Контакт

Спорт

Црвена звезда се засили со О’Брајен

Објавено пред

Американецот Џони О’Брајен е нов играч на кошаркарскиот клуб Црвена звезда. Поранешниот играч на Милвоки Бакс со клубот потпишал договор до крајот на сезоната.

О’Брајен ги покрива позициите четири и пет. На неговото ангажирање инсистирал тренерот на Црвена звезда, Саша Обрадовиќ.

Минатата сезона О’Брајен играше во Локомотив Кубањ, просечно по натпревар бележел 14 поени и пет скока. Во сезоната 2018/2019 го носеше дресот на Макаби од Тел Авив.

Клубот соопшти дека новиот играч би можел да дебитира во неделата, кога во АБА лигата Црвена звезда ќе игра против Мега Бемакс.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Менаџерот на Марадона: Тој веќе не сакаше да живее

Објавено пред

Долгогодишниот менаџер и близок пријател на Диего Марадона, Стефано Чечи, вели дека фудбалската легенда била „уморна од животот“ и самиот „оставил“ да умре додека семејството околу него „се кубело“.

Марадона почина во средата на 60 години по бројни здравствени проблеми, но и зависности од алкохол и дроги кои му го загорчија животот и кариерата.

„Има истрага за смртта на Диего, и сега луѓето сакаат да покажуваат со прст на тоа што би можело да се направи, но не е така лесно. Диего беше секогаш сам, луѓето мислеа само на поимот марадона. Диего престана да биде Диего кога наполни 17 години. Беше тешко да се однесуваш кон него како личност, бидејќи беше кршлив, полн со несигурности, но и скромен и добронамерен. Останаа 20 години прекрасни сеќавања. Неодамна, се пушти… Физички и ментално. Мислам дека беше уморен и дека се остави да умре, бидејќи не сакаше да живее. Семејниот хаос кој го опкружуваше значеше дека никогаш немаше вистински мир. И сега кога е мртов, тие си ги кубат косите. Барем сега е со тие кои ги сакаше најмногу – неговиот татко и неговата мајка“, вели Чечи во интервју за „Радио кис кис“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Најлошиот тим во историјата на Бундеслигата не сакаат Шалке да ги стигне

Објавено пред

Алмир Нумиќ, извршниот директор на Тасманија Берлин, историски најлошиот тим во Бундеслигата вели дека сите во клубот се надеваат дека гигантот Шалке нема да го сруши нивниот негативен рекорд оваа сезона.

Кризата во клубот од Гелзенкирхен е неверојатна – тие немаат победа во 24 меча во Бундеслигата во низа и се блиску до рекордот на Тасманија од 1966 година, кога тие немаа победа во 31 меч. Но, додека за ривалите на Шалке ова е совршена шанса за шеги и потсмевање, Нумиќ вели дека се надева дека бргу ќе победат.

„Тој негативен рекорд е дел од нашиот идентитет долго време. Тој рекорд ни помага. Кога ќе седнеме со спонзорите, не мора да објаснуваме кои се Тас! Првото нешто што се гледа на ‘Спортшау’, популарното германско ТВ шоу за фудбал е нашиот грб. Тоа е кул“, вели Нумиќ.

Нумиќ, 38-годишниот бизнисмен со балканско потекло, го презеде Тасманија на почетокот на 2020 и се надева дека еден ден ќе ги врати во Бундеслигата – во моментов тие се во регионалната лига, но се први по девет меча.

„Не се работи за парите, туку за идентитетот, за емоциите. Сите фудбалери се свесни за тоа. Нема да функционира ако еден фудбалер го плаќаме 200, а друг 3.000 евра. Ќе продолжиме да инвестираме, но немаме огромен буџет. Мојот пријател, Сулејман Сане, таткото на Лирој Сане, ми кажа: ‘Тасманија се џинови кои спијат’. Продаваме дресови поради тој рекорд и сакаме да остане“, додава Нумиќ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Рајола: ФИФА ќе ја „снема“ за 10 години

Објавено пред

Контроверзниот „супер-агент“, Мино Рајола вели дека Светската фудбалска федерација (ФИФА) нема долгорочна иднина и дека наскоро во фудбалот ќе се постасви нов систем како во американската МЛС лига, која беше воспостаевна во 1990-тите.

Рајола, кој работи со фудбалери како Златан Ибрахимовиќ, Пол Погба и Џанлуиџи Донарума, зборувајќи на „Светскиот фудбалски самит“ вели дека начинот на кој ФИФА го води денешниот фудбал е катастрофален и дека се работи за непотребна организација.

„ФИФА заостанува 50 години. За десет години, можете да ги отпишете, веќе нема да постојат. Во голфот нема организација како ФИФА, а голф се игра насекаде. Тенисот се менува. Формула 1 исто така. Има голем проблем со ФИФА – тие ги делат работите, ги делат парите и така сите се среќни. Потребни се промени како во МЛС. Пред 20 години тие постасвија нов систем и кажаа дека не сакаат ништо од ФИФА. Ништо! ФИФА тврдеа дека МЛС се смешна организација. И што се случи? ФБИ уапси пола од ФИФА!“, вели Рајола.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија48 минути

(Видео) Димитров: Не отстапуваме од македонскиот јазик и идентитет

Бугарија поради македонскиот јазик и македонската историја одлучи да ги блокира преговорите на Македонија со ЕУ. Во интервју за сараевската...

Македонија2 часа

ДСЗИ наложи итно санирање на руинираните простории во битолската болница

Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) и надложи на директорката на битолската болница итно да бидат санирани руинираните простории, како...

Македонија3 часа

Радев: Согласност за Македонија откако ќе се признаат историските факти и искорени омразата

Бугарија треба да даде согласност за почеток на преговорите за Северна Македонија, откако ќе се признаат објективните историски факти и...

Македонија4 часа

Ахмети: Верувам во европските вредности на Бугарија и се надевам дека ќе најдеме заедничко решение

Премиерот Зоран Заев ја ризикува својата политичка кариера, само за да го деблокира патот на земјата за интегрирање во Европската...

Македонија5 часа

Заев: Груевски беше организаторот на „27-ми април“, а не Јанакиески, Ристовски и Вељаноски

Никола Груевски е главен организатор на 27-ми април, а екс-функционерите Трајко Вељаноски, Спиро Ристовски, Миле Јанакиески се изманипулирани од него,...

Економија7 часа

Поради стравот кај јавноста, АЕК распиша тендер за изработка на студија за влијанието на 4Г и 5Г-мрежите

Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) распиша меѓународен тендер за изработка научна студија за влијанието на зрачењата од 4Г и 5Г-мрежите...

Македонија9 часа

Филипче: Охрабрува бројот на оздравени

„Епидемијата го достигна пикот минатата недела, сега бројките се стабилизираат, а Р-факторот на преносливост е 1“, вели министерот за здравство,...

Свет9 часа

Трамп: Испораката на вакцина против коронавирусот почнува следната недела

Американскиот претседател, Доналд Трамп, објави дека испораката на вакцина против коронавирусот ќе почне следната недела, пренесува „Ројтерс“. Во разговор со...

Свет10 часа

Истражување: тестирањето на антитела покажува помал број лица заразени со коронавирус

Тестирањето на антитела во крвта за да се утврди инфекцијата со коронавирус дава помал број во споредба со реалната состојба...

Свет10 часа

СЗО: Вакцината ќе ни даде контрола над вирусот

Еден од главните експерти на Светската здравствена организација (СЗО), Мајк Рајан, рече дека почетокот на употребата на вакцината против коронавирусот...

Свет10 часа

Болсонаро: Не сакам да се вакцинирам

Бразилскиот претседател, Жаир Болсонаро, изјави дека нема да прими вакцина против коронавирусот. Тој во видеообјава преку социјалните мрежи вели дека...

Спорт11 час

Погребан Диего Армандо Марадона

Легендарниот аргентински фудбалер, Диего Армандо Марадона, кој почина во средата е погребан во Буенос Аирес. Илјадници навивачи низ улиците на...

Свет11 час

За еден ден потврдени повеќе од 577.000 нови случаи на Ковид- 19

Повеќе од 577.000 нови случаи на Ковид-19 се потврдени за еден ден во светот, објави Светската здравствена организација (СЗО), со...

Свет11 час

(Видео) Трамп: Ќе ја напуштам Белата куќа

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ќе ја напушти Белата куќа доколку Изборниот колеџ ја потврди победата на демократскиот кандидат...

Свет11 час

Милиони Американци отпатувале на семејни средби за Денот на благодарноста и покрај предупредувањето да не се групираат

Mилиони Американци отпатуваа на семејни средби на Денот на благодарноста и покрај предупредувањата на експертите да не го сторат тоа...

Македонија23 часа

Во Македонија 1.160 нови случаи на коронавирус, 30 лица починаа

Во последните 24 часа потврдени се 1.160 нови случаи на коронавирус, 30 лица починаа, а 1.094 оздравеа, соопшти Министерството за...

Македонија1 ден

Рот: Северна Македонија запиша историја со договорот со Бугарија, тоа сега треба и да се награди

Северна Македонија запиша историја со Договорот за пријателство со Бугарија, но и со решавањето на спорот за името со Грција,...

Македонија1 ден

Захариева: Бугарија ги блокира преговорите за Северна Македонија поради говорот на омраза

Бугарија ќе го блокира почетокот на преговорите на Република Северна Македонија со Европската Унија  сè додека не го напушти говорот...

Европа1 ден

Италија го воведува првиот „ковид-фри“ воздушен мост меѓу Европа и САД

Италија ќе го пушти првиот „ковид-фри“ воздушен мост меѓу Европа и САД за патниците со негативен тест на коронавирус, со...

Регион1 ден

Хрватска воведува строги мерки – се затвораат рестораните, училиштата, фитнес-центрите…

Премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ, ги претстави новите строги мерки за борба против коронавирусот, кои ќе траат најмалку до 21...

Досие