Контакт

Спорт

Циципас и Зверев со порази ја почнаа 2020

Објавено пред

Александер Зверев и Стефанос Циципас со порази ја стартуваа новата тениска сезона, откако имаше големи изненадувања на првиот ден од АТП купот.

Светскиот рекет број 7, Германецот Зверев беше шокиран од Австралиецот Алекс де Минаур, кој се врати од сет негатива и 4:2 во вториот за 4:6/7:6(3)/6:2 победа. Гркот Циципас, кој е шесторангиран на АТП листата, загуби со 7:6(6)/7:6(4) од младиот Канаѓанец Денис Шаповалов. По овие порази, Германија и Грција ги загубија првите дуели на турнирот со 24 нации, кои се поделени во шест групи во Сиднеј, Бризбејн и Перт.

Покрај Австралија и Канада, до победи стигна и Белгија со 3:0 над Молдавија, додека Норвешка стигна до изненадувачка 2:1 победа над САД. Рафаел Надал и Новак Ѓоковиќ ќе дебитираат во сабота на турнирот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Сонего го декласираше Ѓоковиќ во Виена

Објавено пред

Релативно анонимниот италијански тенисер, Лоренцо Сонего ја оствари својата најголема победа во кариерата, откако во четврт-финалето на Виена опен со 6:2/6:1 го шокираше светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ.

25-годишниот Сонего влезе на главниот турнир како „среќен губитник“, односно загуби во последното коло од квалификациите и се пласираше на турнирот по повлекување на друг тенисер, и во својата кариера има освоено само еден турнир, Анталија опен во Турција минатата година.

„Фаќајќи“ го Ѓоковиќ на погрешна нога, Сонего го освои првиот сет за само 36 минути игра, по што продолжи со шокантниот тенис и во вториот сет. Ѓоковиќ имаше шест брејк топки, од кои не искористи ниту една, а на прв сервис освојуваше под 50 отсто од поените. За место во полуфиналето, Сонего ќе се бори со подобриот од дуелот меѓу Григор Димитров и Ден Еванс.

Турнирот во Виена остана и без локалниот херој, Доминик Тим, кој загуби во два сета со 7:6(5)/6:2 од Русинот Андреј Рубљов. Откако во првиот сет имаше израмнета игра, Рубљов остана смирен во тај-брејкот, и потоа ја искористи повредата на стапалото на Тим во вториот за пласман во полуфиналето, каде што ќе игра со Јужноафриканецот Кевин Андерсон, кој со 6:4/7:6(5) беше подобар од уште еден Русин, Данил Медведев.

Прикажи повеќе...

Спорт

Роналдо е негативен на КОВИД-19, се враќа во недела

Објавено пред

Ѕвездата на Јувентус, Кристијано Роналдо доби зелено светло да се врати во својот тим откако имаше негативен тест на КОВИД-19, потврди италијанскиот клуб на нивниот веб-сајт.

„Кристијано Роналдо беше на проверка за КОВИД-19 и резултатот беше негативен. По 19 дена, тој се опорави и веќе не е ограничен за домашна изолација“, се вели во соопштението на Јуве, што значи дека тој во недела може да игра против Специја откако пропушти четири меча.

Заразата на Роналдо помина со многу контроверзи, откако тој беше позитивен за време на настапите за португалската репрезентација и се врати во Торино со посебен „амбулантен авион“, влегувајќи во конфликт со министерот за спорт на Италија, Винченцо Спадафора. Покрај тоа, против Роналдо има посебна истрага на локалните власти за прекршување на карантинот.

Тој беше во изолација од 13 октомври, враќајќи позитивни тестови на 22 и 27 октомври, а откако не му беше дозволено да настапи при 0:2 поразот од Барселона во ЛШ, тој на Инстаграм напиша „ПЦР е срање“, по што го избриша коментарот.

Дел од фановите беа загрижени од изгледот на Роналдо при неговите појавувања на социјалните мрежи, посочувајќи дека е ослабен.

Прикажи повеќе...

Спорт

Почина Ноби Стајлс, „беззабиот тигар“ на Манчестер јунајтед

Објавено пред

Ноби Стајлс, еден од славната генерација на Англија која во 1966 година ја освои својата единствена светска титула, почина на 78 години по долга борба со ракот на простатата.

Стајлс, кој со Манчестер јунајтед ја освои европската титула во 1968 година, останува запаметен за својот танц на „Вембли“ во 1966 со трофејот од СП во едната рака, и лажните заби (поради која доби прекар ‘беззабиот тигар’) во другата рака.

„Тоа останува најголемото нешто што ми се случило во животот. Сите ме сакаат поради тоа“, изјави Стајлс во 2002 година.

Неговиот соиграч од репрезентацијата, Џеф Херст го опиша Стајлс како „срцето и душата на репрезентацијата“. Од Манчестер јунајтед посочија дека се работи за „титан во историјата на клубот, кој одбележа цела една ера“.

Стајлс, кој играше како фудбалер од средниот ред, беше препознатлив по својот груб стил на игра посебно во одбраната. Ќелав и без заби на 24 години, мал и кратковид, тој самиот се опиша како „полуслепо џуџе“, и живееше во близина на „Олд Трафорд“ целиот живот и мораше да ги продаде медалите и трофеите за да преживее. Во 2010 беа собрани 425.000 фунти за него, од кои Јунајтед платија 209.000 фунти.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 минути

934 нови случаи на Ковид 19, починаa пет лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2748 тестирања, а регистрирани се 934 нови случаи на...

Свет14 минути

Сведоштва: Луѓето трчаа во паника, улиците се преплавени со мртви риби

Луѓето панично трчаа во турскиот град Измир, изјавија очевидци, откако земјотресот со јачина од седум степени според Рихтеровата скала започна...

Македонија40 минути

Ексминистерот Наќе Чулев заразен со Ковид-19

Поранешниот министер за внатрешни работни Наќе Чулев, кој беше претставник на ВМРО-ДПМНЕ во техничката влада на Оливер Спасовски, е позитивен...

Свет48 минути

(Видео) Бројот на жртви во земјотресот во Турција се искачи на 14, над 400 лица се повредени

Бројот на жртви во денешниот земјотрес кој се случи во Турција и Грција, се искачи на 14. Епицентарот на земјотресот...

Регион3 часа

Вучиќ: Од 10 ноември без ПЦР-тест меѓу Србија, Албанија и Македонија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека биле донесени неколку важни одлуки на видеосостанокот на тема „Мал шенген“, чија имплементација...

Македонија5 часа

Обвинителството отвори истрага за Лидија Димова за злоупотреба на европските фондови

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција отвори истрага за директорката на Националната агенција за европски образовни програми...

Македонија5 часа

Бојан Јовановски оди во домашен притвор

Апелациониот суд Скопје ја уважи жалбата на обвинетиот Бојан Јовановски – Боки 13 за предметот „Рекет“, со што ја укина...

Македонија7 часа

Царовска: Нема ширење на Ковид-19 во училиштата

Немаме ширење на Ковид-19 во училиштата, додека не се создадат услови за затворање, остануваме на овој модел, изјави министерката за...

Македонија8 часа

СОНК бара да се преиспита наставата со физичко присуство

СОНК бара Министерството за образование и наука да ја преиспита одлуката за настава со физичко присуство, односно да им овозможи...

Македонија9 часа

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Скандал е што наместо оставка, Шилегов го награди Караџовски

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ на град Скопје реагира за доделената награда „13 Ноември“ на епидемиологот Жарко Караџовски. Тие велат дека...

Регион10 часа

Во Хрватска 2.772 новозаразени од коронавирус, 20 починати

Во Хрватска се евидентирани 2.772 нови случаја на зараза од коронавирус, така што бројот на активни случаи во Хрватска е...

Македонија10 часа

Мицкоски предлага здравствените работници еднаш месечно бесплатно да се тестираат

Во време на ковид-пандемија, во насока да ги заштитиме тие што се грижат за нашето здравје и спасуваат животи, предлагам...

Актуелно11 час

Почина актерот Данчо Чевревски

На 69 години синоќа во Скопје почина Данчо Чевревски, македонски театарски и филмски актер и продуцент. Чевревски е роден на...

Европа11 час

Дарманин: Франција е во војна против исламистите

Францускиот министер за внатрешни работи, Жерар Дарманин, вели дека е можно повеќе напади да се случат на територијата на Франција...

Европа12 часа

ЕУ обезбеди 220 милиони евра за прекуграничен превоз на заболени од корона

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, во четвртокот објави 220 милиони евра помош за прекуграничен транспорт на луѓе...

Европа12 часа

(Видео) Огромен метеж во Париз, луѓето повторно празнеа полици пред новото затворање

Десетици илјади парижани синоќа предизвикаа масовен сообраќаен метеж во обид да ја напуштат француската престолнина пред почетокот на новото затворање...

Свет1 ден

Автомобил удри во група луѓе во Германија – загина дете, а има и тешко повредени

Дванаесетгодишно момче загина, а тројца се тешко повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи доцна попладнево во Германија, пренесуваат...

Македонија1 ден

Во Скопје 390 новозаболени и петмина починати, најмладата жртва има 35 години

Во Скопје во изминатите 24 часа се регистрирани 390 нови случаи на Ковид-19 и петмина починати. Меѓу починатите најмладата жртва...

Македонија1 ден

Нови 862 заразени и 14 починати од Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.699 тестирања, а регистрирани се 862 нови случаи на...

Свет1 ден

(Видео) Макрон се обрати на нацијата – нема да се откажеме од нашите вредности

Франција повторно беше цел на терористички напад, порача францускиот претседател, Емануел Макрон, во Ница, каде што утрово беа убиени тројца...

Досие