Контакт

Спорт

Црвена звезда нема да патува во Ерменија, бара да му биде домаќин на Арарат

Објавено пред

Црвена звезда побарале од УЕФА натпреварот против Арарат во плејофот во Лига Европа да се игра во Белград. Натпреарот помеѓу овие два тима е закажан за 1 октомври во Ереван меѓутоа поради војната помеѓу Ерменија и Азербејџан експедицијата на Црвена звезда нема да патува во Ерменија.

УЕФА најверојатно во текот на денот ќе донесе одлука дали и каде ќе се игра натпреварот.

Наводно во игра се три сценарија.

Првото е она кое го предложиле од Црвена звезда, да биде заменето домаќинството, односно натпреварот наместо во Ереван да се одигра во Белград.

Второто е УЕФА да одреди неутрален терен каде ќе се одигра натпреварот и третото е дуелот воопшто да не се игра што значи дека Црвена звезда без борба би се пласирала во фазата про групи во Лига Европа.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Фиго: Алчните Американци ќе го уништат фудбалот со европска Премиер лига

Објавено пред

Португалската фудбалска легенда, Луиш Фиго, побара од сите во светот на фудбалот да се спротивстават на плановите за формирање европска Премиер лига бидејќи елитното натпреварување за големите европски клубови ќе го уништи фудбалот.Вчера, „Скај њуз“ го објави планот на првите луѓе на Ливерпул и Манчестер јунајтед за формирање паралелно натпреварување на Лигата на шампионите, во кое би учествувале најбогатите европски клубови со поддршка од 6 милијарди долари од американски инвеститори (газдите на Ливерпул и Јунајтед се Американци), а постоела поддршка и од ФИФА.

Фиго, кој во блескавата кариера играше за Барселона, Реал Мадрид и за Интер, а во 2015 имаше неуспешен обид да стане претседател на ФИФА, вели дека се работи за ужасна идеја.

„Тоа што го прочитав јасно покажува дека фудбалот каков што го познаваме ќе биде уништен. Се работи само за алчност и за заддржување на фудбалот за само неколку елитни клубови, а остатокот од клубовите и лигите ќе биде уништен. Фудбалот треба да се обедини и сите треба да се против оваа идеја“, вели Фиго.

Нов план на Ливерпул и Јунајтед: европска Премиер лига за најголемите и најбогатите

Прикажи повеќе...

Спорт

Клоп ги губи нервите: Дали си ти новинар или скокна тука?

Објавено пред

Менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп, влезе во вербална војна со новинарите вторпат оваа недела откога пред гостувањето кај Ајакс во Лигата на шампионите, се потсмеваше со прашањето на еден од новинарите за своите шанси за победа во овој меч.

Неколку дена откако на новинарите им кажа дека не се сериозни кога го прашуваат за судиите, Клоп очигледно не беше воодушевен од прашањето на еден холандски новинар за шансите за победа на арената „Јохан Кројф“ по повредите на Вирџил ван Дајк и Тијаго Алкантара во саботното дерби со Евертон.

„Добровечер, Клоп. Ќе ви недостигаат креативноста и точните додавања на Тијаго во средината на теренот и силата и воздушната закана на најдобриот централен бек на светот. Против брз и компактен тим како Ајакс дали имате шанси без Тијаго и Вирџил“, праша новинарот.

Клоп се потпре на столот и со резигнација изјави: „Не“.

„О, боже. Сепак, ќе се обидеме. Не сум сигурен… Дали си ти воопшто новинар?“, изјави саркастично Клоп.

Ова не е првпат Клоп оваа сезона да влегува во конфликт со новинарите кога претходно им советуваше да пишуваат приказна за ФИФА, а влезе и во незгоден конфликт со легендата на Манчестер јунајтед, Рој Кин, кој ја нарече играта на Ливерпул при 3:1 победата над Арсенал нестабилна.

Прикажи повеќе...

Спорт

Гатузо: Елмас сè уште позитивен на Ковид 19

Објавено пред

Џенаро Гатузо, кормиларот на Наполи, сè уште не може да смета на услугите на македонскиот фудбалски репрезентативец Елиф Елмас за претстојните натпревари на клубот. Пред утрешниот прв натпревар од новата сезона во Лига Европа против холандски Аз Алкмар, Италијанецот рече дека Елмас и Зиелински и натаму се позитивни на Ковид-19 и не се во комбинација за мечот.

„Во стартниот тим ќе имаме тројца или четворица играчи што не настапија против Аталанта. Мора да правиме промени и да ротираме со ваков распоред, но сепак не сакам премногу да го менувам ликот на тимот. Зиелински и Елмас сè уште се позитивни на вирусот. Искрено, се надевам дека ќе бидат негативни по истекувањето на 21. ден. По тоа, ќе мора напорно да работат да се вратат во оптимална физичка кондиција“, рече Гатузо.

Македонскиот фудбалер сè уште не им се вратил на тренинзите. Македонската јавност е во очекување дека младиот фудбалер од средината на теренот ќе успее навреме да ја врати формата како за Наполи така и за историскиот меч за Македонија на 12 ноември против Грузија, во Тбилиси – финале на баражот за пласман на Европското првенство.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Дванаесетмина починати и нови 641 заразен од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.688 тестирања, а регистрирани се 641 нов случај на...

Топ4 часа

Кондовец со возило удрил во полицаец и побегнал, нападнати биле и полицајците што го пронашле

Во вечерните часови на 20 октомври, на скопската улица Ѓорче Петров, автомобил „ауди“, управуван од А. А. (26) од село...

Македонија5 часа

Инспекторите ќе можат да ги затвораат кафеаните со новите законски измени

Со новите построги мерки кои се во собраниска процедура инспекторите ќе можат веднаш да ги затвораат угостителските објекти до 30...

Свет6 часа

(Видео) Силен земјотрес го прекина интервјуто на премиерката на Исланд

Силен земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала, за кратко го прекина интервјуто со премиерката на Исланд, Кетрин...

Македонија7 часа

Филипче: Мерките мора да се донесат во најкраток можен рок

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека обидот на ВМРО-ДПМНЕ за блокада на измените на Законот за заштита на населението...

Македонија7 часа

Владата ги осуди изјавите на Каракачанов: Тие се недолични и недостојни

Владата ги осуди изјавите на бугарскиот министер за одбрана, Красимир Каракачанов, дека би можел да испрати инженерски полк за демонтирање споменици во...

Македонија9 часа

Царовска: Екскурзии годинава нема да се организираат, учениците можат на прошетка до пет километри

Екскурзии оваа година нема да се организираат, испратени се упатства од Бирото за развој на образование, истакна министерката за образование...

Македонија9 часа

Шеќеринска: И ние и Бугарија сме членки на НАТО, ова не е начин на кој треба да комуницираме

Помина времето кога министри за одбрана од нашиот регион можеа да даваат такви изјави, а некој да ги смета за...

Регион9 часа

Нов рекорд во Хрватска – 1.424 нови случаи и 11 починати

Рекордни 1.424 нови случаи на коронавирус се пријавени во последните 24 часаво Хрватска, а 11 лица починале, објави Националниот штаб...

Свет10 часа

Австралија пријави случај на повторна инфекција со коронавирус

Австралиските власти пријавија редок случај на Ковид-19 во Мелбурн, Викторија, станува збор за лице кое било позитивно тестирано во јули....

Македонија11 час

Македонија, Албанија и Црна Гора добиваат респираторни машини од НАТО

До крајот на овој или следниот месец, НАТО ќе достави респираторни машини во нашата земја со цел да помогне во...

Свет11 час

Приведени уште седум лица за убиството на францускиот професор

Уште седум луѓе, вклучително и двајца малолетници, ноќеска биле предадени на судијата во рамки на истрагата за минатонеделното убиство на...

Македонија12 часа

Од денеска кафулињата и рестораните ќе работат до 23 часот

Од денеска угостителските објекти ќе работат со скратено работно време. Владата на вчерашната 13. седница ги разгледа и прифати препораките...

Свет12 часа

(Видео) Трамп напушти интервју зашто новинарката не носела маска

Американскиот претседател Доналд Трамп нагло го прекина интервјуто за емисијата „60 минути“ на „Си-би-ес њуз“ и не се врати на...

Свет12 часа

Коронавирусот ќе остане меѓу човечката популација како грип

Еден од најважните британски научници, Патрик Валанс, изјави дека коронавирусот веројатно ќе стане трајно заболување како грипот, доколку вакцината против...

Македонија13 часа

Администрацијата ќе работи од дома или со ротации

Владата ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести целата државна и јавна администрација, општините и судовите, согласно принципот на...

Регион24 часа

Рама: Мора да избегнеме затворање на земјата поради Ковид-19 по секоја цена

Во Албанија има 301 случај на новозаболени од коронавирус, а четворица пациенти починаа, соопштија здравствените власти на таа земја. Во...

Свет1 ден

Папата Франциско првпат носеше маска на молитва за мир во светот

Папата Франциско првпат носеше маска за време на вршењето на својата јавна функција кога денес присуствуваше на молитва за мир...

Македонија1 ден

Заев го прифати барањето за разрешување на Димова

Премиерот Зоран Заев ја информира Владата дека го прифатил барањето на заменик-претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и...

Македонија1 ден

Угостителските објекти ќе работат до 23 часот

Владата, на денешната 13. седница, ги разгледа и прифати препораките на Комисијата за заразни болести да се ограничи работно време...

Досие