Контакт

Спорт

Црногорците се оптимисти: Можеме да ја победиме Македонија

Објавено пред

Црна Гора ќе биде вториот противник на Македонија на Европското првенство во Словачка и Унгарија.

Влогот за утрешниот натпревар е голем за двете селекции, кои беа поразени во првата рунда. Македонија во тесен натпревар загуби од словенија (25:27), додека Црногорците очекувано беа поразени од фаворизираната Данска (21:30).

„Нема причина против Македонија да не одиграме дисциплинирано. Сигурен сум дека ќе бидеме вистински на тој меч“, рекол директорот на репрезентацијата на Црна Гора, Драшко Мрваљевиќ.

Директорот ја предводеше Црна Гора против Данска, бидејќи селекторот Драшко Рогановиќ се наоѓа во ковид-протоколот.

„Го гледавме мечот Македонија-Словенија. И со двете репрезентации можеме да играме. Добро се држеа, но ние против Македонија имаме шанса, ќе одиме на победа. Но никогаш не можете да знаете што ви носи наредниот де, најпрвин да се тестираме на коронавирусот. Мораме да размислуваме позитивно“, рекол кпитенот Васко Шеваљевиќ.

Натпреварот Македонија-Црна Гора, утре ќе започне во 18 часот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Уапсени двајца навивачи на Тотенхем во текот на натпреваорт со Челси

Објавено пред

Челси, вчера го победија Тотенхем со 2:0. Во текот на натпреварот, биле уапсени две лица. Уапсените се навивачи на Тотенхем.

Полицијата соопшти дека лицата биле уапсени бидејќи сор азни предмети фрлале кон играчот на Челси, Антонио Ридигер.

„Истрагата е во тек. Две лица се уапсени, а се работи и на идентификацијата на останатите кои се вмешани во овој инцидент“, стои во полициското соопштение.

Челси и Тотенхем најавија дека ќе соработуваат во истрагата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Медведев загуби сет од Креси, Оже-Алијасим го победи Чилиќ

Објавено пред

Данил Медведев избори четврт-финале на Австралија опен. Минатогодишниот финалист, за пласман во полуфиналето ќе игра против Феликс Оже-Алијасим.

Медведев се мачеше и нервираше речи три и пол часа против Американецот Максим Креси (70. на АТП-листата).

Рускиот тенисер на крајот победи со 6/2, 7/6, 6/7, 7/5.

Медведев тешко се прилагоди на серви-волеј играта која ја форсира Креси. Во моментот кога Американецот го освои третиот сет и намали на 2:1, се слушна извикот на Медведев.

„Ова е досадно“.

Медведев во четврт-финалето ќе се соочи со Феликс Оже-Алијасим. Канаѓанецот славеше победа над ветеранот Марин Чилиќ 2/6, 7/6, 6/2, 7/6.

Клучниот момент во мечот се случи во финишот на вториот сет, прит водство на Чилиќ од 1:0 во сетови, Канаѓанецот успеа да спаси сет топка.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кијеза ќе отсуствува седум месеци

Објавено пред

Напаѓачот на Јувентус, Федерико Кијеза, имал успешна операција на коленото. Клубот соопшти дека фудбалерот ќе биде отсутен од тимот во наредните седум месеци.

Кијеза ги повреди предните вкрстени лигаменти во коленото, на натпреварот против Рома на 9 јануари.

Јувентус се надеваат дека Киеза ќе биде подготвен за почетокот на наредната сезона.

Кијеза, оваа сезона, одигра 18 натпревари, постигнал четири гола и забележал исто толку асистенции.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 минута

Јанакиески спроведен на судење со полициско возило

На штаки, легнат во полициско возило, Миле Јанакиески е земен од дома со судска наредба и спроведен на судење. Денеска...

Свет39 минути

По САД и Британија повлекува дел од персоналот во амбасадата во Киев

Велика Британија почна да го повлекува персоналот од амбасадата во Украина поради предупредувањата за руската инвазија. Според извештајот, официјалните лица...

Свет1 час

Kазнети 3.600 долари зашто на една минута го напуштиле карантинот

Тајванските здравствени власти казнија индонезиски рибари со 3.610 долари затоа што ги напуштиле хотелските соби за време на карантин за...

Свет2 часа

СЗО најавува крај на пандемијата во Европа

Сојот омикрон на коронавирус, кој би можел да зарази 60 отсто од Европејците до март, започна нова фаза на пандемијата...

Македонија13 часа

Локализиран пожарот во „Жито Битола“

Локализиран е пожарот што избувна околу 17 часот во „Жито Битола“. Пожарникарите остануваат на терен, до целосно гасење на огнот....

Македонија14 часа

Нови 1.424 случаи на коронавирус, починаа 20 лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 5.604 тестови, а регистрирани се 1.424...

Свет16 часа

НАТО испраќа се’ повеќе оружје во Украина

Во последните денови, членките на НАТО испраќаат оружје и воен персонал во Украина, како и во блиските европски земји, во...

Македонија18 часа

„Преговорите ги диктира Софија, ова е пазар дипломатија“ – опозицијата со критики за начинот на кој Владата преговара со Бугарија

Остри критики за начинот на којшто се водат преговорите со Бугарија упатија говорниците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ на трибината насловена „Заштита...

Економија21 час

Ковачевски: Сите работници кои работат во недела мора да добиваат најмалку 50 отсто повисока дневница

„Денешната посета на „Дура Аутомотив Системс“ е одлична можност да се види како изгледа примената на законското решение „Недела неработен...

Топ22 часа

Прегазен малолетник на улица во Тетово, возачот избегал

Седумнаесетгодишно момче било прегазено од автомобил вчера на улицата Благоја Тоска во Тетово. Возачот кој управувал со возилото избегал од местото,...

Свет22 часа

Директорот на „Фајзер“: Годишните вакцини против ковид би биле подобри од честите бустери

Алберт Бурла, извршен директор на компанијата „Фајзер“, рече дека годишната вакцинација против короната би била подобра опција од почестите засилувачки...

Регион24 часа

Вучиќ добил список со седум лица кои му спремале атентат

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, синoќа се обрати до јавноста по обелоденувањето на веста дека бил подготвуван атенатат врз него....

Македонија1 ден

Пецаков да одговара што не се изолирал додека чекал резултати од тестот за ковид, порача владејачката партија

Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков додека чекал резултати од тестот за коронавирусот наместо да се изолира, свесно присуствувал на јавен...

Македонија2 дена

Пред да почине Рахимовски се јавил кај пријател во Македонија, се договориле да го пречека на скопскиот аеродром

Аки Рахимовски утрово планирал патување во Македонија и посета на мајка си. Тој телефонски разговарал со пријателот Здравко Ситновски во...

Македонија2 дена

Нови 1.913 случаи на коронавирус во Македонија, починаа 21 лице

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 7.219 тестови, а регистрирани се 1.913...

Македонија2 дена

Млад пациент доби срце, а кај двајца се трансплантираат бубрези од починат донор

Млад пациент доби срце, а кај двајца пациенти на дијализа се трансплантираат бубрезите од лице кое почина од мозочна смрт....

Регион2 дена

Почина Аки Рахимовски од „Парни Ваљак“

Пејачот на групата Парни Ваљак, Аки Рахимовски почина на 66-годишна возраст. Веста за смртта беше објавена и на официјалната страна...

Македонија2 дена

Стоилковски извади списоци: „Паркинг не плаќале стотици функционери од Демократскиот сојуз, СДСМ и ДУИ“

Стотици автомобили на функционери од власта и членови на Демократскиот сојуз, на СДСМ, на ДУИ биле ослободени од плаќање паркинг...

Македонија2 дена

Пецаков вели дека не се изолирал и на Водици излегол оти побарал тест заради патување

Градоначалникот на Охрид Кирил Пецаков вели дека не се изолирал по тестирањето за Ковид-19 и на Водици излегол да ја...

Македонија2 дена

Родители бараат укинување на задолжителното носење маски во училиштата

Иницијативата „Стоп за носењето маски во училиштата“ која обединува 12.000 родители, преку допис до медиумите тврди дека имаат поддршка од...

Досие