Руи Патрисио за поен на „Молињу“.

По шест кола, „Волците“ се на седмото место на табелата со 10 поени, додека Њукасл се 14-ти со 8 поени.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Починаа 22 лица, регистрирани 561 новозаразени

Денеска се регистрирани 561 нови случаи на Ковид 19. Оздравени се 197 пациенти, а починати се 22 лица. Министерството за...

Македонија3 часа

(Видео) Членството ќе избира претседател на СДСМ, црвената боја стана партиска

Конгресот на СДСМ ги усвои измените и дополнувањата на статутот на партијата, информираше партискиот претседател, Зоран Заев на прес-конференција по...

Регион3 часа

Борисов позитивен на коронавирус

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на својот Фејсбук профил објави дека е позитивен на коронавирусот. „Иако РЗИ официјално го укина мојот...

Македонија5 часа

Погребан Амди Бајрам

Поранешниот пратеник и претседател на Сојузот на Ромите, Амди Бајрам попладнево беше погребан на муслиманските гробишта во Бутел. Амди Бајрам...

Регион6 часа

Жртвите се скриле во „контејерот на смртта“ во Србија, планирајќи да стигнат до Италија или Белгија

Жртвите кои беа пронајдени во контејнер кој од Србија стигнал во Парагвај се скриле таму со цел да заминат во...

Европа7 часа

Шпанија прогласи вонредна состојба

Шпанската влада прогласи вонредна состојба во земјата поради коронавирусот и воведе полициски час од 23 до 6 часот наутро. Со...

Регион8 часа

Од денеска во болниците во Словенија само пациенти со корона и итни случаи

Од денеска приемот на сите пациенти во словенечките болници ќе биде прекинат, освен за итните случаи и оние кои страдаат...

Топ9 часа

Автомобил прегази 15-годишно дете во Скопје

Петнаесетгодишно дете вчера напладне било прегазено од автомобил на булеварот Александар Македонски во Скопје. Со возилото управувал Т.В. од Крива...

Македонија10 часа

Шилегов: Би ги укинал централните инспекции, да не постои државен инспекторат

На дебатата „Како до ефикасни и независни инспекциски служби во Скопје“ што ја организираше НВО Инфоцентарот, градоначалникот Петре Шилегов се...

Македонија11 час

Во болниците се лекуваат 595 пациенти од коронавирус, капацитетите се прошируваат

Со вчерашните нови 404 случаи со Ковид-19 регистриани во земјава, во болниците низ Македонија се лекуваат 595 пациенти. Од нив...

Македонија11 час

Маричиќ: Судството покажа дека може да функционира онлајн

Судството покажа дека може да функционира онлајн, вели министерот за правда Бојан Маричиќ по повод Европскиот ден на правдата. „Ова ново...

Македонија24 часа

Амди Бајрам бил позитивен на коронавирус, епидемиолозите ќе прават анкети со семејството

Министерството за здравство информира дека кај починатиот Амди Бајрам постмортем е утврдено дека бил позитивен на Ковид-19. Од страна на...

Македонија1 ден

Починаа 14 лица, регистрирани 404 новозаразени

Денеска се регистрирани 404 нови случаи на Ковид 19, оздравени се 182 пациенти, а починаа 14 лица. Министерството за здравство...

Регион1 ден

На Балакнот рекордни бројки на заразени со коронавирус

Дел од државите на Балканот денеска регистрираа рекордни бројки на заразени со коронавирус од почетокот на пандемијата. Во Србија рекордни...

Свет1 ден

(Видео) Трамп гласаше на претседателските избори во САД

Претседателот на САД, Доналд Трамп гласаше на претседателските избори во САД. „Само што гласав! Голема чест“, напиша Трамп на социјалните...

Свет1 ден

Американските компании продолжуваат со тестирање на вакцината против Ковид-19

Фармацевтската компанија „Астра Зенека“ ќе продолжи со клиничките испитувања на својата експериментална вакцина против Ковид-19 во САД, откако доби одобрение...

Македонија1 ден

Филипче најави проширување на болничките капацитети и надополнување на кадарот

Прширување на болничките капацитети и надополнување на кадарот најави министерот за здравство Венко Филипче, кој денеска ги посети болниците во...

Македонија1 ден

Почина Амди Бајрам

Поради кардиоваскуларни проблеми, почина Амди Бајрам, експратеникот и претседател на Сојуз на Ромите. Тој починал на приватна клиника во Скопје....

Економија1 ден

(Видео) Компаниите кои се потешко погодени од кризата ќе добијат поголема финансиска поддршка

Со измените на Законот за поддршка на исплата на плати, компаниите кои се потешко погодени од кризата, ќе добијат поголема финансиска...

Регион1 ден

Грција воведе дополнителни мерки, вклучително и полициски час во Атина и Солун

Поради зголемувањето на ширењето на Ковид-19, Грција воведе дополнителни мерки, вклучително и полициски час во Атина и Солун. Мерките стапуваат...

Досие